ដូងខ្ចី ដែលជាផលិតផលមួយដែលទំនងជាលំបាកនៅក្នុងការវេចខ្ចប់ ដើម្បីនាំចេញ ប៉ុន្តែថ្មីៗនេះវាបានក្លាយទៅជាផលិតផលមួយ ដែលប្រទេសនៅក្នុងតំបន់ រួមទាំងកម្ពុជាផងដែរបានកំពុងតែខិតខំជំរុញការនាំចេញ ។ ចាប់តាំងពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤មកកម្ពុជាបានទទួលភ្លើងខៀវ ឲ្យនាំចេញជាផ្លូវការនូវដូងខ្ចីស្រស់រួចហើយ…
ដូងខ្ចី ដែលជាផលិតផលមួយដែលទំនងជាលំបាកនៅក្នុងការវេចខ្ចប់ ដើម្បីនាំចេញ ប៉ុន្តែថ្មីៗនេះវាបានក្លាយទៅជាផលិតផលមួយ ដែលប្រទេសនៅក្នុងតំបន់ រួមទាំងកម្ពុជាផងដែរបានកំពុងតែខិតខំជំរុញការនាំចេញ ។
ចាប់តាំងពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤មកកម្ពុជាបានទទួលភ្លើងខៀវ ឲ្យនាំចេញជាផ្លូវការនូវដូងខ្ចីស្រស់រួចហើយ ដោយពិធីសម្ភោធការនាំចេញដូងរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិនបានធ្វើឡើង នៅរាជធានីភ្នំពេញក្រោមវត្តមានលោក ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទីមួយនៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងលោក វ៉ាង យី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេសចិន ។
កិច្ចខិតខំបើកទីផ្សារដូងនៅចិននេះ គឺកម្ពុជាបានទទួលភ្លើងខៀវពីទីផ្សារចិន សម្រាប់ចម្ការដូង ប្រមាណជា១៣ និងរោងចក្រកែច្នៃចំនួន៥ ខណៈដែលក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទបានបង្ហាញថា កម្ពុជាបានដាំដូងលើផ្ទៃដីសរុបជិត២ម៉ឺនហិកតា ក្នុងនោះដូងនៅលើផ្ទៃដីជាង១៤.០០០ ហិកតា ឬ៧១ ភាគរយកំពុងប្រមូលផល ។
នេះ គឺជាការខិតខំរបស់កម្ពុជា ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ នៅក្នុងតារាងទំនិញនាំចេញ កាលពីឆ្នាំ២០២៤ នៅមិនទាន់ឃើញកត់ត្រាការនាំចេញដំណាំនេះនៅឡើយ ខណៈដែលវៀតណាម និងថៃ ដែលជាប្រទេសមានបទពិសោធន៍ក្រាស់ក្រែលរឿងធ្វើពាណិជ្ជកម្មលើដំណាំកសិកម្មកំពុងតែប្រជែងគ្នាដណ្តើមទីផ្សារដូង ។
ជុំវិញបញ្ហានេះ អ្នកវិភាគបានលើកឡើងថា ជាធម្មតាទេ យើងនៅថ្មី ដំណើរការវាអាចរអាក់រអួលខ្លះ ប៉ុន្តែសំខាន់ក្រោយពេលដែលយើងនាំចេញទៅហើយ គឺធានានិរន្តរភាព ជាមួយនឹងកំណើនជាជំហ៊ានៗ និងមាននិរន្តភាព ។ លោកបានអះអាងថា «ទីផ្សារដូងពីមុន គឺមានតែទឹកដូងកំប៉ុង និងខ្ទិះកំប៉ុង ប៉ុន្តែឥឡូវ គឺដូងខ្ចីស្រស់តែម្តង ដូច្នេះវា គឺជាក្តីសង្ឃឹមរបស់យើង ។ មិនបាច់លឿនទេ តែយើងទៅមុខសន្សឹមៗហើយរឹងមាំក៏ប្រសើរពីព្រោះវាក៏ជាផលិតផលមានតម្រូវការខ្ពស់ដែរ នៅក្នុងទីផ្សារនៅក្នុងស្រុក »។
មកដល់ពេលនេះ ចម្ការដូងដែលគេបានដាំជាប្រពៃណី និងមានរស់ជាតិផ្អែមនៅកម្ពុជា គឺភាគច្រើននៅភាគនិរតីនៃប្រទេសដូចជានៅ ខេត្តកំពត កែប តាកែវ ព្រះសីហនុ កោះកុង និងកំពង់ស្ពឺជាដើម ។ មកដល់ពេលនេះ តាមអត្ថបទដែលចុះផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន VN Express បានឲ្យដឹងថា វៀតណាម កាលពីឆ្នាំ២០២៤ គឺបាននាំចេញសរុបលើសពី១ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង២០ភាគរយ រីឯចម្ការដូង នៅប្រទេសនេះវិញ គឺកើនដល់២០ម៉ឺនហិកតាហើយ ជាមួយនឹងផលប្រមាណជា២លានតោននៅក្នុងមួយឆ្នាំ ។
ការនាំចេញដូងវៀតណាម គឺតាមរយៈចម្ការ និងក្រុមហ៊ុនកែច្នៃដល់ទៅជាង៦០០ កន្លែង ហើយទីផ្សារដូងវៀតណាម គឺចិន២០ភាគរយ ក្រៅពីនោះ គឺមាន សហភាពអឺរ៉ុប អាមេរិក កាណាដា និង កូរ៉េខាងត្បូង ជាដើម ។ ដោយឡែកថៃវិញ គឺអាចរកចំណូលពីការនាំចេញផលិតផលដូងស្រស់ និង កែច្នៃជាទឹកដូងដប ជាមួយនឹងចំណូលប្រមាណជា ៥៥០ លានដុល្លារនៅក្នុងមួយឆ្នាំ ។
កាលពីឆ្នាំទៅថៃបានអះអាងថា ទីផ្សារនាំចេញថៃរកសំពាធ ព្រោះតែស្ថានភាពនៃអាកាសធាតុមិនសូវអំណោយផល ។
មកដល់ពេលនេះសម្រាប់ដូងមួយផ្លែនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គឺមានតម្លៃប្រមាណជា ៣០០០ ទៅ៤០០០រៀល ប៉ុន្តែនៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិ គឺប្រមាណជា២៥.០០០ រៀលនៅក្នុងមួយផ្លែ ។
ដូច្នេះ បើសិនជាកម្ពុជាអាចនាំចេញផ្លែដូងដូចប្រទេសវៀតណាម និងថៃនោះវានឹងក្លាយជាប្រភពចំណូលដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់កសិករដែលធ្វើការដាំផ្លែដូងនេះ ៕

