សារព័ត៌មាន​ដែល​មានការ​ទទួលស្គាល់​នៅ​ថៃ ដូច​ជា កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​ជាដើម កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០៥ ខែឧសភា នៅ​តែ​បន្ត​បញ្ជាក់​អំពី​ករណី​បាត់បង់​ជីវិត​ដោយ​ជំងឺ Anthrax ដែល​នាយកដ្ឋាន​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺឆ្លង​នៃ​ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា​ហៅ​ថា «​ពិសធ្យូង​» នេះ​ត្រឹម​មួយ​ករណី​ដដែល…
សារព័ត៌មាន​ដែល​មានការ​ទទួលស្គាល់​នៅ​ថៃ ដូច​ជា កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​ជាដើម កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០៥ ខែឧសភា នៅ​តែ​បន្ត​បញ្ជាក់​អំពី​ករណី​បាត់បង់​ជីវិត​ដោយ​ជំងឺ Anthrax ដែល​នាយកដ្ឋាន​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺឆ្លង​នៃ​ក្រសួងសុខាភិបាល​កម្ពុជា​ហៅ​ថា «​ពិសធ្យូង​» នេះ​ត្រឹម​មួយ​ករណី​ដដែល ប៉ុន្តែ​បណ្តាញ​សង្គម​នៅ​ស្រុក​យើង​ខ្លះ​បាន​បន្លាច​ថា មាន​អ្នក​ស្លា​.​ប់​ដល់​ទៅ​៦០០​នាក់ ។
សូមកុំ​ជ្រួលច្របល់​រឿង​នេះ វា​ពិតជា​មាន ប៉ុន្តែ​មិន​ទាន់​មាន​ករណី​រីក​រាលដាល​ច្រើន​បែប​នោះ​ឡើយ ដោយ​កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍​បាន​ផ្សាយ​ថា ជំងឺ​ពិសធ្យូង​នេះ វា​ឆ្លង​តែ​៣​នាក់ នៅឡើយ​ទេ ហើយ​ស្លា​.​ប់ម្នាក់ ដោយឡែក​មនុស្ស​៩៨​នាក់​ផ្សេង​ទៀត គេ​គ្រាន់តែ​ដាក់​ក្រោម​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ប៉ុណ្ណោះ ។
តាម​ឯកសារ​របស់​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក ជំងឺ​នេះ​វា​ជា​ជំងឺ​សាហាវ ប៉ុន្តែ​វា​មាន​ថ្នាំ​ព្យាបាល ហើយ គឺជា​ជំងឺ​កម្រ​បំផុត ដូច្នេះ​កុំ​អាល​ជ្រួលច្របល់ ហើយ​អ្នក​ដែល​ដឹង​មិន​ច្បាស់​កុំ​ចេះ​តែ​បន្លាច​គេ​បន្លាច​ឯង ។
ក្រៅពី​របាយការណ៍​របស់​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក តាម​ឯកសារ​ផ្នែក​វេជ្ជសាស្ត្រ​មួយ​ដែល​ចុះ​ផ្សាយ​នៅ​លើ https://www.mayoclinic.org បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ជំងឺ​ពិសធ្យូង​នេះ គឺជា​ជំងឺ​ដ៏​កម្រ​មួយ ប៉ុន្តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដែល​បង្ក​ឡើង​ដោយ​បាក់តេរី​ដែល​មានឈ្មោះ​ថា Bacillus anthracis ហើយ​មនុស្ស​អាច​ឆ្លង ឬ​កើត​ជំងឺ​នេះ​តាម​រយៈ​ការ​ប៉ះពាល់​ផ្ទាល់ ឬ​ដោយ​ប្រយោល​ជាមួយ​សត្វ​ឈឺ ឬ​តំបន់​ដែល​សម្បូរ​បាក់តេរី​នេះ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ពិភពលោក​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​ភស្តុ​តាង​ដែល​បង្ហាញ​ថា ជំងឺ​នេះ ត្រូវ​បាន​ចម្លង​ពី​មនុស្ស​ទៅ​មនុស្ស​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​វា​អាច​ទៅ​រួច​ដែល​ថា ដំបៅ​នៅ​លើ​ស្បែក​វា​អាច​ឆ្លង​តាម​រយៈ​ការ​ប៉ះ​ផ្ទាល់ ឬ​តាម​រយៈ​ការ​ប៉ះពាល់​ជាមួយ​វត្ថុ​ដែល​មាន​បាក់តេរី ពីព្រោះ​ថា មេរោគ​នេះ ចូល​ទៅ​ក្នុង​ខ្លួន​តាម​រយៈ​ស្នាម​របួស​នៅ​លើ​ស្បែក ហើយ​វា​ក៏​អាច​ឆ្លង​តាម​រយៈ​ការ​ស្រូប​យក​បាក់តេរី​តាម​ផ្លូវដង្ហើម ឬ​ការ​ទទួលទាន​សាច់​ដែល​ផ្ទុកមេរោគ​ចម្អិន​មិនល្អ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ ជំងឺ​នេះ​នៅ​លើ​ស្បែក​មិនសូវ​ជា​គ្រោះថ្នាក់​ទេ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​វា​ឆ្លង​ហើយ​កើត​ជំងឺ​នៅ​ខាងក្នុង​ខ្លួន​ដូច​ជា​សួត ក្រពះ ពោះវៀន ពិបាក​ព្យាបាល ហើយ​អាច​ស្លា​.​ប់​បាន ។
