មិនថា នៅកម្ពុជា និងថៃ នោះទេ ឲ្យតែជាគណបក្ស ឬអ្នកនយោបាយប្រឆាំង គឺតែងតែចោទប្រកាន់បក្សកាន់អំណាច ដែលដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសរៀងៗខ្លួនថា បាត់បង់ទឹកដីទៅអោយប្រទេសជិតខាងខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់ ។…
មិនថា នៅកម្ពុជា និងថៃ នោះទេ ឲ្យតែជាគណបក្ស ឬអ្នកនយោបាយប្រឆាំង គឺតែងតែចោទប្រកាន់បក្សកាន់អំណាច ដែលដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសរៀងៗខ្លួនថា បាត់បង់ទឹកដីទៅអោយប្រទេសជិតខាងខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់ ។ នេះជាចរិតរបស់អ្នកនយោបាយកេងចំណេញលើអារម្មណ៍ជាតិនិយមរបស់ប្រជាជនស្លូតត្រង់ ។ ការដុតរឿងនេះនឹងមិនចំណេញទាំងកម្ពុជា និងថៃ ហើយមានតែខាតពេល និងអាចឈានដល់ជម្លោះប្រដាប់អាវុធ បើសិនជារឿងនេះកាន់តែធ្ងន់ហួសពីការគ្រប់គ្រងបាន ។
សម្រាប់កម្ពុជាក្រុមអ្នកនយោបាយប្រឆាំង ជាពិសេសអ្នកដែលនិរទេសខ្លួនទៅនៅបរទេសបានអះអាងថា រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានកំពុងតែដឹកនាំប្រទេសធ្វើឲ្យបាត់បង់ទឹកដីដូចជាកោះគុត ប្រាសាទតាមាន់ធំ ជាដើមទៅអោយថៃ និងផ្នែកខ្លះទៀតទៅអោយវៀតណាម ។ល។
តាំងពីពេលដែលធ្វើនយោបាយនៅក្នុងស្រុករហូតដល់រសាត់អណ្តែតចេញឆ្ងាយពីប្រទេស ក្រុមអ្នកនយោបាយទាំងនោះនៅតែបន្តយករឿងព្រំដែននេះឆ្កឹះរំលេចហើយ ព្យាយាមដុតវាឲ្យចេញជាបញ្ហានៅក្នុងនិន្នាការប្រឆាំងរដ្ឋាភិបាលជាបន្តបន្ទាប់ ។ ប៉ុន្តែការចោទប្រកាន់ គឺមិនមានមូលដ្ឋានផ្នែកច្បាប់ និងការការពិតឡើយ ។ ចំណែកប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាននិយាយហើយនិយាយទៀតថា រដ្ឋាភិបាលមិនធ្វើអោយបាត់បង់ទឹកដី សូម្បីតែមួយមីលីម៉ែត្រ ។ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា សម្តេចមហាបវរធិបតី បានពន្យល់ទៀតថា រឿងទំនាស់ទឹកដីមិនមែនធ្វើតាមចេះតែនឹកឃើញទេ ។ វាត្រូវមានផែនការច្បាស់លាស់ ។ ចំណែកការប្រើកម្លាំងទ័ពក៏មិនមែនជាជម្រើសទេ ។
ដោយឡែក នៅថៃឯណោះវិញ លោកឧត្តមសេនីយ ប្រាវិត វង្សសុវណ្ណ មេដឹកនាំគណបក្ស ប៉ាឡាង ប្រាឆារ៉ាត នៅពេលដែលគណបក្សរបស់លោកនៅជាផ្នែកមួយនៃរដ្ឋាភិបាលចម្រុះគឺបានរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់ ប៉ុន្តែនៅពេលដែលគណបក្សលោកខ្ទាតចេញពីរដ្ឋាភិបាចម្រុះហើយក្លាយជាគណបក្សប្រឆាំងបានយកបញ្ហាព្រំដែននេះ គឺជាដើមចមចម្បងមួយរិះគន់រដ្ឋាភិបាលចម្រុះថៃដែលកំពុងតែដឹកនាំដោយលោកស្រី ផៃថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់សារព័ត៌មានថៃនានា លោក ប្រាវិត វង្សសុវណ្ណ បានចោទប្រកាន់រដ្ឋាភិបាលលោកស្រី ផៃថងថា ស៊ីណាវ៉ាត្រា ថា បានដឹកនាំប្រទេសនាំឲ្យបាត់បង់ទឹកដីទៅកម្ពុជា ។
លោកឧត្តមសេនីយរូបនេះបានសង្កត់ធ្ងន់រឿងអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នារវាងកម្ពុជា និងថៃដែលចុះនៅឆ្នាំ២០០១ ពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងធ្វើការរុករកកំណប់រ៉ែប្រេងកាត និងឧស្ម័នធម្មជាតិនៅតំបន់ត្រួតស៊ីគ្នានៅឈូងសមុទ្រថៃ ។ លោកឧត្តមសេនីយរូបនោះបានប្រើប្រាស់យុទ្ធសាស្ត្រនយោបាយបែបនោះបូកផ្សំនឹងរឿងសេដ្ឋកិច្ច និងបញ្ហាផ្សេងទៀតប្រុងផ្តួល និងបំបែករដ្ឋាភិបាលចម្រុះថៃនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ។
