ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន ដែល​មាន​កាយសម្បទា​គ្រប់គ្រាន់ ប៉ុន្តែ​ដើរ​លើកដៃ​សុំទាន​គេ នៅ​តាម​ផ្លូវ និង​តាម​ទី​សាធារណៈ​នានា គួរ​ភ្ញាក់រលឹក ហើយ​តស៊ូ​រៀនសូត្រ​ជំនះ​ឲ្យ​បាន​នូវ​ឧបសគ្គ​ទាំងឡាយ ។ ការ​តស៊ូ និង​ការ​បេ្ត​ជ្ញា​ចិត្ត…
ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន ដែល​មាន​កាយសម្បទា​គ្រប់គ្រាន់ ប៉ុន្តែ​ដើរ​លើកដៃ​សុំទាន​គេ នៅ​តាម​ផ្លូវ និង​តាម​ទី​សាធារណៈ​នានា គួរ​ភ្ញាក់រលឹក ហើយ​តស៊ូ​រៀនសូត្រ​ជំនះ​ឲ្យ​បាន​នូវ​ឧបសគ្គ​ទាំងឡាយ ។ ការ​តស៊ូ និង​ការ​បេ្ត​ជ្ញា​ចិត្ត គឺ​នឹង​នាំ​មក​នៅ​ជោគជ័យ នៅ​ពេល​អនាគត​ដូច​ជា ករណី​បុរស​ពិការ វ័យ​៣៧ ជនជាតិ​ចិន​មួយ​រូប ។
កាសែត South China Morning Post បាន​រាយការណ៍​ថា ពីព្រោះ​តែ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត ព្យាយាម និង​អោយ​តម្លៃ​លើ​ការ​សិក្សា​លោក លី ឈួ​ង​យេ កម្ពស់​ត្រឹម​៨០​សង់ទីម៉ែត្រ (Li Chuangye) បាន​តស៊ូ​នៅ​ក្នុង​ជីវិត​ដែល​ពិការ​ភាព​ខួរក្បាល តាំងពី​អាយុ​១​ឆ្នាំ រហូត​ក្លាយជា​វេជ្ជបណ្ឌិត​មួយ​រូប ទោះបីជា​ខ្លួន​ពិការ​ហើយ​ថែម​ទាំង​កើតមក​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ដើរ​សុំទាន​គេ​ក៏​ដោយ​ចុះ ។
លី ឈួ​ង​យេ សព្វថ្ងៃ មាន​អាយុ​៣៧​ឆ្នាំ គឺជា​វេជ្ជបណ្ឌិត​ម្នាក់ ដែល​កំពុង​តែ​បើក​ដំណើរការ​គ្លីនិក​ផ្ទាល់ខ្លួន​តូច​មួយ នៅ​ខេត្ត​យូ​ណា​ន ភាគ​និរតី​នៃ​ប្រទេស​ចិន ។ វេជ្ជបណ្ឌិត អាយុ​៣៧​ឆ្នាំ កើត​នៅ​ខេត្ត​ហេ​ណា​ន ហើយ​កើត​ជំងឺ​ម្យ៉ាង គឺ​ស៊ី​រេ​ប្រា​ល់ ផាល់​ស៊ី (Cerebral Palsy)​ដែល​ជា​ប្រភេទ​ជំងឺ​ម្យ៉ាង ដែល​ប៉ះពាល់​ដល់​ការ​ធ្វើ​ចលនា ការ​រក្សា​សមតុល្យ និង​ភាព​សម្រួល​តួនាទី​សាច់ដុំ​តាំងពី​អាយុ​១​ឆ្នាំ ។
វេជ្ជបណ្ឌិត​រូប​នេះ ត្រូវ​បាន​គេ​ព្យាយាម​ជួយ​សង្គ្រោះ​ពិការ​ភាព​ដោយ​ការ​វះកាត់​ម្តង កាលពី​អាយុ​៩ ឆ្នាំ ប៉ុន្តែ​បាន​បរាជ័យ ហើយ​ក៏​បាន​ធ្លាក់ខ្លួន​ចាញ់​ការ​អូស​ទាញ​គេ​ធ្វើ​ជា​អ្នក​សុំទាន​ជួយ​រក​ប្រាក់​ចិញ្ចឹម គ្រួសារ រហូត​ដល់​អាយុ​១៦ ឆ្នាំ ជាមួយនឹង​ចំណូល​ដែល​សល់​ត្រឹមតែ​១០០​យ័ន ពោល គឺ​ប្រមាណ​ជា​១៤ ដុល្លារ នៅ​ក្នុង​មួយ​ខែ ។
ដោយសារ​តែ​ពិការ​ភាព ហើយ​ក្រោយមក ជន​ដែល​ធ្លាប់​បោក​ក៏​អាណតិ​អាសូរ​ដោះ​លែង​រូប​គាត់ យុវជន ពិការ លី ឈួ​ង​យេ ក៏​បាន​តាំងចិត្ត​ចូល​រៀន​នៅ​អាយុ​១៦​ឆ្នាំ ។ ទោះបីជា​ចូល​រៀន​យឺត​ពេល​ជាងគេ លី ឈួ​ង​យេ ដែល​ជា​យុវជន​មិន​ចេះអក្ស​ទាល់តែ​សោះ សូ​ម្បី​ត្រឹមតែ អាន​កាសែត​ក៏​បាន​ចូល​រៀន​នៅ​សាលា​បឋម​សិក្សា​មួយ ហើយ​បាន​តាំងចិត្ត​ផ្លាស់​ប្តូរជីវិត​តាម​រយៈ​ការ​អប់រំ ។ ទោះជា​ចូល​រៀន​យឺត ហើយ​ខ្លួន​ពិការ​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​ចិត្ត​មិន​ពិការ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ លី ឈួ​ង​យេ ទទួល​បាន​ជោគជ័យ និង​រីក​ចម្រើន​នៅ​ក្នុង​ការ​រៀនសូត្រ​ជា​បន្តបន្ទាប់ រហូត​ដល់​មានឱកាស​ចូល​រៀន​មហាវិទ្យាល័យ​វេជ្ជសាស្ត្រ​នឹង​គេ ។
លី ឈួ​ង​យេ បាន​អះអាង​ថា អំឡុង​ពេល​រៀន​នៅ​វិទ្យាល័យ មិត្ត​រួម​ថ្នាក់​ដែល​មានចិត្ត​ល្អ​បាន​ផ្តល់​ជំនួយ ប៉ុន្តែ​គាត់​កម្រ​នឹង​ទទួលយក​វា​ណាស់ ដោយសារ​តែ​ទី​មួយ​លោក​មាន​អារម្មណ៍​ខ្មាស់​អៀន​ក្នុង​ការ​ពឹងផ្អែក​លើ​អ្នក​ដទៃ ។ លោក​បាន​និយាយ​ថា «​ខ្ញុំ​ដឹង​ហើយ​ជឿ​ថា មិត្ត​រួម​ថ្នាក់​មក​សាលារៀន ពួក​គេ​គ្រាន់តែ​អាណិត​ខ្ញុំ ប៉ុន្តែ​ពួក​គេ​មិន​អាច​មក​ជួយ​មើលថែ​ខ្ញុំ​ជា​ប្រចាំ​បាន​រហូត​នោះ​បាន​ឡើយ »​។
