អ្នកស្លា.ប់ដោយសារការញ្ជួយដីនៅភូមា បានកើនឡើងដល់១៧០០នាក់ ខណ:អ្នកស្លា.ប់នៅទីក្រុងបាងកក បានឡើងដល់១៨នាក់ គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែមីនានេះ ។
នេះបើយោងតាមសេចក្តីរាយការណ៍ព័ត៌មានរបស់ទីភ្នាក់ងារ AFP នៅថ្ងៃទី៣១ ខែ មីនា ។ នៅបាងកកចំនួនអ្នកស្លា.ប់ឡើងដល់១៨នាក់ របួស៣៣នាក់ និងបាត់ខ្លួន៧៧នាក់ ។
ចំណែកនៅភូមា ក្តីសង្ឃឹមបានធ្លាក់ចុះ កាលពីថ្ងៃច័ន្ទ ក្នុងការស្វែងរកអ្នកនៅរស់រានមានជីវិតបន្ថែមទៀត នៅក្នុងគំនរបាក់បែកនៃទីក្រុង Mandalay ប្រទេសភូមា ។ ប្រជាជនខ្លះនៅទីនោះបានដេកបីយប់ហើយ នៅកណ្តាលវាល បន្ទាប់ពីរញ្ជួយដីដ៏ធំបានសម្លា.ប់មនុស្សយ៉ាងហោចណាស់ 1,700 នាក់ ក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងប្រទេសជិតខាងថៃ ។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជួយសង្គ្រោះមិនសូវសកម្មនៅក្នុងទីក្រុងភាគកណ្តាលនៃប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលមានប្រជាជនជាង 1.7 លាននាក់ នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ប៉ុន្តែលក្ខខណ្ឌ គឺពិបាក ដោយសីតុណ្ហភាពរំពឹងថា នឹងឡើងដល់ប្រហែល 40អង្សាសេ ។
កម្តៅថ្ងៃធ្វើអោយអ្នកជួយសង្គ្រោះហត់នឿយ និងពិបាក និងធ្វើអោយកាន់តែងាយរលួយដោយអាចធ្វើឱ្យមានភាពស្មុគស្មាញដល់ការកំណត់អត្តសញ្ញាណស.ព ៕