របៀបនៃការដោះដូរទំនិញ ឬផលិតផលដែលយុត្តិធម៌បំផុតសម័យមុន គឺ «លុយចេញទំនិញដល់ដៃ» ។ ប៉ុន្តែសម័យនេះ លុយអាចចេញមុន តែទំនិញត្រូវរង់ចាំមួយរយៈ ជាពិសេស គឺយន្តការនៃការដោះដូរសម័យឌីជីថល ឬសម័យបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ។ ដូច្នេះក៏មានអ្នកដែលរងគ្រោះជាហូរហែ ។
ដោយសារតែបច្ចេកវិទ្យារីកចម្រើនសព្វថ្ងៃនេះ រូបភាពនៃការដោះដូរ ឬទូទាត់តាមរូបមន្ត «លុយចេញទំនិញដល់ដៃ» ត្រូវបានអ្នកខ្លះគិតថា គឺជាមូដែលនៃការធ្វើអាជីវកម្មហួសសម័យ ។
ដោយសារតែបច្ចេកវិទ្យារីកចម្រើន នៅពេលនេះ មានប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនខ្ជិលទៅផ្សារ ហើយដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក៏មានពាណិជ្ជករទាន់សម័យមិនតិចនោះទេ ដែលបើកទីផ្សារលក់ដូរទំនិញតាមអនឡាញ ដូចជា តាមបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក តិកតុក ឬតាមតេឡេក្រាមជាដើម។ល។
សម្រាប់អ្នកដែលធ្វើអាជីវកម្មបែបនេះ ក៏មានអ្នកដែលបន្តអនុវត្តរូបមន្តនៃការដោះដូរ «លុយចេញទំនិញដល់ដៃ» ។ ពោលអ្នកលក់បង្ហាញផលិតផលនៅតាមអនឡាញដល់អតិថិជន ហើយអតិថិជនពេញចិត្ត គឺពួកគេអាចបញ្ជាទិញ រួចហើយពួកគេដឹកទំនិញបញ្ជូនទៅអោយអតិថិជនដល់ពេលអតិថិជនទទួលទំនិញបានបង់លុយ ។
រូបភាពបែបនេះសុវត្ថិភាព ប៉ុន្តែក៏មានអ្នកលក់ខ្លះ គឺក្រោយពេលដែលបង្ហាញផលិតផលហើយមុននឹងដឹក ទំនិញដល់អតិថិជន គឺទាល់តែអតិថិជនទូទាត់ពួកគេជាមុន ។ ករណីនេះ មានអ្នករកស៊ីស្មោះត្រង់វាមិនអីទេ ប៉ុន្តែវាជាច្រកមួយដែលនាំឲ្យជនខិលខូចលួចមូដែលនេះទៅធ្វើ ហើយនៅពេលអតិថិជនពេញចិត្ត និងទូទាត់ហើយពួកគេក៏ប្លក់អតិថិជននេះចោល ។
ករណីនេះមានច្រើនដែរ ហើយក៏មានប្រជាពលរដ្ឋបានចែករំលែកនៅលើបណ្តាញសង្គមជាបន្តបន្ទាប់មកហើយដែរ ។ សមត្ថកិច្ចក៏បានស្រាវជ្រាវនឹងចាត់ការក៏មិនតិចដែរ ។
ជាក់ស្តែង កាលពីពេលថ្មីៗនេះ កម្លាំងនាយកដ្ឋាននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ បានស្រាវជ្រាវចាប់ខ្លួនបុរសម្នាក់ដែលប្រើប្រាស់ Facebook Page លក់ផលិតផលគ្រឿងអេឡិកត្រូនិច និងទូរស័ព្ទបោកប្រាស់អ្នកដទៃ ក្រោមរូបភាពឲ្យអតិថិជនផ្ញើលុយមកមុន រួចគេផ្ដាច់ការទំនាក់ទំនងតែម្ដង ដោយប្លុកអ្នកទិញចោល ។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍នៅលើសារព័ត៌មាននានាថា ជនសង្ស័យដែលត្រូវចាប់ខ្លួនឈ្មោះ ពៅ ចាន់វណ្ណៈ អាយុ៤២ឆ្នាំ ស្នាក់នៅសង្កាត់ក្របីរៀល ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ។ បច្ចុប្បន្នស្នាក់នៅផ្ទះជួល ក្រោយស្ដាតចាស់ម្ដុំមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផាខេត្តសៀមរាប ។
ក្រោយឃាត់ខ្លួន ជននេះបានសារភាពថា ពិតជាបានប្រព្រឹត្តអំពើឆបោកតាមអនឡាញជាច្រើនលើកច្រើនសារពិតប្រាកដមែន ។ តាមភស្ដុតាងដែលសមត្ថកិច្ចជំនាញរកឃើញនៅក្នុង Facebook Page ជននេះបានប្លុកជនរងគ្រោះជាច្រើននាក់ ក្រោមរូបភាពដូចៗ គឺទទួលបានប្រាក់ហើយ មិនផ្ញើទំនិញត្រឡប់ទៅវិញ ។
ក្រៅពីនោះក៏ឃើញមានសេចក្តីរាយការណ៍មួយចំនួន ពីសមត្ថកិច្ចនៃនាយកដ្ឋាននគរបាលទេសចរណ៍អំពីករណីឆបោកលុយភ្ញៀវទេសចរតាមប្រព័ន្ធបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក តាមការក្លែងជាអ្នកលក់អ៊ីវ៉ាន់ ។ ប៉ុន្តែក្រោយភ្ញៀវបាញ់លុយហើយ ពួកគេមិនដាក់អីវ៉ាន់ឱ្យភ្ញៀវជាច្រើនករណី ។
ដើម្បីសុវត្ថិភាព និងយុត្តិធម៌ យើងទាំងអស់គ្នាកុំឆាប់ជឿ និងកុំឆាប់ផ្ទេរលុយឲ្យគេលឿនពេក ពីព្រោះថា សម័យនេះ ការផ្ទេរលុយនេះ គឺងាយស្រួលបំផុត គឺតាមលេខកូដ ឬឃ្យូអរកូដត្រឹមតែប៉ុន្មានវិនាទី គឺរួចស្រេច ។ យើងដឹងថា នៅក្នុងអាជីវកម្មសម័យនេះ គឺមានអ្នកដែលល្អអ្នកដែលស្មោះត្រង់ ប៉ុន្តែដើម្បីកុំអោយ មានជនឆ្លៀតឱកាសធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់ផលប្រយោជន៍អ្នកដទៃច្រើនពេក គួរតែនាំគ្នាប្រកាន់យកមូលដ្ឋាននៃការធ្វើអាជីវកម្មតាមរូបភាព«លុយចេញទំនិញដល់ដៃ»។ ការអនុវត្តការធ្វើអាជីវកម្មតាមរូបភាពនេះ ថ្វីត្បិតែវាចាស់គំរិលបន្តិច ប៉ុន្តែវា គឺជាគំរូនៃការធ្វើអាជីវកម្មដ៏យុត្តិធម៌៕

These days, be careful about spending money and not getting the goods! Many citizens are facing