ជំងឺ​ពិសធ្យូង​នៅ​លើ​ស្បែក ៖ រោគ​សញ្ញា គឺ​មាន​ដុំ​រមាស់​ដែល​ធំ​ឡើង​ស្រ​ដៀង​នឹង​សត្វល្អិត​ខាំ ហើយ​វិវត្តន៍​ទៅ​ជា​ការ​ឈឺចាប់​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ទៅ​ជា​ដំបៅ​ដែល​សងខាង​ជុំវិញ​មាន​អាកា​រៈ​ដំបៅ​រលាក ហើយ​ចំណុចកណ្តាល​ខ្មៅ ។ ក្រៅពី​នោះ អ្នកជំងឺ​មាន​អាកា​រៈ​ហើម​នៅ​ក្នុង​ក្រពេញ​ទឹករងៃ​ដែល​ឈឺ និង​នៅ​ក្បែរ​នោះ ហើយ​ជួនកាល​មាន​រោគ​សញ្ញា​ដូច​ជា​គ្រុនក្តៅ និង​ឈឺក្បាល ។
ជំងឺ​ពិសធ្យូង​នៅ​ក្រពះ និង​ពោះវៀន ៖ អ្នកជំងឺ​ឆ្លង​ជំងឺ​នេះ​តាម​ការ​បរិភោគ​សាច់​មិន​ទាន់​ឆ្អិន​ពី​សត្វ​ដែល​មាន​មេរោគ ។ វា​អាច​ប៉ះពាល់​ដល់​ក្រពះ​ពោះវៀន​របស់​អ្នក​ចាប់តាំងពី​បំពង់ក​រហូត​ដល់​ពោះវៀនធំ ។ ជំងឺ​បែប​នេះ​មាន​រោគ​សញ្ញា​មួយ​ចំនួន​ដូច​ជា ចង្អោរ ឈឺពោះ ឈឺក្បាល បាត់បង់​ចំណង់​អាហារ គ្រុន រាគ​ធ្ងន់ធ្ងរ ហូរ​ឈាម​នៅ​ដំណាក់កាល​ក្រោយ​នៃ​ជំងឺ​ឈឺបំពង់ក និង​ពិបាក​លេប ហើម​ក ជាដើម ។
ជំងឺ​ពិសធ្យូង​តាម​ប្រព័ន្ធ​ដង្ហើម ៖ វា​គឺជា​ប្រភេទ​ដែល​គ្រោះថ្នាក់​បំផុត ហើយ​អ្នកជំងឺ​អាច​បាត់​បង់ជីវិត ។ ជំងឺ​នេះ​ឆ្លង​តាម​ការ​ស្រូប​កោសិកា​នៃ​បាក់តេរី​តាម​ប្រព័ន្ធ​ដង្ហើម ។ អ្នកជំងឺ​ដែល​កើត​ជំងឺ​នេះ នៅ​ប្រព័ន្ធ​ដង្ហើម គឺ​មាន​រោគ​សញ្ញា​ដូច ជំងឺ​គ្រុនផ្តាសាយ រយៈពេល​ពីរ​បី​ម៉ោង ឬ​ច្រើន​ថ្ងៃ ដូច​ជា ឈឺបំពង់ក ក្តៅខ្លួន​ស្រាល អស់កម្លាំង និង​ឈឺ​សាច់ដុំ ។ បន្ទាប់​មក​មាន​អាកា​រៈ​ឈឺទ្រូង​ស្រាល ដង្ហើម​ខ្លី ចង្អោរ ក្អួត​ឈាម ឈឺចាប់​ក្នុង​ការ​លេប គ្រុនក្តៅ​ខ្លាំង ពិបាក​ដកដង្ហើម និង​ជំងឺរលាកស្រោមខួរ ។​ល​។
ដើម្បី​ការពារ​ខ្លួន​ពី​អ្នកជំងឺ​នេះ គឺ​មាន​វ៉ាក់សាំង ប៉ុន្តែ​នៅ​កម្ពុជា​ក៏​យើង​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា វា​មាននៅ​លើ​ទីផ្សារ ឬ​នៅ​តាម​មន្ទីរពេទ្យ ឬ​យ៉ាងណា​នៅឡើយ​ទេ រីឯ​ដំណើរការ​ព្យាបាល គឺ​អាច​អូស​បន្លាយ​ដល់​ទៅ​៦០​ថ្ងៃ ហើយ​ឱសថ​ដែល​គេ​ប្រើ គឺ​អង់​ទី​ប៊ី​យូ​ទិច ។ កុំ​ជិត​ស្និទ្ធ​នឹង​ពពួកសត្វ​ស៊ី​ស្មៅ​ដោយ​រួម​ទាំង​គោ និង​ក្របី ហើយ​ត្រូវ​តែ​រក្សា​អនាម័យ​ខ្លួនប្រាណ ហូប​ចុក​គឺ​ត្រូវ​តែ​ចំអិន​ឲ្យ​បាន​ល្អ ហើយ​ក៏​គួរតែ​ការពារ​ប្រព័ន្ធ​ដង្ហើម​ផង​ដែរ ៕

Reputable Thai media outlets, such as the Bangkok Post, on the afternoon of May 5th, continued to report only one death from anthrax, which the Cambodian Ministry of Health’s Department of Infectious Disease Control calls “coal poisoning,” but some social media outlets in our country have reported that up to 600 people have died.
Please don’t confuse this, it really exists, but there haven’t been that many cases. The Bangkok Post reported that only 3 people have been infected with the charcoal poisoning disease so far, and one person has died, while 98 other people are only under observation.
According to the World Health Organization, this disease is a deadly disease, but it has a cure and is a very rare disease, so don’t panic, and those who don’t know for sure don’t scare others.
