ទាំង​រដ្ឋាភិបាល និង​សភា​ទាំង​ពីរ​របស់​កម្ពុជា បាន​មានការ​សម្រេចចិត្ត​រួម​មួយ ដើម្បី​យក​រឿង​ជម្លោះព្រំដែន​កម្ពុជា​ជាមួយ​ថៃ​ទៅ​ប្តឹង​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ ហៅ​កាត់​ថា ICJ ដើម្បី​ពន្លត់ភ្លើង​នយោបាយ ដែល​ដុត​បញ្ឆេះ​ដោយ​ក្រុម​ជ្រុលនិយម​ទាំង​នៅ​កម្ពុជា និង​ថៃ ។…
ទាំង​រដ្ឋាភិបាល និង​សភា​ទាំង​ពីរ​របស់​កម្ពុជា បាន​មានការ​សម្រេចចិត្ត​រួម​មួយ ដើម្បី​យក​រឿង​ជម្លោះព្រំដែន​កម្ពុជា​ជាមួយ​ថៃ​ទៅ​ប្តឹង​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ ហៅ​កាត់​ថា ICJ ដើម្បី​ពន្លត់ភ្លើង​នយោបាយ ដែល​ដុត​បញ្ឆេះ​ដោយ​ក្រុម​ជ្រុលនិយម​ទាំង​នៅ​កម្ពុជា និង​ថៃ ។
ការ​សម្រេចចិត្ត​នះ ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​សមាជ​លើក​ទី​មួយ នៃ​រដ្ឋសភា និង​ព្រឹទ្ធសភា កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២ ខែមិថុនា ។ នៅ​ចំពោះ​មុខ សមាជិក​រដ្ឋសភា និង​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​កំពុង​តែ​ត្រៀម​យក​បញ្ហា​ប្រាសាទតាមាន់ធំ ប្រាសាទតាមាន់តូច ប្រាសាទ​តា​ក្របី និង​តំបន់​មុំ​បី ទៅ​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ (ICJ) ។ ទោះបី​ថៃ​មិន​ព្រម​ក្តី កម្ពុជា​នឹង​យក​បញ្ហា​នេះ​ទៅ​ICJ ដើម្បី​បញ្ចប់​បញ្ហា​នេះ ។
នៅ​ក្នុង​អ្វី​ដែល​ជា​យន្តការ​អន្តរជាតិ​នោះ​សម្តេច​ធិ​បតី បាន​បញ្ជាក់​ថា «​ត្រៀម​ដាក់​ចូល​ក្នុង​របៀបវារៈ​សម្រាប់​កិច្ចប្រជុំ គណៈកម្មការ​ព្រំដែន​ចម្រុះ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​យក​បញ្ហា​ប្រាសាទតាមាន់ធំ ប្រាសាទតាមាន់តូច ប្រាសាទ​តា​ក្របី និង​តំបន់​មុំ​បី ទៅ​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ (ICJ)​តែ​ម្ដង ។ ដោយសារ​ក្នុង​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ ស្ថានភាព​ឈាន​ដល់​ចំណុចក្តៅ​បន្ទាប់​ពី​មាន​សកម្មភាព​ជា​បន្តបន្ទាប់​របស់​ក្រុម​ជ្រុលនិយម​មួយ​ចំនួន​តូច​បាន​បំផុស​នូវ​ចលនា​ជាតិនិយម ក្នុង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ដែល​អាច​ឈាន​ទៅ​ការ​ប្រឈម​មុខ​ដាក់​គ្នា​សារ​ជា​ថ្មី​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​» ។
សម្តេច​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​សារ​ជា​ថ្មី​ម្ដងទៀត​ថា បើ​ទោះជា​កម្ពុជា​ព្យាយាម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែន​ដោយ​សន្តិវិធី​តាម​យន្តការ​បច្ចេកទេស និង​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ក៏​ដោយ​ក៏​កម្ពុជា នៅ​រក្សា​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការ​ការពារ បូរណភាព​ទឹកដី​របស់​ខ្លួន​តាម​គ្រប់​មធ្យោបាយ​រួម​ទាំង​ការ​ប្រើប្រាស់​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ក្នុង​ករណី​មានការ​ព្យាយាម​ឈ្លានពាន​បូរណភាព​ទឹកដី​កម្ពុជា ដោយ​ប្រើប្រាស់​កម្លាំង​កងទ័ព ។
ក្រោយ​ពេល​ដែល​សម្តេច​ធិ​បតី ប្រកាស​បែប​នេះ សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​នៅ​ក្នុង​នាម​ជា​សា្ថ​ប័ន​និ​តិ​បញ្ញតិ​ក៏​បាន​បង្ហាញ​ជំហរ​គាំទ្រ​រាជរដ្ឋាភិបាល​លើ​ចំណាត់ការ​បញ្ហា​ព្រំដែន ដែល​កើត​មាន​ឡើង​នៅ​តំបន់​ទាំង​បួន​ខាងលើ ។
សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន បាន​ចេញ​សារ​គាំទ្រ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ថា សម្តេច​គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​យក​បញ្ហា​នៅ​មុំ​៣ បញ្ហា​ប្រាសាទតាមាន់ធំ ប្រាសាទតាមាន់តូច តា​ក្របី ទៅ​កាន់​តុលាការ​យុត្តិធម៌​អន្តរជាតិ​(ICJ) ។ សម្តេច​តេ​ជោ បាន​លើក​ឡើង​ថា អនុស្សា​រណៈ​យោគយល់​គ្នា​ដែល​ចុះ​នៅ​ឆ្នាំ​២០០០ ហាក់​ទៅ​មុខ​មិន​រួច​ដែល​បង្ក​ឲ្យ​មាន​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់​រហូត​ចោទប្រកាន់​គ្នា និង​ជម្លោះ​ប្រដាប់​អាវុធ​ច្រើន​ដង​មក​ហើយ ។
សម្តេច​តេ​ជោ បាន​បន្ថែម​ថា ប្រ​សិន​ភាគី​ថៃ​មានចិត្ត​ស្មោះត្រង់​ចង់​ដោះស្រាយ​ពិតប្រាកដ គួរតែ ឯកភាព​ដឹក​ដៃ​គ្នា​ទៅ​ឱ្យ​តុលាការ​ជួយ​កាត់សេចក្តី​តែ​ម្តង​មិន​ចាំបាច់​កម្ពុជា​ប្តឹង​នោះ​ទេ ។ រឿង​ព្រំដែន គឺជា​រឿង​ដ៏​រសើប ហើយ​ត្រូវ​បាន​អ្នក​ន​នយោបាយ​ជ្រុលនិយម​ទាំង​នៅ​កម្ពុជា និង​ថៃ​ប្រើប្រាស់ ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​នយោបាយ​របស់​ពួក​គេ ។
ដូច្នេះ ការ​សម្រេចចិត្ត​នាំ​យក​រឿង​ជម្លោះ​នេះ​ជាមួយ​ប្រទេស​ថៃ​ទៅ​កាន់ ICJ គឺជា​ជម្រើស​មួយ​ដែល​ត្រូវ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដោយ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ដែល​មិន​ចង់​ឃើញ​បរទេស​ឈ្លានពាន​ទឹកដី​របស់​ខ្លួន​ឡើយ ។ ជាមួយ​គ្នា​នោះ វា​ក៏​ជា​សារ​បញ្ជាក់​ទៅ​កាន់​ភាគី​ថៃ​ថា កម្ពុជា​មាន​សុចរិត​ភាព និង​ភាព​ស្មោះត្រង់ នៅ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ជម្លោះ​ដោយ​ឈរ​លើ​គោលការណ៍​យុត្តិធម៌ និង​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ជា​ធំ ។