Young coconuts are becoming the food of the region’s commercial sector!
Young coconuts, a product that is often difficult to package for export, have recently become a product that countries in the region, including Cambodia, are trying to promote.
Since April 2024, Cambodia has been officially allowed to export fresh coconuts, with the launch of Cambodian coconut exports to China taking place in Phnom Penh in the presence of Sun Chanthol, Deputy Prime Minister and First Vice Chairman of the Council for the Development of Cambodia, and Wang Yi, Chinese Foreign Minister.
In this effort to open up the coconut market in China, Cambodia has received the green light from the Chinese market for approximately 13 coconut plantations. and 5 processing factories, while the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries indicated that Cambodia has planted coconuts on a total area of ​​nearly 20,000 hectares, of which coconuts are on an area of ​​more than 14,000 hectares or 71 percent.
This is Cambodia’s effort, but despite this, in the export list of 2024, there is still no record of the export of this crop, while Vietnam and Thailand, which are countries with extensive experience in trading agricultural crops, are competing for the coconut market.
Regarding this issue, analysts said that normally, we are still new, the process may be somewhat inconvenient, but the important thing after we export is to ensure sustainability with gradual and sustainable growth. He claimed, “The coconut market used to only have canned coconut water and canned coconut pulp, but now it’s only fresh young coconuts, so that’s our hope.” “It doesn’t have to be fast, but we move forward slowly and steadily because it is also a product in high demand in the local market.”
So far The traditional and sweet coconut plantations in Cambodia are mostly in the southwest of the country, such as in Kampot, Kep, Takeo, Sihanoukville, Koh Kong, and Kampong Speu provinces. So far, according to an article published by VN Express, Vietnam exported more than $1 billion in total in 2024, an increase of 20 percent, while the country’s coconut plantations have increased to 200,000 hectares with an annual yield of about 2 million tons.
Vietnamese coconut exports are through more than 600 plantations and processing companies, and China accounts for 20 percent of Vietnamese coconut market, in addition to the European Union, the United States, Canada, and South Korea. Thailand, on the other hand, can earn income from exporting fresh coconut products and processed into bottled coconut water, with an income of approximately $550 million per year.
Last year, Thailand claimed that the Thai export market was under pressure due to unfavorable weather conditions.
So far, a coconut in Cambodia is worth about 3,000 to 4,000 riel, but on the international market, it is about 25,000 riel per fruit.
So If Cambodia can export coconuts like Vietnam and Thailand, it will become an important source of income for farmers who grow the fruit.