រឿង​របស់​តារាចម្រៀង មាស សុខ​សោភា ៖ កញ្ចក់​មួយ​នៃ​រឿង​អបិយ​ជំនឿ​ក្នុង​សង្គម​ខ្មែរ
អបិយ​ជំនឿ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​អរិយធម៌​ក៏​ដូច​ជា​វប្បធម៌​របស់​ជាតិ​សាសន៍​នីមួយ​ៗ​នៅ​លើ​ពិភពលោក​នេះ​។ ប៉ុន្តែ​នៅ​កម្ពុ​ជានា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ហាក់ដូចជា​ជ្រុល​បន្តិច​ហើយ ដោយ​សំបូរ​អ្នក​ដែល​តាំងខ្លួន​ជា​អ្នកមាន​បារមី ឫ​មាន​កម្លាំង​អ​រូបិយ​។ ទន្ទឹម​នឹង​នោះ​ក៏​មាន​អ្នក​ដែល​រង​គ្រោះ​ដោយសារ​តែ​អបិយ​ជំនឿ​នេះ​កាន់តែ​ច្រើន​ផង​ដែរ ទាំង​រាស្ត្រ​អ្នក​ក្រី​ក អ្នកមាន ក៏​ដូច​ជា មន្ត្រី ។​ល​។
ជាក់ស្តែង​ការ​បែកបាក់​នៃ​ជីវិត​ជា​គូ​របស់​តារាចម្រៀង​ដ៏​ល្បី​មួយ​រូប គឺ​អ្នក​នាង មាស សុខ​សោ​ភ ក៏​កំពុង​តែ​ខ្ទរខ្ទារ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ក៏​ត្រូវ​បាន​បើក​កកាយ​ឡើង​មក​ថា វា​មាន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង អបិយ​ជំនឿ​នេះ​ផង​ដែរ ។
ជីវិត​ជា​គូរ​វាង​អ្នក​នាង មាស សុខ​សោភា និង​ស្វាមី ដែល​គេ​ស្គាល់​ថា លោក អ៊ិ​ត រ៉ា​ដា ដែល​មាន​អាយុកាល​ប្រមាណ​ជា ១៨ ឆ្នាំ ពោល​គឺ​ចាប់ពី​ឆ្នាំ​២០០៧ ដល់ ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​ឈាន​ដល់ទី​បញ្ចប់ ត្រូវ​បាន​គេ​ចែកចាយ​ថា​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​អបិយ​ជំនឿ​នេះឯង ។
រឿង​នេះ​កំពុង​តែ​ជជែក​គ្នា​ឡើង​វល់​ហើយ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម ដោយ​លោក អ៊ិ​ត រ៉ា​ដា បាន​សម្រេចចិត្ត​ដើរ​ចេញពី​តំណែង​អគ្គនាយក​ផលិតកម្ម Camtrax Music ហើយ​បាន​លើក​ឡើង​ថា បញ្ហា​គឺ​ដោយសារ​តែ តារាចម្រៀង មាស សុខ​សោភា ជឿ​លើ បុរស​ម្នាក់ ដែល​អះអាង​ថា រូបគេ​គឺជា​តាបស់​សក់ស​ភ្នំ​ត្បែង ដោយ​តារាចម្រៀង​រូប​នោះ​បាន​ចំណាយ​ប្រាក់ រហូត​ដល់​ទៅ ២៣ ម៉ឺន​ដុល្លារ លើ​តាបស់ រូប​នោះ​ថែម​ទៀត ។
ក្រោយមក តារាចម្រៀង មាស សុខ​សោភា ក៏​បាន​ចេញ​មក​បកស្រាយ​មក​វិញ​ថា លុយ​ដែល​នាង​ចាយ​គឺជា​សិទ្ធិ​របស់​នាង ពីព្រោះ​លុយ​នោះ​គឺជា​លុយ​ដែល​នាង​ខំ​ច្រៀង​ខំ​រក ហើយ​ក៏​លើក​ឡើង​ថា លោក អ៊ិ​ត រ៉ា​ដា បាន​រស់នៅ​ដោយសារ​តែ​នាង​ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ។
រឿង​បែកបាក់​របស់​អ្នក​ទាំង​ពីរ​វា​អាច​មានរឿង​ស៊ីជម្រៅ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ប៉ុន្តែ​យើងខ្ញុំ​សុំ​មិន​ចូល​ស៊ី ជម្រៅ​លើ​រឿង​នេះ​ទេ ។ អ្វី​ដែល​យើង​ចង់​និយាយ​ចង់​ពិភាក្សា​នៅ​ពេល​នេះ​គឺ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា អបិយ​ជំនឿ និង ផលរប​ស់វា​នៅ​ក្នុង​សង្គម​កម្ពុជា ។
ក្រៅពី​អ្នក​នាង មាស សុខ​សោភា នៅ​ក្នុង​សង្គម​កម្ពុជា​ក៏​នៅ​មាន​អ្នក​ដែល​មាន​ជំនឿ​លើ​អបិយ​ជំនឿ ជឿ​អ្នក​សច្ចំ ជឿ​លើ​បារមី នេះ​ជា​ច្រើន​ទៀត ដោយ​អ្នក​ដែល​គេ​ជឿ​គេ​ការពារ​ជំនឿ និង ការ​ការពារ​ការ​គិត​របស់​គេ ប៉ុន្តែ​ទន្ទឹម​នឹង​នោះ​ក៏​មាន​អ្នក​ដែល​រិះគន់​ខ្លះ​ៗ​ផង​ដែរ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​អបិយ​ជំនឿ ក៏​ដូច​ជា បារមី អី​នេះ លោក បណ្ឌិត គិ​ន ភា ប្រធាន​វិទ្យាស្ថាន​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា នៃ​រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បាន​បង្ហោះ​សារ​ខ្លី​មួយ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ផ្ទាល់ របស់​លោក​ដោយ​ខ្លី​ថា វា​គឺជា​របរ​កាក់កប់​ខ្លាំង​មួយ​នៅ​ក្នុង​សង្គម​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន ។
លោក​បណ្ឌិត​មិន​បាន​វិភាគ​ឲ្យ​ស៊ីជម្រៅ​អ្វី​ឡើយ ដោយ​គ្រាន់តែ​បង្ហោះ​ដោយ​ខ្លី​ថា ” រាស្ត្រ​ក៏​ជឿ​បារមី មន្ត្រី​ក៏​ជឿ​បារមី អ្នកក្រ​ក៏​ជឿ​បារមី កុដុម្ពី​សេដ្ឋី​ក៏​ជឿ​បារមី​, ដូច្នេះ​បារមី​ជា​របរ​កាក់កប​ខ្លាំង​ក្នុង​សង្គម យើង​បច្ចុប្បន្ន​! ” ។