លោក បាន​ចែករំលែក​ថា មូលហេតុ​ដែល​លោក​ក្លាយជា​វេជ្ជបណ្ឌិត​បែប​នេះ គឺ​ដោយសារ​លោក​កើត​មាន​មាន​ជំងឺ ហើយ​គ្រួសារ​លោក​ក្រីក្រ​ទើប​លោក​ស្រមៃ​ចង់​ក្លាយជា​វេជ្ជបណ្ឌិត​ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​ដទៃ ។
ជាមួយនឹង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​បែប​នេះ លី ឈួ​ង​យេ បាន​តស៊ូ យ៉ាង​ឧស្សាហ៍​ព្យាយាម ហើយ​ក៏​បាន​ចូល​រៀន​នៅ​មហាវិទ្យាល័យ​វេជ្ជសាស្ត្រ​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០១៣ នៅ​អាយុ ២៥ ឆ្នាំ ។ នៅ​ពេល​ចូល​រៀន​នៅ​មហាវិទ្យាល័យ លោក​បាន​ស្ម័គ្រចិត្ត​យក​ខ្លួន​លោក​ជា​កម្មវត្ថុ​នៃ​ការ​សិក្សា​ករណី​ជំងឺ​ខួរក្បាល​ជូន​មិត្ត​រួម​ថ្នាក់​របស់​គាត់ ហើយ​បាន​សន្យា​ថា នឹង​បរិច្ចាគ​រាង​កាយ​របស់​គាត់​ទៅ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ផ្នែក​វេជ្ជសាស្ត្រ​បន្ទាប់​ពី​ការ​ស្លា​.​ប់​របស់​គាត់ ។
បន្ទាប់​ពី​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៩ នៅ​អាយុ​៣១​ឆ្នាំ លោក លី ឈួ​ង​យេ មានឱកាស​ក្លាយជា​អ្នកនិពន្ធ​អត្ថបទ​ផ្នែក​វេជ្ជសាស្ត្រ​មួយ​រូប ប៉ុន្តែ​បាន​លាលែង​វិញ​ដោយ​លោក​ចង់​ក្លាយជា​វេជ្ជបណ្ឌិត ហើយ​ក៏​បាន​ស្ម័គ្រចិត្ត​បម្រើ​ការ​នៅ​គ្លីនិក​សហគមន៍​មួយ​នៅ​ខេត្ត​ហេ​ណា​ន ដើម្បី​ទទួល​បាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ជា​វេជ្ជបណ្ឌិត ។
ទោះជា​ខ្លួន​ពិការ ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ លី ឈួ​ង​យេ គឺ​បាន​ជួយ​ប្រឡូក​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ដោយ​ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី តិក​តក់ អប់រំ និង​បង្ហោះ​សារ​លើកទឹកចិត្ត​យុវជន​នានា ។ ក្រៅពី​ស្រលាញ់​អាជីព​ជា​វេជ្ជបណ្ឌិត លី ឈួ​ង​យេ ក៏​ចូល​ចិត្ត​កីឡា​ឡើង​ភ្នំ ហើយ​រូបគេ​ធ្លាប់​បាន​សម្រេចការ​ឡើង​ភ្នំ​ខ្ពស់​ៗ​នៅ​ចិន បាន​សម្រេច​ដល់​ទៅ ៦ ។ លី ឈួ​ង​យេ បាន​អះអាង​ថា កាលពី​ឆ្នាំ​២០១៦ រូបគេ​បាន​ចំណាយពេល​តស៊ូ​១៧​ថ្ងៃ​ឡើង​កំពូលភ្នំ ហួង​សាន (Huangshan) ដោយ​ចំណា​ច​ស្បែកជើង​អស់​៦​គូ ខោរ​១២ និង​ស្រោមជើង​១៦​គូ ។ នេះ​គឺជា​សារ​មួយ​សម្រាប់​ដាស់តឿន អ្នក​ដែល​កំពុង​តែ​អស់សង្ឃឹម​ហើយ​មើល​ស្រាល​លើ​ការ​អប់រំ ។ ក្រៅពី​បុរស​ម្នាក់​នេះ សម្រាប់​នៅ​កម្ពុជា ក៏​មាន​គូ​ស្វាមីភរិយា​កម្ពុជា​ពិការ​ភ្នែក​មួយគូ​បាន​កំពុង​តែ​រៀន​អនុ​បណ្ឌិត​នៅ​អូស្ត្រាលី ។
ក្រៅពី​នោះ​ក៏​នៅ​មាន​ជន​ពិការ​កម្ពុ​ជាមួយ​ចំនួន​ទៀត ដែល​បាន​តស៊ូ​ដោយ​កម្លាំង​ញើស​ឈាម​ផ្ទាល់ខ្លួន ដើម្បី​ចិញ្ចឹមជីវិត និង​កសាង​ជីវភាព ខណៈ​ដែល​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​បាក់ទឹកចិត្ត ហើយ​អស់សង្ឃឹម​សុខចិត្ត ដើរ​សំពះ​សុំទាន​គេ​នៅ​តាម​ផ្លូវ ៕

Some citizens who are physically fit but still beg on the streets and in public places should wake up and learn to overcome all obstacles. Perseverance and determination will bring success in the future, as in the case of a 37-year-old disabled Chinese man.
The South China Morning Post reported that Because of his determination, hard work and appreciation for education, Li Chuangye, who is only 80 centimeters tall, has struggled through life with cerebral palsy since the age of 1 until he became a doctor, despite being disabled and being born into a poor begging family.
Li Chuangye, now 37, is a doctor who runs a small private clinic in Yunnan Province, southwest China. The 37-year-old doctor was born in Henan Province and was diagnosed with Cerebral Palsy, a condition that affects movement, balance and coordination, since the age of 1.
