សង្គ្រាមឆ្លងព្រំដែនរវាងឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថានដែលបានផ្ទុះឡើង តាំងពីថ្ងៃទី៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ វាពិតជាជះឥទ្ធិពលដល់ពិភពលោក តែវាមិនជាប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់អាស៊ាន និងកម្ពុជាធំដុំប៉ុន្មានឡើយ ។
ការសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលឥណ្ឌា នៅក្នុងការបើកការវា.យប្រហារតាមផ្លូវអាកាសដោយប្រើប្រាស់មីស៊ីល និងយន្តហោះចម្បាំងក៏ដូចជា កាំភ្លើ.ងធំទៅលើដែនដីនៃប្រទេសប៉ាគីស្ថាន គឺជារឿងដែលមិនមានអ្នកណានឹងស្មានដល់ ។ ប៉ុន្តែវាបានកើតមានឡើងរួចទៅហើយ ។ មកដល់ពេលនេះ ផលនៃការប៉ះទង្គិចនេះហាក់មិនជះឥទ្ធិពលបន្ថែមលើបញ្ហាដែលកំពុងតែកើតមានស្រាប់សម្រាប់ពិភពលោកឡើយ ។
មកដល់ពេលនេះ បញ្ហានេះ នៅតែបន្តក្តៅគគុកនៅឡើយ ហើយមហាអំណាចធំៗនៅលើពិភពលោកមានសហរដ្ឋអាមេរិក រុស្ស៊ី បារាំង ចិន សហភាពអឺរ៉ុប ជាដើម គឺបានកំពុងតែតាមដានដំណើរវិវត្តន៍ទៅមុខនៃសង្គ្រាមនេះនៅឡើយទេ ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ បើនិយាយអំពីផលប៉ះពាល់នៃសង្គ្រាមនេះ គឺហាក់ដូចជា មិនធំដុំដល់ពិភពលោក ជាពិសេស គឺអាស៊ាន និងកម្ពុជានេះឯង ។
ជាការពិតឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថាន គឺសុទ្ធតែជាប្រជាជាតិដែលមានអាវុ.ធនុយក្លេអ៊ែរដូចគ្នា ។ ដូច្នេះ វាពិតជារសើបដែលប្រទេសទាំងពីរផ្ទុះសង្គ្រាមនឹងគ្នា ។ ប៉ុន្តែបើនិយាយអំពីផលប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ច ជារួម គឺហាក់មិនមានអ្វីធំដុំទេ ។ ក្រោយពេលដែលឥណ្ឌាបើកការវា.យប្រហារចូលទៅក្នុងទឹកដីនៃប្រទេសប៉ាគីស្ថាន អាស៊ាន រួមទាំងកម្ពុជាហាក់ដូចជា បានរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់នឹងបញ្ហានេះ បើទោះបីជាប្រទេសអាស៊ានជាច្រើន គឺមានទំនាក់ទំនងការទូត និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយនឹងប្រទេសទាំងពីរក៏ដោយ ។
ប្រតិកម្មរបស់អាស៊ាន និងកម្ពុជា គឺវាខុសពីអ្វីដែលធ្លាប់បានកើតមានឡើងរវាងប្រទេសទាំងពីរ កាលពីឆ្នាំ២០១៩ កន្លងមកដោយកាលនោះ ទាំងអាស៊ាន និងកម្ពុជា គឺសុទ្ធតែចេញសេចក្តីថ្លែងការណ៍ព្រោងព្រាត ។ តាមសេចក្តីរាយការណ៍ក្រោយពេលដែលឥណ្ឌា ប្រើមីស៊ីល យន្តហោះចម្បាំង និងកាំភ្លើងធំទៅលើប៉ាគីស្ថាន បានបណ្តាលឲ្យមនុស្សយ៉ាងហោចណាស់៣៦ នាក់ស្លា.ប់ ដោយ២៦ នាក់នៅប៉ាគីស្ថាន និង១០នាក់ នៅដែនដីកាស្មៀរនៅក្រោមរដ្ឋបាលគ្រប់គ្រងដោយឥណ្ឌា ។ ក្រោយការវា.យប្រហារប៉ាគីស្ថានបានការពារខ្លួន ហើយបានអះអាងថា បានបា.ញ់ទម្លាក់យន្តហោះចម្បាំងរបស់ឥណ្ឌាដល់ទៅ ៥គ្រឿង ។
ក្រោយពេលឥណ្ឌាបើកការវា.យប្រហារនេះ ប្រទេសជាច្រើនបានប្រតិកម្មដូចជាចិន បារាំង អ៊ីរ៉ង់ អ៊ីស្រាអែល ជប៉ុន កាតា រុស្ស៊ី សហភាពអារ៉ាប់អេមីរ៉ាត អង្គការសហប្រជាជាតិចក្រភពអង់គ្លេស និងសហរដ្ឋអាមេរិក ដោយបញ្ចេញប្រតិកម្មតាមជំហរការទូតរបស់ប្រទេសនីមួយៗ ប៉ុន្តែអាស៊ាន និងកម្ពុជាដូចជាមិនមានប្រតិកម្មទេ ។
មកដល់ពេលនេះ អាស៊ានមានទំនាក់ទំនងល្អប្រសើរដែរជាមួយនឹងឥណ្ឌា ដោយឥណ្ឌា គឺជាដៃគូសន្ទនាដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់អាស៊ាន ។ ប្រទេសដែលមានប្រជាជនច្រើនបំផុត នៅលើពិភពលោកនេះបានភ្ជាប់ និងចាប់ផ្តើមទំនាក់ទំនងនឹងអាស៊ានតាំងពីឆ្នាំ១៩៩២ ដោយឡែកប៉ាគីស្ថានទើបតែស្វះស្វែងរកការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយនឹងអាស៊ានថ្មីៗនេះប៉ុណ្ណោះ ។
