កុំមើលងាយប្រហុក ! វាអាចមានទីផ្សារដល់១ពាន់លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ
ប្រហុក​ខ្មែរ ជា​ប្រភេទ​អាហារ​កែ​ច្នៃ​ពី​ត្រី​ផ្អាប់​ជាមួយនឹង​អំបិល​មួយ​ប្រភេទ មាន​ក្លិនស្អុយ​ហើយ​ប្រៃ ដែល​បរទេស​ទូទៅ​មិនសូវ​ស្គាល់​ទេ ប៉ុន្តែ​វា គឺជា​ផលិតផល​មួយ​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ផលិតផល​ដែល​មាននៅ​ក្នុង​អាហារ​ជា​ប្រពៃណី​របស់​ប្រទេស​ជា​ច្រើន ហើយ​ត្រូវ​បាន​គេ​ហៅ​ផ្សេង​ៗ​គ្នា ។ រីឯ​របៀប​ធ្វើ​ក៏​ផ្សេង​ៗ​គ្នា​ដែរ ប៉ុន្តែ​ភាសា​អង់គ្លេស​ហៅ​ថា fermented fish​ជា​រួម ។
សេចក្តីរាយការណ៍​មួយ​ដែល​ចុះ​ផ្សាយ​នៅ​លើ​ទំព័រ Finance.Yahoo.com បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា fermented fish នេះ មាន​ទីផ្សារ​ប្រមាណ​ជា​៥៤៤​លាន​ដុល្លារ កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៣ ប៉ុន្តែ​គេ​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០៣៣ វា​អាច​នឹង​កើនឡើង​ដល់​ទៅ​៩៨៤ លាន​ដុល្លារ ពោល គឺ​វា​អាច​នឹង​កើនឡើង​ជាង​២​ដង​ឯណោះ ។
ប្រសិនបើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​អាហារ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ទំហំ​ទីផ្សារ fermented fish នេះ គឺ​វា​មិនធំ​ធេង​មែន ប៉ុន្តែ​ក៏​ជា​កត្តា​លី​ករ​មួយ​ដែល​អាច​នឹង​រួមចំណែក​ចម្រើន​ផល​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច ដែល​យើង​មិន​អាច​មើល​ស្រាល​បាន ។ ដូច្នេះ​វា គឺជា​រឿង​ដ៏​ប្រពៃ​ដែល​យើង​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​ផង​ដែរ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​នាំ​ចេញ​ឲ្យ​ពិភពលោក​ស្គាល​រស់ជាតិ​ប្រហុក​របស់​យើង ហើយ​អាច​ក្លាយជា​ផលិតផល​ដ៏​ចម្បង​មួយ នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ផលិតផល fermented fish នៅ​លើ​ទីផ្សារ​ពិភពលោក ។
សព្វ​ថ្ងៃនេះ ប្រជាជាតិ​ដែល​ទទួលទាន fermented fish មាន​ច្រើន​ណាស់ គ្រាន់តែ​គេ​ហៅ​វា​ផ្សេង​ៗ​គ្នា​តាំងពី​ហ្វី​លី​ពី​ន ថៃ ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី បង់​ក្លា​ដេ​ស អេ​ស៊ី​ប កូរ៉េ ក្រិ​ក ហ្គា​ណា ឥណ្ឌា មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ថៃ​ផង​ដែរ ហើយ​សូ​ម្បី​តែ​ប្រទេស​នៅ​អឺរ៉ុប​ខ្លះ​ក៏​មាន​ដែរ ប៉ុន្តែ​គេ​ហៅ​ផ្សេង​ៗ​គ្នា ហើយ​វិធីសាស្ត្រ​ក៏​គេ​ធ្វើ​ផ្សេង​ៗ​គ្នា ។ គ្រឿងផ្សំ​គោល​របស់​អាហារ​ប្រភេទ​នេះ គឺ​មាន​ត្រី និង​អំបិល​នេះឯង ។
សម្រាប់​កម្ពុជា​យើង​វិញ ប្រហុក ត្រូវ​បាន​ច្នៃ​ឡើង​ទាំងស្រុង​ដោយ​ត្រី និង​អំបិល ហើយ​ទម្រាំ​បាន​យក​មក​ទទួលទាន គឺ​ត្រូវ​ឆ្លងកាត់​ដំណាក់កាល​សម្អាត ញាត់​អំបិល និង​ផ្អាប់​ទុក​នៅ​ក្នុង​ពេលវេលា​មួយ​ជាក់លាក់ ។
ប្រហុក គឺជា​គ្រឿងផ្សំ​នៃ​មុខម្ហូប​ខ្មែរ​សឹងតែ​គ្រប់មុខ ហើយ​គេ​ក៏​អាចយ​កមក​ច្នៃ​ហូប​ដោយ​ផ្ទាល់​ក៏​បាន​ដែរ ដោយ​ផ្ទាប់​ជាមួយនឹង​បន្លែ​ផ្សេង​ៗ​ទាំង​ឆៅ​ទាំង​ឆ្អិន និង​ជា​គ្រឿងផ្សំ ។ វា គឺជា​អាហារ​បែប​ប្រពៃណី​របស់​សហគមន៍​ខ្មែរ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ប្រហុក​នេះ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​០៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ ប្រហុក​នៅ​សៀមរាប​ដែល​គេ​ដឹង​ថា គឺជា​ជំរុំ​ផលិត​ប្រហុក​ដ៏​ធំ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ត្រូវ​បាន​ចុះបញ្ជី​ជា​ផ្លូវការ​ហើយ​ថា ជា​ផលិតផល​មួយ​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ផលិតផល​ម៉ាក​សម្គាល់​ភូមិសាស្ត្រ​ទំនិញ ។ នេះ គឺជា​ជំហាន​ដ៏​សំខាន់​មួយ ក្នុង​ការ​អភិរក្ស​ការ​អនុវត្ត​ប្រហុក​ដែល​ជា​អាហារ​បែប​ប្រពៃណី និង​លើកកម្ពស់​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ដែល​គាំទ្រ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។
