អស្ចារ្យ ! កំពូលឧកញ៉ាៗរួមគ្នាបង្កើតមន្ទីរពេទ្យទំនើបតម្លៃ៣០០ លានដុល្លារ
ឧកញ៉ា​ធំ​ៗ​នៅ​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​រួបរួម​គ្នា​ប្រកាស​នូវ​គម្រោង​បង្កើត​មន្ទីរពេទ្យ​ដ៏​ទំនើប ហើយ​ធំ​មួយ​ដោយ​ពួក​គេ​អះអាង​ថា បាន​ដាក់​ទុន​រួម​គ្នា​មាន​ទំហំ​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង​៣០០​លាន​ដុល្លារ ។ ទុន​វិនិយោគ​នេះ​ធំ​ណាស់ បើ​ធៀប​នឹង​ទុន​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សុខាភិបាល​នានា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កន្លង​មក…
ឧកញ៉ា​ធំ​ៗ​នៅ​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​រួបរួម​គ្នា​ប្រកាស​នូវ​គម្រោង​បង្កើត​មន្ទីរពេទ្យ​ដ៏​ទំនើប ហើយ​ធំ​មួយ​ដោយ​ពួក​គេ​អះអាង​ថា បាន​ដាក់​ទុន​រួម​គ្នា​មាន​ទំហំ​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង​៣០០​លាន​ដុល្លារ ។
ទុន​វិនិយោគ​នេះ​ធំ​ណាស់ បើ​ធៀប​នឹង​ទុន​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សុខាភិបាល​នានា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កន្លង​មក ។ ប៉ុន្តែ​សួរ​ថា ទំហំ​ទុន​វិនិយោគ​នេះ វា​គ្រប់គ្រាន់​ពោល គឺ​វា​ឆ្អែត គឺ​មិន​អាច​នៅឡើយ​ទេ ហើយ​កម្ពុជា​នៅ​តែ​ត្រូវការ​ការ​វិនិយោគ​និង​ពង្រឹង​វិស័យ​សុខាភិបាល​នេះ​បន្ថែម​ទៀត ។
បណ្ដា​ឧកញ៉ា​ធំ​ៗ​ទាំងនោះ រួម​មាន​ដូច​ជា អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េ​ង​, អ្នកឧកញ៉ា លាង ឃុន​, អ្នកឧកញ៉ា លាង ម៉េ​ង​, អ្នកឧកញ៉ា ថៃ ជា​ហួត​, អ្នកឧកញ៉ា សៀ ឬ​ទ្ធី … ជាដើម ។ ពួក​គេ​បាន​រួម​ហ៊ុន​គ្នា ដោយ​ហ៊ុន​ធំ​បំផុត គឺ​២៣​ភាគរយ ហើយ​ហ៊ុន​ដែល​ទាប​បំផុត គឺ​៥​ភាគរយ ។ អ្នកឧកញ៉ា និង​ឧកញ៉ា​ទាំងនេះ​គ្រោង​នឹង​បើក​ដំណើរការ​មន្ទីរពេទ្យ​ដ៏​ទំនើប​ថ្មី​ហើយ​ធំ​បំផុត នៅ​ឆ្នាំ​២០២៨ ខាង​មុខ ។
ក្រុម​អ្នកឧកញ៉ា និង​ឧកញ៉ា និយាយ​ឲ្យ​ស្រួល​ស្តាប់​ទៅ គឺ​ក្រុម​កំពូល​មហាសេដ្ឋី​និង​សេដ្ឋី​នៅ​ក្នុងស្រុក​ទាំងនេះ​បាន​រួបរួម​គ្នា​បែប​នេះ គឺ​នៅ​ក្នុង​គោលបំណង ដើម្បី​ផ្ដល់​សេវា​វេជ្ជសាស្ត្រ​លំដាប់​ស្តង់ដា​ពិភពលោក​នៅ​ក្នុងស្រុក និង​កាត់​បន្ថយ​ការ​ស្វះ​ស្វែងរក​សេវា​ព្យាបាល នៅ​ប្រទេស​ដទៃ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា ។
ជាមួយនឹង​គម្រោង​នេះ យើង​ចាត់​ទុក​ថា ការ​រួបរួម​គ្នា​របស់​អស់លោក គឺជា​ចក្ខុវិស័យ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​សេវា​សុខាភិបាល​ថ្នាក់​ជាតិ​ដែល​នៅ​ពេល​នេះ​ពលរដ្ឋ​គ្រប់​រូប នៅ​តែ​ត្រូវការ​មន្ទីរពេទ្យ​ដែល​មាន​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់ មាន​សម្ភារៈ និង​គ្រឿង​បរិក្ខារ​ដែល​បំពាក់​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប ហើយ​សំខាន់ គឺ​មាន វេជ្ជបណ្ឌិត ដែល​មាន​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់ និង​ទទួល​បានការ​ហ្វឹកហាត់​បណ្តុះបណ្តាល​តាម​ស្តង់ដា​អន្តរជាតិ​ជាមួយ​ស្មារតី យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់​ផ្តោត​សំខាន់​លើ​ការ​ថែទាំ​អ្នកជំងឺ ។