សម្រាប់កម្ពុជាវិញ រវាងឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថាន គឺកម្ពុជាមានទំនាក់ទំនងការទូតនឹងគ្នាដូចគ្នា ។ គ្រាន់តែឥណ្ឌាជាមិត្តកម្ពុជាតាំងពីយូរ ហើយក៏មានឫសគល់វប្បធម៌ និងអរិយធម៌យូរ ។ ប៉ុន្តែប៉ាគីស្ថាន ទោះបីជាមានទំនាក់ទំនងនឹងកម្ពុជា មិនយូរដល់ឥណ្ឌាក៏ពិតមែន ក៏ជាដៃគូកិច្ចសហប្រតិបត្តិការមួយរបស់កម្ពុជា ហើយទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយក៏ប៉ាគីស្ថាន នៅតែជាមិត្តភក្តិមួយរបស់កម្ពុជាដូចគ្នា ។
នៅលើទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មវិញ មកដល់ពេលនេះដូចជា មិនទាន់មានសេចក្តីរាយការណ៍ណាមួយចេញពីពីផលប៉ះពាល់ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកដោយសារតែការវា.យប្រហាររបស់ឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថានឡើយ ។
តម្លៃមាស ប្រេងឥន្ធនៈ ស្ថានភាពពាណិជ្ជកម្ម ផ្សារហ៊ុនក៏ហាក់មិនមានអ្នកវិភាគណាមួយ និយាយអំពីទំនាក់ទំនងរបស់សង្គ្រាមនេះនៅឡើយដែរ ដោយសារតែវាផ្ទុះតែនៅតំបន់ព្រំដែនរបស់ឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថាន ។ ដូច្នេះសម្រាប់កម្ពុជាវារឹតតែមិនមានថែមទៀត ។ នៅក្នុងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងឥណ្ឌាក៏ដូចជា កម្ពុជា និងប៉ាគីស្ថាន គឺមិនមានអ្វីធំដុំទេ ។ កម្ពុជា និងឥណ្ឌានៅពេលនេះ មានជើងហោះហើរត្រង់ទៅឥណ្ឌា ប៉ុន្តែតំបន់ទំនាស់នេះ គឺវាឆ្ងាយពីគោលដៅនៃការតភ្ជាប់កម្ពុជាឆ្ងាយ ។
សរុបទៅ ការប៉ះទង្គិចរវាងឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថានវានៅមិនទាន់រីករាលដាលដល់ថ្នាក់ជះឥទ្ធិពលដល់វិស័យសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកនៅឡើយទេ ។ បញ្ហាវិបត្តិនេះ វានៅតែក្បែរតំបន់ការស្មៀទេ ក្រៅពីនោះ គឺនៅដដែលទាំងអស់ ។ ម្យ៉ាងវិញទៀតនេះ ក៏មិនមែនជាលើកទី១ដែលប្រទេសទាំងពីរផ្ទុះសង្គ្រាមឆ្លងព្រំដែនគ្នាបែបនេះ ៕

The cross-border war between India and Pakistan that has been raging since May 7, 2025, has certainly affected the world, but it has not seriously affected ASEAN and Cambodia at large.
The Indian government’s decision to launch an air strike using missiles and fighter jets as well as large-scale missiles on Pakistani territory is something that no one would have imagined. But it has already happened. So far, the effects of this conflict do not seem to have any additional impact on the existing problems facing the world.
To this day, this issue is still hotly debated, and major powers in the world, including the United States, Russia, France, China, the European Union, etc., are still monitoring the development of this war. However, in terms of the impact of this war, it does not seem to be big for the world, especially ASEAN and Cambodia.
