ការសម្រេចដែលប្រកាសដោយក្រសួងពាណិជ្ជកម្មសហរដ្ឋអាមេរិកមកដល់ឧស្សាហកម្មបន្ទះសូឡាកម្ពុជាអាចនឹងរង្គោះរង្គើដល់ផលិតកម្មបន្ទះសូឡាកម្ពុជាដែលមានតម្លៃប្រមាណជាជាង៨០០លានដុល្លារ ។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មសហរដ្ឋអាមេរិក កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ បានចេញសេចក្តីសម្រេចចុងក្រោយដោយកំណត់ពន្ធមកលើបន្ទះសូឡានាំចូលពីកម្ពុជា រហូតដល់ទៅជាង៣.៤០០ភាគរយដែលជាការកំណត់ពន្ធខ្ពស់បំផុត ។ ទាក់ទងនឹងការសម្រេចបែបនេះ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជានៅរសៀល ថ្ងៃទី ២២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ បានចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយថា ការចេញសេចក្តីសម្រេចនេះ គឺមិនពាក់ព័ន្ធនឹងការអនុវត្តន៍ពន្ធបដិការរបស់រដ្ឋាភិបាលអាមេរិក ដែលបានប្រកាសកាលពីដើមខែមេសានោះទេ ។
ប្រភពដដែលបានអះអាងថា នេះ គឺជាចំណាត់ការរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក នៅក្នុងករណីផ្សេង គឺនៅក្រោមករណីសើបអង្កេតឧបាស្រ័យពាណិជ្ជកម្មលើការលក់បង្ខូចថ្លៃ និងការឧបត្ថម្ភធនលើផលិតផលបន្ទះសូឡា ។ ប្រភពដដែលបានអះអាងថា ការសម្រេចបែបនេះ គឺផ្អែកនៅលើបណ្តឹងរបស់ក្រុមហ៊ុនផលិតបន្ទះសូឡា នៅក្នុងស្រុករបស់អាមេរិកដែលបានព្រួយបារម្ភចំពោះការប្រកួតប្រជែងតម្លៃនៃបន្ទះសូឡានាំចូលទៅលក់នៅក្នុងទីផ្សារសហរដ្ឋអាមេរិក ។
ប្រភពដដែលបានបន្តទៀតថា ករណីនេះ មិនមែនទើបតែចាប់ផ្តើមទេ គឺសហរដ្ឋអាមេរិកបានដំណើរការនិតិវិធីសើបអង្កេត តាំងតែពីថ្ងៃទី២៦ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤មកម្ល៉េះ ខណៈដែលក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានធ្វើការសម្របសម្រួលជាមួយនឹងវិស័យឯកជនពាក់ព័ន្ធ និងស្ថាប័នរដ្ឋនានា ដើម្បីចូលរួមបំភ្លឺលើចំណុចនៃការចោទប្រកាន់ខាងលើនេះដែរ ។
តាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួង បញ្ហាកំណត់ពន្ធថ្មីលើផលិតផលបន្ទះសូឡាកម្ពុជាអាចប៉ះពាល់លើក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនដែលរួមមានដូចជាក្រុមហ៊ុន Solarspace, Jintek, Hounen Solar, Solar Long PV-Tech, ISC Cambodia ជាដើម ។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម មិនបានលម្អិតថា ការសម្រេចបែបនេះនឹងប៉ះពាល់យ៉ាងណាដល់ឧស្សាហកម្មបន្ទះសូឡាកម្ពុជានោះទេ ប៉ុន្តែកាលពីឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅនេះ កម្ពុជាបាននាំចេញផលិតផលប្រភេទនេះទៅកាន់ទីផ្សារនៅសហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រទេសផ្សេងៗប្រមាណជាជាង៨០០លានដុល្លារ ។
អ្នកវិភាគបានឲ្យដឹងថា កម្ពុជាទំនងជាដឹងគម្រោងនេះមុន ដូច្នេះហើយទើបបានខិតខំបញ្ជៀសផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់ឧស្សាហកម្មនេះ ។ តាមស្ថិតិទំហំនៃការនាំចេញបន្ទះសូឡាសរុបរបស់កម្ពុជា កាលពីឆ្នាំ២០២៣ គឺមានទំហំធំជាងការនាំចេញនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះខ្លាំងដោយកាលនោះបាននាំចេញសរុបដល់ទៅជាង២ពាន់លានដុល្លារឯណោះ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការកំណត់ពន្ធលើបន្ទះសូឡានេះដែរ តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់សារព័ត៌មាន Nikkei Asia បានរាយការណ៍ថា ចំណាត់ការដែលសហរដ្ឋអាមេរិកបានប្រកាស កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥នេះ គឺមិនបានសំដៅមកតែកម្ពុជានោះទេ គឺសំដៅមកផលិកម្មបន្ទះសូឡាក្រុមហ៊ុនចិន នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍តែម្តង ។
សារព័ត៌មានជប៉ុនមួយនេះបានអះអាងថា ប្រទេសដែលរងផលប៉ះពាល់លើការកំណត់ពន្ធថ្មីលើផលិតផលបន្ទះសូឡានេះ គឺមានកម្ពុជាខ្ពស់ជាងគេ ក្រៅពីនោះថៃប្រមាណជា៩៧២ភាគរយ វៀតណាមជិត៨១៤ភាគរយ និងម៉ាឡេស៊ីប្រមាណជា២៥០ភាគរយ ៕

Tariffs of over 3,400 percent will affect $800 million worth of solar panel exports from Cambodia
The decision announced by the US Department of Commerce on the Cambodian solar panel industry could shake up Cambodia’s solar panel production, which is worth more than $800 million.
The US Department of Commerce on April 21, 2025, issued a final decision imposing tariffs on solar panels imported from Cambodia of up to 3,400 percent, the highest ever. Regarding this decision, the Cambodian Ministry of Commerce on the afternoon of April 22, 2025, issued a press release stating that this decision is not related to the implementation of the US government’s retaliatory tariffs announced in early April.
The same source claimed that this was a US action in another case, under the trade investigation into dumping and subsidies on solar panel products. The source claimed that the decision was based on a complaint from a domestic US solar panel manufacturer who was concerned about the price competition of imported solar panels sold in the US market.
The same source continued that this case is not new, as the United States has been conducting an investigation since April 26, 2024, while the Cambodian Ministry of Commerce has been coordinating with the relevant private sector and various state institutions to clarify the above allegations.
According to the ministry’s press release, the new tax on Cambodian solar panel products may affect a number of companies, including Solarspace, Jintek, Hounen Solar, Solar Long PV-Tech, ISC Cambodia etc.
The Ministry of Commerce did not elaborate on how this decision would affect the Cambodian solar panel industry, but in 2024, Cambodia exported more than $800 million worth of this type of product to the US and other markets.
Analysts said Cambodia likely knew about the project in advance and therefore tried to avoid serious impacts on the industry. According to statistics, Cambodia’s total solar panel exports in 2023 were much larger than those in 2024, when they totaled more than $2 billion.
Regarding the tariffs on solar panels, according to a report by Nikkei Asia, the action announced by the United States on April 21, 2025, does not only target Cambodia, but also Chinese solar panel manufacturers in Southeast Asia.
The Japanese newspaper claimed that the countries affected by the new tariffs on solar panel products are Cambodia, with the highest rate, followed by Thailand at 972 percent, Vietnam at nearly 814 percent, and Malaysia at about 250 percent.