បុរស​ម្នាក់​ដែល​មាន​លុយ​រហូត​ដល់​ទៅ​៧​លាន​ដុល្លារ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​សេចក្តី​លោ​.​ភ​លន់​មួយ​ពេល ព្រោះ​ចង់បាន​លុយ​គេ​២៥​លាន​ដុល្លារ ចុង​ក្រោយ​បាន​ត្រឹមតែ​សោកា ។ នេះ គឺជា​មេរៀន​ជីវិត​មួយ​ប្រាប់​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ​ថា សូមកុំ​ចង់បាន​លុយ ឬ​ទ្រព្យ​ដែល​មិន​បាន​ដោយ​កម្លាំង​ញើស​ឈាម​របស់​យើង…
បុរស​ម្នាក់​ដែល​មាន​លុយ​រហូត​ដល់​ទៅ​៧​លាន​ដុល្លារ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​សេចក្តី​លោ​.​ភ​លន់​មួយ​ពេល ព្រោះ​ចង់បាន​លុយ​គេ​២៥​លាន​ដុល្លារ ចុង​ក្រោយ​បាន​ត្រឹមតែ​សោកា ។ នេះ គឺជា​មេរៀន​ជីវិត​មួយ​ប្រាប់​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ​ថា សូមកុំ​ចង់បាន​លុយ ឬ​ទ្រព្យ​ដែល​មិន​បាន​ដោយ​កម្លាំង​ញើស​ឈាម​របស់​យើង ។
នេះ​មិនមែន​ជា​ករណី​លេងសើច​នោះ​ទេ វា គឺជា​សេចក្តី​ពិត​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ដែល​ចែករំលែក​ដោយ​សមត្ថកិច្ច​កំពូល​ម្នាក់ គឺ​លោក រ័​ត្ន ស្រ៊ា​ង មេបញ្ជាការ​រាជ​អាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដែល​ចែករំលែក​តាម​បណ្តាញ​សង្គម ។
តាម​ប្រភព​ដដែល​ជន​រង​គ្រោះ គឺជា​បុរស​ខ្មែរ ហើយ​ជន​បោកប្រាស់​នៅ​ក្នុង​ករណី​នេះ គឺជា​ជន​ស្បែក​ខ្មៅ​ចំនួន​៥​នាក់ ដោយនៅ​ពេល​នេះ សមត្ថកិច្ច​ទើបតែ​ឃាត់ខ្លួន​បាន​២​នាក់​ប៉ុណ្ណោះ ខណៈ​ដែល​៣​នាក់​ទៀត​មិនដឹង​ថា បាន​អោប​លុយ​នេះ ទៅ​សោយសុខ​នៅ​ទីណា​បាត់​ក៏​មិនដឹង ។
នៅ​ក្នុង​ករណី​នេះ បុរស​ដែល​រង​គ្រោះ​ចា​.​ញ់​បោក​ពួក​គេ​ដោយសារ​តែ​ក្រុម​អ្នក​ខិលខូច​បាន​ប្រើប្រាស់​ល្បិច​ដោយ​ប្រាប់​ជន​រង​គ្រោះ​ថា ពួក​គេ​មាន​លុយ​ដុល្លារ ប្រឡាក់​ទឹកខ្មៅ​ជា​ច្រើន​លាន តែ​ពុំ​អាច​ចាយ​បាន លុះត្រាតែ​មាន​ប្រាក់​ដុល្លារ​ពិតប្រាកដ​យក​មក​លាង​ជាមួយ​ម្សៅ នៅ​ក្នុង​ម៉ាស៊ីន ដែល​ពួក​គេ​មាន ។ ពួក​គេ​ប្រាប់​ទៅ​ជន​រង​គ្រោះ​ថា បើ​ជន​រង​គ្រោះ​មាន ពួក​គេ​នឹង​ឲ្យ​ផល​ចំណេញ​មក​ជន​រង​គ្រោះ​វិញ​១​ទ្វេ​ជា​៣ ឬ​១​ទ្វេ​ជា​៥ ។
ដោយ​សេចក្តី​លោ​.​ភ​ដំបូង​ឡើយ ជន​រង​គ្រោះ​បាន​យក​ប្រាក់​ដុល្លារ​ពិតប្រាកដ​ចំនួន​២​ពាន់​ដុល្លារ​ឲ្យ​ក្រុម​ខិលខូច​ដាក់​ចូល​ម៉ាស៊ីន​មួយ​គ្រឿង​ក្រឡុក​ជាមួយ​ម្ស៉ៅ ហើយ​ពួក​គេ​ដាក់​លុយ​ដែល​ប្រឡាក់​ទឹកខ្មៅ​នោះ​ចូល​៨​ពាន់​ដុល្លារ ។
ប៉ុន្តែ​មុន​ពេល​ក្រឡុក ក្រុម​ជនខិលខូច​បាន​ឲ្យ​ជន​រង​គ្រោះ​លេបថ្នាំ​ម្យ៉ាង ដោយ​ប្រាប់​ថា ដើម្បី​ការពារ​ការ​ពុល​ម្សៅ​គីមី​ដែល​ក្រឡុក​លុយ​នោះ ហើយ​ពួក​វា​ក៏​លេប​ឲ្យ​មើល​មុន​ផង​ដែរ មួយសន្ទុះ​ក្រោយមក​ឃើញ​ថា លុយ​ដែល​ចេញ​មក​វិញ​ចំនួន​១​ម៉ឺន​ដុល្លារ សុទ្ធតែ​ជា​ប្រាក់​ដុល្លារ​ពិតប្រាកដ អាច​ចាយ​បាន ហើយ​ពួក​គេ​ឲ្យ​ទៅ​ជន​រង​គ្រោះ​ទាំងអស់ ។
