ផ្សព្វផ្សាយ​ចំណេះដឹង​ពី​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​ដល់​ពលរដ្ឋ ដើម្បី​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ថវិការ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ការ​បញ្ជ្រាប​ចំណេះដឹង​ពី​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​ដល់​សំណាក់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​រួម​ទាំង​ការ​បញ្ចូល​អក្ខរកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សាអប់រំ​ទូទៅ​របស់​សាលា​រដ្ឋ មិន​ត្រឹមតែ​ជួយ​តម្រង់​ទិស ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ថវិការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទេ តែ​វា​ក៏​ជា​ផ្នែក​មួយ​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ជាតិ…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ការ​បញ្ជ្រាប​ចំណេះដឹង​ពី​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​ដល់​សំណាក់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​រួម​ទាំង​ការ​បញ្ចូល​អក្ខរកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សាអប់រំ​ទូទៅ​របស់​សាលា​រដ្ឋ មិន​ត្រឹមតែ​ជួយ​តម្រង់​ទិស ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ថវិការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទេ តែ​វា​ក៏​ជា​ផ្នែក​មួយ​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ជាតិ នេះ​បើ​តាម​លោក​ជំទាវ ឌិ​ត នី​តា ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា ។
បញ្ជាក់​ក្នុង​កិច្ច​ពិភាក្សា​ជាមួយ​អ្នក​សារព័ត៌មាន និង​អ្នកជំនាញ​ក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ ស្តី​ពី «​ការ​ចូលរួម​ផ្សព្វផ្សាយ​ចំណេះដឹង​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​ប្រកបដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​» នា​សណ្ឋាន​គារ NOVOTEL ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
លោក​ជំទាវ ឌិ​ត នី​តា ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា សមាគម​ទាំង​២ គឺ​សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា និង​សមាគម​ធនាគារ​កម្ពុជា បាន​ខិតខំ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ជាមួយ​ការងារ​ជា​ច្រើន​នា​កន្លង​មក ដោយ​ក្នុង​ចំណោម​នេះ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ការ​ផ្តល់​ចំណេះដឹង​ដល់​សាធារណជន គឺជា​ការងារ​អាទិភាព​។ ក្រៅពី​នេះ​សាធារណជន​ទូទៅ ដែល​មិនមែន​ជា​អតិថិជន ក៏​គាត់​ត្រូវ​តែ​ទទួល​បាន​នូវ​ចំណេះដឹង​ដូច​គ្នា​។ សមាគម​ទាំង​២ កន្លង​មកនេះ បាន​គាំទ្រ ក្នុង​ការ​ដាក់​បញ្ចូល​កម្មវិធី​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បញ្ចូល​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សា ដែល​មាន​សម្រាប់​សិស្ស​ថ្នាក់​ទី​៤ និង​ទី​៧ ជាដើម​។ សម្រាប់​នា​ថ្មី​ៗ​នេះ ក៏​មានការ​រៀបចំ​ដាក់​បញ្ចូល​កម្មវិធី​សិក្សា​ថ្មី​ៗ​បន្ថែម​ទៀត​ដល់​សិស្សានុសិស្ស ដែល​ទាំងនេះ គឺ​ធ្វើ​ឡើង​សម្រាប់​កសាង​ធនធានមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា ដែល​ជា​ទំពាំង​ស្នង​ឬ​ស្សី ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គេ​មាន​បំ​ណិ​ន​ជីវិត ទៅ​លើ​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​។ ក្រៅ​អំពី​នេះ ការ​ធ្វើ​សិក្ខាសាលា​នៅ​តាម ភូមិ ស្រុក ក៏​ជា​ផ្នែក​សំខាន់​មួយទៀត សម្រាប់​ផ្តល់​លើ​ចំណេះដឹង​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ដល់​ពលរដ្ឋ​ឱ្យ​បាន​ជ្រួតជ្រាប​ពី​បញ្ហា​នេះ ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ថវិការ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព ។
