ជីវិតប្រជាជនតាមព្រំដែនលំបាកជាងគេក្នុងស្ថានភាពតានតឹងកម្ពុជា និងថៃ
ទាំង​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​ប្រជាជន​ថៃ​ដែល​រស់នៅ​តាម​ព្រំដែន គឺ​ពិតជា​មិន​ចង់​ឃើញ​ជម្លោះ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ឡើយ ពីព្រោះ​ជីវិត​របស់​ពួក​គេ​ត្រូវ​ដាក់​អោយ​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ដ៏​លំបាក និង​គ្រោះថ្នាក់​គ្រប់ពេលវេលា បើសិនជា​ស្ថានភាព​ជម្លោះ​រវាង​ប្រទេស​ជិតខាង​ទាំង​ពីរ នៅ​តែ​បន្ត​តានតឹង ។
ស្ថានភាព​ព្រំដែន មក​ដល់​ត្រឹម​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ គឺ​មិន​មាន​អ្វី​ប្រែប្រួល​ទេ ដោយ​ស្ថានការណ៍​ព្រំដែន គឺ​មាន​បិទ​មាន​បើក​តាម​ចំណាត់ការ​រៀង​ៗ​ខ្លួន ។ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ការ ត្រៀម​ការពារ និង​បង្ការ​ហានិភ័យ​ដល់​ជន​ស៊ី​វិល និង​លទ្ធភាព​ហានិភ័យ​ផ្សេង​ៗ​ក៏​គួរតែ​លើកកម្ពស់ ហើយ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ផង​ដែរ ។
លោក ស សុខា រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី​គ្រប់​កម្រិត​ខិតខំ​ការពារ​នូវ​ផលប្រយោជន៍​ស្របច្បាប់​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ដែល​កំពុងធ្វើការ​រកស៊ី និង​រស់នៅ​ក្នុង​ទឹកដី​ថៃ ព្រមទាំង​ត្រៀម​វិធានការ​ជម្លៀស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​កំពុង​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ឱ្យ​វិល​ចូល​ក្នុង​ប្រទេស​វិញ​ក្នុង​ករណី​មានការ​ប៉ះទង្គិច​គ្នា​ដោយ​កម្លាំង​ប្រដាប់​វុ​ធ នៅ​តាម​ខ្សែបន្ទាត់​ព្រំដែន ។ ទន្ទឹម​នេះ លោក​ក៏​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​មាន​អប់រំ​ណែនាំ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​កុំឱ្យ​ឆ្លង​ដែន​ចូល​ទៅ​ប្រទេស​ថៃ​ជា​បណ្តោះអាសន្ន ប្រសិនបើ​មិន​ចាំបាច់ ។
លោក​បាន​ប្រាប់​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​តាម​មូលដ្ឋាន​ត្រូវ​ត្រៀម​វិធានការ​សម្រាប់​ឆ្លើយ​តប និង​គ្រប់គ្រង​ស្ថានភាព​អាសន្ន​ដែល​អាច​កើតឡើង​ជាយថាហេតុ និង​ផ្តល់​កិច្ចសហការ​ឱ្យ​បាន​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ កង​យោធពលខេមរភូមិន្ទ និង​នគរបាល​ជាតិ​តាម​ការ​ចាំបាច់ ដើម្បី​ការពារ​ថែរក្សា​សន្តិសុខ​សណ្តាប់ធ្នាប់​បូរណភាព​ទឹកដី សុវត្ថិភាព អាយុ និង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុង​ដែន​សមត្ថកិច្ច​របស់​ខ្លួន ។
ក្រៅពី​នោះ លោក​បាន​លើក​ឡើង​ឲ្យ​មន្ត្រី​ត្រូវ​ត្រៀម​រៀបចំ និង​បម្រុង​ទុក​រួច​ជា​មុន​នូវ​ផែនការ​ជម្លៀស​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ត្រឡប់​ចូល​មក​ក្នុង​ប្រទេស​វិញ និង​អ្នក​រស់នៅ​តំបន់​ព្រំដែន​ក្នុង​ករណី​មានការ​ប៉ះទង្គិច​គ្នា​ដោយ​កម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ដែល​អាច​កើតឡើង​ជាយថាហេតុ ឬ​មានការ​បិទ​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ក្នុង​នោះ​ត្រូវ រៀបចំ​ទីជម្រក​សុវត្ថិភាព​បណ្តោះអាសន្ន​មធ្យោបាយ​ដឹក​ជញ្ជូន​ជំនួយ​សង្គ្រោះ​ស្បៀងអាហារ ថ្នាំសង្កូវ ទឹក​ស្អាត អគ្គិសនី ។ សភាពការណ៍ គឺ​ពិតជា​មិន​ទាន់​អាច​ប៉ាន់​ប្រមាណ​បាន​នៅឡើយ​ទេ ។ ដូច្នេះ​ការ​ត្រៀមខ្លួន​ទុកជា​មុន ក៏​អាច​បង្ការ​នូវ​ហានិភ័យ​ជាយថាហេតុ ណាមួយ​កើតឡើង​បាន​ផង​ដែរ កុំអោយ​ពេល​ដែល​កើតឡើង​មិនដឹង​ធ្វើ​យ៉ាងណា ។
ចំណែក​ប្រជាជន​ថៃ ដែល​រស់នៅ​តាម​ព្រំដែន​ក៏​ពិបាក​ដូច​គ្នា​ផង​ដែរ នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​មិន​ប្រាកដប្រជា​នេះ ។
សារព័ត៌មាន the Nation បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា អ្វី​ដែល​ប្លែក​គឺថា ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ថៃ​បាន​ចេញ​បទបញ្ជា​ឱ្យ​ចុះ​អង្កេត​កន្លែង​ស្នាក់​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន​កម្ពុជា​ចំនួន​៧ ដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាព​របស់​អ្នកស្រុក​ដែល​ជា​ពលរដ្ឋ​របស់​គេ ។
លោក អនុទិន ចាន​វីរ​គល់ (Anutin Charnvirakul ) រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ថៃ បាន​ស្នើ​ឲ្យ មន្ត្រី​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត អ៊ូ​ប៊ុ​ន​រជ្ជ​ថា​នី​, ស៊ី​សាកេ​ត​, សុ​រិ​ន​, បុរី​រ៉ាំ​, ស្រះ​កែវ​, ច​ន្ថា​បុរី និង​ត្រា​ត​ឲ្យ​ចុះ​វាស់វែង​និង សិក្សា​លម្អិត​អំពី​ជម្រក លើ​តំបន់​សំខាន់​ៗ​ចំនួន ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​កើនឡើង​នៃ​ភាព​តានតឹង​ជាមួយនឹង​កងទ័ព​កម្ពុជា បន្ទាប់​ពី​មានការ​ប្រឈម​មុខ​ដាក់​គ្នា​នៅ​ក្នុង​តំបន់​មុំ​បី ។
