ចាប់តាំងពី​ដើមឆ្នាំ​នេះ​មក អាជ្ញាធរ​ចិន​បាន​ធ្វើ​មាតុភូមិ​និវត្តជន​កម្ពុជា​នារី​កម្ពុជា​សរុប​ចំនួន​៩៨​នាក់ ក្រោយ​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​ជួយ​សង្គ្រោះ​ពី​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ប្រមាណ​ជា​៤២​ករណី ។ ដូច្នេះ នេះ​គឺ​សារ​មួយ​ពញ្ញាក់​នារី​កម្ពុជា​ឲ្យ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​រឿង​នេះ ។ ជា​ការ​ពិត ជោគវាសនា​មនុស្ស វា​មិន​ដូច​គ្នា​ទាំង​អស់នោះ​ទេ…
ចាប់តាំងពី​ដើមឆ្នាំ​នេះ​មក អាជ្ញាធរ​ចិន​បាន​ធ្វើ​មាតុភូមិ​និវត្តជន​កម្ពុជា​នារី​កម្ពុជា​សរុប​ចំនួន​៩៨​នាក់ ក្រោយ​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​ជួយ​សង្គ្រោះ​ពី​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ប្រមាណ​ជា​៤២​ករណី ។ ដូច្នេះ នេះ​គឺ​សារ​មួយ​ពញ្ញាក់​នារី​កម្ពុជា​ឲ្យ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​រឿង​នេះ ។
ជា​ការ​ពិត ជោគវាសនា​មនុស្ស វា​មិន​ដូច​គ្នា​ទាំង​អស់នោះ​ទេ ។ នៅ​ក្នុង​ចំណោម​នារី​ជា​ច្រើន ដែល​បាន​ប្រឹងប្រែង​កែប្រែ​ជោគវាសនា​របស់​ខ្លួន​តាម​វិធីសាស្ត្រ​រក​ស្វាមី​បរទេស គឺ​មាន​អ្នក​ដែល​មាន​សុភមង្គល និង​លើកកម្ពស់​កិត្តិយស និង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​គ្រួសារ​ក៏​មាន​ច្រើន ។ ប៉ុន្តែ​អ្វី​ដែល​បារម្ភ គឺ​ករណី​ស៊យ​ត្រូវ​ប៉ះ​ចំ​ករណី​ដូច​លើក​ឡើង​ខាងលើ ។
កន្លង​មក ករណី​ដែល​នារី​កម្ពុជា​រង​គ្រោះ​ភាគច្រើន ដែល​គេ​បាន​រាយការណ៍ គឺ​មាន​ទាក់ទង​នឹង​ចិន កូរ៉េ​ខាងត្បូង និង​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ទៀត ។ នារី​ទាំងនោះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ជ្រើសរើស​តាម​រយៈ​ក្រុម​បុគ្គល ដែល​មាន​បណ្តាញ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​និង​បណ្តាញ​ក្រៅប្រទេស ។ ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ចាត់វិធានការ​តឹង​រឹង ប៉ុន្តែ​នៅ​តែ​មាន​ករណី​បែប​នេះ​លេច​ធ្លាយ និង​បន្ត​ដំណើរការ​ជា​បន្តបន្ទាប់​រហូត​ដល់​បច្ចុប្បន្ន ។
រូបតំណាង
ជាក់ស្តែង តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​ពី​ការិយាល័យ អ្នកនាំពាក្យ​របស់​អគ្គនាយករ​ដ្ឋា​ន​អន្តោប្រវេសន៍​ថ្មី​ៗ​នេះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ចាប់តាំងពី​ខែមករា ដល់​ខែមេសា សមត្ថកិច្ច​ចិន​បាន​ធ្វើការ​បញ្ជូន​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ដែល​រង​គ្រោះ​ក្នុង​ករណី​ជួញដូរ​មនុស្ស​ពី​ចិន​ឲ្យ​វិល​ត្រឡប់​មក​កម្ពុជា​វិញ សរុប​៤២​ករណី ដែល​មាន​ស្ត្រី​៩៨​នាក់ ក្នុង​នោះ​៥៩​នាក់ បាន​ត្រឡប់​ទៅ​គេហដ្ឋាន​ពួក​គេ​វិញ​ហើយ ខណៈ ៣៩​នាក់ កំពុង​ត្រូវ​បាន​មើលថែ​ដោយ​នាយកដ្ឋាន​គាំពារ​ជន​រង​គ្រោះ និង​ការពារ​អនីតិជន ក្រោម​ក្រសួង​សង្គមកិច្ច អតីត​យុទ្ធ​ជន និង​យុវ​នីតិសម្បទា ។
ក្រៅពី​នោះ សមត្ថកិច្ច​នគរបាល​អន្តោប្រវេសន៍ នៅ​តាម​ច្រក​ទ្វា​អន្តរជាតិ​នានា បាន​ធ្វើការ​ទប់ស្កាត់​អ្នកដំណើរ​ដែល​មានការ​សង្ស័យ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ទៅ​ក្រៅប្រទេស សរុប​ចំនួន​៥២​ករណី​ផ្សេង​ទៀត ដោយ​មាន​មនុស្ស​ពាក់ព័ន្ធ​សរុប​១០៧​នាក់ ។ នៅ​ក្នុង​នោះ ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​មាន​៩៣ នាក់ ។
