យើងទទួលទានអ្វី យើងនឹងបានផលនោះ ។ មានន័យថា បើយើងទទួលទានអាហារដែលមានជាតិគីមីប៉ះពាល់ដល់សុខភាពនោះ សុខភាពរបស់យើងនឹងមានបញ្ហាជាមិនខាន ។ នេះជាក្តីកង្វល់អំពីផលប៉ះពាល់មកលើសុខភាពពាក់ព័ន្ធការនាំចូលផលិតផលដែលផ្ទុកទៅដោយសារធាតុគីមី ។
អគ្គនាយកដ្ឋានការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្ក្រាបការក្លែង បន្លំ ដែលហៅកាត់ថា ក.ប.ប. នៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានចេញសេចក្តីជូនដំណឹងជាសាធារណៈ កាលពីថ្ងៃទី០២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ថា ឧបករណ៍តេស្តរហ័សដែលស្ថាប័នកំពុងប្រើប្រាស់នោះ គឺមានសមត្ថភាពមានកម្រិតមិនអាចមានមុខងារស្វែងរកសារធាតុគីមី ហាមឃាត់ ឬអាចប្រើប្រាស់សម្រាប់វិភាគថ្នាំពុលកសិកម្ម សារធាតុពណ៌ ហាមឃាត់ និងសារធាតុគីមីផ្សេងទៀតបាននោះទេ ។
ជាមួយគ្នានោះ ក.ប.ប.ក៏បានបញ្ជាក់ថា មុខងារនៃឧបករណ៍ស្ថាប័នកំពុងតែមានពោល គឺឧបករណ៍តេស្តរហ័សនេះ គឺផ្តោតទៅលើត្រឹមតែការវាស់បរិមាណសារធាតុគីមី «នីត្រាត» នៅក្នុងបន្លែ ផ្លែឈើ ត្រី និងសាច់ប៉ុណ្ណោះ ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ក.ប.ប. ក៏បានព្រមានថា នឹងចាត់វិធានការយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់តាមនិតិវិធីច្បាប់ជាធរមានថែមទៀតចំពោះការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រប់ប្រភេទ ទោះជាតាមទម្រង់ណាក៏ដោយ ដែលមានលក្ខណៈ ភូតកុហក ពង្វាងការពិត ក្លែងបន្លំ ឬធ្វើឲ្យមានការភាន់ច្រឡំដល់សាធារណជន ។
នៅលើបណ្តាញសង្គមថ្មីៗនេះ មានការផ្សព្វផ្សាយថា មានឧបករណ៍ធ្វើតេស្តរហ័សមួយប្រភេទ ដែលមានសមត្ថភាពអាចវាស់រកសាររធាតុគីមីហាមឃាត់ នៅក្នុងបន្លែ ផ្លែឈើ ដែលបង្កហានិភ័យដល់សុខភាពអ្នកប្រើប្រាស់ព្រមទាំងបញ្ជាក់អំពីកម្រិតសុវត្ថិភាពសម្រាប់បរិភោគ ។ ស្ថាប័នជំនាញបានបញ្ជាក់ហើយ ។ ដូច្នេះ កុំចាញ់បោកគេជឿលើឧបករណ៍នោះព្រោះវាអាចអស់ទាំងលុយ និងខូចសុខភាព ។
ចំណែកស្ថាប័នជំនាញដែលមានក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ក្រសួងឧស្សាហកម្មវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្ដន៍ ក្រសួងសុខាភិបាល និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ គួរតែដល់ពេលរួមគ្នារិះរកមធ្យោបាយ បង្កើនសុវត្ថិភាពលើម្ហូបអាហារនេះហើយ ។
សូមយកចិត្តទុកដាក់លើរឿងសុវត្ថិភាពអាហារនេះ ពីព្រោះរឿងការហូបចុកនេះសំខាន់ណាស់ ខណៈដែលកំណើននៃការរកឃើញជំងឺកាចសាហា.វ គឺមហារីកក៏មានការកើនឡើងច្រើនដែលមូលហេតុមួយភាគណានោះត្រូវបានគេអះអាងថា គឺកើតឡើងដោយសារតែកត្តាចំណីអាហារដែលមិនមានសុវត្ថិភាពនេះឯង ។
ថ្មីៗនេះ ក្រៅពីព្រួយបារម្ភលើបញ្ហាបន្លែ និងផ្លែឈើ ត្រីសាច់ ដែលមានជាយូរមក ហើយនោះ គឺពលរដ្ឋកំពុងតែព្រួយបារម្ភលើផ្លែទុរេន ដែលមានលក់នៅលើទីផ្សារ ដោយសារតែគេសង្ស័យថា ជាទុរេនដែលនាំចូលពីវៀតណាម និងពីថៃ ដែលត្រូវបានចិនច្រានចោល ពីព្រោះតែផ្ទុកនូវសារធាតុគ្រោះថ្នាក់ ។ សារធាតុទាំងនោះ គឺមានខាស៊ីណូហ្សែន (Carcinogen) , ខាតមីម្យ៉ូម (Cadmium) និង អ៊ូរ៉ាមីន អូ (Auramine O) ឬ Basic Yellow 2។ សមាសភាពគីមីទាំងនេះអាចបង្កឲ្យអ្នកទទួលទានទុរេនអាចងាយរងហានិភ័យនៃការកើតជំងឺមហារីក ។
ក្រៅពីពលរដ្ឋសាមញ លោក ម៉ុង ឫទ្ធី ដែលជាសេដ្ឋីផ្នែកកសិកម្ម និងជាប្រធានគណៈកម្មការទី៣នៃព្រឹទ្ធសភា បានសម្តែងការព្រួយបារម្ភនៅក្នុងសមាជរដ្ឋសភានិងព្រឹទ្ធសភា កាលពីថ្ងៃទី ០៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ផងដែរ ។ លោកបានលើកឡើងថា សូមឲ្យប្រុងប្រយ័ត្នលើការនាំចូលទំនិញ ជាពិសេស គឺអាហារពីព្រោះថា សូម្បីតែជ្រូករស់ក៏អាចត្រូវគេដាក់គីមីបានដែរ ។ លោកក៏បានលើកឡើងទៀតថា សាច់ជ្រូកដែលយកទៅព្យួរ ដាក់លក់លើទីផ្សារអត់ឃើញរុយរោម ហើយសាច់នៅក្រហមចែស ហ្នឹងហើយ គឺគីមី ។ លោកសុំយ៉ាងទទូចឱ្យរដ្ឋាភិបាលពិនិត្យគុណភាពលើការនាំចូលបន្លែ ផ្លែឈើ ត្រី សាច់ ជាដើមឱ្យបានតឹងរ៉ឹង ។ នៅក្នុងសមាជនេះ ក៏មានតំណាងរាស្ត្រ និងសមាជិកព្រឹទ្ធសភាមួយចំនួនទៀតបានសម្តែងការព្រួយបារម្ភដែរលើសារធាតុគីមីគ្រោះថ្នាក់ ដែលមាននៅក្នុងជី និងនៅក្នុងចំណីអាហារជា សាច់ បន្លែ ផ្លែឈើដែលនាំចូល ។
សរុបទៅ ដើម្បីសុវត្ថិភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងដើម្បីលើកកម្ពស់ស្តង់ដាចំណីអាហារ សមត្ថភាពមន្ទីរពិសោធន៍ និងជំនាញនៅក្នុងការត្រួតពិនិត្យទំនិញនាំចូល គឺចាំបាច់គួរតែមានការលើកកម្ពស់ និងបំពាក់ឧបករណ៍ទំនើបបន្ថែម ។
នៅពេលដែលយើងឈឺ យើងខាតគ្រប់យ៉ាង គឺពលរដ្ឋយើងនឹង អសមត្ថភាព ឬថមថយសក្តានុពល ហើយត្រូវរស់ជាមួយនឹងសំពាយនៃការចំណាយលើឱសថ ព្រមទាំងវេចលុយទៅរកការព្យាបាលនៅស្រុកគេថែមទៀត ៕

