ក្រសួង​ចំនួន​២​ ជួប​ពិភាក្សា​គិតគូរ ​អំពី​ការ​ផ្ទេរ​មន្ត្រីរាជការ
រាជធានី​ភ្នំពេញ ​៖ ​ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈ និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ​បាន​ជួប​គ្នា​ពិភាក្សា​គិតគូរ​អំពី​ការ​ផ្ទេរ​មន្ត្រី ដោយ​ត្រូវ​ថ្លឹងថ្លែង​ជា​មូលដ្ឋាន​លើ​ស្ថានភាព​របស់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ​ផង អត្ថប្រយោជន៍​របស់​សិស្សានុសិស្ស​ផង…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ​៖ ​ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈ និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ​បាន​ជួប​គ្នា​ពិភាក្សា​គិតគូរ​អំពី​ការ​ផ្ទេរ​មន្ត្រី ដោយ​ត្រូវ​ថ្លឹងថ្លែង​ជា​មូលដ្ឋាន​លើ​ស្ថានភាព​របស់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ​ផង អត្ថប្រយោជន៍​របស់​សិស្សានុសិស្ស​ផង និង​បរិបទ ​នៃ​ការ​កែទម្រង់រដ្ឋបាល​សាធារណៈ​ផង​ ។
ការ​ជួប​ពិភាក្សា​របស់​តំណាង​ក្រសួង​ ចំនួន​២​ខាងលើ ​ដោយ​គោរព​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន និង​អនុវត្ត​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់ តាម​អនុសាសន៍ និង​ការ​ណែនាំ​របស់​សម្តេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈ និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​ជួប​គ្នា​ពិភាក្សា និង​គិតគូរ​ ទៅ​លើ​បច្ចេកទេស និង​យន្តការ ព្រមទាំង​វិធីសាស្ត្រ​នានា សំដៅ​ដល់​ការ​ដោះស្រាយ​ករណី​ស្នើ​សុំ​ផ្ទេរ​ទីកន្លែង​បំពេញការងារ​របស់​មន្ត្រីរាជការ​ស៊ី​វិល ​ដែល​ជា​គ្រូបង្រៀន​ ។
យោង​តាម​បណ្តាញ​សង្គម​របស់​ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈ​ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ​កិច្ចប្រជុំ​កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ត្រូវ​បាន​ដឹកនាំ​ដោយ​ឯកឧត្តម យក់ ប៊ុ​ន​ណា រដ្ឋមន្ត្រី​ស្តីទី​ក្រសួង​មុខងារសាធារណៈ ដោយ​ទទួល​បានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​សំណាក់​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភាចា​រ្យ ណាត ប៊ុ​ន​រឿ​ន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ព្រមទាំង លោក​ជំទាវ គឹ​ម សេដ្ឋា​នី រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ និង​ឯកឧត្តម លោក​ជំទាវ លោក លោកស្រី​ប្រតិភូ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា​ជា​ច្រើន​រូប​ទៀត ​។
កិច្ចប្រជុំ​បច្ចេកទេស​នា​រសៀល​នេះ បាន​គិតគូរ ថ្លឹងថ្លែង គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ទាំងអស់ រួម​បញ្ចូល​ទាំង​ការ​គិតគូរ​ពី​ស្ថានភាព​របស់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែល​មាន​បំណង​ផ្ទេរ កន្លែង​បំពេញការងារ ក៏​ដូច​ជា​ការ​គិតគូរ​ថ្លឹងថ្លែង​ទៅ​ដល់​ប្រយោជន៍​របស់​សិស្សានុសិស្ស ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​តាម​តំបន់​នានា​ទូ​ទាំង​ប្រទេស ដែល​មាន​តម្រូវការ​ចាំបាច់​នូវ​ក្នុង​ការ​ទទួល​បានការ​អប់រំ​ ។
នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​បច្ចេកទេស​នេះ ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ត្រីរាជការ​នៃ​ក្រសួង​ទាំង​២ បាន​ពិភាក្សា ផ្លាស់​ប្តូរ​យោបល់​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក ធ្វើ​យ៉ាងណា​ព្យាយាម​រក​ដំណោះស្រាយ​ដែល​សម​ស្រប​ជូន​ទៅ​ដល់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ​ផង ក៏​ដូច​ជា​សិស្សានុសិស្ស​ផង ព្រមទាំង​ប្រយោជន៍​ដែល​ជា​គោលដៅ​រួម​នៃ​តម្រូវការ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​បរិបទ​នៃ​កំណែទម្រង់រដ្ឋបាល​សាធារណៈ​ផង​ ។
កិច្ចប្រជុំ​ទទួល​បាន​មតិយោបល់ និង​ធាតុ​ចូល​ជា​ច្រើន ដើម្បី​រៀបចំ​គោរព​ជា​របាយការណ៍​ជូន​ថ្នាក់ដឹកនាំ ពិនិត្យ សម្រេច​ធ្វើ​យ៉ាងណា​សម្រួល​ដល់​ការ​ដោះស្រាយ​ស្ថានភាព​នានា​របស់​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និង​ដោះស្រាយ​ស្ថានភាព​ដូចដែល​បាន​រៀបរាប់​ខាងលើ និង​ស្រប​ទៅ​តាម​ទស្សនៈវិស័យ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​សម្តេច​ធិ​បតី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​មន្ត្រី និង​ការ​រៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ​ឱ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ ៕​