អបអរសាទរ​! ជប៉ុន​ជា​ប្រទេស​ដំបូង​គេ​កក់​កៅអី​ព្រឹត្តិការណ៍ World Cup ឆ្នាំ ២០២៦
ប្រទេស​ជប៉ុន ៖ ជប៉ុន​បាន​ក្លាយជា​ប្រទេស​មិនមែន​ម្ចាស់ផ្ទះ​ដំបូង​គេ​បង្អស់ (Non-host) កក់​កៅអី​ព្រឹត្តិការណ៍ World Cup ឆ្នាំ ២០២៦ ដែល​រួម​មាន​សហ​ម្ចាស់ផ្ទះ​កា​ណា​ដា…
ប្រទេស​ជប៉ុន ៖ ជប៉ុន​បាន​ក្លាយជា​ប្រទេស​មិនមែន​ម្ចាស់ផ្ទះ​ដំបូង​គេ​បង្អស់ (Non-host) កក់​កៅអី​ព្រឹត្តិការណ៍ World Cup ឆ្នាំ ២០២៦ ដែល​រួម​មាន​សហ​ម្ចាស់ផ្ទះ​កា​ណា​ដា ម៉ិ​ក​ស៊ិ​ក និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​រង់ចាំ​នៅ​ទីនោះ​ស្រេច បន្ទាប់​ពី​យកឈ្នះ​បា​រ៉ែ​ន​លទ្ធផល ២​ទល់​នឹង​០ នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រកួត​ជម្រុះ​ប្រចាំ​ទ្វីបអាស៊ី កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។
ខ្សែបម្រើ​ប្រយុទ្ធ Daichi Kamada របស់​ក្រុម Crystal Palace និង​ខ្សែបម្រើ​ប្រយុទ្ធ​ស្លាប Takefusa Kubo របស់​ក្រុម Real Sociedad គឺជា​អ្នករក​គ្រាប់​បាល់​ជ័យជម្នះ​ជូន​ក្រុម​សា​មូ​រ៉ៃ​ជប៉ុន​កក្រើក​កីឡដ្ឋាន Saitama​។ ហើយ​តាម​រយៈ​លទ្ធផល​នេះ គឺ​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ជប៉ុន​ឈ្នះ​កៅអី​ព្រឹត្តិការណ៍ World Cup ឆ្នាំ ២០២៦ ដែល​កា​ណា​ដា ម៉ិ​ក​ស៊ិ​ក និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​រួម​គ្នា ក៏​ដូច​ជា​ប្រទេស​ដំបូង​គេ​បង្អស់ ដែល​បាន​កក់​កៅអី​ព្រឹត្តិការណ៍​បាល់ទាត់​ដ៏​ធំ​បំផុត​របស់​ពិភពលោក​មួយ​នេះ នៅ​ឆ្នាំ​ក្រោយ​ផង​ដែរ​។
ជប៉ុន​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​របស់​លោកគ្រូ​បង្វឹក Hajime Moriyasu បាន​បញ្ចប់​នៅ​កំពូល​តារាង​ពូ​ល B ការ​ប្រកួត​ជម្រុះ​ជុំ​ទី​២ ប្រចាំ​ទ្វីបអាស៊ី ជាមួយ​កំណត់​ត្រា​ឈ្នះ​ទាំង​៦​ប្រកួត (​លេង​២​ជើង​) លើ​កូរ៉េ​ខាងជើង ស៊ី​រី និង​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ដោយ​ស៊ុត​បញ្ចូល​ទី​បាន​២៤​គ្រាប់ និង​មិន​របូត​សូ​ម្បី​តែ​១​គ្រាប់​។ ឈាន​ដល់​ការ​ប្រកួត​ជម្រុះ​ជុំ​ទី​៣ ជប៉ុន​ដែល​ឈ្នះ​កក់​កៅអី World Cup 2026 ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ ក៏​កំពុង​តែ​បន្ត​ឈរ​នៅ​កំពូល​តារាង​ពូ​ល C ក្រោយ​ឆ្លងកាត់​៧​ប្រកួត ឈ្នះ ៦ និង​ស្មើ ១ មាន​១៩​ពិន្ទុ តាម​ពីក្រោយ​ដោយ​អូស្ត្រាលី​មាន​១០​ពិន្ទុ អា​រ៉ា​ប៊ី​សា​អូឌីត​មាន​៩​ពិន្ទុ និង​ឥណ្ឌូ​ណេ​ស៊ី បា​រ៉ែ​ន និង​ចិន ដែល​មាន​៦​ពិន្ទុ​ស្មើគ្នា ដ្បិត​នៅ​សល់​៣​ប្រកួត​ទៀត ទើប​បញ្ចប់​ការ​ប្រកួត​។