លោក​ជំទាវ ឌិ​ត នី​តា បាន​ថ្លែង​ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា ៖ នា​ថ្មី​ៗ​មកនេះ សមាគម​បាន​ចងក្រង​ពី​ក្រមសីលធម៌ វិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់​ភ្នាក់ងារឥណទាន​។ ចំណុច​មួយ ក្នុង​ក្រមសីលធម៌ វិជ្ជាជីវៈ​នោះ គឺ​ការ​ផ្តល់​នូវ​ចំណេះដឹង​មូលដ្ឋាន​ដល់​អតិថិជន ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គាត់​យល់​ដឹង​ពី​លក្ខខណ្ឌ​ផ្សេង​ៗ​ដូច​ជា កិច្ចសន្យា ការ​យល់​ដឹង​ពី​ចំណុច​សំខាន់​ៗ ទៅ​លើ​ឥណទាន ។
លោក រ័​ត្ន សោភ័ណ ប្រធាន​សមាគម​ធនាគារ​នៅ​កម្ពុជា បាន​ថ្លែង​ថា របៀប​វី​រៈ​សំខាន់​របស់​សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា និង​សមាគម​ធនាគារ​កម្ពុជា គឺ​បាន​ផ្តល់​ចំណេះដឹង ហើយ​ពិសេស​ការ​ផ្តល់​ឥណទាន ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​។ យើង​បាន​ធ្វើ​ស្ទើរ​គ្រប់​វិស័យ​ទាំងអស់ ទាំង​អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច អាជីវកម្ម​ខ្នាត​ធំ​។ ក្រៅពី​នេះ សមាគម ក៏​បាន​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​សាលា​រដ្ឋ ដើម្បី​បង្កើន​ចំណេះដឹង​បន្ថែម​ទៀត​លើ​វិស័យ​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហើយ​ចំណេះ​ជំនាញ​នេះ អាច​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​ជីវិត​រស់នៅ​របស់​ពួក​គាត់​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ថវិការ​បាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត​។ ក្រៅពី​នេះ សមាគម​ក៏​បាន​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​សាលារៀន​រដ្ឋ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ផ្នែក​គណិត​វិទ្យា​ថ្នាក់​ទី​៧ ទី​៨ និង​ថ្នាក់​ទី​៩ ជាមួយ​ចំណេះ​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ហើយ​គាត់​អាច​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​ជីវិត​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ឬ​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​គាត់​។
លោក​បាន​ថ្លែង​ថា ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ការ​អប់រំ​លើ​ចំណេះដឹង​នឹង​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​ប្រកបដោយ​ទទួលខុសត្រូវ​នេះ គឺជា​របៀប​វី​រៈ​កាន់តែ​សំខាន់​ទៅ​ៗ មិន​អាច​មើល​រំលង​បាន​ឡើយ ។
ទាក់ទិន​ក្នុង​រឿង​នេះ​លោក អឿ សុធា​រ័​ត្ន ប្រធាន​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​ក្រេ​ឌី​ត ប្យួ​រ៉ូ ខេ​ម​បូ​ឌា (CBC) បាន​បញ្ជាក់​ថា ការ​ផ្តល់​ចំណេះដឹង និង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​បញ្ហា​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក៏​ជា​ផ្នែក​មួយ​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ពលរដ្ឋ ដែល​ត្រូវ​យល់​ដឹង​ពិសេស​ទៅ​លើ​កម្ចី ឬ​ការ​សង​មក​វិញ​ទាន់​ពេលវេលា ដែល​បញ្ហា​នេះ​ធ្វើ​ឱ្យ​ពួក​គាត់​មិន​ជួប​បញ្ហា​ប្រឈម ឬ​ក៏​ត្រូវ​ជួប​ផល​លំបាក​ណាមួយ ក៏​ព្រោះ​ដោយសារ​តែ​កង្វះ​ចំណេះដឹង​មួយ​នេះ ៕