ទោះបីជារឿងនាំចេញសត្វស្វាក្តាមជារឿងចម្រូងចម្រាស់ ហើយធ្លាប់មានមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ម្នាក់ ត្រូវអាជ្ញាធរអាមេរិកចាប់ខ្លួនបញ្ជូលទៅតុលាការ ក៏កម្ពុជានៅតែអាចទទួលបានសិទ្ធិនាំចេញសត្វនេះបន្តទៀតបាន រហូតដល់ចុងឆ្នាំដោយសារតែមានតម្រូវការ ។
មូនហ្គាបេ (Mongabay)ដែលជាអង្គការប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យមិនគិតប្រាក់ចំណេញមួយ ដែលតែងតែធ្វើសេចក្តីរាយការណ៍អំពីធនធានធម្មជាតិ សត្វព្រៃ និងវិទ្យាសាស្ត្របរិស្ថាន បានរាយការណ៍ និងបញ្ជាក់ពីភាពស្របច្បាប់នៃពាណិជ្ជកម្មសត្វស្វាក្តាមរបស់កម្ពុជា ។
ប្រភពដដែលបានអះអាងថា សាយតេស (CITES) ដែលគេដឹងថា ជាគណកម្មការអនុសញ្ញាស្តីពីពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិលើប្រភេទសត្វ និងរុក្ខជាតិជិតផុតពូជបានច្រានចោលសំណើផ្អាកការនាំចេញសត្វស្វារបស់កម្ពុជា ។
សាយតេស បានអះអាងថា ការនាំចេញសត្វស្វាក្តាម ឬស្វាកន្ទុយវែងរបស់កម្ពុជានឹងនៅតែស្របច្បាប់រហូតដល់ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ។ ការដែលសាយតេសមិនសម្រេចចិត្តផ្អាកការនាំចេញបែបនេះ គឺដោយសារតែវាមានតម្រូវការផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ និងមន្ទីរពិសោធន៍នៅក្នុងប្រទេស ជប៉ុន ចិន កាណាដា សហរដ្ឋអាមេរិក និងប្រទេសផ្សេងទៀត ។ នៅក្នុងនោះក៏មានប្រទេសខ្លះដូចជា ករណីកាណាដាបានបង្ហាញទំនុកចិត្តលើការអនុលោមតាមរបស់កម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរការនាំចេញសត្វប្រភេទនេះ ។
ការដែលសាយតេសសម្រេចបែបនេះបានបណ្តាលឲ្យក្រុមអ្នកអភិរក្សខ្លះបានសម្តែងការខកចិត្ត ដោយលើកឡើងពីការគំរាមកំហែង ដែលកំពុងកើតមានចំពោះសត្វស្វាព្រៃ រួមទាំងការបរបាញ់ ការបាត់បង់ទីជម្រក ហើយព្រមានថាការសម្រេចចិត្តនេះអនុញ្ញាតឱ្យមានការអនុវត្តពាណិជ្ជកម្មដែលគ្មាននិរន្តរភាពចំពោះមុខភស្តុតាងនៃការប្រព្រឹត្តខុស ។
រឿងពាណិជ្ជកម្មសត្វស្វាក្តាមនេះ គឺជារឿងដ៏រសើបរបស់កម្ពុជានៅលើអន្តរជាតិ ខណៈដែលគេដឹងថា វាមានទំហំចូលដល់កន្លះពាន់លានដុល្លារឯណោះ ។ តាមការស្រាវជ្រាវឯកសារបានបញ្ជាក់ថា ទំហំពាណិជ្ជកម្មសត្វស្វានេះ កាលពីឆ្នាំ២០២៣ គឺមានតម្លៃលើសពី៥១៦លានដុល្លារនៅក្នុងនោះ អាមេរិក និង ជប៉ុន ជាប្រទេសដែលចាយលុយច្រើនបំផុតលើពាណិជ្ជកម្មសត្វស្វានេះ ដោយអាមេរិកមួយឆ្នាំ គឺប្រមាណជា១២២លានដុល្លារ ហើយជប៉ុនវិញ គឺប្រមាណជា ៩៦លានដុល្លារ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងករណីនេះ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់កម្ពុជាម្នាក់ត្រូវបានអាជ្ញាធរសហរដ្ឋអាមេរិកចាប់ខ្លួននៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិពេលដែលមន្ត្រីរូបនោះបានធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ ហើយឃុំឃាំង និងបញ្ជូនទៅតុលាការ ។ ក្រោមការយកចិត្តទុកដាក់ដើម្បីការពារកិត្តិយស និងការពារភាពស្របច្បាប់របស់កម្ពុជា នៅលើពាណិជ្ជកម្មសត្វស្វានេះកម្ពុជាក៏បានរកយុត្តិធម៌ ហើយសហរដ្ឋអាមេរិកក៏បានដោះលែងឲ្យមន្ត្រីរូបនោះមកកាន់មាតុប្រទេសវិញផងដែរកាលពីឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅ ។
មកដល់ពេលនេះ ដោយសារប្រតិភូមកពីប្រទេសកាណាដា ចិន ប៉ូឡូញ គុយវ៉ែត និងសហរដ្ឋអាមេរិក សុទ្ធតែបានយល់ព្រមតាមសំណើរបស់កម្ពុជា ដូច្នេះហើយ គណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍ សាយតេស បានសម្រេចចិត្តដកកម្ពុជា ចេញពីបម្រាមការជួញដូរសត្វស្វាក្តាមសិនរហូតដល់មានកិច្ចប្រជុំថ្មីដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅពីថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ នៅអូបេគីស្ថាន ៕

Cambodia could sell more than $500 million worth of crab monkeys to the world by the end of the year
Although the crab monkey export issue is controversial and a high-ranking official was arrested by US authorities and taken to court, Cambodia was able to continue exporting the animals until the end of the year due to demand.
Mongabay, an independent, non-profit media organization that regularly reports on natural resources, wildlife, and environmental science, reported and confirmed the legality of Cambodia’s crab monkey trade.
The same source claimed that CITES, also known as the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, rejected Cambodia’s request to suspend the export of monkeys. .
CITES has said that exports of Cambodian macaques will remain legal until November 2025. CITES has not decided to suspend such exports because of scientific and laboratory needs in Japan, China, Canada, the United States and other countries. Some countries, such as Canada, have expressed confidence in Cambodia’s compliance with the export process for the species.
The CITES decision has caused some conservation groups to express disappointment, citing ongoing threats to wild monkeys, including hunting and habitat loss, and warning that the decision allows unsustainable trade practices in the face of evidence of wrongdoing.
The monkey crab trade is a sensitive issue for Cambodia internationally, as it is known to be worth up to half a billion dollars. According to research, the value of the monkey trade in 2023 was more than $516 million, with the United States and Japan spending the most on the monkey trade, with the United States spending about $122 million and Japan spending about $96 million.
Related to this case, a senior Cambodian official was arrested by US authorities at an international airport while he was transiting, detained, and sent to court. In an effort to protect Cambodia’s honor and protect the legality of the monkey trade, Cambodia also sought justice, and the United States also released the official to return to his homeland in 2024.
So far, because delegates from Canada, China, Poland, Kuwait, and the United States have all agreed to Cambodia’s request, the CITES Standing Committee has decided to remove Cambodia from the ban on the trade in monkeys until a new meeting will be held on November 24. Until December 5, 2025 in Uzbekistan.