សម្ដេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ​៖ កើត ចាស់ ឈឺ ស្លា.ប់ គឺជា​ក្រឹត្យក្រម​ធម្មជាតិ​ដែល​មិន​អាច​ចៀសវាង​បាន​បងប្រុស​ខ្ញុំ​បាន​លាចាក​លោក​នេះ​ហើយ
រាជធានី ភ្នំពេញ ៖​ សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខរដ្ឋ​ស្ដីទី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ថា កើត…
រាជធានី ភ្នំពេញ ៖​ សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខរដ្ឋ​ស្ដីទី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ថា កើត ចាស់ ឈឺ ស្លាប់ គឺជា​ក្រឹត្យក្រម​ធម្មជាតិ​ដែល​មិន​អាច​ចៀសវាង​បាន ក្នុង​ខណៈ​ដែល​បង​ទី​មួយ​របស់​សម្ដេច​បាន​ទទួលមរណភាព​នោះ​។
នៅ​លើ​បណ្ដាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គមហ្វេសប៊ុក នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ សម្ដេច​តេ​ជោ​បាន​សរសេរ​ថា (​សង្ខារ​មិន​ទៀង​តែ​ការ​ស្លាប់​គឺ​ទៀង​) បងប្រុស​ខ្ញុំ​បាន​លាចាក​លោក​នេះ​ទៅ​ហើយ បើ​ទោះ​មិន​ចង់​ទទួល​ក៏​ត្រូវ​តែ​ទទួលយក​ការ​ពិត​នេះ​ដែរ​។ បើ​ទោះបី​ខ្ញុំ​ជា​ប្អូន​តែ​ខ្ញុំ​ជា​មេ​គ្រួសារ​មួយ​នេះ​។ ខ្ញុំ និង​ភរិយា​រួម​ជាមួយ​កូន​ៗ និង​បងប្អូន​បាន​ខិតខំ​អស់​លទ្ធភាព​ដើម្បី​ព្យាបាល​បង​ទី​មួយ​។​សម្ដេច​តេ​ជោ​លើក​ឡើង​ថា ពេល​បង​ទី​២​ទទួលមរណភាព​ពេល​នោះ យើង​មិន​ហ៊ាន​ផ្តល់​ដំណឹង​ជូន​បង​ទី​១​ទេ ព្រោះ​គាត់​កំពុង​ទទួល​ការ​ព្យាបាល​ដោយ​ការ​វះកាត់​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​នាទី​ក្រុង​បាងកក​។
យើង​ព្យាយាម​លាក់បាំង​ជាមួយ​គាត់​រហូត គាត់​ដឹង​ដោយ​ខ្លួនឯង ដែល​គាត់​យំ​ផង​និយាយ​ផង​ថា (​ប្អូន​អញ​ស្លាប់​ទាំងមូល​មិន​ឱ្យ​អញ​ដឹង​)​។ ១២​ឆ្នាំ​មុន​(២០១៣) ភរិយា​របស់​គាត់​បាន​ទទួលមរណភាព ក្នុង​ពេល​ដែល​ឪពុក​បង្កើត​របស់ខ្ញុំ​ក៏​មិន​បានដឹង រហូត​ដល់​គាត់​ទទួលមរណភាព ព្រោះ​ពេល​នោះ​ឪពុក​របស់ខ្ញុំ​ក៏​កំពុង​ឈឺ​ធ្ងន់​ផង​ដែរ​។ សម្ដេច​តេ​ជោ​បន្ត​ថា លើក​នេះ​ពេល​បង​ទី​១​ទទួលមរណភាព ភរិយា​របស់ខ្ញុំ​ដែល​ជា​ប្អូនថ្លៃ​បានដឹង​តែ​មិន​អាច​មក​ទាន់ដង្ហើម​ចុង​ក្រោយ​បង​ទី​១​បាន​ដែរ​។
សម្តេច​តេ​ជោ​គូសបញ្ជាក់​ថា បងប្រុស​ម្នាក់​នេះ​បាន​លះបង់​ច្រើន​ណាស់​សម្រាប់​ប្អូន​ៗ គឺ​សុខចិត្ត​បោះបង់​ចោលការ​សិក្សា​នៅ​អនុ​វិទ្យាល័យ​នា​សម័យ​នោះ​មក​ជួយ​ពុក​ម៉ែ​ធ្វើស្រែ​ចម្ការ ដើម្បី​ផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​ប្អូន​ៗ ពិសេស​រូប​ខ្ញុំ​ទទួល​បានការ​សិក្សា​នៅ​ភ្នំពេញ​។ បំណង​ធំរ​បស់បង​ទី​១ គឺ​ធ្វើ​ថី​ផែនទី ដែល​ពេល​នេះ​ហៅ​ថា​(​មន្ត្រី​សុរិយោដី​)​។ កើត ចាស់ ឈឺ ស្លាប់ គឺជា​ក្រឹត្យក្រម​ធម្មជាតិ​ដែល​មិន​អាច​ចៀសវាង​បាន​។
