ឡាវ គាំទ្រ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សិក្សា​បង្កើត​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ជាមួយ​ខេត្តរតនគិរី​ កម្ពុជា
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ឡាវ បាន​បង្ហាញ​ការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សិក្សា​បង្កើត​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ជាមួយ​ខេត្តរតនគិរី និង​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន ខិតខំ​ពង្រឹង​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​គ្នា​ឱ្យ​បាន​ជិត​ស្និទ្ធ​លើ​ការងារ​ថែរក្សា​សន្តិសុខ​តាម​ខ្សែ​បន្ទាប់​ព្រំដែន ។ ការ​គាំទ្រ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ឡាវ បាន​បង្ហាញ​ការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សិក្សា​បង្កើត​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ជាមួយ​ខេត្តរតនគិរី និង​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន ខិតខំ​ពង្រឹង​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​គ្នា​ឱ្យ​បាន​ជិត​ស្និទ្ធ​លើ​ការងារ​ថែរក្សា​សន្តិសុខ​តាម​ខ្សែ​បន្ទាប់​ព្រំដែន ។
ការ​គាំទ្រ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​កម្ពុជា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ លោក​បណ្ឌិត សន​សៃ ស៊ី​ផា​ន់​ដ​ន នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ឡាវ នេះ​បើ​តាម​លោក រ៉េ​ន រតនៈ អ្នកនាំពាក្យ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្ដិ​បណ្ឌិត ស សុខា បាន​ថ្លែងប្រាប់​ក្រុម​អ្នក​សារព័ត៌មាន នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ ក្រោយ​បញ្ចប់​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ឡាវ នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។
ក្នុង​ជំនួប​នោះ រដ្ឋមន្ដ្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​កម្ពុជា ក៏​បាន​ជម្រាប​ជូន នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី នូវ​ការ​គាំទ្រ ប្រកបដោយ​ភាព​ជឿជាក់​ចំពោះ​លទ្ធផល​នៃ​ជំនួប​រវាង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​កំពូល នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ដែល​ជា​សក្ខីភាព​បញ្ជាក់​យ៉ាង​ច្បាស់​អំពី​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ដ៏​ល្អ ជា​ពិសេស​ការ​ជួយ​គាំទ្រ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក ឈរ​លើ​ស្មារតី​មិត្តភាព និង​សាមគ្គីភាព ក្នុង​បុព្វហេតុ​រួម នៃ​សុខុមាលភាព​របស់​ប្រជាជន នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ តាម​ស្មារតី នៃ​ភាព​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ គង់វង្ស និង​យូរអង្វែង ។
ភ្ជាប់​នឹង​ការ​ជម្រាប​ជូន​ដោយ​សង្ខេប អំពី​លទ្ធផល នៃ​ជំនួប​ទ្វេភាគី និង​កិច្ចប្រជុំ​ពេញអង្គ រដ្ឋមន្ដ្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​កម្ពុជា បាន​ស្នើ​សុំ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ និង​ជួយ​ជ្រោមជ្រែង ការ​អនុវត្ត​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ឆ្នាំ​២០២៥ រវាង​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​កម្ពុជា និង​ក្រសួង​សន្តិសុខ​សាធារណៈ​ឡាវ ឱ្យ​សម្រេច​បាន​ជោគជ័យ ផង​ដែរ ។
ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប លោក សន សៃ​ស៊ី​ផា​ន់​ដ​ន នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ឡាវ បាន​កោតសរសើរ​ប្រកបដោយ​ការ​លើកទឹកចិត្ត ចំពោះ រដ្ឋមន្ដ្រី​មហាផ្ទៃ​កម្ពុជា ដែល​បាន​ដឹកនាំ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​យ៉ាង​សកម្ម និង​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព រួមចំណែក​ធ្វើ​ឱ្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាល​ទី​៧ នៃ​រដ្ឋសភា ក្រោម​ការ​ដឹក​នា​របស់ សម្តេច​ធិ​បតី សម្រេច​បាន​ម​សិទ្ធ​ផល​ជា​ច្រើន​ជូន​ជាតិ និង​ប្រជាជន​កម្ពុជា ។
នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បាន​វាយតម្លៃ​ជា​វិជ្ជមាន​ចំពោះ​លទ្ធ ផល​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​កម្ពុជា និង​ក្រសួង​សន្តិសុខ​សាធារណៈ​ឡាវ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ និង​បង្ហាញ​ការ ជឿជាក់​ថា​ស្ថាប័ន​ទាំង​ពីរ​នឹង​ខិតខំ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ដូច​មាន​ក្នុង​កំណត់ហេតុ​ឆ្នាំ​២០២៥ ឱ្យ​សម្រេច​បាន​ជោគជ័យ ។
នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ឡាវ ក៏​បាន​បង្ហាញ​ការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សិក្សា​បង្កើត​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ជាមួយ​ខេត្តរតនគិរី និង​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន រួម​ទាំង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​គ្រប់​កម្រិត ខិតខំ​ពង្រឹង​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​គ្នា​ឱ្យ បាន​ជិត​ស្និទ្ធ លើ​ការងារ​ថែរក្សា​សន្តិសុខ​តាម​ខ្សែ​បន្ទាប់​ព្រំដែន ជា​ពិសេស​ការ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស និង​ខិតខំ​បង្ក​លក្ខណៈ​ឱ្យ បាន​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែម​ទៀត​លើ​ការ​ជំរុញ​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម និង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​រវាង​ប្រជាជន និង​ប្រជាជន ៕