ក្រៅពី​លោក​បណ្ឌិត គិ​ន ភា ក៏​មាន​អ្នក​បញ្ចេញយោបល់​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ជា​ច្រើន​លើ​បញ្ហា អបិយ​ជំនឿ​នេះ ។ នៅ​ក្នុង​ចំណោម​នោះ​អ្នក​ដែល​មាន​ជំនឿ​គេ​ក៏​ការពារ​ការ​ជឿ​របស់​គេ ប៉ុន្តែ​ជា​ទូទៅ​ចេញ​មក ពី​មជ្ឈដ្ឋាន​បញ្ញា​វ័​ន្ត គឺ​បាន​លើក​ឡើង​ថា មនុស្ស​ដែល​ជឿ​លើស​ភាវៈ​ក្រៅ​ខ្លួន គឺ​ដោយសារ​តែ​ការ​បាត់បង់​នូវ​ជំនឿ​លើ​ខ្លួនឯង ។
តាម​វប្បធម៌​ខ្មែរ​អបិយ​ជំនឿ​ក៏​មិនជា​អាក្រក់​ដែរ ពោល​គឺថា​អាក្រក់​ឫ​ល្អ​វា​អាស្រ័យ​ទៅ​លើ អន្តរ​កម្ម​នៃ​បុគ្គល​ដែល​ប្រតិបត្តិ​ឫ​អ្នក​ដែល​តាំងខ្លួន​គឺជា​អ្នក​ដែល​មាន​បារមី និង អ្នក​ដែល​ជឿ​ដែល​ជា មនុស្ស​បុថុជ្ជន​ជន​នានា​។
អ្នក​ដែល​តាំងខ្លួន​ជា​អ្នក​បារមី​នោះ ប្រសិនបើ​គេ​គឺជា​តាបស ជា​ព្រឹទ្ធាចារ្យ ជា​បុគ្គល​ដែល​មាន​សទ្ធា​ដើម្បី​កុសល និង​ចម្លង​មនុស្ស​ដើម្បី​អំពើ​ល្អ គឺ​គេ​អាច​តម្រែតម្រង់ អ្នក​ដែល​ជា​មនុស្ស​បុថុជ្ជន ដែល​ជឿ​ឲ្យ​ក្លាហាន និង ខំប្រឹង ក៏​ដូច​ជា​ពុះពារ​និង​តស៊ូ គ្រប់ បែប​យ៉ាង​ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​ជោគជ័យ ។ ប៉ុន្តែ​បុគ្គល​នោះ បើជា​ជន​អាក្រក់​គិត​អំពី​ផល ប្រយោជន៍ ក៏​ព្យាយាម​បញ្ចុះបញ្ចូល អន្ទង តម្រែតម្រង់​រក​ប្រយោជន៍​តាម​បំណង​ដែល​ខ្លួន​ចង់បាន ។
នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​បែប​នេះ យើង​គ្រប់​គ្នា​នៅ​ក្នុង​នាម​ជា​មនុស្ស​បុថុជ្ជន គួរតែ​ប្រើ​សតិ បញ្ញា និង ចំណេះ​ដែល​បាន​មក​ពី​ការ​រៀនសូត្រ​មក​ថ្លឹង​មក​ថ្លែង​វិភាគ​ឲ្យ​គ្រប់ មុន​នឹង​សម្រេចចិត្ត ។ កុំ​ចេះ​តែ​ជឿ​ស្លុង​តាម​សម្តី​របស់​បុគ្គល​ដែល​តាំងខ្លួន​ជា​អ្នកមាន​បរ​មី​ទាំងនោះ​ទាំងអស់ ។ កន្លែង​ណា​ជឿ​បាន​ក៏​ជឿ​ទៅ ហើយ​ប្រែក្លាយ​ការ​ជឿ​នោះ​ទៅ​ជា​ការ​ខំប្រឹង​រៀន ខំប្រឹង​រក ខំប្រឹង​អនុវត្ត ដោយ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​នឹង​សីលធម៌​និង​ច្បាប់សង្គម​ផង​ដែរ ។ កុំ​ជឿ​ដោយ​ល្ងិ​ត​ដោយ​ល្ងង់ ករណី​ដែល​ជឿ​បែប​នោះ វា​គឺជា​បច្ច័យ​មួយ​ដែល​អាច​នាំ​មក​នូវ​សេចក្តី​អន្តរាយ​និង​វិនាស​ដល់​ខ្លួន​៕

Superstition is a part of civilization and culture of every nation in the world. But in Cambodia today, it seems to have gone a bit too far, with many people claiming to have supernatural powers or supernatural powers. At the same time, there are more and more people who are suffering from this superstition, both the poor and the rich, as well as officials, etc.
Apparently, the breakup of the married life of a famous singer, Ms. Meas Soksophea, is also being talked about on social media, and it has been revealed that it is related to this superstition.
The married life of Ms. Meas Soksophea and her husband, known as Mr. It Rada, who lived for about 18 years, from 2007 to 2025, has reached the end of his life, and has been spreading rumors that he is related to this superstition.
This matter is currently being discussed on social media, with Mr. It Rada deciding to step down from his position as CEO of Camtrax Music Production and stating that the problem is because singer Meas Soksophea believes a man who claims to be the father of Phnom Tbeng’s white hair, and the singer has spent up to $230,000 on that father. .
