អត្រានៃអ្នកដែលកើតជំងឺមហារីក ហើយកំពុងតែបន្តតស៊ូរស់ទាំងការឈឺចាប់ ដើម្បីបន្តជីវិតមានច្រើននៅកម្ពុជា ដូច្នេះវាដល់ពេលដែលយើងទាំងអស់គ្នាគួរតែរួមគ្នា សិក្សារកមូលហេតុនៃកំណើននេះ ហើយបើកផ្លូវត្រួសត្រាយឈានទៅរកវិធីបង្ការ និងការពារវា ។ មកដល់ពេលនេះ ជំងឺមហារីក…
អត្រានៃអ្នកដែលកើតជំងឺមហារីក ហើយកំពុងតែបន្តតស៊ូរស់ទាំងការឈឺចាប់ ដើម្បីបន្តជីវិតមានច្រើននៅកម្ពុជា ដូច្នេះវាដល់ពេលដែលយើងទាំងអស់គ្នាគួរតែរួមគ្នា សិក្សារកមូលហេតុនៃកំណើននេះ ហើយបើកផ្លូវត្រួសត្រាយឈានទៅរកវិធីបង្ការ និងការពារវា ។
មកដល់ពេលនេះ ជំងឺមហារីក គឺជាជំងឺដ៏កាចសាហា.វបំផុតមួយដែលពិភពលោកនៅមិនទាន់អាចរកថ្នាំព្យាបាលវាបាននៅឡើយទេ ។ អ្វីដែលអ្នកវិទ្យាសាស្ត្របានរកឃើញជាបន្តបន្ទាប់មកនេះ គ្រាន់តែជាថ្នាំ ឬជាវិធីសាស្ត្រ ដើម្បីពន្យារប៉ុណ្ណោះ ។
មកដល់ពេលនេះ សម្រាប់អ្នកដែលអាចព្យាបាលបានទាន់ពេលវេលា គឺមានតែអ្នកជំងឺដែលដឹងខ្លួនមុន តាមរយៈការត្រួតពិនិត្យសុខភាព ហើយរកឃើញដុំសាច់ដែលវាមិនទាន់បែក ឬមិនទាន់រីកជាមហារីក ប៉ុណ្ណោះតាមការព្យាបាលដោយវះកាត់ដុំសាច់នោះចោល ។ ប៉ុន្តែនៅក្នុងករណីដុំសាច់នោះ វាបែកហើយរីកក្លាយជាមហារីកហើយនោះមធ្យោបាយព្យាបាល គឺមានតែចាក់ថ្នាំគីមី ដើម្បីទប់កុំអោយវារីកទៅមុខទៀតប៉ុណ្ណោះត្រង់ព្យាបាលឲ្យដាច់ គឺមិនអាចនៅឡើយទេ ។
មហារីក គឺជាជំងឺកាចសាហាវមួយ ហើយវាពិតជាស្លុតចិត្តនៅពេលដែលដឹងថា កំណើននៃអ្នកដែលកើតជំងឺកាចសាហាវនេះ នៅកម្ពុជាមានកំណើនដល់ទៅជាង៨៧ភាគរយ ។
របាយការណ៍របស់ក្រសួងសុខាភិបាល កាលពីដើមខែមីនា កន្លងទៅថ្មីៗនេះបានឲ្យឹងថា កាលពីឆ្នាំ២០២៤ ជំងឺមហារីកដែលកត់ត្រា នៅកម្ពុជាមានរហូតដល់ទៅជាង៣សែននាក់ កើនឡើងដល់ទៅ៨៧,៤ភាគរយ ។ នៅក្នុងនោះគេកត់ត្រាថា ជំងឺមហារីកសុដន់ច្រើនជាងគេ ពោល គឺចូលជាង២០ភាគរយ បន្ទាប់មក គឺមហារីកមាត់ស្បូនដែលមានជាង១១ភាគរយ ។
នៅក្នុងចំណោមអ្នកជំងឺទាំងអស់នោះ មានអ្នកដែលស្លា.ប់ដោយសារតែជំងឺនេះមាន ១២៧នាក់ហើយ ។
តើហេតុអ្វីបានជាការរីករាលដាលនៃជំងឺមហារីកនៅកម្ពុជាមានកំណើនកើនឡើងបែបនេះ ? ចម្លើយឲ្យប្រាកដនៅកម្ពុជាប្រហែលជាពិបាករកនៅពេលនេះដោយសារតែការសិក្សាអំពីជំងឺនេះហាក់មិនទាន់មានឭនៅឡើយ ដែលនេះ គឺជាបច្ច័យមួយដែលគួរតែមានការសិក្សា ឬអង្កេតបែបវិទ្យាសាស្ត្រ ដើម្បីយើងអាចដាក់ចេញជាយុទ្ធនាការក៏ដូចជា ការបង្ការនិងទប់ស្កាត់ឲ្យត្រូវ និងចំគោលដៅ ។
