អ្នក​ប្រើប្រាស់​គ្រឿង​ស្រវឹង​មាន​ច្រើន ដោយ​មាន​អ្នក​និយម​ទទួលទាន​ស្រា​បៀរ និង​អ្នក​និយម​ទទួលទាន​ស្រា ។ ប៉ុន្តែ​ទាំង​ស្រា និង​ស្រា​បៀរ គឺ​សុទ្ធតែ​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​សុខភាព​ដល់​មនុស្ស​ទាំងអស់​មិន​ថា អ្នកក្រ ឬ​អ្នកមាន​នោះ​ទេ ។…
អ្នក​ប្រើប្រាស់​គ្រឿង​ស្រវឹង​មាន​ច្រើន ដោយ​មាន​អ្នក​និយម​ទទួលទាន​ស្រា​បៀរ និង​អ្នក​និយម​ទទួលទាន​ស្រា ។ ប៉ុន្តែ​ទាំង​ស្រា និង​ស្រា​បៀរ គឺ​សុទ្ធតែ​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​សុខភាព​ដល់​មនុស្ស​ទាំងអស់​មិន​ថា អ្នកក្រ ឬ​អ្នកមាន​នោះ​ទេ ។
ជា​ទូទៅ ភេសជ្ជៈ​ទាំង​ពីរ​នេះ ពោល គឺ​ស្រា និង​សា​បៀរ​វា​សុទ្ធតែ​ជះ​ឥទ្ធិពល​អាក្រក់​ដល់​ថ្លើម បេះដូង មហារីក ការ​ញៀ​.​ន និង​ប៉ះពាល់​ដល់​ខួរក្បាល​ដូច​តែ​គ្នា បើ​យើង​ទទួលទាន​វា​ហួសប្រមាណ ។ មក​ដល់​ពេល​នេះ អ្វី​ដែល​គេ​ដឹង គឺថា​ជា​ទូទៅ​បុរស​ដែល​ទទួលទាន​ស្រា​លើស​ពី​៣០០​មី​លី​លី​ត្រ ហើយ​ស្រា​បៀរ​លើស​ពី​៧០០​មី​លី​លី​ត្រ ហើយ​សម្រាប់​ស្ត្រី​ស្រា​ប្រមាណ​ជា​១៥០​មី​លី​លី​ត្រ ហើយ​ស្រា​បៀរ​៣៥០​មី​លី​លី​ត្រ នៅ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ គឺ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​បញ្ហា​សុខភាព​ហើយ ។
តាម​ការ​ស្រាវជ្រាវ​រវាង​ស្រា និង​ស្រា​បៀរ ផលិតផល​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​មនុស្ស​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​មុខ​នឹង​សុខភាព​ច្រើន គឺ​គេ​អះអាង​ថា ស្រា​បៀរ​មាន​ច្រើន​ជាង​ស្រា​បន្តិច ។ ដូច្នេះ​ហើយ​បានជា​មាន​មនុស្ស​ជា​ច្រើន ជា​ពិសេស​អ្នកមាន​ឋានៈ​នៅ​ក្នុង​សង្គមនិយម​ទទួលទាន​ស្រា​។
ដោយសារ​តែ​សមាសភាព​ផ្សំ​ផលិត​ស្រា​ភាគច្រើន​បាន​មក​ពី​ធម្មជាតិ​ច្រើន ហើយ​ដំណើរការ​ផលិត ប្រសិនបើ​ត្រឹមត្រូវ​ក៏​ផលិត​តាម​ដំណាក់កាល​មួយ​មាន​សុវត្ថិភាព ។ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​ស្រា​បៀរ គឺ​វា​ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​សា​មាស​ស​ធាតុគីមី​ច្រើន​រួម​ផ្សំ​រាប់​តាំងពី​ការ​ផលិត​រហូត​ដល់​ការ​វេច​ខ្ចប់ និង​ដើម្បី​រក្សា​គុណភាព​ទុក​បាន​យូរ ។
ប្រហែលជា​ដោយសារ​តែ​បែប​នេះ​ហើយ​បានជា​អ្នកមាន​ធនធាន មានបុណ្យ​សក្តិ មាន​សក្តិ​យស​ធំ​ៗ​ទាំង​នៅ​បរទេស​ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុងស្រុក​យើង​ឃើញ​ថា ក៏​និយម​ទទួលទាន​ស្រា​ច្រើន​ជាង​ស្រា​បៀរ ។ សម្រាប់​អ្នកមាន​ជីវភាព​មធ្យម ពិសេស​យុវវ័យ​ចូល​ចិត្ត​ផឹកស្រា​បៀរ ។
ខណៈ​ដែល​តម្រូវការ​គ្រឿង​ស្រវឹង​មាន​កំណើន ហើយ​ស្រា​ថ្លៃ​ៗ​ត្រូវ​បាន​គេ​ទិញ​ធ្វើការ​ដូ ជូន​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិ​ថ្មី​ៗ​នេះ អគ្គនាយកដ្ឋាន​ការពារ​អ្នក​ប្រើប្រាស់ កិច្ចការ​ប្រកួតប្រជែង និង​បង្ក្រាប​ការ​ក្លែងបន្លំ​បាន​រក​ឃើញ​ផលិតផល​ស្រា​ក្លែងក្លាយ​ចូល​ជាង​៤​ពាន់​ដប ។
ប្រភព​ដដែល បាន​អះអាង​កាលពីមុន​ពិធី​សង្ក្រាន្ត​ថ្នាំ​ថ្មី​ថា មន្ត្រី​ជំនាញ​នេះ​បាន​សហការ​ជាមួយ​នគរបាល​ប្រឆាំង​បទល្មើស​សេដ្ឋកិច្ច​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​សម្របសម្រួល ដោយ​ព្រះរាជអាជ្ញា​រង​នៃ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ម្នាក់​បាន​ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ និង​ឆែកឆេរ​ទីតាំង​ផលិត​ស្រា​ក្លែងក្លាយ​ស្ថិត​នៅ​ឃ្លាំង​គ្មាន​លេខ ផ្លូវ​បេតុង សង្កាត់​ព្រែក​ថ្មី ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
ក្រោយ​ពី​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​បាន​រក​ឃើញ​មាន​ផលិតផល​ស្រា​ក្លែង​ក្លាយជា​ច្រើន​ប្រភេទ រួម​ឧបករណ៍​សម្ភារៈ ស្រា សម្រាប់​លាយ និង​សំបក​ដប​កេស​ទទេ សម្រាប់​ច្រកចូល​ទៅ​តាម​ប្រភេទ​ដប​ស្រា មាន​ម៉ាក​ល្បី​របស់​ក្រុមហ៊ុន​នានា ដែល​រួម​មាន​ស្រា​សម្រាប់​លាយ ២៨៩​កេស​ស្មើនឹង​៣.៣៩៦​ដប ស្រា​ក្លែងក្លាយ​ចំនួន​៨០​កេស​ស្មើនឹង​៩១៦​ដប ឧ​បរ​កណ៍​កែ​ច្នៃ សំបក​ដប និង​កេស​ទទេ​មួយ​ចំនួន​ទៀត ។
នេះ គឺជា​ករណី​ដែល​សមត្ថកិច្ច​រក​ឃើញ ចុះ​តើ​នៅ​លើ​ទីផ្សារ​ផលិតផល​ក្លែងបន្លំ​នេះ​ប៉ុន្មាន​ទៅ? ដូច្នេះ​តើ​អ្នក​ទទួលទាន​នឹង​កាន់តែ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​បញ្ហា​សុខភាព​យ៉ាងណា​ទៅ?
