វា​មើល​ទៅប្រៀប​ដូច​ជា ឈុត​ឆាក​វី​ដេ​អូ​មួយ នៅ​ពេល​ដែក​ចោរ​ដក​កាំ​ភ្លើ​.​ង​ភ្ជង់​ម្ចាស់​ឡាន​កំពុង​បើកបរ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿ​លឿន​ដោយ​ធ្វើ​អោយ​ផ្អើល​មនុស្ស​មើល​វី​ដេ​អូ​នេះ តាម​បណ្តាញ​សង្គម ។ ករណី​នេះ​នឹង​ក្លាយជា​ឧទាហរណ៍​មួយ ដើម្បី​ពង្រឹង​បន្ថែម​ប្រព័ន្ធ​សុវត្ថិភាព​នៅ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ដែល​មាន​ប្រវែង​ប្រមាណ​ជា​១៨៧​គីឡូម៉ែត្រ ដើម្បី​លើកកម្ពស់ និង​កាត់​បន្ថយ​អត្រា​គ្រោះថ្នាក់​ផ្សេង​ៗ ជា​ពិសេស…
វា​មើល​ទៅប្រៀប​ដូច​ជា ឈុត​ឆាក​វី​ដេ​អូ​មួយ នៅ​ពេល​ដែក​ចោរ​ដក​កាំ​ភ្លើ​.​ង​ភ្ជង់​ម្ចាស់​ឡាន​កំពុង​បើកបរ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿ​លឿន​ដោយ​ធ្វើ​អោយ​ផ្អើល​មនុស្ស​មើល​វី​ដេ​អូ​នេះ តាម​បណ្តាញ​សង្គម ។
ករណី​នេះ​នឹង​ក្លាយជា​ឧទាហរណ៍​មួយ ដើម្បី​ពង្រឹង​បន្ថែម​ប្រព័ន្ធ​សុវត្ថិភាព​នៅ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​ដែល​មាន​ប្រវែង​ប្រមាណ​ជា​១៨៧​គីឡូម៉ែត្រ ដើម្បី​លើកកម្ពស់ និង​កាត់​បន្ថយ​អត្រា​គ្រោះថ្នាក់​ផ្សេង​ៗ ជា​ពិសេស គឺ​ករណី​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម និង​ករណី​បើកបរ​លើស​ល្បឿន​កំណត់​ដែល​ជា​គ្រោះថ្នាក់​ដ៏​ចម្បង​នៅ​លើ​កំណាត់​ផ្លូវ​នោះ ។
ករណី​ដែល​បាន​កើត​មាន​ឡើង​ថ្មី​ៗ នៅ​ចុងខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​លើ​ផ្លូវ​នេះ​ហើយ​ត្រូវ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម គឺជា​ឧទាហរណ៍​មួយ ។ ក្រៅពី​នោះ​ក៏​នៅ​មាន​ករណី​បើកបរ​ហួស​ល្បឿន​កំណត់​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ជា​បន្តបន្ទាប់​នា​ពេល​កន្លង​មក ។
តាម​រយៈ​បណ្តាញ​សង្គមមនុស្ស​ម្នា ដែល​បានឃើញ​ហេតុការណ៍​ដែល​បុរស​ម្នាក់​ប្រដាប់​ដោយ​អាវុធ​ខ្លី​ឡើង​តោង​រថយន្ត​ហើយ​ធ្វើ​សកម្មភាព​បង្ខំ​ឲ្យ​អ្នកបើកបរ​ចុះ​ចេញពី​រថយន្ត គឺ​ត្រូវ​បាន​ថត​ស្តែង​ៗ​នៅ​តែ​បន្ត​បន្លាច​អារម្មណ៍​របស់​ពលរដ្ឋ ទោះបីជា​មក​ដល់​ពេល​នេះ​សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​បាន​កំពុង​តែ​ធ្វើ​សកម្មភាព​តាម​ប្រមាញ់​ជនសង្ស័យ​ក៏​ដោយ​ចុះ ។
សំណាង​ណាស់ ដែល​ករណី​នេះ​មិន​មាន​នរណា​ម្នាក់​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​ជីវិត ក្រៅពី​ការ​ភ័យរន្ធត់​នៅ​ពេល​ដែល​ក្រុម​គ្រួសារ​ជួបជុំ​គ្នា​ប្រុង​ទៅ​គោលដៅ​មួយ ដើម្បី​ការ​សប្បាយ​រីករាយ​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​បែរជា​មក​ជួប​ហេតុការណ៍​ដ៏​អាក្រក់​ហួស​ពី​ការ​រំពឹង​ទុក​បែប​នេះ ។
