បរទេសមកវិនិយោគច្រើននៅកម្ពុជា ទោះក្នុងស្ថានភាពសម្ពាធពន្ធពីអាមេរិក
ស្ថានភាព​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​ហាក់​កាន់តែ​ខ្លាំង បើ​ទោះបីជា​កម្ពុជាស្ថិត​ក្រោម​សំពាធ​នៃ​ពន្ធ​បដិការ​ពី​សហរដ្ឋអាមេរិក​៤៩​ភាគរយ​ក៏​ដោយ ។ ស្ថិតិ​ដែល​ចេញផ្សាយ ដោយ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិ​វ​ឌ្ឈ​ន៍​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ទំហំ​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​៥៩ គម្រោង…
ស្ថានភាព​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​ហាក់​កាន់តែ​ខ្លាំង បើ​ទោះបីជា​កម្ពុជាស្ថិត​ក្រោម​សំពាធ​នៃ​ពន្ធ​បដិការ​ពី​សហរដ្ឋអាមេរិក​៤៩​ភាគរយ​ក៏​ដោយ ។
ស្ថិតិ​ដែល​ចេញផ្សាយ ដោយ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិ​វ​ឌ្ឈ​ន៍​កម្ពុជា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ទំហំ​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​៥៩ គម្រោង ដែល​មាន​ទុន​វិនិយោគ​សរុប​ទាំងអស់​៨៦០​លាន​ដុល្លារ និង​អាច​បង្កើត​ការងារ​ធ្វើ​បាន ប្រមាណ​ជា​៣៩.០០០ នាក់ នៅ​ក្នុង​នោះ​សហរដ្ឋអាមេរិក​លេច​នៅ​ក្នុង​តារា​កំពូល​វិនិយោគ​ទាំង​៥​របស់​កម្ពុជា​នឹង​គេ​ដែរ​ហើយ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នេះ​ចិន នៅ​តែ​ជា​វិនិយោគទុន​ចម្បង​នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា ដោយ​ឈរ​នៅ​លំដាប់​ទី​១ ដែល​មាន​ទុន​វិនិយោគ​សរុប​៥៨,៥១​ភាគរយ​នៃ​គម្រោង សិង្ហ​បុរី លោត​ខ្ពស់ គឺ​៣៥,១០​ភាគរយ អង់គ្លេស​ឃើញ​១,៦៥ ភាគរយ ហើយ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ឃើញ ០,២៣ ភាគរយ ក្រៅពី​នោះ គឺជា​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុងស្រុក ។
របាយការណ៍​នោះ មិន​បាន​បញ្ជាក់​ថា តើ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ក៏​ដូច​ជា វិនិយោគទុន​បរទេស​ផ្សេង​ៗ​វិនិយោគ​នៅ​លើ​អ្វីខ្លះ​នោះ​ទេ ។ ដោយ​ឃើញ​សហរដ្ឋអាមេរិក​លេច​នៅ​ក្នុង​បញ្ជី​កំពូល​ទាំង​៥ បែប​នេះ អ្នកវិភាគ​មួយ​រូប​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ទស្សនៈ​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា វា​អាច​ថា​នេះ គឺជា​ការ​ចាប់ផ្តើម​មួយ​របស់​កម្ពុជា​សម្រាប់​ទីផ្សារ​វិនិយោគ​មក​ពី​សហរដ្ឋអាមេរិក ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា​«០,២៣ ភាគរយ​នៃ​ទឹកប្រាក់​វិនិយោគ​សរុប​៨៦០​លាន​ដុល្លារ​ឃើញ​ថា វា​តិចតួច​នៅឡើយ ហើយ​បើ​យើង​គណនា​ទៅ គឺ​ទុន​វិនិយោគ​អា​មេ​រិ​ក មាន​ត្រឹមតែ​រង្វង់​ជិត ២ លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ​» ។ លោក​បាន​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា កន្លង​មក​អា​មេ​រិ​ក​ជាទី​ផ្សារ​នាំ​ចេញ​ទំនិញ​កម្ពុជា​ដ៏​ធំ​បំផុត ប៉ុន្តែ​វិនិយោគទុន​អា​មេ​រិ​ក​នៅ​កម្ពុជា​តិចតួច ដូច្នេះ​ប្រសិនបើ​ចាប់ពី​ពេល​នេះ​តទៅ​កម្ពុជា អាច​បន្ត​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​អា​មេ​រិ​កមក​បន្ថែម​នោះ វា​អាច គឺជា​ដំណើរ​ដ៏​វិជ្ជមាន ហើយ​វា​ក៏​ជា ព័ត៌មាន​ដ៏​ល្អ​តូច​មួយ​ដែល​អាច​យើង​មាននៅ​ក្នុង​ដៃ​សម្រាប់​រំលេច​បន្តិច​នៅ​ក្នុង​ពេល​ចរចារ នា​ស​ប្តា​ហ៍​ខាង​មុខ​ដែរ ។
នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៤​ខែ នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ទ្រព្យសកម្ម​នៅ​ក្នុង​ចំនួន​ប្រមាណ​ជា​៣,៤​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​៣៤ ភាគរយ​បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៤ ។ ទឹកប្រាក់​ទាំងនេះ គឺ​ចេញ​មក​ពី​ការ​អនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគ​សរុប​ចំនួន​២៣១​គម្រោង ដោយ​មានការ​កើនឡើង​៨០​ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​គម្រោង​ត្រឹមតែ​១២៨ ក្នុង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៤ ដោយ​បង្កើត​ការងារ​បាន​ប្រហែល​ជិត​១៦​ម៉ឺន​នាក់ ។
គម្រោង​សំខាន់​ៗ​រួម​មាន រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿងបន្លាស់​រថយន្ត រោងចក្រ​ផលិត​សំបក​កង់​រថយន្ត រោងចក្រ​ដំឡើងរថយន្ត រោងចក្រ​ដំឡើង​កង់​បី​អគ្គិសនី រោងចក្រ​ផលិត​ឧបករណ៍​វេជ្ជសាស្ត្រ រោងចក្រ កែ​ច្នៃ​ដែក និង​អាលុយមីញ៉ូម កំពង់​ផែស្ងួត និង​រមណីយដ្ឋាន​ទេសចរណ៍​ជាដើម ៕

The foreign investment situation in Cambodia appears to be getting stronger, even though Cambodia is under pressure from a 49 percent US tariff.
Statistics released According to the Council for the Development of Cambodia, in April 2025, Cambodia attracted a total of 59 investment projects with a total investment capital of $860 million and the potential to create approximately 39,000 jobs, with the United States appearing among Cambodia’s top five investors.
The same source said that during this period, China remains the main investor in the investment market in Cambodia, ranking first with a total investment capital of 58.51 percent of the projects. Singapore jumped to 35.10 percent. The UK saw 1.65 percent and the US saw 0.23 percent, with the rest being domestic investment.
The report did not specify what the US and other foreign investors invested in. Seeing the United States appear in the top five, one analyst expressed optimism that this could be Cambodia’s first foray into the US investment market.
He continued, “0.23 percent of the total investment of $860 million is still small, and if we calculate it, the American investment capital is only around $2 million.” He added that the United States has been the largest export market for Cambodian goods in the past, but American investment in Cambodia has been small, so if from now on Cambodia can continue to attract more American investors, it could be a positive development and a small piece of good news that we can have in hand to highlight during the negotiations next week.
In the first four months of 2025, Cambodia attracted approximately $3.4 billion in asset investments, an increase of 34 percent compared to the same period in 2024. This money comes from the approval of a total of 231 investment projects, an 80 percent increase compared to only 128 projects in the same period in 2024, creating nearly 160,000 jobs.