ការសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋបាល លោកប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ នៅក្នុងការផ្អាក ឬឈានទៅបិទបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការ៦៤ឆ្នាំ របស់ទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឈអន្តរជាតិ ហៅកាត់ថា USAID ត្រូវបានអ្នកវិភាគមួយចំនួនលើកឡើងថា…
ការសម្រេចចិត្តរបស់រដ្ឋបាល លោកប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ នៅក្នុងការផ្អាក ឬឈានទៅបិទបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការ៦៤ឆ្នាំ របស់ទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឈអន្តរជាតិ ហៅកាត់ថា USAID ត្រូវបានអ្នកវិភាគមួយចំនួនលើកឡើងថា គឺជាការជីកកប់កិត្យានុភាព ដែលប្រទេសមហាអំណាចនេះបានកសាងឡើងមកតាំងពីសម័យសង្គ្រាមត្រជាក់ ។
ការសម្រេចចិត្តនេះ ពិតណាស់កម្ពុជាក៏ទទួលផលប៉ះពាល់មួយផ្នែក ជាពិសេស គឺកម្មវិធីជំនួយដែលមាន ។ ក្នុងរយ:ពេលជាង៣០ឆ្នាំ នៃបេសកកម្មនៅកម្ពុជា អាមេរិកបានផ្តល់ជំនួញជាង៣ពាន់លានដុល្លារ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩២មក ។ នេះបើតាមការអះអាងរបស់លោកស្រី Samantha Power ដែលជាអ្នកគ្រប់គ្រងអង្គការ USAID ដែលបានមកបំពេញទស្សនកិច្ចនៅកម្ពុជាកាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ។
ប៉ុន្តែ លោក ប៉ែន បូណា អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាលបាននិយាយថា ការផ្អាកជំនួយរបស់USIAD ប៉ះពាល់តែគម្រោងតូចៗនៅកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះ ហើយវាមិនធ្វើអោយជាប់គាំងដល់ដំណើរការរបស់រដ្ឋាភិបាលឡើយ ។
បើនិយាយអំពីទំហំនៃផលប៉ះពាល់នេះសម្រាប់កម្ពុជាវាមិនធំទេ បើធៀបនឹងកម្មវិធីជំនួយដែល USAID បានផ្តល់ដល់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឈន៍នានា ដោយរួមទាំងអង្គការសហប្រជាជាតិដែលមានទំហំទុនសរុបប្រមាណជាជាង ៧០ពាន់លានដុល្លារនៅក្នុងមួយឆ្នាំ ។
ការបិទបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការរបស់ USAID នេះ ផលប៉ះពាល់ពិតប្រាកដ គឺអ្នកដែលបម្រើតាមគម្រោង និងស្ថាប័នដែលទទួលកញ្ចប់ជំនួយ និងអ្នកដែលទទួលផលពីគម្រោងនេះ ប៉ុន្តែនៅលើពិភពលោក គឺធំគួរសមដែរ ជាពិសេស គឺនៅអាហ្វ្រិក និងប្រទេសក្រីក្រផ្សេងៗទៀត ។
ជាក់ស្តែង អង្គការសុខភាពពិភពលោកបានអះអាងថា ការសម្រេចចិត្តនេះវាអាចធ្វើឲ្យកម្មវិធីប្រយុទ្ធប្រឆាំងការរីករាលដាលនៃមេរោគអេដស៍នៅប្រទេស៥០ ពិសេសនៅអាហ្វ្រិកស្ថិតនៅក្នុងហានិភ័យ ។
ជាមួយនឹងការសម្រេចចិត្តនៃអនាគតរបស់ USAID បែបនេះ អ្នកវិភាគខ្លះបានអះអាងថា ការសម្រេចចិត្តរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនេះ គឺជាការជីកកប់កិត្យានុភាពរបស់ខ្លួននៅក្នុងនាមជាមហាអំណាចពិភពលោក ។ ការអះអាងបែបនេះ ក៏ត្រូវបានលើកឡើងបញ្ជាក់នៅក្នុងអត្ថបទសារព័ត៌មានមួយរបស់សារព័ត៌មាន South China Morning Postផងដែរ ។
នៅក្នុងអត្ថបទសារព័ត៌មាននោះ លោក គ្រីស្ទ ខុន (Chris Coons) សមាជិកព្រឹទ្ធសភាអាមេរិកម្នាក់បានអះអាងថា ការបិទប្រតិបត្តិការ USAID នៅលើពិភពលោកនៅពេលនេះ គឺជាការហុចអំណោយមួយទៅឲ្យប្រទេសចិន ។
លោកបានអះអាងថា នេះ គឺជាការផ្តល់អំណោយដល់ដៃគូប្រជែងមួយដែលសហរដ្ឋអាមេរិកកំពុងតែប្រឈមជាមួយនៅលើពិភពលោកសព្វថ្ងៃ ។ ដោយឡែកក្រុមមន្ត្រីចិនដែលអះអាងដោយមិនបញ្ចេញឈ្មោះ បានលើកឡើងថា ការបិទប្រតិបត្តិការរបស់ USAID នឹងធ្វើឲ្យកិត្យានុភាពទីក្រុងប៉េកាំងរះឡើងនៅក្នុងប្រទេសតតីយលោក ដែលកំពុងតែត្រូវការការជួយសង្គ្រោះ ។
ការបិទបញ្ចប់បេសកម្មរបស់ USAID ដែលបានធ្វើព្យុះធ្វើភ្លៀងនៅក្នុងសម័យសង្គ្រាមត្រជាក់ ក្រោយពេលដែលបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៦១ រហូតដល់អតីតសហភាពសូវៀតដូលរលំ នៅដើមទស្សវត្សរ៍នៃឆ្នាំ១៩៩០ នឹងបើកឱកាសឲ្យទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិចិន (CIDCA) ដែលបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ពង្រីកសកម្មភាពដើម្បីលើកកម្ពស់កិត្យានុភាព និងឥទ្ធិពលរបស់ទីក្រុងប៉េកាំងនៅលើឆាកអន្តរជាតិ ។
ក្រោយពេលដែល USAID ត្រូវបានប្រកាសផ្អាកជំនួយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ម្នាក់នៃទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិចិន (CIDCA) បានបង្ហើបថា ខ្លួននឹងបង្កើនការវិនិយោគក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ និងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវកម្មវិធីរបស់ខ្លួនចំពោះជំនួយបរទេស ។
នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយទូរទស្សន៍ Phoenix TV លោក ហ៊ូ ជៀនលាន (Hu Zhangliang) អនុប្រធានទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិចិនបានលើកឡើងដោយមិននិយាយចំនឹងសហរដ្ឋអាមេរិកឡើយ ។ លោកគ្រាន់តែនិយាយថា យើងនឹងមិនប្រពឹត្តិដូចជា ប្រទេសមួយចំនួនទុកឲ្យអ្នកដែលទទួលជំនួយនៅក្នុងស្ថានភាពអស់សង្ឃឹមឡើយ ។