ទាក់ទង​នឹង​ហេតុការណ៍​នេះ ក្រុមការងារ​ព័ត៌មាន និង​ប្រតិកម្ម​រហ័ស​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ខេត្តកណ្តាល កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ​បាន​ចេញ​សេចក្ដី​បំភ្លឺ​បញ្ជាក់​ជូន​សាធារណជន និង​បណ្តាញសារព័ត៌មាន​ភ្លាម​ៗ​រួច​ហើយ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បញ្ជាក់​ថា ករណី​ជនសង្ស័យ​ធ្វើ​សកម្មភាព​យក​អាវុធ​ភ្ជ​.​ង់​រថយន្ត​អ្នក​ធ្វើ​ដំណើរ​នៅ​ចំណុច​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន គឺជា​ករណី​ឆ​.​ក់​ទេ មិនមែន​ប្លន់​រថយន្ដ​ឡើយ ។ សមត្ថកិច្ច​ឱ្យ​ដឹង​ថា មុខសញ្ញា​សង្ស័យ​មាន​ចំនួន​២​នាក់ ជិះ​ម៉ូតូ​២​គ្រឿង ធ្វើ​សកម្មភាព​ឆក់​ទៅ​លើ​ជន​រង​គ្រោះ​កំពុង​ជិះ​ម៉ូតូ​នៅ​ចំណុច​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤​ឯណោះ​ទេ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា ក្រោយ​ពេល​ដែល​ធ្វើ​សកម្មភាព សមត្ថកិច្ច​បាន​ប្រតិកម្ម​បញ្ហា​នេះ​ភ្លាម ហើយ​សមត្ថកិច្ច​ក៏​ឃាត់ខ្លួន​បាន​ជនសង្ស័យ​១​នាក់ ប៉ុន្ដែ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រតិបត្តិការ​ដែល​សមត្ថកិច្ច​ដេញ​តាម​ជនសង្ស័យ​រត់គេច​ខ្លួន​ទៅ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន និង​បាន​ភ្ជង់​រថយន្ត​ជន​រង​គ្រោះ​ក្នុង​បំណង​យក​រថយន្ដ​ជិះ​គេចខ្លួន​ដែល​នេះ​មិនមែន​ជា​ករណី​ប្លន់​ទេ ។
ក្រោយ​ភ្ជង់​យក​រថយន្ដ​នៅ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​បាន​ហើយ ជនសង្ស័យ​បន្ដ​បើក​គេចខ្លួន ហើយ​សមត្ថកិច្ច បាន​ដេញ​តាម និង​ចេញ​ពួនស្ទាក់ ដើម្បី​តាម​ចាប់​ជនសង្ស័យ​ដែល​ភ្ជង់​យក​រថយន្ត​រូប​នេះ ។ ក្រោយ​ដឹង​ថា កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​កំពុង​ដេញ​តាម​ជនសង្ស័យ​ក៏​បាន​បើករថយន្ត​យក​ទៅ​ប្លុង​ចោល​នៅ​ក្នុង​ទឹកដី​ស្រុក​អង្គស្នួល ហើយ​បាន​ទៅ​ភ្ជង់​អ្នក​បើករថយន្ត​លុ​ច​ស៊ី​ស ពណ៌​ខ្មៅ​មួយ​គ្រឿង​ទៀត ដោយ​បង្ខំ​ឱ្យ​ជន​រង​គ្រោះ​បើក​ជូន ដើម្បី​គេចខ្លួន​ពី​សមត្ថកិច្ច​បន្ដ​រហូត​បើក​ចូល​ទឹកដី​ខណ្ឌ​កំ​បូល ក៏​ត្រូវ​កម្លាំង​នគរបាល​មូលដ្ឋាន​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ស្ទាក់ ហើយ​ជនល្មើស​ចុះ​ពី​រថយន្ត​រត់គេច​ខ្លួន​តែ​ម្តង ។ ពេល​នេះ កម្លាំង​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ​កំពុង​តាម​ស្វែងរក​ជនសង្ស័យ​ដែល​រត់គេច​នោះ ។
តាម​ការ​ដាម​ដាន​សាច់​រឿង​ករណី​នេះ គឺ​សាហាវ ហើយ​មាន​រូបភាព​ដូច​ជា នៅ​ក្នុង​វី​ដេ​អូ​ដែរ ។ ចុះ​ពី​មួយ​ទៅ​មួយ ដូច្នេះ​សង្ឃឹមថា សមត្ថកិច្ច​អាច​នឹង​តាម​ប្រមាញ់​ជនសង្ស័យ​ករណី​នេះ​បាន​សម្រេច ដើម្បី​បញ្ចប់​អ្នក​ដែល​ហ៊ាន​បង្ក​បាតុភាព​អសកម្ម​បែប​នេះ មក​លើ​សង្គម តែ​បែរមក​បញ្ហា​សុវត្ថិភាព​នៅ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​វិញ ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​គួរតែ​ពង្រឹង​នេះ​បន្ថែម ។
