កម្ពុជាបញ្ជូនមន្ត្រីជំនាញ២រូបចូលរួមក្នុងបេសកកម្មសង្គ្រោះគ្រោះ រញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ដោយ​មានការ​ឯកភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះ​មហន្តរាយ​បាន​ចាត់​បញ្ជូន​មន្ត្រី​ចំនួន ០២​រូប ដែល​សមាជិក​ក្រុម​ប៉ាន់​ប្រមាណ និង​ឆ្លើយ​តប​បន្ទាន់​របស់​អាស៊ាន…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ដោយ​មានការ​ឯកភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ពី​សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះ​មហន្តរាយ​បាន​ចាត់​បញ្ជូន​មន្ត្រី​ចំនួន ០២​រូប ដែល​សមាជិក​ក្រុម​ប៉ាន់​ប្រមាណ និង​ឆ្លើយ​តប​បន្ទាន់​របស់​អាស៊ាន ដើម្បី​ចូលរួម​ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​ផ្សេង​ទៀត ក្នុង​បេសកកម្ម​អន្តរាគមន៍​សង្គ្រោះ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី ដែល​បាន​កើតឡើង​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។
ការ​បញ្ជូន​មន្ត្រី​ជំនាញ​នេះ តាម​ការ​ស្នើ​សុំ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា និង​មជ្ឈមណ្ឌល សម្របសម្រួល​ជំនួយ​មនុស្សធម៌​អាស៊ាន សម្រាប់​ការ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះ​មហន្តរាយ (AHA Centre)​។
យោង​តាម​សេចក្តីជូនដំណឹង​របស់​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះ​មហន្តរាយ​ស្តី​ពី​ការ​បញ្ជូន​មន្ត្រី​កម្ពុជា ចូលរួម​ក្នុង​បេសកកម្ម​សង្គ្រោះ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា នា​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែមីនា នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា មន្ត្រី​ដែល​ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​ចូលរួម​ក្នុង​បេសកកម្ម​ខាងលើ នឹង​ផ្ដល់​ការ​គាំទ្រ​ដល់​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ក្នុង​ការ​ជួយ​សង្គ្រោះ​គ្រោះ​មហន្តរាយ​នេះ​។
ការ​ចូលរួម​របស់​ពួក​គេ ក្នុង​បេសកកម្ម​នេះ​បង្ហាញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត របស់​កម្ពុជា​ដោយ​ឈរ​លើ​ស្មារតី​សាមគ្គីភាព​ជាមួយ​ប្រជាជន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ក្នុង​ពេលវេលា​ដ៏​លំបាក​នេះ ។ គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​កម្លាំង​៧.៧​វ៉ិ​ច​ទ័​រ បាន​បង្ក​ការ​បំផ្លិចបំផ្លាញ និង​ការ​បាត់​បង់ជីវិត​នៅ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ដោយ​មាន​របាយការណ៍​ថា មាន​អ្នក​ស្លា​.​ប់​ជាង​១,៦០០​នាក់ អ្នក​រង​របួស​រាប់​ពាន់​នាក់ និង​ការ​ខូចខាត​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ។
សេចក្ដីជូនដំណឹង​បញ្ជាក់​ថា​«​ការ​ឆ្លើយ​តប​បន្ទាន់​របស់​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​បញ្ជូន​មន្ត្រី​ទៅ​ចូលរួម​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​មនុស្សធម៌​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ស្មារតី​សហប្រតិបត្តិការ និង​ឯកភាព​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន ក្នុង​ពេល​មាន​គ្រោះ​មហន្តរាយ ។ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា នៅ​តែ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​សហគមន៍​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់ និង​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​សង្គ្រោះ​នៅ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​»៕