ការ​ចុះបញ្ជី​ប្រហុក​នេះ គឺ​កើត​ចេញ​លទ្ធផល​នៃ​កិច្ចសហការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ពី​ក្រសួង ស្ថាប័ន​ទទួល​បន្ទុក​តាម​រយៈ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ក្រោយ​ប្រមូល​ផល​ជលផល (CAPFISH-Capture) ដែល​គាំទ្រ​ថវិកា​ដោយ​សហភាព​អឺរ៉ុប (EU) និង​អនុវត្ត​ដោយ​អង្គការ​អភិវឌ្ឍ​ឧស្សាហកម្ម​សហប្រជាជាតិ សហការ​ជាមួយ​រដ្ឋបាល​ជលផល និង​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ប្រហុក​នេះ លោកស្រី ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​បាន​លើក​ឡើង​ថា ការ​ទទួលស្គាល់​ជា​ផ្លូវការ​នូវ​ប្រហុក​សៀមរាប ជា​ផលិតផល​ម៉ាក​សម្គាល់​ភូមិសាស្ត្រ​ទំនិញ​នេះ គឺ​បាន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ក្នុង​ការ​ការពារ និង​លើកកម្ពស់​ទ្រព្យសម្បត្តិ​វប្បធម៌ ដ៏​ពិសេស​របស់​កម្ពុជា​តាម​រយៈ​ក្របខ័ណ្ឌ​កម្មសិទ្ធិបញ្ញា​ដ៏​រឹង​មាំ ។
លោកស្រី​បន្ត​ថា សមិទ្ធផល​ដ៏​សំខាន់​នេះ​មិន​ត្រឹមតែ​ជា​ការ​ការពារ​ចំណេះដឹង​ប្រពៃណី​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ថែម​ទាំង​អាច​ពង្រឹង​បាន​នូវ​ទីផ្សារ និង​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​នៃ​ផលិតផល​ក្នុងស្រុក ទាំង​ក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស ហើយ​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​ប្តេជ្ញា​បន្ត​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​ម៉ាក​សម្គាល់​ភូមិសាស្ត្រ​ទំនិញ​ឱ្យ​ក្លាយជា​ឧបករណ៍​យុទ្ធសាស្ត្រ​សម្រាប់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ប្រកបដោយ​បរិ​យា​ប័ន និង​ការ​បន្ថែម​តម្លៃ​លើ​ពាណិជ្ជកម្ម ។
ដោយឡែក លោក ឌិ​ត ទីណា រដ្ឋមន្ដ្រី​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ បាន​លើក​ឡើង​ដែរ​ថា ប្រហុក​សៀមរាប គឺជា​តំណាង​នៃ​ការ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​គ្នា​រវាង​ប្រពៃណី និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព ធានា​គុណភាព​សម្រាប់​អ្នក​បរិភោគ និង​ជំរុញ​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​កម្ពុជា ។
លោក​បន្ត​ថា បន្ទាប់​ពី​ត្រូវ​បាន​ចុះបញ្ជី​ជា​ម៉ាក​សម្គាល់​ភូមិសាស្ត្រ​ទំនិញ​ថ្មី ប្រហុក​សៀមរាប មិន​ត្រឹមតែ​អាច​រួមចំណែក​ជួយ​ជំរុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ថែម​ទាំង​ជួយ​ការពារ​ទំនៀមទម្លាប់​ប្រពៃណី និង​បរិស្ថាន​ផង​ដែរ ។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​សង្កត់ធ្ងន់​បន្ថែម​ថា ក្រសួង​ប្តេជ្ញា​ពង្រឹង​វិស័យ​នេះ​តាម​រយៈ​ការ​កែ​លម្អ​ខ្សែ​ច្រវាក់​តម្លៃ លើកកម្ពស់​ការ​អនុវត្ត​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព និង​ភាព​ធន់ ស្រប​តាម​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ច​កោណ​ដំណាក់កាល​ទី​១ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​គោលនយោបាយ​ជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២២-២០៣០ ។ ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​នេះ នឹង​ជួយ​បង្កើន​ឱកាស​ទីផ្សារ​សម្រាប់​អ្នក​ផលិត និង​ផ្តល់​ជូន​អ្នក​បរិភោគ​នូវ​ផលិតផល​ដែល​គុណភាព និង​រសជាតិ​ដើម​ពិតប្រាកដ​របស់​ខ្មែរ ៕

Don’t underestimate Prahok! It could have a market of 1 billion dollars a year.
Khmer Prahok is a type of food made from fermented fish with a type of salt, with a pungent and salty smell that is not generally known to foreigners, but it is one of the products found in the traditional foods of many countries and is called differently. The methods of making it are also different, but in English it is generally called fermented fish.
A report published on Finance.Yahoo.com said that fermented fish There was a market of approximately $544 million in 2023, but it is estimated that in 2033 it could increase to $984 million, that is, it could increase more than twice.
If compared to other foods, the size of the fermented fish market is not very large, but it is also a factor that can contribute to economic growth that we cannot underestimate. So it is a good thing that we also need to market it to promote exports so that the world can know the taste of our Prahok and can become one of the main products among fermented fish products in the world market.