Later, singer Meas Soksophea came out to explain that the money she spent was her right because it was the money she worked hard to earn through singing, and also mentioned that Mr. It Rada had been living because of her for many years.
The story of the two of them breaking up may have other deeper stories, but we will not go into detail about this. What we want to talk about and discuss now is related to the issue of superstition and its effects in Cambodian society.
In addition to Ms. Meas Soksophea, in Cambodian society there are also many people who believe in superstition, believe in the true god, believe in the gods, and so on. Those who believe protect their beliefs and protect their thoughts, but at the same time there are also some who criticize them.
Related to the issue of superstition, as well as the gods Well, Dr. Kin Phe, President of the Cambodian Institute of International Relations of the Royal Academy of Cambodia, posted a short message on his personal social network, briefly stating that it is a very lucrative business in Cambodian society today.
The doctor did not analyze it in depth, just posting briefly, “The common people also believe in fortune telling, officials also believe in fortune telling, the poor also believe in fortune telling, and the children of the wealthy also believe in fortune telling, so fortune telling is a very lucrative business in our society today!” “.
In addition to Dr. Kin Phe, there are many other people who express their opinions on the issue of superstition. Among them, those who have faith also defend their beliefs, but generally from intellectual circles, they say that people who believe in external entities are due to losing faith in themselves.
According to Khmer culture, superstition is not bad, that is, whether it is bad or good depends on The interaction of the practitioner or the one who establishes himself is the one who has the power and the one who believes who are the people of the world.
The one who establishes himself as the one who has the power, if he is an ascetic, a teacher, a person who has the ability to do good and to influence people to do good, he can direct the people of the world who believe to be brave and hardworking, as well as to struggle and struggle in every way to achieve success. But if that person is a bad person who thinks about benefits, he also tries to persuade the people Adjust to benefit according to your own desires.
In such a situation, all of us, as human beings, should use our minds, wisdom, and knowledge gained from education to weigh and analyze thoroughly before making a decision. Don’t just blindly believe the words of those people who claim to be wealthy. Believe wherever you can, and turn that belief into an effort to learn, strive, and apply it, in conjunction with morality and social laws. Do not believe foolishly, for such a belief is a consequence that can bring harm and destruction to oneself.