យើង​ទទួលស្គាល់​ថា ប្រព័ន្ធ​ឆ្លើយ​តប​នៅ​លើ​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន នៅ​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ គឺ​មាន​ហើយ ប៉ុន្តែ​គួរតែ​លៃលក​បន្ថែម ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប និង​ជា​ការ​បង្ការ​ករណី​បែប​នេះ​កើត​ឡើងជា​ថ្មី ហើយ​នៅ​ក្នុង​គោលបំណង កសាង​នូវ​ភាព​កក់ក្តៅ​ជូន​ពលរដ្ឋ ។ ចំណុច​មួយទៀត​ក្រៅពី​បញ្ហា​សន្តិសុខ​ហើយ​នោះ​បញ្ហា​មួយទៀត ដែល​គួរតែ​យកចិត្តទុកដាក់​ដែរ​នោះ គឺ​ប្រព័ន្ធ​កំណត់​ល្បឿន ។
នៅ​លើ​កំណាត់​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន​នេះ ល្បឿន​ដែល​អាច​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បើកបរ​ដូច​ជា ត្រឹមតែ ១២០​គីឡូម៉ែត្រ នៅ​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង​ទេ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​នេះ មាន​រថយន្ត​ជា​ច្រើន​ដែល​បើកបរ​លើស​ល្បឿន​កំណត់​នេះ ហើយ​មាន​អ្នក​បើករ​ខ្លះ​ទៀត​ហ៊ាន​បើក​រហូត​ដល់​ល្បឿន​១៥០​ទៅ ១៨០ គីឡូម៉ែត្រ នៅ​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង ដែល​ជា​ល្បឿន​អតិប្បរមា​លឿន​បំផុត ។
ដោយសារ​តែ​បច្ច័យ​នេះ​ហើយ ទើប​នៅ​លើក​ផ្លូវ​នេះ​ឧស្សាហ៍​កើត​មាន​ករណី​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​បំផុត​មួយ​ដែល​ជា​បញ្ហា​គួរតែ​យកចិត្តទុកដាក់ ។ សមត្ថកិច្ច និង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​គួរ​រឹត​បន្តឹង​ឡើង​វិញ​លើ​ករណី​នេះ បើ​មិន​ដូច្នេះ​ទេ​កំណើន​នៃ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅ​លើ​ផ្លូវ​នេះ​ពិតជា​គួរ​ឲ្យ​បារម្ភ ។
ជា​ទូទៅ ល្បឿន​ត្រឹម​១២០ គីឡូម៉ែត្រ នៅ​លើ​ផ្លូវ​នេះ គឺ​សក្តិ​សម និង​ធានារ​សុវត្ថិភាព​បំផុត ពីព្រោះ​វា​មិនលឿន​ពេក​ហើយ​ក៏​មិនយឺត​ពេក ។ សម្រាប់​អ្នកបើកបរ​នៅ​ក្នុង​ល្បឿន​នេះ ប្រសិនបើ​គោរព​បាន​ហើយ​រក្សា​គម្លាត​រថយន្ត​ពី​មួយ​ទៅ​មួយ​បាន គឺ​អាច​រក្សា​លំនឹង​រថយន្ត​បាន​នៅ​ពេល​ដែល​មាន​ឧបសគ្គ​នៅ​ខាង​មុខ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​លើស​នេះ​ឲ្យ​តែ​ជួប​ឧបសគ្គ វា​មាន​តែ​គ្រោះថ្នាក់ ។
សរុប​ទៅ ដើម្បី​រក្សា​សក្តានុពល​នៃ​កំណាត់​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន កាត់​បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់ និង​បញ្ហា​សន្តិសុខ និង​អ​សុវត្ថិភាព​ផ្សេង​ៗ​ប្រព័ន្ធ​សន្តិសុខ​គួរតែ​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត ។ ការ​ពង្រឹង​សន្តិសុខ និង​សុវត្ថិភាព​នឹង​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ជូន​ពលរដ្ឋ ហើយ​ក៏​ជា​ហេតុផល​កាត់​បន្ថយ​អត្រា​គ្រោះថ្នាក់​នៅ​លើ​កំណាត់​ផ្លូវ នេះ​ផង​ដែរ ៕