Today, there are many nations that eat fermented fish, but they call it differently, from the Philippines, Thailand, Indonesia, Bangladesh, Egypt, Korea, Greece, Ghana, India, Myanmar, Thailand, and even some European countries, but they call it differently and the methods are different. The main ingredients of this type of food are fish and salt.
For Cambodia, Prahok is made entirely of fish and salt, and before being eaten, it must go through the stages of cleaning, salting, and drying for a certain time.
Prahok is an ingredient in almost all Khmer dishes, and it can also be brought and eaten directly, mixed with various vegetables, both raw and cooked, and as an ingredient. It is a traditional food of the Khmer community throughout the country.
Regarding this prahok, on May 5, 2025, the prahok in Siem Reap, known as the largest prahok production camp in the country, was officially registered as one of the products of the Geographical Indication Product. This is an important step in preserving the practice of Prahok, a traditional food, and promoting local communities that support national economic growth.
The registration of Prahok is the result of close collaboration between the ministry and the responsible institutions through the Post-Harvest Fisheries Development Project (CAPFISH-Capture), which is funded by the European Union (EU) and implemented by the United Nations Industrial Development Organization, in collaboration with the Fisheries Administration and the Ministry of Commerce.
Regarding Prahok, Ms. Cham Nimman The Minister of Commerce said that the official recognition of Siem Reap Prahok as a Geographical Indication product reflects the continued efforts to protect and promote Cambodia’s unique cultural assets through a strong intellectual property framework.
She added that this important achievement not only protects traditional knowledge, but also strengthens the market and competitiveness of local products both domestically and internationally, and the Ministry of Commerce is committed to continuing to strengthen the Geographical Indication system as a strategic tool for sustainable economic growth and value addition to trade. .
Separately, Mr. Dit Tina, Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries, also mentioned that Siem Reap Prahok is a representative of the connection between tradition and sustainable development, ensuring quality for consumers and promoting competitiveness in the agricultural sector in Cambodia.
He continued that after being registered as a new geographical indication, Siem Reap Prahok can not only contribute to promoting economic growth, but also help protect traditional customs and the environment.
The Minister further emphasized that the Ministry is committed to strengthening the sector by improving the value chain, promoting sustainable practices and resilience, in line with the Royal Government’s first five-pronged strategy and the National Agricultural Development Policy 2022-2030. This commitment will help increase market opportunities for producers and provide consumers with products of authentic Khmer quality and flavor.