The fairest way to exchange goods or products in the past was “money comes out, goods come in.” But in this era, money can come out first, but goods have to wait a while, especially with the exchange mechanism of the digital era or the era of artificial intelligence. So there are also those who are victims.
Mujer sostiene un teléfono móvil mientras escane un código QR
Because of today’s advanced technology, the image of exchange or payment by formula “Cash on delivery” is considered by some to be an outdated business model.
Because of the advancement of technology, many people are now lazy to go to the market, and to provide convenience, there are many modern merchants who open online markets to sell goods, such as on social networks such as Facebook, TikTok, or Telegram, etc.
For those who do this kind of business, there are also those who continue to apply the formula of exchange. “Money is money.” That is, the seller shows the product online to the customer and the customer is satisfied, they can order and then they ship the goods to the customer when the customer receives the goods and pays.
This kind of image is safe, but there are also some sellers who, after showing the product and before delivering the goods to the customer, only wait for the customer to pay them first. In this case, there are honest businessmen, it is okay, but it is a way for scammers to steal this model and when the customer is satisfied and pays, they also block the customer.
There are many such cases, and there are also citizens who have shared them on social media. The authorities have also investigated and taken action.
In fact, recently, the Criminal Police Department arrested a man who used a Facebook Page to sell electronic products and phones to scam others, under the guise of asking customers to send money first, and then immediately cut off contact by blocking the buyer.
According to reports in various media outlets, the arrested suspect is Pov Chanvannak, 42, living in Krabey Riel commune, Siem Reap city, Siem Reap province. Currently living in a rented house after the renovation of the old Kantha Bopha Hospital complex in Siem Reap.
After being arrested, the man confessed that he had indeed committed online fraud many times. According to evidence found by experts on the Facebook page, this person has blocked many victims under the same image, receiving money and not sending the goods back.
In addition, there have been several reports from the Tourism Police Department about cases of tourists being scammed on Facebook by pretending to be Ivan sellers. But after the guests have given money, they do not give the guests their goods in many cases.
For safety and justice, we should all not be quick to believe and not transfer money to others too quickly, because in this era, transferring money is very easy, just by entering a code or QR code in just a few seconds. We know that in today’s business, there are good people and honest people, but in order to prevent too many people from taking advantage of the opportunity to harm the interests of others, we should all adopt the basic principle of doing business according to the image of “money comes out, goods come in”. This business practice, although a bit outdated, is a model of fair business.