ដោយ​ឃើញ ជន​រង​គ្រោះ​ជឿ​ស្លា​.​ប់​ចិត្ត ពួក​គេ​បាន​ព្យាយាម​លួងលោម​ជន​រង​គ្រោះ​ឲ្យ​រក​លុយ​ដល់​ទៅ​៧​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​យក​មក​លាង​នឹង​លុយ​ប្រឡាក់​២៨​លាន​ដុល្លារ ហើយ​នៅ​ពេល​លាង​ហើយ​ពួក​គេ​យល់ព្រម​ឲ្យ​លុយ​ជន​រង​គ្រោះ​២៥​លាន​ដុល្លារ​រហូត​ដល់​ជន​រង​គ្រោះ​ជឿ​ទុកចិត្ត​ធ្វើ​តាម ព្រោះ​បាន​លុយ​មួយ​ចំនួន​ពិតប្រាកដ​រួច​ហើយ ។
ក្រោយមក​ពួក​គេ​បានអោយ​លុយ​ក្រឡុក​នោះ​ទាំង​បាច់ ប៉ុន្តែ​ខ្ចប់​រុំ​ស្កុ​ត​ហើយ​មិន​អោយ​ជន​រង​គ្រោះ​បើក​ទេ ត្រូវ​ទុក​ច្រើន​ខែ​សិន ប៉ុន្តែ​បាន​១​ខែ ជន​រង​គ្រោះ​ហែក​មើល​ក៏​ឃើញ​ថា សុទ្ធតែ​ជា​ប្រាក់​ដុល្លារ​សែនខ្មោច និង​ក្រដាស់​ស​សុទ្ធ​ទាំងអស់ ទើប​ដឹង​ថា​ចា​.​ញ់​បោក​គេ ។
នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​១​ខែ​នេះ ជនសង្ស័យ អាច​នឹង​មាន​ពេល​ចាត់ចែង​លុយ​៧​លាន​ដុល្លារ​ដែល​បាន​ពី​ជន​រង​គ្រោះ​យ៉ាង​ស្រួល ហើយ​អាច​គេចខ្លួន​ចេញពី​ប្រទេស​បាន​ថែម​ទៀត ប៉ុន្តែ​សមត្ថកិច្ច​អាច​ឃាត់​ចាប់ខ្លួន​បាន​២ នាក់ ឯ​៣​នាក់​ទៀត​មិនដឹង​ជា ទៅ​ដល់​ទីណា​នៅឡើយ​ទេ ។
នេះ គឺជា​រូបភាព​បោកប្រាស់​ថ្មី​មួយ​របស់​ក្រុម​ជនខិលខូច ខណៈ​ដែល​កន្លង​មក​ក៏​ធ្លាប់​មាន​អ្នក​ចាញ់បោក និង​ក៏​ធ្លាប់​មាន​អ្នក​បាន​ផល​បាន​លុយ​ចាយ​មួយ​ចំនួន​រួច​មក​ហើយ​តាម​វិធីសាស្ត្រ​ទម្លាក់​លុយ​មុន​ជា​ធ្នាក់ ហើយ​ទារប្រាក់​ពី​ជន​រង​គ្រោះជា​ក្រោយ​តាម​រូបភាព​ផ្សេង​ៗ ។
ករណី​ដែល​ពលរដ្ឋ​បាន​ជួប​ពី​មុន​ៗ​មក គឺថា​មាន​ក្រុម​ជនខិលខូច​បាន​ទាក់ទង​តាម​អ៊ី​ម៉ែ​ល ឬ​តាម​ទូរស័ព្ទ មក​ជន​រង​គ្រោះ​ដោយ​ខ្លះ​គេ​ថា គេ​មាន​លុយ​គេ​ចង់​មក​រកស៊ី​នៅ​កម្ពុជា ហើយ​ខ្លះ​ទៀត​គេ​ថា គេ​មាន​លុយ​គេ​ចង់​មក​ធ្វើ​កម្មវិធី​មនុស្សធម៌ ហើយ​ចង់រក​ដៃគូ​សហការ​។​ល​។ នៅ​ពេល​ដែល​មានការ​យល់ព្រម ដំបូង​ពួក​គេ​ក៏​បាន​ផ្ញើ​លុយ ឬ​វេ​លុយ​មក​នៅ​ក្នុង​ចំនួន​មួយ​ពិតប្រាកដ​មែន ដើម្បី​ទំនុកចិត្ត ។
បន្ទាប់​មក​ពួក​គេ​ក៏​ចាប់ផ្តើម​ប្រើប្រាស់​រូបភាព​យ៉ាងណា​ទាមទារ​ឲ្យ​ជន​គោលដៅ ដែល​គេ​ចង់​បោកប្រាស់​នោះ​ធ្វើ​យ៉ាងណា វេ​លុយ​នៅ​ក្នុង​បរិមាណ​ណាមួយ​ដែល​លើស​ពី​លុយ​ដែល​ពួក​គេ​ទម្លាក់​ឲ្យ​ជន​គោលដៅ ។ នៅ​ក្នុង​ករណី​នេះ ប្រសិនបើ​យើង​ជា​គោលដៅ​ឆ្លាត​មិន​ផ្ញើ​ទៅ គឺ​គេ​បាន​លុយ​ដែល​ពួក​គេ​ផ្ញើរ​នោះ​ចាយ ប៉ុន្តែ​បើ​ជ្រុលខ្លួន​ផ្ញើ​លុយ​ខ្លួន​ទៅ​ពួក​គេ​ទៅ គឺ​ច្បាស់​ជា​អស់​អសារ​បង់ហើយ ។