Of course, India and Pakistan are both nuclear-armed nations. So it is very sensitive that the two countries are at war with each other. But in terms of the overall economic impact, it does not seem to be big. After India launched a military strike on Pakistani territory, ASEAN, including Cambodia, appeared to remain silent on the issue, even though many ASEAN countries have diplomatic relations and cooperation with both countries.
The reaction of ASEAN and Cambodia is different from what happened between the two countries in 2019, when both ASEAN and Cambodia issued joint statements. According to reports, after India used missiles, fighter jets and artillery on Pakistan, at least 36 people were killed, 26 in Pakistan and 10 in Indian-administered Kashmir. After the attack, Pakistan defended itself and claimed to have shot down five Indian fighter jets.
After India launched the attack, many countries reacted, including China, France, Iran, Israel, Japan, Qatar, Russia, the United Arab Emirates, the United Nations, the United Kingdom, and the United States, expressing their respective diplomatic positions, but ASEAN and Cambodia did not seem to react.
So far, ASEAN has had good relations with India, with India being an important dialogue partner for ASEAN. The world’s most populous country has been connected and engaged with ASEAN since 1992, while Pakistan has only recently sought to strengthen cooperation with ASEAN.
As for Cambodia, between India and Pakistan, Cambodia has diplomatic relations with each other. It’s just that India has been a friend of Cambodia for a long time and has long cultural and civilizational roots. But Pakistan, despite its close ties with Cambodia, is also a cooperative partner of Cambodia, and despite this, Pakistan is still a friend of Cambodia.
On the economic and trade front, so far there seems to be no report on the impact on the global economy and trade due to the Indian and Pakistani attacks.
The price of gold, fuel, trade conditions, and the stock market also seem to have no analysts. Talking about the relationship of this war is still because it broke out only in the border area of India and Pakistan. So for Cambodia it is even less. In terms of economy and trade, Cambodia and India, as well as Cambodia and Pakistan, there is nothing big. Cambodia and India currently have direct flights to India, but this conflict area is far from the destination of connecting Cambodia.
In short, the conflict between India and Pakistan has not yet spread to the level of affecting the world economy and trade. The problem is that the crisis is still near the border, but everything else is the same. On the other hand, this is not the first time that the two countries have fought a cross-border war like this.