រឿងពន្ធបដិការ ប្រសិនបើកម្ពុជាផ្តួចផ្តើមប្រើប្រាស់យន្តការអាស៊ានវាអាចជាច្រកមួយដែលមានទម្ងន់បន្ថែមលើយន្តការទ្វេភាគី ហើយយន្តការនេះយ៉ាងហោចណាស់ ក៏មានប្រទេសមួយចំនួន នៅក្នុងតំបន់ចាប់អារម្មណ៍ផងដែរ ជាពិសេស គឺថៃ ។ ផ្អែកតាមតារាងបញ្ជីពន្ធបដិការដែលសហរដ្ឋអាមេរិកបានប្រកាស នៅថ្ងៃទី០២…
រឿងពន្ធបដិការ ប្រសិនបើកម្ពុជាផ្តួចផ្តើមប្រើប្រាស់យន្តការអាស៊ានវាអាចជាច្រកមួយដែលមានទម្ងន់បន្ថែមលើយន្តការទ្វេភាគី ហើយយន្តការនេះយ៉ាងហោចណាស់ ក៏មានប្រទេសមួយចំនួន នៅក្នុងតំបន់ចាប់អារម្មណ៍ផងដែរ ជាពិសេស គឺថៃ ។
ផ្អែកតាមតារាងបញ្ជីពន្ធបដិការដែលសហរដ្ឋអាមេរិកបានប្រកាស នៅថ្ងៃទី០២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាជាប់កំណត់ពន្ធថ្មី ៤៩ភាគរយ ឡាវជាប់៤៨ភាគរយ វៀតណាម៤៦ភាគរយ មីយ៉ាន់ម៉ា៤៤ភាគរយ ថៃ៣៦ភាគរយ ឥណ្ឌូនេស៊ី៣២ភាគរយ ម៉ាឡេស៊ី២៤ភាគរយ ប្រុយណេ២៤ភាគរយ ហ្វីលីពីន១៧ភាគរយ ហើយសិង្ហបុរីគឺ១០ភាគរយ ។
នៅពេលនេះ ប្រទេសអាស៊ានទាំងអស់បានកំពុងតែរៀបចំយន្តការនៃការចរចាទ្វេភាគីទាំងអស់ ហើយនៅក្នុងចំណោមសមាជិករបស់ប្លកនេះទាំង១០វៀតណាមបានបោះមួយជំហ៊ានទៅមុខមុនគេ ដោយពេលនេះបានកំពុងតែចរចា ខណៈដែលថៃដកឃ្លាបន្តិច ហើយកម្ពុជាក៏បានឈានដល់ការជួបបើកផ្លូវដែរ ។ រីឯឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលជាទីផ្សារធំជាងគេ នៅក្នុងតំបន់ក៏បានកំពុងរៀបចំផងដែរ ។
ជាការពិតតាំងពីលោក ដូណាល់ ត្រាំ បានកំណត់សំពាធពន្ធជាបន្តបន្ទាប់លើចិន ម៉ិកស៊ីក កាណាដា សហភាពអឺរ៉ុប តាំងពីខែមីនា ហើយ និងពន្ធបដិការនៅដើមខែមេសា គឺមិនទាន់មានព័ត៌មានថា រដ្ឋបាលរបស់លោកបានអនុគ្រោះពន្ធណាមួយដល់ប្រទេសគោលដៅនៅឡើយទេ ។ អ្វីដែលឭឬទទួលកន្លងមក គឺមានតែការអនុគ្រោះបណ្តោះអាសន្នប៉ុណ្ណោះ ជាក់ស្តែងដូចជា ពន្ធបដិការនេះជាដើម គឺលោកត្រាំ បានសម្រេចត្រឹមតែពន្យារការកំណត់នេះត្រឹម៩០ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ។
ការដែលលើកឡើងនេះ គឺហាក់ដូចជា ទស្សនៈទុទិដ្ឋិនិយមពេកហើយ បើយើងមានទស្សនៈវិស័យបែបនេះ គឺមានតែដេកចាំឲ្យសហរដ្ឋអាមេរិកកំណត់ពន្ធ ។ នៅក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ ទោះបីជាមានសង្ឃឹមតិចក៏គួរតែសាកល្បងដែរក្រែងមានអភិនិហាណាមួយដែលអាចឲ្យលោកត្រាំរសាយចិត្ត ។
នៅក្នុងអំឡុងពេលដឹកនាំសហរដ្ឋអាមេរិក អាណត្តិទី១ លោកត្រាំ ធ្លាប់ធ្វើឲ្យមានទំនាក់ទំនង ប្រេះស្រ៊ាំជាមួយនឹងអាស៊ាន ដោយមិនបានចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន-អាមេរិកហើយ ថែមទាំងបានបញ្ជូនតំណាងចូលរួមដែលមានឋានៈទាបបំផុតមកចូលរួម ។ ពេលនោះមេដឹកនាំអាស៊ានផ្សេងទៀតក៏បានធ្វើពហិការមិនចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលនេះដែរ ដោយបញ្ជូនត្រឹមរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស ។ ក្រោយមកលោក ត្រាំ ក៏បានសន្យាជួសជុលទំនាក់ទំនងនេះវិញ ប៉ុន្តែក៏ខកខានដោយសារតែការីករាលដាលនៃកូវីដ១៩ ។ ដូច្នេះ គួរតែសាកល្បងការចរចាជាក្រុមតាមយន្តការអាស៊ាននេះពីព្រោះវាអាចមានទម្ងន់ជាងការចរចាដោយឡែកៗនៃប្រទេសនីមួយៗ ។