លោក អនុទិន ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា បាន​ចុះ​ទៅ​ស្រុក​មួយ​ក្បែរ​កន្លែង​ផ្ទុះអាវុធ ហើយ​បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​តម្រូវការ បន្ទាន់​មួយ​ដើម្បី​ព​ន្លឿ​ន​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ទាក់ទង​នឹង​ការ​ផ្តល់ និង​ការ​ថែទាំ​ជម្រក​សុវត្ថិភាព​ជូន​ពលរដ្ឋ​ថៃ ។
សារព័ត៌មាន​នេះ បាន​ផ្សាយ​ថា នេះ​ជា​វិធានការ​បន្ទាន់​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​ព្រួយបារម្ភ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ចំពោះ​សុវត្ថិភាព​ប្រជាជន​ដែល​រស់នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន និង​ការ​ត្រៀមខ្លួន​ក្នុង​ការ​ឆ្លើយ​តប​នឹង​កា​រវិ​វត្ត​ដែល​មិន​បាន​គិត​ទុកជា​មុន ៕

Both Cambodian and Thai people living along the border really do not want to see a conflict between the two countries because their lives will be put in difficult and dangerous situations at all times if the conflict between the two neighboring countries continues to escalate.
The border situation as of the morning of June 11, 2025 has not changed, with the border situation being closed and open according to each party’s own actions. However, preparedness and prevention of risks to civilians and other potential risks should also be promoted and monitored.
Mr. Sar Sokha The Minister of the Interior urged territorial authorities at all levels to strive to protect the legitimate interests of Cambodian citizens working and living in Thailand, and to prepare measures to evacuate citizens currently in Thailand to return to the country in the event of armed clashes along the border. At the same time, he also requested that citizens be educated, guided, and informed not to temporarily cross the border into Thailand if not necessary.
He told local authorities to prepare measures to respond to and manage emergencies that may arise and to closely cooperate with the Royal Cambodian Armed Forces and the National Police as necessary to protect the security, order, territorial integrity, safety, life, and property of citizens within their jurisdiction.
In addition, He said officials should prepare and prepare in advance a plan to evacuate citizens returning to the country and residents of border areas in the event of a possible armed conflict or the closure of border gates, including preparing temporary safe shelters, means of transporting relief supplies, food, medicine, clean water, and electricity. The situation is truly unpredictable. Therefore, being prepared in advance can also prevent any eventual risks from occurring, so that when they occur, you don’t know what to do.
The Thai people living along the border are also having a hard time. In this uncertain situation.
The Nation reported that what is strange is that the Thai Ministry of Interior has issued an order to survey shelters in seven provinces bordering Cambodia to ensure the safety of their citizens.
Mr. Anutin Charnvirakul, Minister of the Thai Ministry of Interior, has asked officials in the provinces of Ubon Ratchathani, Sisaket, Surin, Borei Ram, Sra Kaeo, Chanthaburi and Trat to survey and study shelters in key areas. In response to the escalating tensions with the Cambodian army following the confrontation in the Mom Tei area.
Mr. Anutin is understood to have visited a district near the site of the shooting and issued an urgent demand to speed up efforts to provide and maintain safe shelters for Thai citizens.
The news outlet reported that the urgent measures reflected the government’s concern for the safety of people living along the border. and preparedness to respond to unforeseen developments.