អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ក៏​ដូច​ជា ក្រុម​មន្ត្រី​កម្ពុជា គឺ​សុទ្ធតែ​បង្ហាញ​នូវ​ទស្សន​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា កម្ពុជា​អាច​នឹង​ទទួលលទ្ធផល​វិជ្ជមាន នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ការ​ចរចា​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក នៅ​លើ​កិច្ច​ព្រម​ព្រមព្រៀង​ពន្ធ​បដិការ​ដែល​គ្រោង​នឹង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ពាក់​កណ្តាលខែ​នេះ ។ ដោយសារ​អា​មេ​រិ​ក​ជាទី​ផ្សារ​ធំ​ជាងគេ សម្រាប់​វិស័យ​កាត់ដេរ​កម្ពុជា​នោះ​លទ្ធផល​នៃ​ការ​ចរចា​នឹង​អាច​មាន​ឥទ្ធិពល​លើ​វាសនា​វិស័យ​កាត់ដេរ​កម្ពុជា ហើយ​ក៏​អាច​ធ្វើ​អោយ​កម្ពុជា​មាន​សេណា​រី​យ៉ូ​ផ្សេង​ៗ…
អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ក៏​ដូច​ជា ក្រុម​មន្ត្រី​កម្ពុជា គឺ​សុទ្ធតែ​បង្ហាញ​នូវ​ទស្សន​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា កម្ពុជា​អាច​នឹង​ទទួលលទ្ធផល​វិជ្ជមាន នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ការ​ចរចា​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក នៅ​លើ​កិច្ច​ព្រម​ព្រមព្រៀង​ពន្ធ​បដិការ​ដែល​គ្រោង​នឹង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ពាក់​កណ្តាលខែ​នេះ ។
ដោយសារ​អា​មេ​រិ​ក​ជាទី​ផ្សារ​ធំ​ជាងគេ សម្រាប់​វិស័យ​កាត់ដេរ​កម្ពុជា​នោះ​លទ្ធផល​នៃ​ការ​ចរចា​នឹង​អាច​មាន​ឥទ្ធិពល​លើ​វាសនា​វិស័យ​កាត់ដេរ​កម្ពុជា ហើយ​ក៏​អាច​ធ្វើ​អោយ​កម្ពុជា​មាន​សេណា​រី​យ៉ូ​ផ្សេង​ៗ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​លទ្ធផល​នោះ ។ រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ដុតដៃដុតជើង​ជា​ខ្លាំង ដើម្បី​រក​វិធី​ក្នុង​ការ​ត្រៀម​ចរចា​ជាមួយ​អា​មេ​រិ​ក ដើម្បី​អោយ​ការ​ចរចា​នោះ​ទទួលលទ្ធផល​ជា​វិជ្ជមាន ។
តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​អង្គភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ដំណើ​ការ​ចរចា​នេះ​នឹង​ដំណើរការ​ដោយ​ផ្ទាល់ នៅ​រដ្ឋធានី​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក នា​ថ្ងៃ​ទី​១៤-១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ ខាង​មុខ ដោយ​ភាគី​កម្ពុជា​ដឹកនាំ​ដោយ លោក ស៊ុន ចាន់​ថុ​ល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​ជា​អនុប្រធាន​ទី​១ នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ប៉ុន្តែ​ភាគី​សហរដ្ឋអាមេរិក​គេ​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា ជា​នរណា​ឡើយ ។
ខាង​ភាគី​សហរដ្ឋអាមេរិក អាច​ជា​លោក ហៅ​វ័ត លូត​និក ( Howard Lutnick) រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាមេរិក ឬ​អាច​លោក ស្កុ​ត ប៊ី​សេន (Scott Bessent ) រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រតនាគារ​សហរដ្ឋអាមេរិក ឬ​អាច​អ្នក​ផ្សេង​ទៀត​ជា​តំណាង ។