គួរ​បញ្ជាក​ដែរ​ថា អ្នកឧកញ៉ា​ឧត្តម​មេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុស​បង្កើត​របស់ សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន បាន​ទទួលមរណភាព នៅ​វេលា​ម៉ោង ២ និង​២៧​នាទី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ក្នុង​ជន្មាយុ​៧៨​ឆ្នាំ ដោយ​រោគាពាធ​។ សព​នឹង​ដង្ហែ​ទៅ​បញ្ចុះ​នៅ​វត្ត​ច័ន្ទ​បុរី​វង្ស (​វត្ត​សម្តេចព្រះ​ពោធិ​វង្ស ណ​យ ច្រឹ​ក សម្ដេច​ព្រះសង្ឃ នាយករង​ទី​១ គណៈមហានិកាយ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​) ស្ថិត​ក្នុងភូមិ​សំរោង​ជើង សង្កាត់​សំរោង ខណ្ឌ​ព្រែក​ព្នៅ រាជធានី​ភ្នំពេញ នា​ថ្ងៃ​ពុធ ៥​កើត ខែចេត្រ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព​.​ស​.២៥៦៨ ត្រូវ​ថ្ងៃ​ទី​០២ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥ វេលា​ម៉ោង​០៧:១១​នាទី​ព្រឹក​។
ជីវប្រវត្តិ​សង្ខេបឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តម​មេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន​។ យោង​តាម​ការ​ចេញផ្សាយ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌​កម្ពុជា​(AKP)​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តម​មេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន មានឈ្មោះ​ដើម ហ៊ុន ឡុ​ង​សាន កើត​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៤៨ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​អង្គារ ១៥​រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំជូត សំ​រិ​ទ្ធិ​ស័ក ព​.​ស​. ២៤៩២ ភូមិ​ពាម​ក្រៅ ឃុំ​ពាម​កោះ​ស្នា ស្រុក​ស្ទឹង​ត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​កសិករ ដែល​មាន​ឪពុក​ឈ្មោះ ហ៊ុន នាង និង​ម្ដាយ​ឈ្មោះ ឌី ប៉ុក ។ លោក​ជា​កូន​ទី​១ ក្នុង​ចំណោម​បងប្អូន ៦​នាក់ ក្នុង​នោះ​ស្រី ៣​នាក់​។ លោក​បាន​រៀប​អាពាហ៍ពិពាហ៍​ជាមួយនឹង លោក​ជំទាវ ច្រឹង គឹ​ម​ហេ​ន នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​១៩៧២ និង​មាន​បុត្រាបុត្រី​ចំនួន ៥​នាក់ ក្នុង​នោះ​ស្រី ៣​នាក់​៖ កូន​ទី​១ លោក​ជំទាវ ហ៊ុន គឹ​ម​ហាក់​, កូន​ទី​២ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ជា​, កូន​ទី​៣ ឯកឧត្តម ហ៊ុន គឹ​ម​ជាតិ​, កូន​ទី​៤ លោកស្រី ហ៊ុន ចាន់​ថុ​ល​, និង​កូន​ទី​៥ លោក​ជំទាវ ហ៊ុន ម៉ា​នី​។
ក្នុង​នាម​ជា​កូន​កសិករ​ម្នាក់ នៅ​មុន​ឆ្នាំ ១៩៧០ លោក​បាន​តស៊ូ​សិក្សា​រៀនសូត្រ​នៅ​សាលា​បឋម​សិក្សា​ឃុំ​ពាម​កោះ​ស្នា និង​អនុ​វិទ្យាល័យ​ស្រុក​ស្ទឹង​ត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម និង​ក្រោយមក​បាន​ផ្លាស់​ទីលំនៅ​មក​រស់នៅ​ធ្វើ​ចំការ​នៅ ភូមិ​ចំការ​ថ្មី ឃុំ​ទ​ន្លូ​ង ស្រុក​មេមត់ ខេត្តកំពង់ចាម ជាមួយ​ឪពុក​ម្តាយ និង​ក្រុម​គ្រួសារ​។
ក្នុង​ដំណាក់កាល​សង្គ្រាម​ឆ្នាំ​១៩៧០ ដល់​ឆ្នាំ​១៩៧៥ លោក​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​តំបន់​រំដោះ​នា​ស្រុក​កំណើត និង​ក្រោយមក ប្រទេស​ជាតិ​ធ្លាក់​ក្នុង​របប​ប្រល័យពូជសាសន៍​ប៉ុ​ល​ពត​។ ពី​ឆ្នាំ​១៩៧៥ ដល់​ឆ្នាំ​១៩៧៩ លោក ព្រមទាំង​ក្រុម​គ្រួសារ បាន​រស់នៅ និង​ឆ្លងកាត់​របប​ដ៏​ខ្មៅ​ងងឹត គុក​ឥត​ជញ្ជាំង ៣​ឆ្នាំ​៨​ខែ​២០​ថ្ងៃ របប​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ ដូច​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទូទៅ​ដែរ​។