សរុប​មក​វិញ រឿង​លោ​.​ភៈ​ចង់​មាន​ចង់បាន គឺជា​ធម្មជាតិ​របស់​មនុស្ស ប៉ុន្តែ​សូម​ប្រើ​សតិ និង​មនសិការ​ក៏​ដូច​ជា ចំណេះដឹង​ជា​មូលដ្ឋាន​រិះគិត ។ ជា​ទូទៅ ជនខិលខូច ដឹង​ចំណុច​នេះ ហើយ​តែងតែ​ប្រើ​ចំណុច​នេះ ដើម្បី​លាភសក្ការៈ​គ្រាន់តែ​គេ​អាច​ប្រើប្រាស់​រូបភាព​ផ្សេង​ៗ ។ ប៉ុន្តែ​ទោះជា​គេ​ប្រើប្រាស់​រូបភាព​ណា​ក៏​ដោយ​អោយ​តែ​ឃើញ​ថា លុយ​ដែល​យើង​ស្រែក​ឃ្លាន​នោះ វា​ងាយស្រួល​ពេក កុំ​ពាក់ព័ន្ធ ហើយ​កុំ​ចង់បាន ។ យើង​ទាំងអស់​គ្នា​ត្រូវ​ចាំ​ថា ទម្រាំ​បាន​លុយ​តាម​រយៈ​ជា​ប្រាក់ខែ​ក្តី ពី​អាជីវកម្ម​នានា​ក្តី បាន​១​កាក់​១​សេន គឺ​យើង​ត្រូវ​ហត់នឿយ​ប៉ុណ្ណា រឿងហេតុ​អី​គេ​មាន​គេ​យក​មក​ចែក​យើង​ស្រួល​ៗ​ដោយ​មិន​អស់កម្លាំង​បែប​នេះ ៕

A man who had up to $7 million in money, but because of a moment of greed, because he wanted $25 million of someone else’s money, in the end he only got grief. This is a life lesson that tells the general public not to want money or property that is not earned by our hard work.
This is not a joke, it This is the truth in society shared by a top official, Mr. Rath Sreang, Commander of the Royal Military Police of Phnom Penh, who shared it on social media.
According to the same source, the victim is a Cambodian man and the fraudsters in this case are five black people. At this time, the authorities have only arrested two of them, while the other three are unknown as to where they took the money and spent it.
In this case, the victim was scammed because the scammers used a trick by telling the victim that they had millions of dollars in black ink, but they could not spend them unless they had real dollars to wash with powder in the machine they had. They tell the victim that if the victim has, they will give the victim back the profit, 1 double to 3 or 1 double to 5.
In the first case, the victim gave the gang $2,000 in real dollars to put into a machine to mix with powder, and they put in $8,000 in blackened money.
But before mixing, the gang gave the victim a pill, saying it was to prevent poisoning from the chemical powder used to mix the money, and they also took it to see first. A moment later, it was seen that the money that came out, $10,000, was all real dollars, ready to be spent. And they gave it to all the victims.
Seeing that the victims believed in the scam, they tried to convince the victims to make up to 7 million dollars. To launder $28 million in dirty money, and when they were done, they agreed to give the victim $25 million until the victim trusted them to do so because they had already received some real money.
