រាជធានីភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ អង្គការសត្វព្រៃ និងរុក្ខជាតិ និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ បានរួមគ្នាស្តារវត្តមានក្រពើភ្នំពូជសុទ្ធឡើងវិញ នៅតំបន់ឧទ្យានជាតិវីរៈជ័យ តាមរយៈការលែងក្រពើភ្នំពូជសុទ្ធ ចំនួន១០ក្បាល ជាលើកដំបូងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរួម នាថ្ងៃ១៨ មីនា បានឲ្យដឹងថា ក្រពើភ្នំពូជសុទ្ធ ចំនួន១០ក្បាល ដែលបានលែងនេះជាលើកដំបូង ទៅក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាលឆ្ងាយពីមនុស្ស ក្នុងឧទ្យានជាតិវីរៈជ័យ នៃកម្ពុជា បន្ទាប់ពីប្រភេទនេះ បានបាត់វត្តមានពីឧទ្យានជាតិនេះ ក្នុងរយៈពេលជាង២០ឆ្នាំកន្លងមក។ ចាប់ពីឆ្នាំ២០២១ ដល់ឆ្នាំ២០២៣ ភាគីពាក់ព័ន្ធបានសិក្សាវាយតម្លៃអំពីប្រភេទទីជម្រកសមស្រប ហើយបានរកឃើញតំបន់ដាច់ស្រយាលជាមួយនឹងលក្ខខណ្ឌជម្រកដ៏ល្អបំផុត សម្រាប់ប្រភេទក្រពើភ្នំ នៅឧទ្យានជាតិវីរៈជ័យ។ ជាមួយនឹងការលែងនេះ ក៏បានប្រើបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយ ដោយប្រើឧបករណ៍កត់ត្រាសំឡេង ដើម្បីតាមដានការបំផ្លាស់ទី និងការរស់រានមានជីវិតរបស់សត្វក្រពើភ្នំ ដែលជាការផ្តល់ទិន្នន័យដ៏មានសារសំខាន់ក្នុងការងារអភិរក្ស និងស្តារវត្តមានក្រពើភ្នំប្រភេទ ។
លោក Pablo Sinovas នាយកប្រចាំប្រទេស នៃអង្គការសត្វព្រៃ និងរុក្ខជាតិ លើកឡើងថា ក្នុងរយៈពេល ២៥ឆ្នាំកន្លងមកនេះ អង្គការសត្វព្រៃ រួមទាំងសហគមន៍មូលដ្ឋានផងដែរ បាននិងកំពុងប្រឹងប្រែងធ្វើយ៉ាងណាការពារ និងអភិរក្សក្នុងការស្តារប្រភេទនេះកុំឲ្យផុតពូជពីក្នុងធម្មជាតិ ជាមួយនឹងលទ្ធផលវិជ្ជមាន និងសន្ទុះ នៃការអភិរក្ស និងកិច្ចសហការក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ។
លោកបន្តថា ជាទូទៅ ក្រពើភ្នំត្រូវការពេលជាង១០ឆ្នាំ ទម្រាំធំពេញវ័យ ហើយក្រពើភ្នំ ដែលបានលែងជាលើកដំបូង ដោយកម្មវិធីបង្កាត់ពូជក្រពើភ្នំសុទ្ធបាននិងកំពុងចាប់ផ្តើមបង្កាត់ពូជពងកូនដោយខ្លួនឯងនៅក្នុងធម្មជាតិ ដែលជួយជម្រុញឲ្យមានការកើនឡើង នូវចំនួនប្រភេទនេះនៅក្នុងធម្មជាតិ ។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម មានប្រសាសន៍ថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១១ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ក្រសួងបានសហការព្រលែងសត្វក្រពើភ្នំពូជសុទ្ធ ចំនួន១២លើក ទៅក្នុងព្រៃធម្មជាតិនៃតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញ ។ ក្រសួងបន្តលើកទឹកចិត្ត និងត្រៀមខ្លួនជានិច្ច ក្នុងការសហការជាមួយអង្គការអង្គការសត្វព្រៃ ដើម្បីទទួលបានសមិទ្ធផលថ្មីៗបន្ថែមទៀត ក្នុងការងារអភិរក្សធនធានធម្មជាតិនៅកម្ពុជាឲ្យបានគង់វង្ស ។
ចំណែក ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានវិញ បានឲ្យដឹងដែរថា ក្រពើភ្នំជាប្រភេទដ៏កម្របំផុតនៅលើពិភពលោក ប៉ុន្តែសង្កេតឃើញប្រភេទនេះ មានវត្តមានច្រើនជាងគេនៅកម្ពុជា តាមរយៈកិច្ចប្រឹងប្រែងរបស់ទាំងអស់គ្នា ។
សូមបញ្ជាក់ថា រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ក្រពើភ្នំពូជសុទ្ធ ជិត២០០ក្បាល ត្រូវបានលែងចូលទៅក្នុងទីជម្រកធម្មជាតិ ដាច់ស្រយាលពីមនុស្សរស់នៅ និងមានសុវត្ថិភាពនៅតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញ ភាគនិរតី នៃកម្ពុជា និងមានសំបុកពងកូនក្រពើភ្នំ ចំនួន៦០ក្បាល ត្រូវបានរកឃើញក្នុងតំបន់ជួរភ្នំក្រវាញនេះផងដែរ។ ដោយឡែក តាមរយៈប្រវត្តិ នៃឧទ្យានជាតិវីរៈជ័យ ដែលធ្លាប់មានវត្តមានក្រពើភ្នំធម្មជាតិរស់នៅតាំងពីយូរយារណាស់មកហើយ ដូច្នេះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីស្តារវត្តមានប្រភេទនេះ នៅក្នុងតំបន់នេះ អាចនឹងទទួលបានជោគជ័យ ៕