ប្រជាជនកម្ពុជា កាន់តែច្រើនកំពុងងាកមកប្រើឡានថ្មី ហើយអាចធ្វើអោយទីផ្សារឡានជជុះនឹងបន្តធ្លាក់ចុះបណ្តើរ ដោយធ្វើបាបដល់អ្នករកស៊ីលក់ឡានជជុះ ។
និន្នាការនេះ ត្រូវបានគាំទ្របន្ថែមទៀត ដោយសារតម្លៃឡានថ្មីនឹងអាចធ្លាក់ចុះជាបណ្តើរបន្ថែមទៀត ខណ:ដែលកម្ពុជាមានរោងចក្រដំឡើងរថយន្តថ្មីកាន់តែច្រើន ។ ពិសេស វត្តមាននៃរថយន្តចិន នៅលើបណ្តាញផ្លូវនានា នៅក្នុងប្រទេសទោះបីជាមិនអាចប្រៀបធៀបនឹងរថយន្តនានា ជាពិសេស គឺរថយន្តជប៉ុនបានមែន ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយបើធៀបនឹងពីមុន វត្តមានរបស់វាពិតជាមានការកើនឡើង ហើយបង្ហាញវត្តមានសឹងតែគ្រប់កន្លែង ។ នេះ គឺជាស្ថានភាពមួយ ដែលអាចនឹងធ្វើឲ្យទីផ្សាររថយន្តនៅកម្ពុជារង្គោះរង្គើផងដែរ ។
ស្របពេលដែលអ្នកកំពុងតែបើកបររថយន្តចិននានាបានទទួលស្គាល់ថា បើនិយាយអំពីបច្ចេកវិទ្យា ផាសុខភាព និងប្រណីតភាព គឺលែងនិយាយតែម្តង ។ រីឯតម្លៃវិញទៀតសោត ប្រសិនបើនិយាយអំពីប្រណីតភាព និងកម្រិតបច្ចេកវិទ្យាដែលបំពាក់នៅលើរថយន្តនោះ តម្លៃរថយន្តចិន គឺធូរថ្លៃធៀបនឹងរថយន្តយីហោរមកពីប្រទេសផ្សេងៗដូចជា ជប៉ុន អាមេរិក អង់គ្លេស អាល្លឺម៉ង់ ដែលធ្លាប់ជាប្រទេសចាស់ទុំខាងវិស័យឧស្សាហកម្មរថយន្ត ។
ប៉ុន្តែកង្វល់អំពីគុណភាពឡានចិន នៅតែបន្តមានក្នុងចិត្តប្រជាជនកម្ពុជា ។ ប្រជាជនកម្ពុជាបារម្ភថា ឡានចិនល្អមើលតែលើរូបរាង ហើយគុណភាពមិនអាចនឹងប្រៀបធៀបបានជាមួយរថយន្តជប៉ុន ឬរថយន្តផ្សេងទៀត ។
ពួកគេបានលើកឡើងថា អ្វីដែលអ្នកប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជាកំពុងតែរង់ចាំមើលនោះ គឺភាពធន់របស់រថយន្តចិន ។ នៅក្នុងករណីដែលរថយន្តចិនទាំងនោះត្រូវបានគេប្រើប្រាស់៥ទៅ១០ឆ្នាំ ហើយភាពធន់របស់វា នៅតែមានស្ថានភាពប្រហាក់ប្រហែលនឹងរថយន្តយីហោមកពីប្រទេសដទៃនោះ ស្ថានភាពនៃទីផ្សារថយន្តនៅកម្ពុជា គឺពិតជាមានការប្រែប្រួលខ្លាំងមិនខាន ។
មកដល់ពេលនេះនៅលើផ្លូវសាធារណៈយើងឃើញថា រថយន្តយីហោជប៉ុន សូម្បីតែរថយន្តខ្លះផលិតតាំងពីឆ្នាំ១៩៩៥ នៅតែបន្តមានវត្តមាន ហើយត្រូវបានគេប្រើប្រាស់នៅឡើយនៅកម្ពុជាទោះបីជាមិនច្រើន ។ រថយន្តទាំងនោះ ទោះបីជាវាមានអាយុ៣០ឆ្នាំក៏ដោយ ក៏វានៅតែធន់ ហើយអាចបន្តប្រើប្រាស់បាន ។ និយាយអោយខ្លី ប្រជាជនកម្ពុជាជាច្រើន នៅតែបន្តជឿជាក់លើគុណភាពនៃឡានផលិតដោយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន ។
សូមរង់ចាំមើលទាំងអស់គ្នា តើអនាគតនឹងទៅជាយ៉ាងណា ខណៈដែលកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុនរថយន្តចិនមួយប្រភេទដែលកំពុងតែមានការគាំទ្រនៅកម្ពុជា គឺបានបើកដំណើរការសាងសង់រោងចក្រដំឡើងនៅកម្ពុជាបន្ថែមលើរថយន្តចិនពីមុនៗ ។ រោងចក្រនោះ គឺជារោងចក្រដំឡើងរថយន្តអគ្គិសនីរបស់ក្រុមហ៊ុន BYD របស់ចិនតែម្តង ។
ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយថា ក្រុមហ៊ុនផលិតរថយន្តអគ្គិសនីរបស់ចិន BYD បានចាប់ផ្តើមសាងសង់រោងចក្រដំឡើងរថយន្តនៅកម្ពុជាដោយមានទីតាំងនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ក្រុងព្រះសីហនុ ស្ថិតក្នុងខេត្តមាត់សមុទ្រភាគនិរតីនៃខេត្តព្រះសីហនុ ដោយមានទុនសរុបប្រមាណជា៣២លានដុល្លារ នៅលើផ្ទែដីសរុប១២ហិកតា ដែលអាចមានសមត្ថភាពដំឡើងរថយន្តបានដល់ទៅ១ម៉ឺនគ្រឿង នៅក្នុងមួយឆ្នាំ ។ តាមព័ត៌មាន ដែលគេបង្ហើបរោងចក្រនេះ អាចនឹងប្រតិបត្តិការដំឡើងនៅកម្ពុជា នៅក្នុងរង្វង់ខែវិច្ឆិកា ខាងមុខតែម្តង ។
នេះ គឺជារោងចក្រថ្មីមួយនៅកម្ពុជា ខណៈដែលកាលពីពេលថ្មីៗនេះ នៅពេលដែលសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា ចូលរួមសម្ភោធរោងចក្ររថយន្តអាមេរិក គឺរថយន្ត Ford នៅស្រុកក្រគ ខេត្តពោធិសាត់ បានលើកឡើងថា កម្ពុជាមានរោងចក្រដំឡើងរថយន្តបានចំនួន៩ហើយ ដោយចម្រុះពោល គឺមានរថយន្តអាមេរិក ជប៉ុន ចិន ។
ជាមួយនឹងកំណើនរោងចក្រដំឡើងរថយន្តកាន់តែច្រើនបែបនេះវានឹងអាចធ្វើអោយតម្លៃរថយន្តថ្មីបន្តធ្លាក់ចុះ ហើយមនុស្សកាន់តែច្រើនមានលទ្ធភាពប្រើឡានថ្មី ។ ដូច្នេះ ឡានជជុះឬឡាន ដែលប្រើប្រាស់ហើយ ដែលនាំចូលពីក្រៅប្រទេសនឹងបន្តបាត់បង់ទីផ្សារនៅកម្ពុជាជាបណ្តើរ ៕

More and more Cambodians are turning to new cars, which could cause the used car market to continue to decline, hurting used car dealers.
