ទីផ្សារដូងនៅអាស៊ី កំពុងតែមានតម្រូវការខ្លាំង ចំណែកតម្លៃក៏កាន់តែល្អ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយមកដល់ពេលនេះ ការនាំចេញដូងស្រស់របស់កម្ពុជា ហាក់នៅស្ងប់ស្ងាត់នៅឡើយ ។
បើតាមតារាងបញ្ជីនៃទំនិញនាំចេញរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម កាលពីឆ្នាំ២០២៤ គឺមានផ្លែឈើ មួយចំនួនដូចជា សា្វយ មៀន ចេកជាដើម នៅក្នុងបញ្ជីនាំចេញ ប៉ុន្តែសម្រាប់ដូងដូចជាមិនឃើញនៅក្នុង តារាងកំណត់ត្រា ។ ហើយមកដល់ត្រីមាសទី១ ដើមឆ្នាំ តាមតារាងបញ្ជីទំនិញនាំចេញដែលកត់ត្រាដោយអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជាក៏ហាក់មិនឃើញបញ្ជាក់ច្បាស់នៅឡើយដែរ ។
ដូចជាស្វាយ មៀន ចេក ជាដើម គឺកម្ពុជាអាចបើកទីផ្សារនាំចេញទៅកាន់ចិនបានដោយឡែកដូងក៏ដូចគ្នាដែរ ។ កិច្ចព្រមព្រៀងបើកចំហរទីផ្សារដូងកម្ពុជានេះ គឺកម្ពុជាបានទទួល តាំងតែពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ នៅពេលដែលលោក វ៉ាង យី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេសមកបំពេញទស្សនៈកិច្ច នៅកម្ពុជាម្ល៉េះ ។ នៅពេលនេះ គេដឹងថា កម្ពុជាមានចំការដូងចំនួន១៣ និងរោងចក្រកែច្នៃចំនួន៥ ត្រូវបានផ្តល់សិទ្ធិនាំចេញដូងដោយផ្ទាល់ទៅកាន់ប្រទេសចិន ។ ស្របពេលដែលគេដឹងថា កម្ពុជាបានផ្ទៃដីចម្ការដូងសរុបប្រមាណជាជិត២ម៉ឺនហិកតា ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារដូងលោក តឿ បូរ៉ា ដែលជាឈ្មួញដូងមួយរូបបានប្រាប់កោះសន្តិភាពដោយខ្លីថា ទោះបីជាទីផ្សារដូងនាំចេញកើត ឬមិនកើតក៏ដោយក៏រឿងដំណាំដូងនេះនៅតែមានទីផ្សារទូលំទូលាយណាស់នៅក្នុងប្រទេស ។ លោកបានអះអាងថា «មិនបាច់ដល់ទៅនាំចេញទេ គ្រាន់តែគេដឹកលក់រាយមួយផ្លែមិនថា តូច មិនថាធំឡើយ គឺដឹងតែគេអាចលក់ពី៣០០០ រៀលទៅ៥០០០ រៀលបានយ៉ាងស្រួល» ។ លោកបានបញ្ជាក់បន្តថា « ខែក្តៅខ្លាំងដូចសព្វថ្ងៃនេះ តម្រូវការដូងខ្ពស់ណាស់ មានប៉ុន្មានក៏អស់ដែរ »។
ពាក់ព័ន្ធនឹងស្ថានភាពទីផ្សារដូងនៅបរទេសកាសែត VN Express បានរាយការណ៍ថា ដំណាំដូងនៅវៀតណាម នៅពេលនេះកំពុងតែមានតម្រូវការខ្ពស់ ហើយតម្លៃដូងបានកើនឡើងដល់កម្រិតកំណត់ត្រា ដោយសារតែកង្វះការផ្គត់ផ្គង់ ដែលបណ្តាលមកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងសត្វល្អិតនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាមផ្ទាល់ ហ្វីលីពីន និងថៃ ជាដើម ។ តម្លៃដូងដែលគេប្រមូលទិញពីចម្ការ គឺឡើងដល់៨,៤៧ ដុល្លារនៅក្នុងមួយឡូ ដែលជាតម្លៃខ្ពស់បំផុតមិនធ្លាប់មាន ហើយតម្លៃនេះបានកើនឡើងជាងពីរដងធៀបនឹងពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ។
លោក ឃ្វៀន ឌិញ ទុង ( Nguyen Dinh Tung) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Vina T&T ដែលជាក្រុមហ៊ុននាំចេញផ្លែឈើវៀតណាមមួយបានអះអាងថា តម្លៃដូងកំពុងកើនឡើងលឿនដូចតម្លៃមាស ហើយមកដល់ពេលនេះក្រុមហ៊ុនបាននាំចេញដូងចំនួន៧ កុងតឺន័រក្នុងមួយសប្តាហ៍ ។
សារព័ត៌មានដដែលបានបន្តថា និន្នាការស្រដៀងគ្នានេះ ត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងប្រទេសស្រីលង្កា ហ្វីលីពីន និងប្រទេសថៃ ដែលជាអ្នកនាំចេញដូងដ៏សំខាន់ដោយនៅពេលនេះតម្លៃបានកើនឡើងពី៥០ទៅ១០០ភាគរយ ដោយសារតែអន្តរកម្មនៃបាតុភូតអាកាសធាតុ អែលនីណូ ដែលរាំងស្ងួតខ្លាំង និងឡានីណា ដែលមានភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងបូកផ្សំនឹងងព្យុះក្រៅរដូវ នៅក្នុងតំបន់ជះឥទ្ធិពលដល់ទិន្នផលដូង ។
កាលពីឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅនេះ ជាមួយនឹងចម្ការដូងដែលមានប្រមាណជា២សែនហិកតា វៀតណាមអាចនាំចេញដូងប្រមាណជា២លានតោន ទៅកាន់ប្រទេសជាង៤០ ដោយទីផ្សារធំ គឺសហរដ្ឋអាមេរិក និងចិន នៅក្នុងតម្លៃជិត១,១ពាន់លានដុល្លារ ៕

