ការ​ត្រៀមខ្លួន​ទុកជា​មុន គឺជា​រឿង​ចាំបាច់ ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ហានិភ័យ​ដែល​កើត​មាន​ឡើង នៅ​ពេល​ដែល​ថៃ កាត់​ផ្តាច់​ថាមពល និង​សេវា​អ៊ីនធឺណិត នៅ​ទីក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត ដើម្បី​កុំអោយ​រំខាន​ដល់​ដំណើរការ​ជា​ប្រក្រតី​នៅ​តាម​ការិយាល័យ​សំខាន់​ៗ ជា​ពិសេស គឺ​ច្រកព្រំដែន​ដែល​ជា​ច្រក​ចេញចូល​របស់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ…
ការ​ត្រៀមខ្លួន​ទុកជា​មុន គឺជា​រឿង​ចាំបាច់ ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ហានិភ័យ​ដែល​កើត​មាន​ឡើង នៅ​ពេល​ដែល​ថៃ កាត់​ផ្តាច់​ថាមពល និង​សេវា​អ៊ីនធឺណិត នៅ​ទីក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត ដើម្បី​កុំអោយ​រំខាន​ដល់​ដំណើរការ​ជា​ប្រក្រតី​នៅ​តាម​ការិយាល័យ​សំខាន់​ៗ ជា​ពិសេស គឺ​ច្រកព្រំដែន​ដែល​ជា​ច្រក​ចេញចូល​របស់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ និង សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ផ្សេង​ៗ ។
តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​ថៃ ដូច​ជា កាសែត the Nation បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ពេល​នេះ​ថៃ​បាន​កំពុង​តែ​តាម​ឃ្លាំមើល​ក្រុម​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​ជន នៅ​តាម​ព្រំដែន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ធ្វើការ​ផ្លាស់​ប្តូរ ឬ​រើ​ប្រតិបត្តិការ​ខុសច្បាប់​របស់​ពួក​គេ​ពី​ទីនោះ មក​កាន់​ទីក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត ។
តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​ព័ត៌មាន បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ពេល​នេះ​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​កំពុង​តាមដាន ។ ប្រសិនបើ​ក្រុម​ជនខិលខូច​រត់គេច​ពី​ព្រំដែន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​មក​បង្កើត​មូលដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា ។ ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា ប្រទេស​ថៃ​បាន​រៀបចំ​ជា​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​កាត់​ផ្តាច់​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​អគ្គិសនី​ដល់​ក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ប្រសិនបើ​តម្រូវ​ឱ្យ​រារាំង​ក្រុម​ជនខិលខូច​ដែល​បាន​រត់គេច​ពី​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ។ នៅ​ពេល​នេះ កិច្ចការ​នេះ​គឺ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ដៃ​របស់​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ភូម​ថា​ម វេ​ឆា​យ៉ា​ឆៃ និង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការពារជាតិ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​នេះ លោក ភូម​ថា​ម បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​រួច​ហើយ​មក​តំបន់​ព្រំដែន​ថៃ ហើយ​គេ​ក៏​បាន​បង្ហើប​ថា កិច្ចប្រជុំ​ផ្ទៃក្នុង​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខ​ជាតិ ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ពី​វឌ្ឍនភាព​នៃ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ក្រុមបងធំ​នៅ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ក៏​បាន​រៀបចំ រីឯ​វិធានការ​ក៏​បាន​លើក​ឡើង ។ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ការ​សម្រេច​រឿង​កាត់​ផ្តាច់​ចរន្តអគ្គិសនី​អ៊ីនធឺណិត និង​ប្រេងឥន្ធនៈ​មក​កម្ពុជា គឺ​នៅ​មិន​ទាន់​មាននៅ​ឡើយ​ទេ ។ លោក ភូម​ថា​ម ធ្លាប់​បាន​និយាយ​ថា ស្ថានការណ៍​នៅ​ព្រំដែន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា និង​ស្ថានការណ៍​នៅ​ព្រំដែន​កម្ពុជា គឺ​មាន​ស្ថានភាព​ខុស​គ្នា ។
ក្រៅពី​ការ​កាត់​ផ្តាច់​ថាមពល​អគ្គិសនី សេវាកម្ម​អ៊ីនធឺណិត និង​ប្រេងឥន្ធនៈ តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មាន​វៀតណាម​ក៏​មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា ថៃ​កំពុង​ពិចារណា​លើ​សំណើ​សាងសង់​ជញ្ជាំង​ប្រវែង ៥៥ គីឡូម៉ែត្រ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​ក្នុងស្រុក​អារញ្ញ​ខេត្ត​ស្រះ​កែវ ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​ដកស្រង់​សំដី​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការពារជាតិ គឺ​លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ ថា​ណា​ធីប សា​វ៉ាង​សឿង (Thanathip Sawangsaeng ) ថា សំណើ​សម្រាប់​កសាង​ជញ្ជាំង​នេះ​ត្រូវ​បាន​លើក​ឡើង​ជាមួយ​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ និង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការពារជាតិ ក្នុង​អំឡុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​មក​កាន់ ស្រុក អារញ្ញ​យ៉ា​ប្រា​ថេ​ត ជាប់​នឹង​ព្រំដែន​កម្ពុជា​ថ្មី​ៗ​នេះ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា សំណើ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ដាក់​រួម​ដោយ​ប៉ូលិស មន្ត្រី​យោធា និង​ក្រសួងមហាផ្ទៃ ដើម្បី​ជា​វិធានការ​ពង្រឹង​កិច្ច​ប្រឹងប្រែង​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​គ្រឿង​ញៀ​.​ន​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ថៃ​-​កម្ពុជា ។
លោក ថា​ណា​ធីប បាន​ពន្យល់​ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ប្រវែង​៥៥ គីឡូម៉ែត្រ នៃ​ព្រំដែន ១៦៥ គីឡូម៉ែត្រ ត្រូវ​បាន​ធានា​សុវត្ថិភាព​ដោយ​លួស​បន្លា ខណៈ​ដែល​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ដែល​សល់​ជា​ផ្ទៃ​ធម្មតា​ដែល​អាច​ឲ្យ​មនុស្ស និង​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​ចេញចូល​ប្រទេស​ដោយ​ខុសច្បាប់ ។ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ការ​សិក្សា​ដ៏​ទូលំទូលាយ​មួយ គឺ​ចាំបាច់​ត្រូវធ្វើ ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ផល​ប៉ះពាល់​សក្តានុពល​លើ​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន និង​ដើម្បី​ធានា​ថា ជញ្ជាំង​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​នៅ​ខាងក្រៅ​តំបន់​ដែល​ទទួល​រង​នូវ​ការ​ទាមទារ​ទឹកដី​ត្រួតស៊ីគ្នា ។