ក្រោយ​ការ​ជំនួប​តាម​អន​ឡាញ រវាង​ក្រុម​មន្ត្រី​កម្ពុជា​ជាមួយនឹង​លោកស្រី សា​រ៉ា​ហ្វ អេ​ល័​មេន (Sarah Ellerman) អនុប្រធាន​តំណាង​ពាណិជ្ជកម្ម​សហរដ្ឋអាមេរិក​ទទួល​បន្ទុក​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍ និង​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក ក្រុម​មន្ត្រី​កម្ពុជា គឺ​ពិតជា​មាន​មោទនភាព​ចំពោះ​កិច្ច​សម្របសម្រួល​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម និង​វិនិយោគ​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​-​សហរដ្ឋអាមេរិក ប៉ុន្តែ​គេ​នៅ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា លទ្ធផល​វា​នឹង​ទៅ​ជា​យ៉ាងណា​នៅឡើយ ។
អ្នក​តាមដាន​សភាព​ព័ត៌មាន​ទាក់ទង​នឹង​ពន្ធ​បដិការ​ម្នាក់​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា យើង​សង្ឃឹម គឺ​ត្រូវ​តែ​សង្ឃឹម ហើយ​បើ​គ្មាន​សង្ឃឹម​តើ​យើង​ខំប្រឹង​ចរចា​ធ្វើ​អ្វី ។ ប៉ុន្តែ​មក​ដល់​ពេល​នេះ គ្មាន​ប្រទេស​ណាមួយ​អាច​រួចខ្លួន​ពី​ការ​ដាក់​ពន្ធ​បដិការ​នេះ​នៅឡើយ​ទេ ។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ដោយ​មិន​បញ្ចេញ​អត្តសញ្ញាណ​ថា «​តាំងពី​រដ្ឋបាល​លោក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ពន្ធ​នេះ​នៅ​ខែកុម្ភៈ​មក គ្មាន​ប្រទេស​ណាមួយ​អាច​ទទួល​ការ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​នេះ​ឡើយ ។ ប្រទេស កា​ណា​ដា សហភាព​អឺរ៉ុប ចិន ម៉ិ​ក​ស៊ិ​ក ហើយ​នៅ​អាស៊ាន ឃើញ​វៀតណាម​ក៏​បាន​បើក​ការ​ចរចា​ដែរ ប៉ុន្តែ​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​ពន្លឺ​នៃ​លទ្ធផល​នៅឡើយ​ដែរ​»​។ លោក​បាន​បន្ត​ថា ជា​ទូទៅ​ការ​ចរចា​វា​ស៊ីពេល​នៅ​ក្នុង​ការ​ពិចារណា ។ ដូច្នេះ លទ្ធផល​វា​នឹង​ចេញ​នៅ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​ការ​ពន្យារពេល​អនុវត្ត​ចូល​ជា​ធរមាន​នៅ​ក្នុង​រង្វង់​ខែកក្កដា ខាង​មុខ​នេះ ។
អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា បង្ហាញ​ថា ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពុជា​-​អា​មេ​រិ​ក សម្រេច​បាន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​១០,១៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​១១,២​ភាគរយ ក្នុង​នោះ​កម្ពុជា​នាំ​ចេញ​ទៅ​អា​មេ​រិ​ក ក្នុង​តម្លៃ​៩,៩​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​១១,៤​ភាគរយ ខណៈ​អា​មេ​រិ​ក​នាំ​ចូល​កម្ពុជា​វិញ ក្នុង​តម្លៃ ២៦៤,១៤ លាន​ដុល្លារ ។ ចំណែក​នៅ​ត្រីមាស​ទី​មួយ ដើមឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​បន្ត​ដំណើរការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដដែល​នៅ​ក្នុង​តម្លៃ​សរុប​ប្រមាណ​ជា​២,៤​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា​២២,២​ភាគរយ ។