ទាក់ទងនឹងយន្តការនេះ កាសែតបាងកកប៉ុស្តិ៍ បានរាយការណ៍ថា ក្រោយពេលដែលលោកស្រី ផៃថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា បញ្ចប់ដំណើរទស្សនៈកិច្ចនៅកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមេសា លោកស្រី បានបង្ហើបអំពីយន្តការអាស៊ាននេះផងដែរ ។ លោកស្រីបានលើកឡើងថា ពន្ធបដិការរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក លើការនាំចេញរបស់អាស៊ានកនេះគឺស្ថិតក្នុងចំណោមប្រធានបទជាច្រើនដែលបានពិភាក្សាជាមួយសម្តេច ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ។
តាមរយៈកាសែតនោះលោកស្រីបានបង្ហើបថា ថៃ និងកម្ពុជា បានពិភាក្សាអំពីភាពខ្លាំងដែលប្រទេសនីមួយៗមាន និងរបៀបដែលបណ្តាប្រទេស នៅក្នុងតំបន់អាចរួបរួមគ្នា ដើម្បីបង្កើនឥទ្ធិពលនៅក្នុងការចរចា ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចំណុចនេះ វាគ្រាន់តែជាទស្សនៈមួយនៅឡើយប៉ុណ្ណោះ ។
លោកស្រីបន្តថា ប្រទេសថៃកំពុងតាមដានស្ថានការណ៍យ៉ាងដិតដល់ បន្ទាប់ពីប្រធានាធិបតីអាមេរិកបានសម្រេចពន្យារពេលការអនុវត្តច្បាប់រយៈពេល៩០ថ្ងៃ លើបញ្ហាពាណិជ្ជកម្មនេះ ។ កាលពីឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាក៏មិនខុសពីប្រទេសអាស៊ានផ្សេងទៀតឡើយ ។ កម្ពុជាមានពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីជាមួយនឹងអាមេរិកជាង១០ពាន់លានដុល្លារ ប៉ុន្តែទំហំនេះតិចតួចណាស់ ខណៈដែលតំបន់ទាំងមូលមានពាណិជ្ជកម្មជាមួយនឹងសហរដ្ឋអាមេរិកដល់ទៅ ៤៧៧ពាន់លានដុល្លារ ។ សម្រាប់អាស៊ានសហរដ្ឋអាមេរិក គឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មកំពូលលំដាប់ទី២ បន្ទាប់ពីចិន ។
សរុបទៅ កាលពីថ្ងៃទី២ ខែមេសា លោក ត្រាំ ប្រកាសពន្ធបដិការនេះ ហើយកំណត់ពេលអនុវត្តនៅថ្ងៃ៩ ខែមេសា ប៉ុន្តែនៅថ្ងៃនោះលោកក៏បានប្រកាសពន្យារពេល៩០ថ្ងៃទុក ពេលចរចា ។ ដូច្នេះពន្ធនេះអាចនឹងអនុវត្តនៅក្នុងរង្វង់ថ្ងៃ៧ ខែកក្កដា ខាងមុខ ។
ពីពេលនេះតទៅ វានៅសល់ជាង២ខែទៀត ប្រសិនបើមានការស្ទុះស្ទា ហើយសម្របសម្រួលជាមួយនឹងម៉ាឡេស៊ី ដែលកំពុងតែធ្វើជាប្រធានប្តូរវេនអាស៊ានវាអាចមានពេលដែរ ប្រសិនបើចង់សាកល្បងប្រើប្រាស់យន្តការអាស៊ាន ៕

On the issue of tariffs, if Cambodia were to initiate the ASEAN mechanism, it could be a channel that would have additional weight on the bilateral mechanism, and this mechanism would also interest at least some countries in the region, especially Thailand.