ជុំវិញសំណួរនេះផ្អែកតាមការស្រាវជ្រាវលើឯកសារបរទេសមួយចំនួនបានឲ្យដឹងថា ជំងឺមហារីកវាច្រើនកើតមានឡើងដោយសារតែវិធីរស់នៅ និងរបបអាហារ ជាពិសេស គឺពពួកអាហារមានសារធាតុគីមីផ្សេងៗ នៅក្នុងគ្រឿងកំប៉ុង ពពួកអាហារលឿនៗ ឬអាហារកៃច្នៃរក្សាទុកបានយូរ ។
ដោយឡែក បរិស្ថាននៃការរស់នៅ និងការបំពុលបូកផ្សំនឹងអាកប្បកិរិយា និងសកម្មភាពផ្សេងៗដូចជា មិនទម្លាប់ហាត់ប្រាណសំពាធផ្លូវចិត្ត ក៏ដូចជា បញ្ហាតំណពូជ រួមទាំងសកម្មភាពដែលនាំដល់ការកែប្រែសេណេទិចក៏ជាបច្ច័យឲ្យមនុស្សរងគ្រោះនឹងជំងឺមហារីកនេះផងដែរ ។
ឯកសារទាំងនោះក៏បានបន្ថែមថា ដើម្បីកាត់បន្ថយការប្រឈមមុខនឹងជំងឺដ៏សាហាវនេះ យើងគួរតែផ្លាស់ប្តូរជីវភាពរស់នៅមួយចំនួនដូចជា សូមទម្លាប់ទទួលទានផ្លែឈើ និងបន្លែស្រស់ ព្យាយាមបន្ថែមពពួកអាហារដែលសំបូរសារធាតុសរសៃ និងបរិភោគត្រី កាត់បន្ថយពពួកខ្លាញ់ ឬប្រេងកែច្នៃ និងពពួកអាហារ និងភេសជ្ជផ្អែម ។ ការហាត់ប្រាណប្រមាណជា ១៥០នាទី នៅក្នុងមួយសប្តាហ៍ក៏វាអាចជួយមួយផ្នែកដែរ ។
សម្រាប់ទីតាំងរស់នៅវិញ គឺគួរណាស់តែនៅក្នុងតំបន់ដែលមិនសូវមានឧស្ម័នបំពុលច្រើន ហើយព្យាយាមរស់នៅកន្លែងដែលមានបរិស្ថានស្អាត មានអនាម័យ មានពណ៌បៃតង គេងឫសម្រាន្តឲ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ហើយជាពិសេស គឺឧស្សាហ៍ត្រួតពិនិត្យសុខភាព ។
សរុបមកវិញ កំណើននៃអ្នកកើតមហារីកនៅកម្ពុជា គឺមានការកើនឡើងខ្ពស់ ប្រសិនបើយើងមិនប្រញាប់ប្រញាល់ស្វែងរកវិធីបង្ការ និងការពារឲ្យទាន់ពេលវេលានោះទេ វា គឺជាបន្ទុកនៃសង្គមមួយធ្ងន់ធ្ងរ ។ អ្នកដែលកើតជំងឺនេះជាទូទៅប្រឈមមុខនឹងការចំណាយលើការព្យាបាលខ្ពស់ ។ ដូច្នេះមានតែបង្ការប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែដើម្បីបង្ការបានជោគជ័យ វាទាល់តែមានការសិក្សា និងអង្កេតច្បាស់លាស់អំពីស្ថានភាព និងមូលហេតុនៃការរីករាលដាលនៃជំងឺនេះនៅកម្ពុជា ។
អ្វីដែលយើងខ្ញុំបានចែករំលែកវិធីបង្ការ និងការពារខាងលើនេះ គឺគ្រាន់តែជាចំណេះដឹងទូទៅរួម ប៉ុន្តែកម្ពុជាវាអាចមានកត្តាដាច់ដោយឡែក ឬក៏មានលក្ខណៈពិសេសខុសពីលក្ខណរួមដូច្នេះហើយបានទាមទារការសិក្សាលម្អិត ដើម្បីដឹងឫសគល់ពិតប្រាកដ ៕