មុន​ពេល​រិះគន់ សូម​អាណិត​ដល់​អ្នក​ធ្វើ ។ មាន​អណ្តាត កុំ​ចេះ​តែ​គន្លាស់ ជុំវិញ​រឿង​សម្ភោ​ធ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ តម្លៃ​១.៥០០​លាន​ដុល្លារ​ក៏​ដូច​ជា ជោគវាសនា​របស់​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ ដែល​ប្រើប្រាស់​តាំងពី​សម័យ​រាស្ត្រ​និយម ។…
មុន​ពេល​រិះគន់ សូម​អាណិត​ដល់​អ្នក​ធ្វើ ។ មាន​អណ្តាត កុំ​ចេះ​តែ​គន្លាស់ ជុំវិញ​រឿង​សម្ភោ​ធ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ តម្លៃ​១.៥០០​លាន​ដុល្លារ​ក៏​ដូច​ជា ជោគវាសនា​របស់​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ ដែល​ប្រើប្រាស់​តាំងពី​សម័យ​រាស្ត្រ​និយម ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ អ្នកខ្លះ​រិះគន់​ដល់​ការ​ពន្យារពេល​បើក​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ​ដែល​គ្រោង​ដំណើរការ​នៅ​ខែកក្កដា ប៉ុន្តែ​នៅ​ចុងខែ​ឧសភា​នេះ ស្រាប់តែ​រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាន​អាកាសចរណ៍​ស៊ី​វិល​ក៏​បាន​ជូនដំណឹង​ថា អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​នេះ​នឹង​បើក​ប្រតិបត្តិការ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៩ ខែកញ្ញា រួច​សម្ពោធ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៥ ។ ទាក់ទង​នឹង​ការ​ចេញ​បរិច្ឆេទ​នេះ​មតិ​ខ្លះ​រិះគន់​ថា យក​រឿង​ដឹក​ជញ្ជូន​ជាតិ​មក​លេងសើច​ម្តង​ពេល​នេះ​ម្តង​ពេល​នោះ មិន​ប្រាកដ​មិន​ប្រជា ។
សូម​បញ្ចប់​មតិ​រឿង​នេះ​ទៅ​ពីព្រោះ​កិច្ចការ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដឹក​ជញ្ជូន​ផ្លូវអាកាស​នេះ រដ្ឋាភិបាល​មិន​អាច​លេងសើច​បាន​ទេ ពីព្រោះ​វា គឺជា​ជីប​ចរ​មួយ​នៃ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។ សូម​យល់​បញ្ហា និង​ភាព​ចាំបាច់​ពីព្រោះ​ការ​រុះរើ​ប្រតិបត្តិការ​អាកាសយានដ្ឋាន​មួយ​ទៅ​មួយ​មិន​អាច​ចេះ​តែ​អង្គុយ​ថា​នោះ​ទេ ។ វា​ទាមទារ​ការ​សាកល្បង និង​រៀបចំ​បញ្ហា​នានា​តាំងពី​កត្តា​សុវត្ថិភាព ភស្តុ​ភា​កម្ម សន្តិសុខ ក៏​ដូច​ជា បញ្ហា​ជា​ច្រើន​រាប់​ជំពូ​ល ។ ដូច្នេះ​កុំ​រំអុក​រដ្ឋាភិបាល​ឲ្យ​ធ្វើ​តាម​ខ្លួនឯង​ចង់ ។
ប្រសិនបើ​វា​មាន​បញ្ហា​នោះ វា​នឹង​បង្ករ​នូវ​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​ដ៏​សម្បើម ។ អាកាសយានដ្ឋាន​ជា​សរសៃឈាម​នៃ​ទេសចរណ៍​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​ចម្បង​របស់​ប្រទេស​នានា ហើយ​បើ​ដំណើរការ​ទៅ​វា​អាច​មាន​បញ្ហា​ណាមួយ​នោះ​វា​នឹង​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​កិត្តិយស និង​ប្រទេស​ជាតិ ។
សូម​ទុក​ពេលវេលា​សម្រាប់​អ្នកជំនាញ​គេ​ធ្វើការ​តាម​បច្ចេកទេស​ទៅ ។ សម្រាប់​កាលបរិច្ឆេទ​ខាងលើ នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​ដល់​ពេល​ត្រូវធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​វា​មាន​ហេតុ​មាន​ផល​ដែល​មិន​អាច​នឹង​ប្រតិបត្តិការ​បាន​រដ្ឋាភិបាល​សម្រេចចិត្ត​ពន្យារពេល​ទៀត​ក៏​មិនជា​អ្វី ពីព្រោះ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​ដែល​ដំណើរ ការ​តាំងពី​ឆ្នាំ​១៩៥៩ ហើយ​ត្រូវ​បាន​វិនិយោគ​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដើម្បី​ទ្រទ្រង់​កំណើន​នៃ​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​វិស័យ​ដឹក​ជញ្ជូន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស នៅ​តែ​អាច​ដំណើរការ​បាន​ដដែល ។
សូម​ទុក​ពេល​ឲ្យ​អ្នកជំនាញ​រៀបចំ​ឲ្យ​បាន​រួចរាល់​សព្វគ្រប់​កុំ​មាន​មាត់​ចេះ​តែ​និយាយ ហើយ​មាន​ដៃ​ចេះ​តែ​សរសេរ រួច​ចែករំលែក​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម ។ កិច្ចការ​រុះ​រើប​នេះ គឺ​ត្រូវ​តែ​ដំណើរការ​ដោយ​ហ្មត់ចត់​ពីព្រោះ​ថា វិស័យ​ដឹក​ជញ្ជូន​នៅ​ស្រុក​យើង​ទោះបី​មិន​ដល់​ប្រទេស​ជិតខាង​មែន ប៉ុន្តែ​ក៏​មិន​អន់​ដែរ ដោយ​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពុជា​អាច​បម្រើសេវា​ដឹក​ជញ្ជូន​ផ្លូវអាកាស​ដល់​ទៅ​ជាង​៥៨​ពាន់​ជើង​ដោយ​ដឹក​ជញ្ជូន​អ្នកដំណើរ​សរុប​ជាង​៦,២ លាន​នាក់ និង​ទំនិញ​សរុប​ជាង​៧៧​ពាន់​តោន ។
ម្យ៉ាងវិញទៀត ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​ប្រទូស​សា​រ៉ា​យ​គ្នា​អំពី​ជោគវាសនា នៃ​ទីតាំង​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តជាតិ​ភ្នំពេញ ក្រោយ​ប្រតិបត្តិការ​ត្រូវ​រើ​ទៅ​កាន់​អាកាស​យាន្ត​ដ្ឋា​ន​ថ្មី​ក៏​ត្រូវ​បាន​សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រកាស​រួច​ហើយ​នៅ​ពេល​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ ។
