ប្រធាន NOCC ត្រេកអរ​ពេល​ឃើញ​ប្រតិភូ​កីឡា​អា​មេ​រិ​ក មក​ទស្សនា​ចម្លាក់​ក្បាច់គុន​ខ្មែរ​នៅ​តំបន់​អង្គរ
ខេត្តសៀមរាប ៖ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត ថោ​ង ខុន ទេស​រដ្ឋមន្ដ្រី និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​អូ​ឡាំ​ពិ​ក​កម្ពុជា (NOCC) បាន​អបអរសាទ អ្នក​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ…
ខេត្តសៀមរាប ៖ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត ថោ​ង ខុន ទេស​រដ្ឋមន្ដ្រី និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​អូ​ឡាំ​ពិ​ក​កម្ពុជា (NOCC) បាន​អបអរសាទ អ្នក​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ ធឿ​ន ធា​រ៉ា ដែល​បាន​ប្រកួត​ឈ្នះ​កីឡាករ​អា​មេ​រិ​ក គ្រង​ខ្សែក្រវាត់​តេ​ជោ​សន្ដិភាព លើក​ទី​៣ ក្រោយ​យកឈ្នះ​កីឡាករ​អា​មេ​រិ​ក Max Cruz ដោយ​ពិន្ទុ​កាលពី​យប់មិញ​។ ខណៈ​ដែល ឯកឧត្តម ក៍បាន​សម្ដែង​នូវ​ការ​អរគុណ ចំពោះ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ស្ថាប័ន ប្រដាល់សេរី​ពិភពលោក (WCK) និង​ស្ថាប័ន International Professional Combat Council (IPCC) ដែល​បាន​ទទួលស្គាល់ និង​គាំទ្រ​គុន​ខ្មែរ ដែល​ជា​សម្បត្តិ​ក្បាច់គុន អត្តសញ្ញាណ​ជាតិ​របស់​កម្ពុជា បន្ទាប់​ពី​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត បាន​ដឹកនាំ ប្រតិភូ​កីឡា​អា​មេ​រិ​ក​ទាំងអស់ បាន​ចូល​ទស្សនា​ចម្លាក់​ក្បាច់គុន​ខ្មែរ ដែល​មាននៅ​ជញ្ជាំង​ប្រាសាទ ក្នុង​តំបន់​អង្គរ ខេត្តសៀមរាប ។
គុន​ខ្មែរ​មាន​ប្រវត្តិ​ដ៏​យូរលង់ ដែល​មាន​អាយុកាល​រាប់​ពាន់​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ហើយ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែមីនា​នេះ គណៈប្រតិភូ​ប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ​សហរដ្ឋអាមេរិក នឹង​បាន​ទស្សនា​សិលាចារឹក​ផ្ទាល់ នៅ​តាម​ជញ្ជាំង​ប្រាសាទបុរាណ​បន្សល់​ទុក​ដោយ​បុព្វបុរស​ដូនតា​ខ្មែរ ដូច​ជា​ប្រាសាទបាយ័ន ប្រាសាទតាព្រហ្ម ប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែល​ជា​ការ​បង្ហាញ​នូវ​តឹកតាង​យ៉ាង​ច្បាស់​អំពី​ប្រវត្តិ​គុន​ខ្មែរ​។
តាំង​នាម​រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏​ដូច​ជា​សហព័ន្ធ​កីឡាប្រដាល់​គុន​ខ្មែរ និង​សហព័ន្ធ​គុន​ខ្មែរ​អន្ដរជាតិ ក៏​ដូច​ជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ទាំង​ក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស ឯកឧត្តម​បាន​សម្ដែង​ការ​ស្វាគមន៍​យ៉ាង​កក់ក្ដៅ ចំពោះ​ប្រតិភូ និង​កីឡាករ​គុន​ខ្មែរ​អា​មេ​រិ​ក ដែល​បាន​មក​ទស្សនកិច្ច និង​ចូលរួម​ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រកួត​គុន​ខ្មែរ​មិត្តភាព​អន្ដរជាតិ កម្ពុជា​-​អា​មេ​រិ​ក និង​ដណ្ដើម​ខ្សែក្រវាត់ «​តេ​ជោ​សន្ដិភាព​» លើក​ទី​៣ ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ទូរទស្សន៍​ថោ​ន នៅ​អង្គរ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក នៃ ព្រះរាជាណាចក្រ​អច្ឆរិយៈ ដែល​ជា​ទឹកដី​កំណើត​របស់​គុន​ខ្មែរ ។
ឯកឧត្តម ទេស​រដ្ឋមន្ដ្រី បាន​បន្ថែម​ថា «​ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រកួត​គុន​ខ្មែរ​ដណ្តើម​ខ្សែក្រវាត់​តេ​ជោ​សន្តិភាព លើក​ទី​៣​នេះ រៀបចំ​ឡើង ក្នុង​គោលបំណង​សម្តែង​នូវ​ការ​ដឹងគុណ​ដល់ សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន អ​តី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី និង​បច្ចុប្បន្ន​ជា ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា ដែល សម្តេច បាន​ធ្វើ​ពលិកម្ម​ដ៏​ធំធេង​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ ដើម្បី​រំដោះប្រទេស​ជាតិ ចេញ​ផុត​ពី​របបប្រល័យពូជ​សាសន៍ និង​បាន​នាំ​មក​នូវ​សុខ​សន្តិភាព ពេញលេញ និង​មានការ​អភិវឌ្ឍ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ជូន​ប្រទេស​ជាតិ និង​ប្រជាជន​»​។
«​ជាមួយ​នេះ យើងខ្ញុំ​សូម​សម្តែង​នូវ​ការ​គាំទ្រ និង​កោតសរសើរ​ដ៏​ស្មោះ ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​បន្តវេន​ដឹកនាំ​ដោយ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៃ​កម្ពុជា ដែល​បាន​បន្ត​ធ្វើ​សកម្មភាព​យ៉ាង​ក្លៀវក្លា​ប្រកបដោយ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ខ្ពស់​បំផុត ពោរពេញ​ទៅ​ដោយ​ថាមពល​ស្វាហាប់ និង​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ផ្លែផ្កា​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស ដែល ជា​ក្តី​សង្ឃឹម​យ៉ាង​ពិតប្រាកដ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​»​ ។
លើស​ពី​នេះ ឯកឧត្តម ថោ​ង ខុន ក៏​បាន​សម្ដែង​នូវ​ការ​ថ្លែងអំណរគុណ និង​ដឹងគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ និង​ខ្ពង់ខ្ពស់​បំផុត​ចំពោះ សម្ដេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ដែល សម្តេច​ទាំង​ទ្វេ តែងតែ​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់ ក្នុង​ការ​លើក​ស្ទួយ​វិស័យ​គុន​ខ្មែរ រហូត​មានការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ខ្លា​ទាំង​លើ​ឆាក​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ ព្រមទាំង សម្តេច​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ដែល សម្ដេច បាន​បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់​ដឹកនាំ​ផ្ទាល់​ជា​ប្រចាំ​ក្នុង​ការ​លើក​ស្ទួយ​ដល់ ការ​អភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍ​យុទ្ធ​គុន​ខ្មែរ​បុរាណ ពិសេស​គុន​ខ្មែរ ក្នុង​ទិស​ដៅ “​រួម​គ្នា​ក្នុង​ធ្លុង​មហា​សាមគ្គី​ជាតិខ្មែរ​” ៕