តាម​ស្ថិតិ​អា​មេ​រិ​ក នៅ​តែ​ជាទី​ផ្សារ​នាំ​ចេញ​ធំ​បំផុត​របស់​កម្ពុជា ដោយ​មាន​ចំណែក​រហូត​ដល់​ទៅ ជា ៣៥ ភាគរយ​ឯណោះ នៃ​ទំហំ​នៃ​ការ​នាំ​ចេញ​សរុបរ​ម្លៃ ៦,៨​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។
នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​ការ​ចរចា​នោះ​មិន​សម្រេច​ទៅ​តាម​លទ្ធផល​នៃ​ការ​រំពឹង​ទុក វា​អាច​នឹង​ពិបាក​សម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេរ​កម្ពុជា ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ នៅ​ពេល​នេះ ក្រៅពី​រដ្ឋាភិបាល​ផ្ទាល់ មាន​ព័ត៌មាន​ថា ខាង​រោងចក្រ​ក៏​បាន​ខំប្រឹង​ប្រែង​ដែរ​ដើម្បី​ការពារ​រោងចក្រ​របស់​គេ​កុំអោយ​បិទទ្វារ ។
ប្រភព​ដែល​ស្និទ្ធ​នឹង​ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេរ​មួយ​រូប​បាន​បង្ហើប​ថា នៅ​ក្នុង​បណ្តា​រោងចក្រ​ដែល​ការ​ដេរ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក មានការ​រុះរើ​គណ​គ្រប់គ្រង ដោយ​ឃើញ​គេ​ប្តូរ​អ្នក​ដែល​មានបទពិសោធន៍ ដែល​មាន​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ជាមួយនឹង​ទីផ្សារ​នៅ​គោលដៅ​ផ្សេង​ៗ​មក​ជំនួស ។
ប្រភព​ដដែល​នោះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ពេល​នេះ​រោងចក្រ​ដែល​ទទួល​ទីផ្សារ​នៅ​អា​មេ​រិ​ក​ហាក់​កំពុង​តែ​មាន​និន្នាការ​នៅ​ក្នុង​ការ​សម្រុក​សង្វា​ក់​ផលិតកម្ម ដើម្បី​បញ្ចប់​កុងត្រា​ដែល​ពួក​គេ​មាន​ពី​អា​មេ​រិ​ក មុន​ពេល​ពន្ធ​នោះ​ដល់​ថ្ងៃ​កំណត់ ហើយ​ក៏​ដើម្បី​ទុក​ពេល​បង្វែរ​គោលដៅ​ទៅ​កាន់​អ៊ឺ​រ៉​ប និង​ទីផ្សារ​ផ្សេង​ៗ​ដូច​ជា នៅ​ជប៉ុន កូរ៉េ​ខាងត្បូង ជាដើម ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា ក្រៅពី​នោះ​ក៏​មាន​រោងចក្រ​មួយ​ចំនួន​បាន​កំពុង​តែ​ចរចា​សុំ​អោយ​អ្នកបញ្ជា​ទិញ រ៉ាប់រង​ថ្លៃ​ពន្ធ​បដិការ នៅ​ក្នុង​ការ​នាំ​ចេញ​ជំនួស​ពួក​គេ​ផង​ដែរ ។ ប្រភព​ដដែល​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ក្តី​រំពឹង​ថា ប្រសិនបើ​ខាង​រដ្ឋាភិបាល​សម្របសម្រួល និង​អាច​បញ្ចុះ​ថ្លៃ​ភស្តុ​ភា​កម្ម បូក​ផ្សំ និង​ដាក់​ចេញ​នូវ​កម្មវិធី​អនុគ្រោះ​បន្ថែម​ទៀត​ឧស្សាហកម្ម​ដែល​ចិញ្ចឹម​កម្មករ​ប្រមាណ​ជា​១​លាន​នាក់ និង​អ្នក​ដែល​ទទួលផល​ដោយ​ប្រយោល​ជា​ច្រើន​ទៀត​អាច​ទប់ទល់​បាន ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​សហរដ្ឋអាមេរិក កំណត់​យកពន្ធ​ទំនិញ​ក្នុង​អត្រា ៤៩​ភាគរយ​ដែល​ជា​កម្រិត​ខ្ពស់​ជាងគេ ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន​អនុវត្ត​ត្រឹម​១០​ភាគរយ រហូត​ដល់​រង្វង់​ខែកក្កដា ។
ដូច្នេះ យើង​រង​ចាំ​មើល​លទ្ធផល​ទាំងអស់​គ្នា ជាមួយនឹង​ក្តី​សង្ឃឹមថា ការ​ចរចា​អាច​ទទួលលទ្ធផល​ល្អ ហើយ​ឧ​ស្សហកម្ម​កាត់ដេរ​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​តែ​ជា​ប្រភព​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និង​ការងារ​របស់​ប្រជាជន​៕

The outcome of tariff negotiations with the US will determine the fate of Cambodia’s garment industry.