នៅ​ក្នុង​វេទិកា ដែល​បាន​និយាយ​ជា​សាធារណៈ​ថ្មី​ៗ​នេះ​សម្តេច​ធិ​បតី បាន​លើក​ឡើង​ថា ជោគវាសនា របស់​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​នឹង​រក្សា​ទុក គឺ​មិន​បាន​បោះបង់​ឫ​ប្រគល់​សិទ្ធិ​វិនិយោគ​ធ្វើ​អ្វី​នៅ​ទីតាំង​នោះ​ទេ ។ អាកាសយានដ្ឋាន​នោះ គឺ​នឹង​ត្រូវ​រក្សា​ទុក​ដើម្បី​ជា​ប្រយោជន៍​ផ្សេង​ៗ​របស់​សាធារណៈ ។
សរុប​ទៅ ដើម្បី​ឲ្យ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេ​ជោ លំដាប់ថ្នាក់ 4F តម្លៃ​១,៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ដំណើរការ​ស្រួល និង​ជោគជ័យ​នោះ​វា​ចាំបាច់​ត្រូវធ្វើ​អោយ​ប្រាកដ​ថា ពេល​វា​ដំណើរការ​វា​នឹង​មិន​រអាក់រអួល​ឡើយ ។ ដូច្នេះ​ការ​ពន្យារពេល​បន្តិចបន្តួច​មិនមែន​ជា​រឿង​ធំ​នោះ​ទេ ៕

Before criticizing, please have compassion for the people who do it. There is a lot of talk, don’t just talk about the opening of the $1.5 billion Techo International Airport, as well as the fate of Phnom Penh International Airport, which has been in use since the populist era.
So far, some have criticized the delay in opening Techo International Airport, which was scheduled to open in July. But at the end of May, the State Secretariat for Civil Aviation announced that the new airport would open on September 9 and be inaugurated on October 20, 2025. Regarding the release of this date, some critics criticized that the national transportation issue is being used to make fun of, sometimes, sometimes, and sometimes, and is not certain and unpopular.
Please end this comment because the government cannot joke about the issue of air transport infrastructure because it is a vital sector of the national economy. Please understand the problem and necessity because the restructuring of airport operations one by one cannot just sit there. It requires testing and preparing various issues from safety factors, logistics, security, as well as many other issues. So don’t push the government to do what you want.
If there is a problem, it will cause a huge impact on the national economy. Airports are the main arteries of tourism, transportation and trade of countries, and if there is any problem in their operation, it will seriously affect the honor and the nation.
Please give the experts time to work on the technical aspects. For the above date, in the event that the time has come to operate, there are valid reasons why the government decides to postpone it, it is not a problem because Phnom Penh International Airport, which has been operating since 1959 and has been continuously invested in to support the growth of the transportation sector in the country, can still operate.
Please give the experts time to prepare everything, don’t be a mouth that talks and a hand that writes, and then share it on social media. This restructuring must be carried out thoroughly because the transportation sector in our country, although not as good as neighboring countries, is not bad either. In 2024, Cambodia was able to serve more than 58,000 air transport flights, transporting a total of more than 6.2 million passengers and a total of more than 77,000 tons of cargo.
On the other hand, regarding the dispute over the fate of the Phnom Penh International Airport location after operations were moved to the new airport, Prime Minister Hun Sen has also The Prime Minister has already announced this recently.
In a recent public forum, the King stated that the fate of Phnom Penh International Airport will be preserved, not given up or given away the right to invest in the site. The airport will be preserved for other public uses.
In short, for the $1.5 billion, 4F-class Taejo International Airport to operate smoothly and successfully, it is necessary to ensure that when it does operate, it will not be disrupted. So a slight delay is not a big deal.