ក្រៅពីនោះអ្នកនយោបាយខ្លះទៀតក៏បានព្យាយាមយកកម្ទេចរងើកភ្លើងជាតិនិយមផ្សេងទៀត នៅប្រាសាទតាមាន់ធំ និងកន្លែងក្តៅៗខ្លះមកព្យាយាមឆ្កឹះផ្លុំបង្កាត់ឲ្យចេញជាអណ្តាតភ្លើងជាតិនិយមដុតកម្លោចនយោបាយរបស់រដ្ឋាភិបាលថៃបច្ចុប្បន្ននេះផងដែរ ។
រឿងជាតិនិយម និងបញ្ហាព្រំដែន គឺជារឿងដែលពិបាកនឹងដោះស្រាយបំផុត ហើយមកដល់ពេលនេះនៅលើពិភពលោកនៅមានរឿងព្រំដែនជាច្រើនដែលមិនទាន់អាចដោះចេញ ជាក់ស្តែងរឿងព្រំដែនរវាងចិន និងឥណ្ឌា រឿងថៃ និងម៉ាឡេស៊ី បញ្ហានៅសមុទ្រចិនខាងត្បូង ជាដើម ។
ដូចដែលយើងដឹង កម្ពុជា មានព្រំដែនជាប់ថៃ វៀតណាម និងឡាវ ហើយនៅក្នុងចំណោម ប្រទេសទាំងនេះមានតែកម្ពុជា និងថៃទេ ដែលជាប្រទេសប្រជាធិបតេយ្យមានគណបក្សនយោបាយច្រើន ហើយមានរដ្ឋាភិបាលដែលកើតពីការបោះឆ្នោតថ្នាក់ជាតិ ។
នៅក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ វាគឺជារឿងសំណាងមួយរបស់កម្ពុជាដែរពីព្រោះវៀតណាម និង ឡាវ គឺជាប្រទេសដឹកនាំដោយរដ្ឋាភិបាលបក្សតែមួយ ។ ប្រទេសទាំងពីរនេះមិនមានគណបក្សប្រឆាំងដូចជា នៅថៃ ។ នៅក្នុងករណីដែលប្រទេសទាំងពីរមានបក្សប្រឆាំងទៀតនោះ មិនដឹងថា តើបញ្ហាព្រំដែននឹងមានសំពាធប៉ុនណានោះទេសម្រាប់កម្ពុជា ។
មកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាមានខ្សែបន្ទាត់ព្រំដែនជាមួយនឹងវៀតណាមមានប្រវែងប្រមាណ១.២៧០គីឡូម៉ែត្រ ហើយជាមួយនឹងឡាវមានប្រវែងប្រមាណជា៥៤០គីឡូម៉ែត្រ ដោយឡែកជាមួយនឹងថៃ គឺមានប្រវែងប្រមាណជា៨០៥គីឡូម៉ែត្រ ។
មកដល់ពេលនេះ ទាំងរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា វៀតណាម ឡាវ ក៏ដូចជាថៃ បានកំពុងតែខិតខំចរចាដោះស្រាយបញ្ចប់បញ្ហានេះ គ្រាន់តែគេមិនដឹងថា វានឹងបញ្ចប់នៅពេលណាច្បាស់លាស់ឡើយ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាព្រំដែននេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាបានថ្លែងជាថ្មីនៅក្នុងកម្មវិធីសម្ភោធសមិទ្ធផលនៅសាលាវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន វាលរេញនៅខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃទី ២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ថា ការដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែនមិនអាចដោះស្រាយត្រឹមតែ១ថ្ងៃចប់បានឡើយ ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលមានជំហរខិតខំដោះស្រាយដោយឈរនៅលើច្បាប់អន្តរជាតិ និងឯកសាគតិយុទ្ធផ្សេងៗដែលមាន ហើយដែលថា កម្ពុជាបាត់ដីទៅប្រទេសជិតខាងសូមបង្ហាញមកថា បាត់កន្លែងណាស់ ហើយវាបាត់យ៉ាងម៉េច ។
សម្តេចមហាបវរធិបតី លើកឡើងថា កម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចតាមគ្រប់យន្តការ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែន ខណៈដែលដំណោះស្រាយយោធានមិនមែនជាជម្រើសទេ គ្រាន់តែកម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ ដើម្បីការពារអធិបតេយ្យ និងបូរណៈភាពដែនដីរបស់ខ្លួនប៉ុណ្ណោះ ។
សរុបទៅអ្នកនយោបាយគួរតែបន្ថយការឆ្កឹះយកបញ្ហាព្រំដែនធ្វើជាយុទ្ធសាស្ត្រនយោបាយដោយមិនមានភស្តុតាងបន្តទៀតទៅ ។ សូមកុំព្យាយាមឆ្កឹះបញ្ហដែលគ្មានមូលដ្ឋានយកមកធ្វើជាដើមចមបង្កបញ្ហា ។ នៅក្នុងករណីយើងមានភស្តុតាំងមានអំណះអំណាងមកបង្ហាញ ប្រកបដោយប្រត្យក្សភាព ចាំយើងនិយាយ នៅក្នុងករណីត្រឹមតែជាការសង្ស័យទេ កុំអី ហើយទុកអោយអ្នកជំនាញគេដោះស្រាយតាមលក្ខណៈបច្ចេកទេសទៅ ។ យើងស្រឡាញ់ទឹកដីយើង គេក៏ស្រលាញ់ទឹកដីគេ ដុតទៅដុតមក គឺមានតែសង្គ្រាមប៉ុណ្ណោះ ៕