This trend is further supported by the fact that the price of new cars will continue to decline as Cambodia has more and more new car assembly plants. In particular, the presence of Chinese cars on the country’s road network, although not comparable to other cars, especially Japanese cars, is certainly increasing compared to before, and is present almost everywhere. This is a situation that could shake up the Cambodian car market.
While those who are driving Chinese cars have recognized that when it comes to technology, comfort, and luxury, they are not the only ones to talk about. As for the price, if we talk about the luxury and technology level of the car, the price of Chinese cars is cheaper compared to branded cars from other countries such as Japan, America, England, and Germany, which used to be mature countries in the automotive industry.
However, concerns about the quality of Chinese cars still persist in the minds of Cambodians. Cambodians worry that Chinese cars are only good in appearance and that their quality cannot be compared to Japanese or other cars.
They said that what Cambodian consumers are waiting to see is the durability of Chinese cars. In the case where those Chinese cars have been used for 5 to 10 years and their durability is still similar to that of branded cars from other countries, the situation of the car market in Cambodia has definitely changed dramatically.
Up until now, on public roads, we have seen that Japanese brand cars, even some cars manufactured since 1995, are still present and are still used in Cambodia, although not many. Those cars, even though they are 30 years old, are still durable and can continue to be used. In short, many Cambodians continue to trust the quality of cars manufactured by Japanese companies.
Let’s wait and see what the future holds, as recently as April 28, 2025, a Chinese car company that is currently gaining support in Cambodia began building an assembly plant in Cambodia in addition to its previous Chinese cars. The factory is the only electric vehicle assembly plant of China’s BYD.
The Council for the Development of Cambodia said in a press release that Chinese electric vehicle manufacturer BYD has begun building a car assembly plant in Cambodia, located in the Sihanoukville Special Economic Zone in the southwestern coastal province of Sihanoukville, with a total investment of about $32 million on a total area of ​​12 hectares, with a capacity to assemble up to 10,000 cars per year. According to the information revealed, this factory may start assembling in Cambodia in November.
This is a new factory in Cambodia, while recently, when Cambodian Prime Minister Hun Sen attended the inauguration of an American car factory, Ford, in Krak district, Pursat province, he mentioned that Cambodia already has 9 car assembly factories, including American, Japanese, and Chinese cars.
With the growth of more car assembly plants like this, it will be possible to make the price of new cars continue to fall and more people will be able to afford new cars. Therefore, used cars or cars that have already been used and imported from abroad will gradually lose their market in Cambodia.