ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ករណី​វិវាទ​ដីធ្លី​ដ៏​រ៉ាំរ៉ៃ​មួយ​នៅ​ក្រុង​សែន​មនោ​ម្យ ភាគី​ខាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឈាន​ដល់​ស្នើ​សុំ​កិច្ច​អន្តរា​គម​ន៏​ពី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ក្រោយ​ដំណោះស្រាយ​ត្រឹម​ថ្នាក់​ខេត្ត​ត្រូវ​បរាជ័យ បែរជា​មាន​លិខិត​របស់​ក្រសួង​ដែនដី​ឯកភាព​ឲ្យ​មន្ទីរ​ដែនដី​ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចេញ​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អ​ច​ន​វត្ថុ ទៅ​ភាគី​ម្ចា​ង​ទៀត បង្ក​ឲ្យ​មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​ជា​ខ្លាំង​។ ជុំវិញ​ករណី​នេះ​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី…
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ករណី​វិវាទ​ដីធ្លី​ដ៏​រ៉ាំរ៉ៃ​មួយ​នៅ​ក្រុង​សែន​មនោ​ម្យ ភាគី​ខាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឈាន​ដល់​ស្នើ​សុំ​កិច្ច​អន្តរា​គម​ន៏​ពី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ក្រោយ​ដំណោះស្រាយ​ត្រឹម​ថ្នាក់​ខេត្ត​ត្រូវ​បរាជ័យ បែរជា​មាន​លិខិត​របស់​ក្រសួង​ដែនដី​ឯកភាព​ឲ្យ​មន្ទីរ​ដែនដី​ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចេញ​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អ​ច​ន​វត្ថុ ទៅ​ភាគី​ម្ចា​ង​ទៀត បង្ក​ឲ្យ​មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​ជា​ខ្លាំង​។
ជុំវិញ​ករណី​នេះ​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី ៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត​២​រយ​គ្រួសារ រស់នៅ​ភូមិ​អូរ​ស្ពាន សង្កាត់​ស្ពាន​មាន​ជ័យ ក្រុង​សែន​មនោ​រម្យ ដែល​មាន​វិបត្តិ​ដីធ្លី បាន​ជួប​ប្រជុំ​គ្នា​ដើម្បី​ដាក់​លិខិតស្នើ​សុំ​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ពី​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល ។ ការ​ស្នើ​សុំ​បន្ទាប់​ពី​ក្រសួង រៀបចំ​ដែនដី នគរ​រូប​នី​យ​កម្ម និង​សំណង់ បាន​ឯកភាព​ឱ្យ​មន្ទីរ រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និង​សុរិយោដី​ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចេញ​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​ចំនួន​៣៤ ក្បាលដី ទំហំ ៣៤៥,៤២ ហិ​កតា ទៅ​ឲ្យ​បុគ្គល​ឈ្មោះ ឈាង ប៉ាក់​សួរ រស់នៅ​ភ្នំពេញ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ដីធ្លី​របស់​ពួក​គាត់​កំពុង​រស់នៅ និង​អាស្រ័យ​ផល ដែលអ្នកមាននៅភ្នំពេញឃុបឃិតជាមួយជនខិលខូច មេខ្យល់ បន្លំយកដីតំបន់ជនជាតិភាគតិចរស់នៅ ។
ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​អះអាង​ថា ដីធ្លី​របស់​ពួក​គាត់​សុទ្ធតែ​មាន​ប្រភព​ពី​ការ​ទិញ​-​លក់ ពី​បងប្អូន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច និង​ទិញ​លក់​ត​ៗ​គ្នា ហើយ​បាន​មក​រស់នៅ និង​អាស្រ័យ​ផល​ជា​យូរ​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​នោះ​បាន​លើក​ឡើង​ថា កន្លង​ទៅ​ពួក​គាត់​បានដឹង​ខ្លះ​ៗ​ដែរ​ថា អំឡុង​ឯកឧត្តម ស្វាយ សំ​អ៊ា​ង ជា​អភិបាលខេត្ត មាន​ជនខិលខូច​ឈ្មោះ សាន សូត្រ ដោយ​គប់គិត​គ្នា​ជាមួយ​ស្ថាប័ន​ជំនាញ និង​អាជ្ញាធរ បាន​លួច​ចុះបញ្ជី​ក្បាលដី និង​លិខិត​ស្នាម​ផ្សេង​ៗ នៅ​លើ​ដី​ដែល​ពួក​គាត់​កំពុង​រស់នៅ និង​អាស្រ័យ​ផល​យក​ទៅ​លក់​ឲ្យ​ឈ្មោះ ឈាង ប៉ាក់​សួរ ដែល​បង្ក​ជា​រឿងរ៉ាវ ។ អ្នកស្រុកថា ឈ្មោះឈាង ប៉ាក់សួរ ឈ្មួញដី ទិញដីពីជនខិលខូចជាមេខ្យល់ឈ្មោះសាន សូត្រ រួចបានប្រែក្លាយ​ដីនេះទៅជាដីស្របច្បាប់…ហេ! ហេ! ។