In addition to the World Health Organization report, according to a medical document published on https://www.mayoclinic.org, anthrax is a rare but serious disease caused by a bacterium called Bacillus anthracis, and people can be infected or develop the disease through direct or indirect contact with sick animals or areas rich in this bacteria. .
So far, the world has no evidence that this disease is transmitted from person to person, but it is possible that the skin lesions can be transmitted through direct contact or through contact with objects that contain the bacteria, because the virus enters the body through wounds on the skin. It can also be transmitted by inhaling the bacteria through the respiratory tract or eating undercooked meat that contains the virus.
So far, this disease on the skin is not very dangerous, but if it spreads and causes diseases inside the body such as the lungs, stomach, intestines, it is difficult to treat and can be fatal.
Skin cancer: Symptoms include itchy bumps that grow like insect bites and quickly turn into painful, ulcerated sores with a black center. In addition, patients may have swelling in and around the affected lymph nodes, and sometimes symptoms such as fever and headache.
Stomach and intestinal cancer: Patients contract the disease by eating undercooked meat from infected animals. It can affect your gastrointestinal tract, from your throat to your large intestine. This disease has some symptoms such as nausea, abdominal pain, headache, loss of appetite, fever, severe diarrhea, bleeding in the later stages of the disease, sore throat and difficulty swallowing, swelling of the throat, etc.
Respiratory tract infection: This is the most serious type and can be fatal. The disease is spread by inhaling bacterial spores through the respiratory tract. People who develop this respiratory tract infection experience flu-like symptoms lasting a few hours or days, such as a sore throat, mild fever, fatigue, and muscle aches. Then there are symptoms of mild chest pain, shortness of breath, nausea, vomiting blood, pain when swallowing, high fever, difficulty breathing, and meningitis.
To protect yourself from this disease, there is a vaccine, but in Cambodia, we still don’t know if it is available on the market or in hospitals. The treatment process can last up to 60 days, and the medicine used is antibiotics. Avoid close contact with grazing animals, including cows and buffaloes, and maintain good personal hygiene. Food must be cooked thoroughly and respiratory protection should also be taken.