Coconuts are as expensive as gold! Vietnam exports like a storm, while Cambodia remains quiet.
The Asian coconut market is in strong demand and prices are getting better, but so far, Cambodia’s fresh coconut exports have been relatively quiet.
According to the Ministry of Commerce’s list of export commodities in 2024, there are some fruits such as mangosteen, bananas, etc. on the export list, but coconuts are not on the list. And in the first quarter of the year, according to the list of exported goods recorded by the General Department of Customs and Excise of Cambodia, it does not seem to be clear yet.
Such as mangoes, bananas, etc. Cambodia can open its export market to China, especially for coconuts. The agreement to open the Cambodian coconut market was signed by Cambodia in April 2024, when Foreign Minister Wang Yi visited Cambodia. At present, it is known that Cambodia has 13 coconut plantations and 5 processing factories that have been granted the right to export coconuts directly to China. Meanwhile, it is known that Cambodia has a total area of ​​coconut plantations of nearly 20,000 hectares.
Regarding the coconut market, Mr. Tou Bora A coconut trader told Koh Santhephat that whether or not the export market for coconuts is established, there is still a very broad market for this crop in the country. He claimed, “There is no need to export, just carry a single fruit, no matter how small or large, and you can easily sell it for 3,000 to 5,000 riels.” He added, “In a hot month like today, the demand for coconuts is very high, and there are so many that they are gone.”
Regarding the situation of the coconut market abroad, VN Express reported that the coconut crop in Vietnam is currently in high demand and the price of coconuts has risen to record levels due to a shortage of supply caused by climate change and pests in Vietnam itself, the Philippines and Thailand, etc. The price of coconuts collected from the plantations has reached $8.47 per lot, the highest price ever, and the price has more than doubled compared to the same time last year.
Nguyen Dinh Tung, CEO of Vina T&T, a Vietnamese fruit exporter, said that coconut prices are rising as fast as gold prices, and that the company has so far exported seven containers of coconuts a week.
The same trend has been seen in major coconut exporters Sri Lanka, the Philippines and Thailand, where prices have now increased by 50 to 100 percent, the report said. Due to the interaction of the El Nino weather phenomenon, which causes severe drought, and La Nina, which causes heavy rainfall, combined with unseasonal storms in the region, the coconut yield is affected.
In 2024, with a coconut plantation of about 200,000 hectares, Vietnam was able to export about 2 million tons of coconuts to more than 40 countries, with the largest markets being the United States and China, worth nearly $1.1 billion.