ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ចាត់​ទុក​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ បង្ក​ហានិភ័យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សង្គម​ជាតិ បង្ក​ជា​ជម្លោះ និង​ហិ​.​ង្សា
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​បាន​បង្ក​ហានិភ័យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សង្គម​ជាតិ បង្ក​ជា​ជម្លោះ អំពើ​ហិ​.​ង្សា ការ​រើសអើង ការ​ស្អប់ខ្ពើម​ជាតិ​សាសន៍ ហើយ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​ប្រកាន់​បក្ខពួក ភាព​ភ័យ​ខ្លាច អ​សណ្តាប់ធ្នាប់​សង្គម…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​បាន​បង្ក​ហានិភ័យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សង្គម​ជាតិ បង្ក​ជា​ជម្លោះ អំពើ​ហិ​.​ង្សា ការ​រើសអើង ការ​ស្អប់ខ្ពើម​ជាតិ​សាសន៍ ហើយ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​ប្រកាន់​បក្ខពួក ភាព​ភ័យ​ខ្លាច អ​សណ្តាប់ធ្នាប់​សង្គម និង​នយោបាយ បំផ្លាញ​សន្តិភាព ដែល​ប​ន្ទុ​ច​បង្អាក់​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​លើ​គ្រប់​វិស័យ ព្រមទាំង​ប៉ះពាល់ ដល់​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​ផង​ដែរ នេះ​បើ​តាម​ការ​បញ្ជាក់​របស់​ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួង​ព័ត៌មាន​នៅ ក្នុង​ឱកាស​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​ ស្តី​ពី​ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធនាការ «និយាយ​ថា​ទេ​ ចំពោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​» កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​មណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល និង​វិ​ក្រឹ​ត​ការ​វិជ្ជាជីវៈ​សារព័ត៌មាន ទីស្តីការក្រសួង​ព័ត៌មាន​ ។
ឯកឧត្ដម​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​បន្ដ​ថា ការ​ផលិត ឬ​ចែកចាយ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ គឺ​បំផ្លាញ​ខ្លួនឯង គ្រួសារ និង​សង្គម​ជាតិ ហើយ​យើង​រួម​គ្នា ​ដើម្បី​កម្ពុជា​គ្មាន​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា​ ក៏​បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា ​៖ “ក្នុង​រយៈពេល​កន្លង​មកនេះ ក្រុមការងារ​ប្រឆាំង​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ បាន​តាមដាន​ជា​ប្រចាំ​ទៅ​លើ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ដោយនៅ​ឆ្នាំ​២០២៣ បាន​កត់សម្គាល់​ឃើញ​ថា មាន​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ មាន​ចំនួន ៣,២០៨ ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​នេះ មាន​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ចំនួន ៣,៦៥១ គឺ​មាន​កំណើន​កើនឡើង ១៤% នៃ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​”​ ។
ជាមួយ​គ្នា​នោះ​ដែរ ​ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​ថ្លែង​បញ្ជាក់​ថា ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ ដែល​ក្រុមការងារ​បាន​កត់សម្គាល់​នៅ​ក្នុង​របាយការណ៍​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ​គឺ​មិន​បាន​ធ្វើ​ទូទៅ​គ្រប់​វិស័យ​ទាំង​អស់នោះ​ទេ តែ​ផ្តោត​លើ​វិស័យ​សំខាន់​ៗ ទាក់ទង​ជាមួយ​សន្តិភាព សន្តិសុខ​ជាតិ សណ្តាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ ពាក់ព័ន្ធ​ការ​ដឹកនាំ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ទាក់ទង​បញ្ហា​សំខាន់​ជា​ច្រើន​ទៀត ។