What we eat, we get. This means that if we eat food that contains chemicals that affect our health, our health will definitely be in trouble. This is a concern about the health effects related to the import of products that contain chemicals.
The General Department of Consumer Protection, Competition and Anti-Fraud, abbreviated as G.P.P. The Ministry of Commerce issued a public notice on June 2, 2025 that the rapid test kits the institution is using have limited capabilities and cannot detect banned chemicals or be used to analyze agricultural pesticides, banned dyes, and other chemicals.
At the same time, the CFPB also confirmed that the function of the existing institutional device, namely the rapid test device, is focused only on measuring the amount of the chemical substance “nitrate” in vegetables, fruits, fish and meat. In addition, the CFPB It also warned that strict action will be taken in accordance with the applicable legal procedures against all types of advertising, regardless of the form, that is false, distorts the truth, is fraudulent, or misleads the public.
Recently, social media has been spreading rumors that there is a rapid test kit that can measure banned chemicals in vegetables and fruits that pose a risk to consumer health and indicate the level of safety for consumption. Expert institutions have confirmed this. So, don’t be fooled into believing in that device because it can waste your money and damage your health.
As for the specialized institutions, including the Ministry of Commerce, the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, the Ministry of Industry, Science, Technology and Innovation, the Ministry of Health and related institutions, it should be time to work together to find ways to increase food safety.
Please pay attention to food safety because this matter of eating is very important, while the increase in the detection of infectious diseases. Cancer is also on the rise, and it is claimed that part of the reason is due to unsafe food.
Recently, in addition to concerns about vegetables, fruits, fish, and meat, which have been around for a long time, people are also concerned about durians sold in the market because they are suspected of being imported from Vietnam and Thailand, which were rejected by China because they contain dangerous substances. These substances are carcinogens, cadmium, and Auramine O or Basic Yellow 2. These chemical compounds can put people who eat durian at risk of developing cancer.
In addition to ordinary citizens, Mr. Mong Rithy, an agricultural tycoon and chairman of the Senate’s Third Committee, also expressed concern in the National Assembly and Senate on June 3, 2025. He said that people should be careful when importing goods, especially food, because even live pigs can be contaminated with chemicals. He also said that if the pork that is hung and sold in the market does not have any flies and the meat is still red, that means it is contaminated with chemicals. He urged the government to strictly inspect the quality of imported vegetables, fruits, fish, meat, etc. In this congress, some representatives and senators also expressed concern about the dangerous chemicals found in fertilizers and in imported food, such as meat, vegetables, and fruits.
In summary, for the safety of citizens and to improve food standards, laboratory capacity and expertise in inspecting imported goods need to be improved and equipped with more modern equipment.
When we are sick, we lose everything: our citizens will be incapacitated or have reduced potential and have to live with the burden of spending on medicine. And also invest money to seek treatment in their hometown.