វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា ទោះបីជា​នៅ​តែ​បន្ត​មាន​កំណើន​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​កំណើន​នោះ​កំពុង​តែ​ដើរ​ថយក្រោយ ស្រប​ពេល​ដែល​អត្រា​ឥណទាន​មិន​ដំណើរការ​នៅ​តែ​ខ្ពស់ រហូត​ដល់​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ​នានា​ចាប់ផ្តើម​រឹត​បន្តឹង​ការ​ចំណាយ ហើយ​មួយ​ចំនួន​កំពុង​តែ​សំឡឹង​កាត់​បន្ថយ​បុគ្គលិក ។ របាយការណ៍​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៤ ដែល​ចេញ​ដោយ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ដែល​ជា​អាណាព្យាបាល​វិស័យ​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​ប្រទេស​បាន​អះអាង​ថា…
វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា ទោះបីជា​នៅ​តែ​បន្ត​មាន​កំណើន​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​កំណើន​នោះ​កំពុង​តែ​ដើរ​ថយក្រោយ ស្រប​ពេល​ដែល​អត្រា​ឥណទាន​មិន​ដំណើរការ​នៅ​តែ​ខ្ពស់ រហូត​ដល់​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ​នានា​ចាប់ផ្តើម​រឹត​បន្តឹង​ការ​ចំណាយ ហើយ​មួយ​ចំនួន​កំពុង​តែ​សំឡឹង​កាត់​បន្ថយ​បុគ្គលិក ។
របាយការណ៍​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៤ ដែល​ចេញ​ដោយ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ដែល​ជា​អាណាព្យាបាល​វិស័យ​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​ប្រទេស​បាន​អះអាង​ថា គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​នានា​របស់​កម្ពុជា​បាន​កត់ត្រា​កំណើន​ឥណទាន​ដ៏​យឺត​បំផុត ។
របាយការណ៍​បាន​និយាយ​ថា អត្រា​ប្រាក់​កម្ចី​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​បាន​កើនឡើង​ត្រឹមតែ​៣​ភាគរយ​ជាមួយនឹង​ទំហំ​សាច់ប្រាក់ នៅ​ក្នុង​រង្វង់​ជិត​៦០​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នៅ​ចុងឆ្នាំ​២០២៤ ខណៈ​ពេល​ដែល​ប្រាក់​បញ្ញើ​របស់​អតិថិជន​បាន​កើនឡើង​១៦,៣ ភាគរយ ជាមួយនឹង​ទឹកប្រាក់​៥៧ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ អត្រាកំណើន​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៣​កន្លង​ទៅ គឺ​កាន់តែ​ថយ​ចុះ​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់ ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៣ ។
តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​ដោយសារ​ព័ត៌មាន​នៅ​ក្នុងស្រុក កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៣ កំណើន​ឥណទាន​នៅ​កម្ពុជា គឺ​កត់ត្រា​ជាមួយនឹង​កំណើន​៤,៨ ភាគរយ នៅ​ក្នុង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​សរុប ៥៦,៦ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ ក្រៅពី​នោះ​ទំហំ​ឥណទាន​មិន​ដំណើរការ នៅ​បណ្តា​ធនាគារ គឺ​មាននៅ​ក្នុង​រង្វង់​៧,៩ ភាគរយ និង​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​មាន​អត្រា ៩​ភាគរយ​ដែល​ជា​អត្រា​ខ្ពស់​បំផុត​ផង​ដែរ ។