មកដល់ពេលនេះក្រៅពី USAID និង CIDCA ចេញ ប្រទេសជាច្រើនបានបង្កើតទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឈន៍អន្តរជាតិសម្រាប់ជួយប្រទេសក្រីក្រជាច្រើន គ្រាន់តែមូលនិធិវាមិនធំដូចជា USAID ។ ស្ថាប័នផ្តល់ជំនួយទាំងនោះមានដូចជា ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន ហៅថា JICA , ទីភ្នាក់ងារអូស្ត្រាលីដើម្បីអភិវឌ្ឈន៍អន្តរជាតិ ហៅថា AusAID, ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឈន៍អន្តរជាតិកាណាដា CIDA, ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឈន៍បារាំង ហៅថា AFD ជាដើម ៕

Will the USAID shutdown sink America and China rise?
The decision by the administration of US President Donald Trump to suspend or close the 64-year-old operation of the United States Agency for International Development, or USAID, has been called by some analysts as an erosion of the prestige that the superpower has built since the Cold War.
This decision will certainly have an impact on Cambodia, especially on existing aid programs. In the more than 30 years of its mission in Cambodia, the United States has provided more than $3 billion in business since 1992. This is according to the claim of Ms. Samantha Power, the administrator of USAID, who visited Cambodia in October 2024.
However, Mr. Pen Bona, a spokesman for the Royal Government, said that The suspension of USAID assistance only affects small projects in Cambodia and does not disrupt government operations.
The scale of the impact on Cambodia is not large compared to the assistance programs that USAID provides to developing countries, including the United Nations, which total more than $70 billion a year.
The real impact of the closure of USAID operations is on those who serve under the projects. And the institutions that receive the aid package and the people who benefit from this project, but in the world, it is quite large, especially in Africa and other poor countries.
In fact, the World Health Organization has claimed that this decision could put the program to combat the spread of AIDS in 50 countries, especially in Africa, at risk.
With the decision on the future of USAID, some analysts have argued that the US decision is an undermining of its prestige as a world power. This claim was also confirmed in an article by the South China Morning Post.
In the article, US Senator Chris Coons claimed that the current closure of USAID operations around the world is a gift to China.
He claimed that this is a gift to a competitor that the United States is facing in the world today. Separately, Chinese officials, speaking on condition of anonymity, said that closing USAID’s operations would boost Beijing’s prestige in Third World countries that are in dire need of aid.
The closure of USAID’s mission, which was a hotbed of Cold War activity from its founding in 1961 until the collapse of the Soviet Union in the early 1990s, will open the way for the China International Development Cooperation Agency (CIDCA), established in 2018, to take over. Expanding activities to enhance Beijing’s prestige and influence on the international stage.
After USAID’s recent suspension of aid, a senior official of the China International Development Cooperation Agency (CIDCA) revealed that it will increase investment in international development and improve its foreign aid program.
In an interview with Phoenix TV, Hu Zhangliang The vice president of the China International Development Cooperation Agency made the remarks without addressing the United States. He simply said that we will not do as some countries do, leaving the recipients of aid in a desperate situation.
So far, apart from USAID and CIDCA, many countries have established international development agencies to help poor countries, but their funds are not as large as USAID. These aid agencies include the Japan International Cooperation Agency (JICA), the Australian Agency for International Development (AusAID), the Canadian International Development Agency (CIDA), and the French Development Agency (AFD), among others.