ឯកឧត្តម ​រដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ជូន​ផង​ដែរ​ថា ប្រភេទ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​មាន​បី​ប្រភេទ​ ៖
១. ព័ត៌មាន​ក្លែងបន្លំ (Disinformation) ប្រភេទ​ព័ត៌មាន​មិន​ពិត​ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង ហើយ​យក​ទៅ​ធ្វើការ​ផ្សព្វផ្សាយ ឬ​ចែកចាយ​ដោយ​ចេតនា​ដើម្បី​បំភាន់ ឬ​បោកប្រាស់​សាធារណជន​ក្នុង​គោលបំណង​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​ជន​ណា​ម្នាក់ អង្គការ​ណាមួយ ឬ​ប្រទេស​ណាមួយ​ ។
២. ព័ត៌មាន​បំភ្លៃ (Malinformation) ប្រភេទ​ព័ត៌មាន​មិន​ពិត​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​កែ​ច្នៃ​ពី​ព័ត៌មាន​ពិត ហើយ​ត្រូវ​បាន​គេ​យក​មក​ផ្សព្វផ្សាយ ឬ​ចែកចាយ​ក្នុង​ចេតនា​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ផលប្រយោជន៍ កិត្តិយស​បុគ្គល អង្គការ ស្ថាប័ន ឬ​ប្រទេស​ណាមួយ ។
៣.​ព័ត៌មាន​ភាន់ច្រឡំ (Misinformation)​ប្រភេទ​ព័ត៌មាន​មិន​ពិត​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​ផ្សព្វផ្សាយ ឬ​ចែករំលែក​ត​ៗ​គ្នា​ដោយ​ចេតនា ឬ​អ​ចេតនា​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​យល់​ច្រឡំ ហើយ​ជួនកាល​អ្នក​ចែករំលែក​មិនដឹង​ច្បាស់​ពី​ប្រភព​នៃ​ព័ត៌មាន​ដែល​ខ្លួន​ទទួល​បាន​ដោយ​គ្មាន​បំណង​ធ្វើ​ឱ្យ​ខូចខាត ឬ​ប៉ះពាល់​ផលប្រយោជន៍ បុគ្គល ស្ថាប័ន ឬ​ប្រទេស​ណាមួយ​ឡើយ ។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ ឯកឧត្ដម​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ព័ត៌មាន​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា ចំណុច​សំខាន់​ៗ​ត្រូវធ្វើ​ក្នុង​ករណី​សង្ស័យ​ថា​ជា ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ គឺ​ត្រូវ​ពិនិត្យ​មើល​ប្រភព​ព័ត៌មាន មើល​កាលបរិច្ឆេទ មើល​អត្តសញ្ញាណ ស្ថាប័ន ឬ​គណនី​ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​នោះ ហើយ​ក៏​ត្រូវ​ពិនិត្យ​មើល​ថា តើ​មាន​សារព័ត៌មាន​វិជ្ជាជីវៈ​ដទៃ ទៀត​ចុះ​ផ្សាយ​ដែរ​ឬទេ​។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា បាន​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា ការណ៍​ដែល​ក្រសួង​ព័ត៌មាន បើក​យុទ្ធនាការ​រ «​និយាយ​ថា​ទេ​ចំពោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​» នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០១ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ឱ្យ​នៅ​កម្រិត​តិច​បំផុត ហើយ​ឈាន​ទៅ​លុប​បំបាត់​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ពី​លំហរ​ព័ត៌មាន​នៅ​ក្នុង​សង្គម​កម្ពុជា សំដៅ​ធានា​ឱ្យ​បាន​នូវ​សន្តិសុខ​ព័ត៌មាន ដែល​សន្តិសុខ​ព័ត៌មាន​នេះ គឺ​ក្រសួង​ព័ត៌មាន ផ្តោត​ទៅ​លើ​គោល​សំខាន់​បី ទី​១.​ធានា​សិទ្ធិ​ទទួល​ព័ត៌មាន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​, ទី​២ គុណភាព​ព័ត៌មាន ផ្តល់​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ទី​៣ គឺ​សុវត្ថិភាព​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់ ដែល​កិច្ច​ការងារ​នេះ​គឺជា​ការ​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ពង្រឹង​សន្តិសុខ និង​ស្ថេ​រ​ភាព​សង្គម ៕​