Later, they gave the money in bundles, but wrapped it in scotch tape and did not let the victim open it. They had to keep it for several months, but after a month, the victim tore it open and saw that it was all fake dollars and all white paper, so he knew that he had been scammed.
Within a month, the suspects could have easily managed to dispose of the $7 million they received from the victims and fled the country. However, authorities have only arrested two of them, while the whereabouts of the other three are still unknown.
This is a new scam by the group of criminals, while in the past, there have been victims and some people have already benefited from the method of depositing money in advance. And then demand money from the victims through various images.
In cases that citizens have encountered in the past, there are groups of crooks who have contacted victims via email or phone. Some say they have money and want to do business in Cambodia, and others say they have money and want to do humanitarian programs and want to find partners. Once they agree, they first send or wire a certain amount of money to build trust.
Then they start using images to demand that the target they want to scam transfer money in an amount that is greater than the amount they have dropped on the target. In this case, if we are smart and do not send it, they will spend the money they send, but if we send our own money to them, it will definitely be for nothing.
In short, the desire for material things is human nature, but please use your mind and conscience as well as basic knowledge to think. In general, corrupt people know this and always use this to gain wealth, just by using different images. But no matter what image they use, they make it seem like the money we crave is too easy, don’t get involved, and don’t want it. We all need to remember that even if we get money through salary or from various businesses, we have to work very hard to get even a penny. Why is it that they give it to us so easily without us having to work so hard?