អស់លោក​សម្រេចចិត្ត​បែប​នេះ គឺ​ត្រឹមត្រូវ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​សូម​អោយ​អស់លោក​រិះគិត​ផង​ដែរ​លើ​គុណធម៌ និង​គុណ​តម្លៃ​នៃ​គម្រោង​របស់​អស់លោក ។ ជាមួយនឹង​ទឹកប្រាក់​ដ៏​ច្រើន ដែល​មាន​ទំហំ​ដល់​ទៅ​៣០០​លាន​ដុល្លារ​នេះ មន្ទីរពេទ្យ​ថ្មី​នេះ​មិនមែន​ត្រឹម​ជា​តំណាង​អគារ​សុខាភិបាល​មួយ​ដែល​មាន​តែ​ក្រុម​វេជ្ជបណ្ឌិត មាន​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់​មាន​សម្ភារៈ​បច្ចេកទេស​ទំនើប មាន​សេវាកម្ម​ប្រសើរ​ទេ ប៉ុន្តែ​ក៏​សូមកុំ​ភ្លេច​រឿង​គុណធម៌ និង​គុណភាព​នៃ​សេវាកម្ម​សង្គ្រោះ​ជីវិត​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ​ដែល​នៅ​ពេល​នេះ មាន​កម្រិតស្តង់ដា​ប្រាក់​ចំណូល​ត្រឹម​ប្រមាណ​ជា​២.៩២៤​ដុល្លារ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ផង​ដែរ ។
គម្រោង​កសាង​មន្ទីរពេទ្យ​នេះ គឺ​ប្រើប្រាស់​លុយ​ដល់​ទៅ​៣០០​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​កសាង​មន្ទីរពេទ្យ​នៅ​ក្នុង​ក្តី​រំពឹង​មួយ​ថា ជា​កន្លែង​បណ្តុំ​សេវា​វេជ្ជសាស្ត្រ​ដ៏​ទូលំទូលាយ​រួម​បញ្ចូល​ទាំង​សេវា​វេជ្ជសាស្ត្រ​ទូទៅ​ការ​វះកាត់ ផ្នែក​បេះដូង និង​សរសៃឈាម​ផ្នែក​ជំងឺមហារីក ផ្នែក​ជំងឺ​កុមារ​ទូទៅ​ផ្នែក​ឆ្អឹងសន្លាក់ និង​សេវាកម្ម​វេជ្ជ​សា​ស្ត ជា​ច្រើន​ផ្សេង​ទៀត ប៉ុន្តែ​មនុស្សធម៌ និង​គុណធម៌​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​វេជ្ជសាស្ត្រ​ក៏​គួរតែ​ថ្លឹងថ្លែង​ផង​ដែរ ។
មន្ទីរពេទ្យ​នេះ​ជា ចំណុច​ផ្តើម​នៃ​គម្រោងការ​វិនិយោគ​លើ​វិជ្ជាជីវៈ​របស់​អ្នកជំនាញ​ថែទាំ​សុខភាព​នៅ​ក្នុងស្រុក​តាម​រយៈ​ការ​បន្ត​ហ្វឹកហាត់​បណ្តុះបណ្តាល ពង្រឹងសមត្ថភាព និង​បង្កើន​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​ដៃគូ​អន្តរជាតិ​ដូច្នេះ ការ​រួមចំណែក​ចូលរួម​ដ៏​ប្រពៃ ដើម្បី​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​ជាតិ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព និង​សុខុមាលភាព​នៃ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គ្រប់​ស្រទាប់វណ្ណៈ​ក៏​ជា​ស្នូល​មួយ​ផង​ដែរ​សម្រាប់​ប្រទេស ។
សរុប​ទៅ ការ​ដែល​អស់លោក​អ្នកឧកញ៉ា​ធំ​ៗ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​ចុះ​អនុស្សា​រណៈ​យោគយល់​គ្នា ដើម្បី​ត្រួសត្រាយ​ផ្លូវ​នៅ​ក្នុង​ការ​បង្កើត​មន្ទីរពេទ្យ​ទំនើប​ដ៏​ធំ​មួយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​បែប​នេះ គឺ​ពិតជា​ការ​សម្រេចចិត្ត​មួយ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ ដែល​ឆ្លើយ​តប​នឹង​តម្រូវការ​របស់​ពលរដ្ឋ​ដែល​សព្វ​ថ្ងៃនេះ​ដែល​នៅ​តែ​បន្ត​វេច​លុយ ចេញ​ទៅ​ស្វែងរក​សេវា​ព្យាបាល​ជំងឺ​នៅ​ក្រៅប្រទេស ។ នេះ គឺជា​គម្រោង​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​ចង់បាន​ចង់​មាន និង​ចង់​ឃើញ​ប្រទេស​របស់​ខ្លួន​មាន​មន្ទីរពេទ្យ​ដែល​មាន​ស្តង់ដា​ខ្ពស់​មាន​ឧបករណ៍​ទំនើប​ៗ និង​មាន​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ដែល​មាន​វិជ្ជាជីវៈ​ខ្ពស់​ប្រកបដោយ​សីលធម៌ ៕

On April 21, 2025, major tycoons in Cambodia came together to announce a plan to build a modern and large hospital, claiming to have invested a combined capital of more than $300 million.
This investment is very large compared to previous investments in the country’s health sector. But the question is whether this investment is sufficient, that is, it is not enough, and Cambodia still needs to invest and strengthen the health sector further.