Based on the tariff list announced by the United States on April 2, 2025, Cambodia would be subject to a new tariff of 49 percent, Laos would be subject to 48 percent, Vietnam would be subject to 46 percent, Myanmar would be subject to 44 percent, Thailand would be subject to 36 percent, Indonesia would be subject to 32 percent, Malaysia would be subject to 24 percent, and Brunei would be subject to 24 percent. Philippines 17 percent and Singapore 10 percent.
Currently, all ASEAN countries are preparing mechanisms for bilateral negotiations. And among the 10 members of the bloc, Vietnam has taken the first step forward, currently negotiating, while Thailand has taken a step back, and Cambodia has also reached a preliminary meeting. Indonesia, the largest market in the region, is also preparing.
In fact, since Donald Trump imposed a series of tariffs on China, Mexico, Canada, and the European Union in March and retaliatory tariffs in early April, there has been no news that his administration has granted any tax concessions to the target countries. What has been heard or received in the past is only temporary relief, such as this retaliatory tariff, which Trump has only decided to extend for 90 days.
This seems like a very pessimistic view. If we have this view, we can only wait for the United States to impose tariffs. In such a situation, even if there is little hope, it is worth trying, lest there be any disappointment that could discourage Mr. Trump.
During his first term as US president, Mr. Trump once caused a rift in relations with ASEAN by not attending the ASEAN-US summit and even sending the lowest-ranking representative to attend. At that time, other ASEAN leaders also boycotted the summit, sending only their foreign ministers. Later, Mr. Trump also promised to repair the relationship, but failed due to the spread of COVID-19. Therefore, it is worth trying group negotiations through the ASEAN mechanism because it can have more weight than individual negotiations by each country.
Regarding this mechanism, the Bangkok Post reported that after Ms. Phaythongthan Shinawatra finished her visit to Cambodia on April 24, she also revealed about the ASEAN mechanism. She said the US tariffs on ASEAN exports were among the many topics discussed with Cambodian Prime Minister Hun Sen.
Through the newspaper, she revealed that Thailand and Cambodia discussed the strengths of each country and how countries in the region can unite to increase their influence in negotiations. However, this is still only a point of view.
She added that Thailand is closely monitoring the situation after the US President decided to delay the implementation of the 90-day trade law. In 2024, Cambodia was no different from other ASEAN countries. Cambodia has bilateral trade with the United States of more than $10 billion, but this is very small, while the entire region has trade with the United States of $477 billion. For ASEAN, the United States is the second-largest trading partner after China.
In total, on April 2, Trump announced the retaliatory tariffs and set the implementation date for April 9. But on that day, he also announced a 90-day extension of the negotiation period. So the tariffs could be implemented around July 7.
From now on, there are more than two months left. If there is a breakthrough and coordination with Malaysia, which is currently holding the rotating ASEAN chairmanship, there may be time if it wants to try using the ASEAN mechanism.