ដោយឡែក តាម​ច្រក​ទ្វា​នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​បាន​ធ្វើការ​ទប់ស្កាត់​អ្នកដំណើរ​ដែល​សង្ស័យ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ករណី​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ទៅ​ក្រៅប្រទេស សរុប​ចំនួន​៣៦ ករណី ដោយ​មាន​មនុស្ស​៧៥​នាក់ នៅ​ក្នុង​នោះ​ស្ត្រី​មាន ៥៥​នាក់ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ក្រោយ​ពេល​ដែល​សមត្ថកិច្ច​បាន​ធ្វើ​សម្ភាសន៍​សាកសួរ​ព័ត៌មាន​៣​នាក់ ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​លំនៅ​ស្ថាន​វិញ ។ ក្រៅពី​នោះ គឺ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​អោយ​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​ការពារ​អនីតិជន និង​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្ត​នានា ដើម្បី​បន្ត​ស្រាវជ្រាវ និង​អនុវត្ត​នីតិវិធី​ក្រោម​បទ​សង្ស័យ​ថា ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស​ទៅ​ក្រៅប្រទេស ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ករណី​ទាំង​អស់នេះ អគ្គនាយកដ្ឋាន​អន្តោប្រវេសន៍ បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ទាំងអស់ ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ខ្ពស់​ចំពោះ​ឧបាយកល​បោក​បញ្ឆោត និង​ឧបាយកល​ដែល​ប្រើ​ដោយ​មេខ្យល់ និង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​ជន​ជួញដូរ​មនុស្ស​គ្រប់​រូបភាព និង​គ្រប់​មធ្យោបាយ ។
កន្លង​មក​នារី​កម្ពុ​ជាមួយ​ចំនួន​បាន​ត្រូវ​ក្រុម​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​ជន​ជួញដូរ​បោកប្រាស់​ថា ទៅ​ការ​ប្តី​នៅ​បរទេស ប៉ុន្តែ​ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​នាំ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ផ្លូវភេទ ។ នារី​ខ្លះ​ទៀត គឺ​ពិតជា​បាន​រៀប​ការ​នឹង​ស្វាមី​បរទេស​មែន ប៉ុន្តែ​ជីវិត​ពួក​គេ​មិន​មាន​សេចក្តីសុខ ដោយ​ត្រូវ​បិទ​សិទ្ធិ​សេរីភាព ហើយ​ក្លាយជា​ជន​រង​គ្រោះ​នៃ​អំពើ​ហិ​.​ង្សា​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ និង​ការ​រំ​លោ​.​ភ​បំពាន​ផ្សេង​ៗ ។
សូម​ប្រុង​ប្រ​យ័​ត្ម ហើយ​កុំ​យក​ខ្លួន​ទៅ​ប្រថុយ​នឹង​ឆាកជីវិត​ដែល​នៅ​ក្រៅប្រទេស​ជា​កន្លែង​ដែល​ខុស​គ្នា ទាំង​ភាសា ទាំង​ជីវភាព​រស់នៅ ហើយ​គ្មាន​សាច់ញាតិ​ពឹង​ពុំនាក់​ឡើយ ។
កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤​កន្លង​ទៅ ក្នុង​ពេល​ប្រតិបត្តិការ​បង្ក្រាប​ករណី​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​កេងប្រវ័ញ្ច​ផ្លូវភេទ សមត្ថកិច្ច​កម្ពុជា បាន​ទប់ស្កាត់​បាន​ប្រមាណ​ជា​១០៤​ករណី ។ អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច បាន​ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ចំនួន​១៣៤ នាក់ ក្នុង​នោះ​មាន​ជនបរទេស​៤ នាក់ ។ ក្រៅពី​ការ​ចាប់ខ្លួន អាជ្ញាធរ​ជួយ​សង្គ្រោះ​ជន​រង​គ្រោះ​បាន​ចំនួន​២៩០​នាក់ ក្នុង​នោះ​មាន​ស្រី្ត​ចំនួន​២៤១ នាក់ ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ និង​បើ​តាម​របាយការណ៍​ដដែល​ជន​រង​គ្រោះ​ពី​ករណី​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​កេងប្រវ័ញ្ច​ផ្លូវភេទ​ចំនួន​១៣៤ នាក់ គឺជា​អនីតិជន​អាយុ​ក្រោម​១៨ ឆ្នាំទៅ​ទៀត ៕

Khmer women! Be careful when marrying a foreign husband, you will be hurt by their lies.
Since the beginning of this year, Chinese authorities have repatriated a total of 98 Cambodian women after they were rescued from human trafficking in 42 cases. So this is a message to Cambodian women to be careful about this.
Of course, human destiny is not the same for everyone. Among the many women who have tried to change their fate by finding a foreign husband, there are many who are happy and enhance the honor and wealth of the family. But what is worrying is that the case of Suy has to deal with the cases mentioned above.