មក​ដល់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ទីក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា គឺជា​ទីក្រុង​មួយ​ស្ថិត​នៅ​ក្រោម​ការ​គ្រប់គ្រង​ដោយ​រដ្ឋបាល​នៃ​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ។ ទីក្រុង​នេះ គឺជា​មជ្ឈមណ្ឌល​សេវាកម្ម ទេសចរណ៍ និង​ច្រក​ចេញចូល​ទំនិញ​ដ៏​ចម្បង​មួយ​របស់​កម្ពុជា នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយនឹង​ថៃ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ចំណាត់ការ​របស់​ថៃ អ្នកវិភាគ​មួយ​រូប​បាន​លើក​ឡើង​ថា ថៃ​មិន​អាច​ចេះ​តែ​សម្រេច​ដោយ​អត្ត​នោ​ម័ត​លើ​ចំណាត់ការ​ដែល​ខ្លួន​បាន​លើក​ឡើង​នេះ​ទេ ដោយសារ​តែបើ​ថៃ​មាន​វិធានការ​មិនមែន​តែ​ប៉ះពាល់​ដល់​កម្ពុជា ជា​ពិសេស​ទីក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត​នេះ​ទេ គឺ​វា​ប៉ះពាល់​ដល់​ថៃ​ខ្លួនឯង​ដែរ ។
លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា ប៉ោយ​ប៉ែ​ត​ជា​ច្រក​អន្តរជាតិ​សំខាន់​សម្រាប់​កម្ពុជា ។ តែ​វា​ក៏​ជា​ច្រក​សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​មាន​តម្លៃ​មហាសាល​មួយ​របស់​ថៃ​ដែល​ខុស​ពី​សក្តានុពល​ដែល​មាននៅ​តាម​ទីប្រជុំជន​ដែល​ថៃ​បាន​កាត់​ផ្តាច់​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ថាមពល សេវា​អ៊ីនធឺណិត និង​ប្រេង​ឥ​ន្ធៈ​ជាមួយនឹង​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ៕

Preparation is essential to reduce the risks that arise when Thailand cuts off power and internet services in Poipet city so as not to disrupt normal operations at key offices, especially the border crossing that is the gateway for tourists and other economic activities.
According to reports in Thai media such as the Nation newspaper, Thailand is currently monitoring the Myanmar border for terrorist groups, making changes Or move their illegal operations from there to Poipet.
According to news reports, the Thai government is currently monitoring. If the gang escapes from the Myanmar border to establish a base in Cambodia. The same source added that Thailand has prepared to cut off the electricity supply to Poipet in Cambodia if necessary to prevent the gang from escaping from Myanmar. At present, the matter is in the hands of Deputy Prime Minister Phumtham Vejjajaichai and Minister of National Defense.
Regarding this issue, Phumtham has already traveled to the Thai border area and it was revealed that an internal meeting of the National Security Council to assess the progress of efforts to contain the Myanmar gang has been organized, and measures have been discussed. However, a decision on cutting off electricity, internet and fuel to Cambodia has not yet been made. Phum Tham had previously said that the situation at the Myanmar border and the situation at the Cambodian border are different.
In addition to cutting off electricity, internet services and fuel, the Vietnam News Agency also reported that Thailand is considering a proposal to build a 55-kilometer wall along the Cambodian border in Aranya district, Sa Kaeo province, to prevent human and drug trafficking.
The same source quoted Defense Ministry spokesman Gen. Thanathip Sawangseong as saying: (Thanathip Sawangsaeng) said the proposal for the wall was raised with the Thai Deputy Prime Minister and Minister of National Defense during his recent visit to Aranyaprathet district, which borders Cambodia.
The source said the proposal was put forward by the police, military and the Ministry of Interior as a measure to strengthen efforts against human and drug trafficking along the Thai-Cambodian border.
Mr. Thanathip explained that currently, 55 kilometers of the 165-kilometer border is secured with barbed wire. While the remaining border is a common area that allows people and criminal groups to enter and leave the country illegally. However, a comprehensive study is needed to assess the potential impact on local communities and to ensure that the wall is built outside areas with overlapping territorial claims.
Up until now, Poipet has been known as a city under the administration of Banteay Meanchey province. The city is a service center, tourism center, and a major gateway for Cambodia’s trade with Thailand.
Regarding Thailand’s move, an analyst said that Thailand cannot decide on its own on the move it has mentioned because if Thailand takes action, it will not only affect Cambodia, especially the city of Poipet, but also Thailand itself.
He said that Poipet is an important international gateway for Cambodia. But it is also a valuable economic gateway for Thailand, unlike the potential in towns where Thailand has cut off its power, internet and fuel supplies to Myanmar.