Those involved in exports to the US market, as well as Cambodian officials, are all optimistic that Cambodia could see positive results when negotiations with the US on a countervailing duty agreement are concluded, which are scheduled to take place in the middle of this month.
Because the United States is the largest market for Cambodia’s garment industry, the outcome of the negotiations could affect the fate of the Cambodian garment industry and could also give Cambodia different scenarios to respond to the outcome. The government is working hard to find ways to prepare for negotiations with the United States so that the negotiations can have positive results.
According to the announcement of the Royal Government of Cambodia’s Spokesperson’s Unit, the negotiations will take place in person in Washington, D.C., on May 14-15, 2025, with the Cambodian side led by Mr. Sun Chanthol, Deputy Prime Minister and First Vice Chairman of the Council for the Development of Cambodia, but the U.S. side is still unknown.
The US side could be Mr. Howard Lutnick, US Secretary of Commerce, or Mr. Scott Bessent, US Treasury Secretary, or someone else.
After an online meeting between Cambodian officials and Sarah Ellerman, the deputy U.S. Trade Representative for Southeast Asia and the Pacific, Cambodian officials were proud of the coordination of bilateral trade and investment relations between Cambodia and the United States, but they still do not know what the outcome will be.
One person who follows the news about the tariff situation said that we hope, we must hope, and if there is no hope, what are we trying to negotiate? But so far, no country has been able to escape the imposition of these tariffs.
He stated without revealing his identity that “since the administration of Donald Trump “Since implementing this tariff policy in February, no country has been able to receive this tariff preference. Canada, the European Union, China, Mexico, and in ASEAN, Vietnam has also opened negotiations, but there is no light of results yet.” He continued that negotiations generally take time in consideration. Therefore, the results will be released after the extension takes effect in July.
The General Department of Customs and Excise of Cambodia showed that in 2024, Cambodia-US trade reached $10.18 billion, an increase of 11.2 percent, of which Cambodia exported $9.9 billion to the US, an increase of 11.4 percent, while the US imported $264.14 million to Cambodia. In the first quarter of 2025, Cambodia continued to export to the United States at a total value of approximately $2.4 billion, an increase of approximately 22.2 percent.
According to statistics, the United States remains Cambodia’s largest export market, accounting for up to 35 percent of the total export value of $6.8 billion.
In the event that the negotiations do not reach the expected results, It may be difficult for the Cambodian garment industry, but at this time, besides the government itself, there is information that the factories have also made efforts to prevent their factories from closing.
A source close to the garment industry revealed that in factories that export garments to the US market, there has been a shake-up of management, seeing experienced people who have good connections with markets in other destinations replaced.
The same source said that at this time, factories that receive the US market seem to be in a trend of rushing production lines to end their contracts with the US before the tax deadline and also to give time to divert their target to Europe and other markets such as Japan, South Korea, etc.
The same source said that in addition, some factories are negotiating to ask their customers to cover the cost of the countervailing duties. In their place in exports as well. The same source expressed the expectation that if the government facilitates and can reduce logistics costs, combine and introduce additional preferential programs, the industry, which supports about 1 million workers and many other indirect beneficiaries, can cope. So far, Cambodia has been subject to a 49 percent tariff on goods from the United States, the highest in ASEAN, but is currently only applying a 10 percent tariff until July.
So we await all the results with the hope that the negotiations can yield good results and that the garment industry in Cambodia remains an important source of economic growth and employment for the people.