The doctor had an attempt to reverse his disability with surgery when he was 9 years old, but it failed and he was forced to become a beggar to support his family until he was 16, earning only 100 yuan, or about $14, a month. .
Because of his disability and later, the person who had cheated him was sorry and released him, the disabled young man Li Chung Ye was determined to go to school at the age of 16. Despite being the youngest to start school, Li Chung Ye, a young man who could barely read a newspaper, enrolled in a primary school and was determined to change his life through education. Despite being a late starter and having a disability, Li Chung Ye’s determination allowed him to succeed and progress in his studies until he had the opportunity to enter medical school.
Li Chung Ye claimed that during his high school years, kind-hearted classmates offered him help, but he rarely accepted it because, first, he felt embarrassed to rely on others. He said, “I know and believe that my classmates come to school, they just feel sorry for me, but they can’t come to help take care of me all the time.”
He shared that the reason he became a doctor like this is because he was born with a disease and his family was poor, so he dreamed of becoming a doctor to help others.
With such determination, Li Chung Yeh worked hard and entered medical school in 2013 at the age of 25. When he entered college, he volunteered to be the subject of a brain study for his classmates and promised to donate his body to medical research after his death.
After graduating in 2019 at the age of 31, Li Chung-ye had the opportunity to become a medical writer, but he gave up because he wanted to become a doctor and volunteered to work at a community clinic in Henan Province to obtain a medical license.
Despite his disability, Li Chung-ye has helped to engage in society by using TikTok to educate and post messages of encouragement to young people. In addition to his love for the medical profession, Li Chung-ye also loves mountaineering and has climbed six of China’s highest mountains. Li Chung-ye claimed that in 2016, he spent 17 days struggling to climb the summit of Huangshan Mountain, taking only 6 pairs of shoes, 12 socks, and 16 pairs of socks. This is a message to warn those who are desperate and take education lightly. In addition to this man, in Cambodia, there is also a blind Cambodian couple who are studying for a master’s degree in Australia.
In addition, there are many other Cambodian disabled people who have struggled with their own strength and sweat to earn a living and build a livelihood, while many people are discouraged and hopeless and are willing to beg on the streets.