ដោយ​បញ្ញា ស្មារតី សមត្ថភាព និង​មនសិការ​ស្នេហា​ជាតិ លោក ត្រូវ​បាន​តែងតាំង​ក្នុង​មុខ​នាទី​ជា​បន្តបន្ទាប់ រួម​មាន​៖ ចាប់ពី​ឆ្នាំ​១៩៧៩ ដល់​ឆ្នាំ​១៩៨០ លោក គឺជា​យោធា​ប្រចាំ​ស្រុក​ស្ទឹង​ត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម​, ពី​ឆ្នាំ​១៩៨០ ដល់​ឆ្នាំ​១៩៨២ លោក​ត្រូវ​បាន​តែងតាំង​ជា​ប្រធាន​ទទួល​ជំនួយ​ប្រចាំ​កំពង់​ផែ​កំពង់សោម ក្នុង​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​, ពី​ឆ្នាំ​១៩៨២ ដល់​ឆ្នាំ​២០០២ លោក​ជា​អនុប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន​ដឹក​ជញ្ជូន​ដោយ​រថយន្ត នៃ​ក្រសួង​គមនាគមន៍​, ពី​ឆ្នាំ​២០០២ ដល់​ឆ្នាំ​២០១៩ លោក​ជា​អគ្គនាយករង នៃ​ភ្នាក់ងារ​កម្ពុជា​នាវាចរ (​កាំសាប​), ពី​ឆ្នាំ​២០១៩ ដល់​ឆ្នាំ​២០២២ ឯកឧត្តម ត្រូវ​បាន​តែងតាំង​ជាទី​ប្រឹក្សា​ក្រសួង​សាធារណការ និង​ដឹក​ជញ្ជូន ឋានៈ​ស្មើ​រដ្ឋលេខាធិការ និង​ពី​ឆ្នាំ​២០២២ ឯកឧត្តម ជា​រដ្ឋលេខាធិការ​នៃ​ក្រសួង​សាធារណការ និង​ដឹក​ជញ្ជូន រហូត​មក​ដល់​បច្ចុប្បន្ន​។
ក្នុង​ពលិកម្ម​ដើម្បី​ជាតិ សាសនា និង​ព្រះមហាក្សត្រ ឯកឧត្តម ត្រូវ​បាន​ប្រោស​ព្រះ​រាជទាន​នូវ​គ្រឿង​ឥស្សរិយយស​ជា​ច្រើន​ជា​ពិសេស​គ្រឿង​ឥស្សរិយយស​ខ្ពស់​បំផុត​របស់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា គឺ ថ្នាក់​ជា​តូប​ការ និង គោរមងារ​ជា អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តម​មេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន ពី​ព្រះមហាក្សត្រ នា​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៣​។
ពេញ​មួយ​ជីវិត​របស់ ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តម​មេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន ពិសេស​ពេលវេលា​ដែល​លោក​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​កសាង​ជាតិ បំពេញការងារ​សង្គម ការងារ​មនុស្សធម៌ ជា​អ្នក​កសាង​មូលដ្ឋាន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទាំង​ពុទ្ធចក្រ និង​អាណាចក្រ រួម​មាន មន្ទីរពេទ្យ មន្ទីរ​ឃុំ និង​សា​លាម​តេ្ត​យ្យ នៅ​ភូមិ​ខ្សាច់ ឃុំ​អរិយ​ក្សត្រ ស្រុក​ល្វាឯម ខេត្តកណ្ដាល​, កសាង និង​ឆ្លង​សមិទ្ធផល​នានា ជា​កេរ​មរតក​របស់ អ្នកឧកញ៉ា​មហា​ភក្តី​សប្បុរិស​ភោ​គា​ធិ​បតី ហ៊ុន នាង និង មហា​ឧបាសិកា ឌី ប៉ុក ក្នុង​វត្ត​ព្រះ​បារមី​វ​ង្គ​ត​បុរី ស្ថិត​នៅ​សង្កាត់​ទឹកថ្លា ខណ្ឌ​សែន​សុខ រាជធានី​ភ្នំពេញ​, ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​របស់ សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ជា​ប្រមុខ​។ សកម្មភាព​ដ៏​ឧត្តុង្គឧត្តម​ទាំង​អស់នេះ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តម​មេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន ទទួល​បាន​នូវ​ការ​គោរព​ស្រឡាញ់​ពី​មន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ ព្រះសង្ឃ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន​៕