សរុប​ទៅ វា​ពិតជា​ពិបាក​ពិពណ៌នា​ណាស់​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​សុខភាព​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​គ្រឿង​ស្រវឹង​នៅ​កម្ពុជា ។ នៅ​ក្នុង​ករណី​របស់​ដែល​សុទ្ធ គឺ​វា​ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​ទៅ​ហើយ​ចុះ​ទម្រាំ​របស់​ក្លែងក្លាយ ឬ​ក្លែងបន្លំ​ដែល​ផលិត​ខុស​គោលការណ៍​បច្ចេកទេស និង​ខុស​មូលដ្ឋាន​ផលិតកម្ម​គោល តើ​វា​បន្សល់​ទុក​នូវ​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​យើង​ទាំងអស់​គ្នា​យ៉ាងណា​ទៅ ។ ដើម្បី​សុខភាព​គួរតែ​កាត់​បន្ថយ ហើយ​បន្ទាប់​ពី​កាត់​បន្ថយ គួរតែ​បញ្ឈប់​ប្រយោជន៍ គឺ​ដើម្បី​យើង​ខ្លួនឯង គ្រួសារ​យើង និង​សហគមន៍​យើង ៕

There are many alcohol users, with beer drinkers and wine drinkers. But both wine and beer are harmful to the health of everyone, whether rich or poor.
In general, these two drinks, namely wine And alcohol all have the same negative effects on the liver, heart, cancer, diabetes, and brain if we consume it excessively. So far, what is known is that in general, men who consume more than 300 ml of wine and more than 700 ml of beer, and for women, about 150 ml of wine and 350 ml of beer per day, are facing health problems.
According to research between wine and beer, the product that causes people to face more health problems is claimed to be slightly more than wine. That is why many people, especially those with social status, drink wine.
Because most of the ingredients used to make wine come from nature, and the production process, if done correctly, is one step away from being safe. But for beer, it requires the use of many chemical ingredients from production to packaging and to maintain quality for a long time.
Maybe it’s because of this that wealthy, wealthy people, and big celebrities, both abroad and especially in our country, tend to drink more wine than beer. For the middle-class, especially the youth, they like to drink beer.
As the demand for alcohol increases and expensive wines are bought as gifts for each other, on the occasion of the recent traditional New Year, the General Department of Consumer Protection, Competition and Counterfeiting Affairs found more than 4,000 bottles of counterfeit wine products.
The same source claimed before the new drug festival that the expert officers cooperated with the Phnom Penh Economic Crime Police and under the coordination of A deputy prosecutor of the Phnom Penh Municipal Court inspected and searched a location where counterfeit alcohol was produced at an unmarked warehouse on Concrete Road, Prek Thmey Sangkat, Chbar Ampov District, Phnom Penh.
After inspection, it was found that there were many types of counterfeit liquor products, including equipment, mixing liquor, and empty bottle caps for the entrance to the entrance to the type of liquor bottles, including 289 cases of mixing liquor, equivalent to 3,396 bottles, 80 cases of counterfeit liquor, equivalent to 916 bottles, processing equipment, bottle caps, and some empty bottles.
This is a case that the authorities found. So how many of these counterfeit products are on the market? So, what health problems will drinkers face?
In short, it is difficult to describe the health effects of alcohol consumption in Cambodia. In the case of pure alcohol, it affects health, but what about fake or counterfeit alcohol produced according to technical principles and basic production methods? How does it affect the health of all of us? For health, we should reduce it, and after reducing it, we should stop using it for the benefit of ourselves, our families, and our communities.