In the past, most of the cases of Cambodian women who have been reported have been related to China, South Korea and some other countries. The women were recruited through groups of individuals with networks in the country and abroad. They have been taken strict action by the authorities, but such cases still leak and continue to this day.
Figurative
Apparently According to a recent press release from the Office of the Spokesperson of the General Directorate of Immigration, from January to April, Chinese authorities have repatriated Cambodian citizens who were victims of human trafficking from China to Cambodia, in a total of 42 cases, including 98 women, of whom 59 have returned to their homes, while 39 are being cared for by the Department of Victim Support and Juvenile Protection under the Ministry of Social Affairs, Veterans Affairs and Youth Rehabilitation.
In addition, the Immigration Police At international ports, passengers suspected of being involved in human trafficking abroad were detained in 52 other cases, involving a total of 107 people. Of these, 93 were Cambodian citizens.
Separately, at the Phnom Penh International Airport, passengers suspected of being involved in human trafficking abroad were detained in 36 cases, involving 75 people, including 55 women.
The same source added that after the authorities conducted interviews and asked for information, three people were allowed to return to their homes. In addition, it has been sent to the Department of Anti-Human Trafficking and Juvenile Protection and provincial police stations to continue investigating and implementing procedures under suspicion of being involved in human trafficking abroad.
Regarding all these cases, the General Department of Immigration has urged all Cambodian citizens to be highly vigilant against the deceitful tricks and machinations used by brokers and criminals who traffic in human beings in all forms and by all means.
In the past, many Cambodian women were tricked by criminal gangs into marrying foreign men, but they were instead brought into the sex industry. Some women are indeed married to foreign husbands, but their lives are not happy, being deprived of their freedom and becoming victims of domestic violence and other abuses. Please be careful and do not put yourself at risk in a foreign country where the language and lifestyle are different and where there are no relatives to rely on. In 2024, during operations to crack down on human trafficking and sexual exploitation, Cambodian authorities prevented approximately 104 cases. Authorities have arrested 134 suspects, including four foreigners. In addition to the arrests, authorities have rescued 290 victims, including 241 women.
At the same time, and according to the same report, 134 victims of human trafficking and sexual exploitation were minors under the age of 18.