របាយការណ៍​ដដែល​នេះ​បាន​និយាយ​ថា ទ្រព្យសកម្ម​បច្ចុប្បន្ន​នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា បាន​កើនឡើង​ដល់​ជាង​៩១​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤ ពោល គឺ​កើនឡើង​៧​ភាគរយ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ស្ថានភាព​នៃ​ការ​ថមថយ​ផ្នែក​ឥណទាន ដែល​ភាសា​សាមញ្ញ​ហៅ​ថា ប្រាក់​កម្ចី​នេះ​ថយ វា គឺជា​សញ្ញា​ដ៏​ស្រអាប់​មួយ​សម្រាប់​កម្ពុជា ។
អ្នកវិភាគ​បាន​លើក​ឡើង​ថា ជា​ទូទៅ​ស្ថានភាព​វិជ្ជមាន ឬ​អវិជ្ជមាន​របស់​វិស័យ​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ គេ​សម្លឹង​តែ​លើ​ប៉ុន្មាន​ចំណុច​ធំ​ៗ​ទេ គឺ​ទំហំ​ឥណទាន អត្រា​ឥណទាន​មិន​ដំណើរការ និង​អត្រា​ប្រាក់​បញ្ញើ ។
អ្នកវិភាគ​រូប​នេះ បាន​លើក​ឡើង​ថា នៅ​ពេល​នេះ​វិស័យ​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​តែ​បន្ត​ទទួល​ទំនុកចិត្ត​ពី​ពលរដ្ឋ ដូច្នេះ​ហើយ​បានជា​ឃើញ​ថា អត្រា​ប្រាក់​បញ្ញើ​កើន ។ ប៉ុន្តែ​ការ​ថយ​ចុះ​នៃ​កំណើន​ឥណទាន​វា​កំពុង​តែ​ទាញ​ដែល​ជា​សញ្ញា​ប្រយ័ត្នប្រយែង​មួយ​ពីព្រោះ​អត្រា​ឥណទាន​ជា​ប្រភព​ធានា​ចំណូល​ដ៏​ចម្បង​របស់​វិស័យ​នេះ ។ លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ឥណទាន​មិន​បានការ​ដែល​ភាសា​សាមញ្ញ​ហៅ​ថា ឥណទាន​មាន​បញ្ហា​ក៏​ជា​ចំណុច​មួយ​ដែល​ជះ​ឥទ្ធិពល​ដល់​ការ​រិ​ត​បន្តឹង ឬ​ប​ន្សុ​ត​កម្មវិធី​ឥណទាន ។ ដូច្នេះ​ហើយ​ទើប​បានជា​ទំហំ​ឥណទាន មិនសូវ​កើនឡើង ។
លោក​បាន​បន្ថែម​ថា នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​នេះ ស្ថាប័ន​ធនាគារ និង​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​មួយ​ចំនួន​បាន​កំពុង​តែ​សំឡឹង​រក​ឱកាស​កាត់​បន្ថយ​ការ​ចំណាយ រួម​ទាំង​ការ​កាត់​បន្ថយ​បុគ្គលិក ។ បុគ្គលិក​ដែល​កំពុង​តែ​បម្រើ​ការ​នៅ​ក្នុង​ធនាគារ​មួយ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ពី​មុន​ពួក​គេ​អាច​ទទួល​បាន​ប្រាក់ខែ​ពី​១៤​ទៅ​១៥​ខែ នៅ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ហើយ​នៅ​មាន​ប្រាក់​លើកទឹកចិត្ត​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ប៉ុន្តែ​ឥឡូវនេះ​មិន​មាន​ទឹកប្រាក់​ទាំងនេះ​ទៀត​ទេ ។ ក្រៅពី​នោះ បុគ្គលិក​ខ្លះ​ត្រូវ​បាន​គេ​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ស្នើ​សុំ​ឈប់​ដោយ​ខ្លួនឯង​ថែម​ទៀត​ផង ។
លោក​បាន​បង្ហើប​បន្ថែម​ទៀត​ថា ខ្លះ​ទៀត​ត្រូវ​បាន​ក្រុមហ៊ុន​សម្រេច​ប្រកាស​ទម្លាក់​តួនាទី ហើយដោយ​ទ្រាំ​មិន​បាន​ខ្លះ​ក៏​បាន​ដាក់​ពាក្យ​លាឈប់ ។ លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា «​ទាំង​យើង​ទាំង​គេ ប្រសិនបើ​កំពុង​តែ​ធ្វើការ​ត្រូវ​បាន​ទម្លាក់​ភ្លាម​ៗ វា​ពិតជា​ពិបាក​ទទួល ហើយ​ការ​សម្រេចចិត្ត គឺ​មាន​តែ​លាឈប់​ប៉ុណ្ណោះ » ។
ប្រទេស​កម្ពុជា​មក​ដល់​ពេល​នេះ មាន​ធនាគារពាណិជ្ជ​ចំនួន​៥៩ ធនាគារ​ឯកទេស​ចំនួន​៩ គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ចំនួន​៨៥ និង​គ្រឹះស្ថាន​ឥណទាន​ជនបទ​ចំនួន​១១៤ ដែល​មាន​គណនី​បញ្ញើ​ចំនួន ២៣,៣​លាន​គណនី និង​គណនី​ឥណទាន​ចំនួន​៤​លាន​គណនី ៕