កម្ពុជា​បាន​ប្រកាស​ហើយ​ថា កម្ពុជា​ចង់បាន​ព្រំដែន​ប្រកបដោយ​សន្តិភាព​ជាមួយ​ប្រទេស​ជិតខាង ។ ដូច្នេះ ភាគី​ថៃ​ក៏​ត្រូវ​តែ​ប្រកាន់​យក​សន្តិភាព​និយម​នៅ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាមួយ​កម្ពុជា​ដែរ ។ ចំណែក​អ្នក​ជ្រុលនិយម​ទាំង​នៅ​កម្ពុជា និង​ថៃ ត្រូវ​ឈប់​ជា​បន្ទាន់ការ​ដុត​បញ្ឆេះ​ជម្លោះព្រំដែន​នេះ​ពីព្រោះ​វា​នឹង​ធ្វើ​អោយ​ខាត​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រទេស និង​ប្រជាជន​ទាំង​សងខាង ៕

Seeking justice! Cambodia will file a lawsuit with the ICJ over the border with Thailand
Both the government and parliaments of Cambodia have made a joint decision to take the Cambodian border dispute with Thailand to the International Court of Justice, or ICJ, to extinguish the political fire ignited by extremist groups in both Cambodia and Thailand.
The decision was made at the first session of the National Assembly and the Senate on the morning of June 2. In front of the members of the National Assembly and the Senate, Prime Minister Hun Sen said that the Royal Government is preparing to take the issues of Ta Moan Thom Temple, Ta Moan Toch Temple, Ta Krabey Temple and the Mom Tei area to the International Court of Justice (ICJ). Even if Thailand does not agree, Cambodia will take this issue to the ICJ to end this problem.
In what is an international mechanism, the King stated that “we are ready to put on the agenda for the meeting of the Joint Boundary Commission related to taking the issue of Ta Moan Thom Temple, Ta Moan Toch Temple, Ta Krabey Temple and the Mom Tei area to the International Court of Justice (ICJ) immediately. “Because recently, the situation has reached a boiling point after a series of activities by a small number of extremist groups have inspired nationalist movements in both countries, which could lead to renewed confrontation in the future.”
The King reiterated that although Cambodia is trying to resolve the border issue peacefully through technical mechanisms and international law, Cambodia still reserves the right to defend its territorial integrity by all means, including the use of armed forces in the event of an attempt to invade Cambodia’s territorial integrity by using military force.
After the King made this announcement, Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate, on behalf of the legislative body, also expressed his support for the Royal Government on the border issue that has arisen in the four regions above. .
Samdech Techo Hun Sen issued a message of support on social media that he supports taking the issue of the three corners of the Ta Moan Thom Temple, Ta Moan Toch Temple, and Ta Krabey Temple to the International Court of Justice (ICJ). Samdech Techo said that the memorandum of understanding signed in 2000 seems to be stalled, causing uncertainty and repeated accusations and armed conflict.
Samdech Techo added that if the Thai side is sincere and wants to resolve the issue, they should agree to go to court to help decide the issue once and for all, without Cambodia having to sue. The border issue is a sensitive one and has been exploited by extremist politicians in both Cambodia and Thailand for their political gain.
Therefore, the decision to take this dispute with Thailand to the ICJ is an option that is strongly supported by the Cambodian people who do not want to see a foreign invasion of their territory. At the same time, it is also a message to the Thai side that Cambodia has integrity and honesty in resolving the dispute based on the principles of justice and international law in general.
Cambodia has declared that Cambodia wants a peaceful border with its neighboring countries. Therefore, the Thai side must also adopt a pacifist approach in resolving the problem with Cambodia. As for extremists in both Cambodia and Thailand, they must immediately stop inflaming this border dispute because it will harm the interests of both countries and people.