Those big tycoons include Oknha Kith Meng, Oknha Leang Khun, Oknha Leang Meng, Oknha Thai Chea Huot, Oknha Sea Rithy, etc. They have joined forces with the largest share being 23 percent and the lowest share being 5 percent. These tycoons and tycoons plan to open a new and largest modern hospital in 2028.
The tycoons and tycoons, to put it simply, are the top local billionaires and millionaires who have come together in this way, with the aim of providing world-class medical services locally and reducing the need for Cambodians to seek medical services abroad.
With this project, we believe that their unity is the right vision. In strengthening national health services, every citizen still needs hospitals with clear expertise, materials and equipment equipped with modern technology, and most importantly, doctors with clear expertise and trained according to international standards with a high level of care and focus on patient care.
Your decision is correct, but nevertheless, I ask you to also consider the merits and value of your project. With a huge budget of $300 million, the new hospital not only represents a medical facility with a team of highly qualified doctors, state-of-the-art equipment, and excellent service, but also the quality and value of life-saving services for the general public, who currently have a standard income of only $2,924 per year.
The hospital construction project is using $300 million to build the hospital in the hope of becoming a comprehensive medical center, including general medicine, surgery, and Cardiology, oncology, pediatrics, orthopedics, and many other medical services, but humanity and virtue in the medical field should also be considered.
This hospital is the starting point of a project to invest in the professionalism of local healthcare professionals through continued training, capacity building, and increased collaboration with international partners. Therefore, making a valuable contribution to national development, improving the livelihoods and well-being of Cambodians of all classes is also a core for the country.
In short, the fact that all the big tycoons in Cambodia have signed a memorandum of understanding to pave the way for the establishment of a large modern hospital in the country is indeed a right decision that responds to the needs of citizens who today continue to spend money to seek medical services abroad. This is a project that responds to the desire to have and want to see their country have high-standard hospitals with modern equipment and a team of highly professional and ethical doctors.