ដោយសារ​តែ​បញ្ហា គ្រានោះ ឯកឧត្តម ខូ​យ ឃុន​ហ៊ួ​រ នៃ​ទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី​ក៏​បាន​ចេញ​លិខិត​លេខ ៣៨ ស​ជ​ណ .​ក​ធ ចុះ​ថ្ងៃ​ទី ២១ មក​រា ឆ្នាំ ២០២១ ដោយ​រាក​រណ៍​ចោល​ទាំងអស់​រាល់​លិខិត​ស្នាម​ផ្សេង​ៗ​ដែល​ចេញ​ដោយ​អាជ្ញាធរ ហើយ​ថែម​ទាំង​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​ចំណាត់ការ​ផ្លូវច្បាប់ ទៅ​លើ​ការ​ចេញ​វិញ្ញាបនបត្រ សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​មិន​ប្រក្រតី ការ​បំប្លែង​ដី​រដ្ឋ នៅ​លើកដី​ស្ថិត​ក្នុង​ដែន​សមត្ថកិច្ច​ក្រសួងកសិកម្ម នេះ​ទៀត​ផង ។
ប្រជាពលរដ្ឋម្ចាស់ដីចាញ់ឈ្មួញដីត្រង់មិនបានដឹងពីការប្រកាសរបស់មន្ត្រី…សង្ស័យឃុបឃិតគ្នាប្រកាសមិនឱ្យម្ចាស់ដីដឹង ។​
ជាមួយ​គ្នា​ដោយ​យល់​ពី​ភាព​ចាំបាច់​ខាង​ជីវភាព និង​ការ​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ សម្ដេច​អគ្គសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ក៏​បាន​ចេញ​អនុក្រឹត្យ​លេខ ១៩៤ អន​ក្រ​.​បក ចុះ​ថ្ងៃ​ទី ៤ តុលា ឆ្នាំ​២០២១ ដោយ​កាត់​ឆ្វៀល​ធ្វើ​ប្រទាន​កម្ម​ជា​កម្មសិទ្ធិ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​កំពុង​កាន់កាប់ និង​អាស្រ័យ​ផល​ជាក់ស្ដែង​ទៀត​ផង ។
ក្នុង​ស្ថានភាព​បែប​នេះ​ពលរដ្ឋ​បាន​លើក​ឡើង​ថា បើ​លិខិត ស្នាម​នានា​ចេញ​ដោយ​អាជ្ញាធរ និង​ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ខេត្ត អំឡុង​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ឯកឧត្តម ស្វាយ សំ​អ៊ា​ង សម្រាប់​ដីធ្លី​របស់​ពួក​គាត់ ហើយ​សម្ដេច​តេ​ជោ​អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី កាត់​ឆ្វៀល​ធ្វើ​សម្បទាន​កម្ម​ជូន​ពលរដ្ឋ ថែម​ទាំង​ក្រុម​ជំនាញ​ខេត្ត ចុះ​វាស់វែង​កំណត់​ក្បាលដី​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ទៀត​នោះ ហេតុ​អ្វី​ក៏​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី ២៧ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៤ បែរជា​ចេញ​លិខិត​យល់ព្រម​ឲ្យ​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដី សំណង់ និង​សុរិយោដី ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចេញ​វិញ្ញាណ​បន​ប​ត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​ទៅ​ឱ្យឈ្មោះ ឈាង ប៉ាក់​សួរ ?
រឿងនេះប្រសិនបើមានការធ្វើសវនកម្មកម្មសិទ្ធិឡើងវិញ…សង្ស័យមានមន្ត្រីខ្លះជាប់ទាក់ទងនូវអំពើពុករលួយធំមិនខាន…ជារឿងឃុបឃិតគ្នាយកដីរដ្ឋ ។​
តែ​យ៉ាងណា​ក្ដី​ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រាន់តែ​ចង់​ស្នើ​សុំ​ដោយ​សេចក្ដី​គោរព​ទៅ​កាន់​សម្ដេច​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មេត្តា​ចាត់​ក្រុមការងារ​មក​ពិនិត្យ​ស្ថានភាព​ជាក់ស្ដែង និង​ពិចារណា​ចេញ​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​ជូន​ពួក​គាត់ គ្រាន់​ជា​សំអាង​ដើម្បី​បញ្ចៀស​កុំ​ឲ្យ​ឈ្មោះ ឈាង ប៉ាក់​សួរ មក​រំខាន​ការ​រស់នៅ និង​អាស្រ័យ​ផល​របស់​ពួក​គាត់​បន្ត​ទៀត​ប៉ុណ្ណោះ ​។