រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាព​ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ ចុះ​ចាត់វិធានការ​ចំពោះ​អាជីវករ​លក់ដូរ​លើ​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ យ៉ាង​អនាធិបតេយ្យ ដែល​ធ្វើ​អោយ​សណ្តាប់ធ្នាប់​សារ​ធារ​ណៈ​បាត់បង់ ។ ការ​ចុះ​ចាត់វិធានការ​អាជីវករ​នេះ​ដែរ បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាព​ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ ចុះ​ចាត់វិធានការ​ចំពោះ​អាជីវករ​លក់ដូរ​លើ​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ យ៉ាង​អនាធិបតេយ្យ ដែល​ធ្វើ​អោយ​សណ្តាប់ធ្នាប់​សារ​ធារ​ណៈ​បាត់បង់ ។
ការ​ចុះ​ចាត់វិធានការ​អាជីវករ​នេះ​ដែរ បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ ៣៦៩ ស្ថិត​ក្នុង​សង្កាត់​ច្បារ​អំពៅ​ទី​២ ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
លោក ហ៊​ត គឹ​ម​នី អភិបាលរង​ខណ្ឌ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ រដ្ឋបាល​ខណ្ឌ​បាន​ចុះ​ណែនាំ​និង​ចែក​លិខិត​ជូនដំណឹង​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​និង​អា​ជីករ ក្នុង​ន័យ​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ដាក់​តាំង​លក់ទំនិញ និង​សម្ភារ​ផ្សេង​ៗ​លើ​ផ្លូវ​និង​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​សាធារណៈ ។
លោក អភិបាលរង​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា អាជីវករ​ភាគច្រើន​គោរព និង​អនុវត្ត​តាម​ការ​ណែនាំ ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ក៏​នៅ​មាន​អាជីវករ​មួ​យ​ចំនួន​តូច​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​នៅ​តែ​បំពាន​ដោយ​ដាក់​តាំង​លក់ទំនិញ និង​សម្ភារ​ផ្សេង​ៗ​លើ​ផ្លូវ និង​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​សាធារណៈ ដែល​បង្ក​ឱ្យ​បាត់​សោភ័ណ​ភាព​និង​បង្ក​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍ ។
ជា​ចុង​ក្រោយ​លោក​អភិបាលរង​ខណ្ឌ​បាន​បន្ត សំណូមពរ​ដល់​អា​ជីករ​ទាំងអស់​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ សូមកុំ​ដាក់​តាំង​លក់ទំនិញ ឬ​សម្ភារ​ផ្សេង​ៗ​លើ​ផ្លូវ និង​ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​សាធារណៈ ដើម្បី​អោយ​យានយន្ត​គ្រប់​ប្រភេទ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍ និង​មានការ​ងាយស្រួល សម្រាប់​ផ្លូវ​ថ្មើរជើង​របស់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ៕