វៀតណាមទំនងជានឹងបង្កើនការទិញម្រេចពីកម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៥នេះ ខណ:ដែលវៀតណាមកំពុងត្រូវការម្រេច ដើម្បីបង្កើនការនាំចេញរបស់ខ្លួន ទៅក្នុងទីផ្សារពិភពលោក ។ អ្នកដែលមានចម្ការម្រេច ហើយកំពុងប្រមូលផលនៅកម្ពុជាអាចនឹងបន្តមានទឹកមាត់លេប នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ។…
វៀតណាមទំនងជានឹងបង្កើនការទិញម្រេចពីកម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៥នេះ ខណ:ដែលវៀតណាមកំពុងត្រូវការម្រេច ដើម្បីបង្កើនការនាំចេញរបស់ខ្លួន ទៅក្នុងទីផ្សារពិភពលោក ។
អ្នកដែលមានចម្ការម្រេច ហើយកំពុងប្រមូលផលនៅកម្ពុជាអាចនឹងបន្តមានទឹកមាត់លេប នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ។ ទីផ្សាររបស់កម្ពុជា កំពុងតែបង្ហាញសញ្ញានៃកំណើន ទោះបីជាទំហំនាំចេញមានទឹកប្រាក់មិនច្រើនដូចជា ប្រទេសជិតខាង ជាពិសេស គឺវៀតណាមក៏ដោយចុះ ។
កាសែត Vietnam News បានរាយការណ៍ថា ក្រោយការនាំចេញសម្រេចបានលទ្ធផលដែលមានតម្លៃដល់ទៅជិត១.៤០០លានដុល្លារជាមួយនឹងកំណើន៤៥ភាគរយ កាលពីឆ្នាំ២០២៤ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ វៀតណាមបានរំពឹងថា កំណើនការនាំចេញអាចនឹងនៅតែរឹងមាំនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ។
ដើម្បីសម្រេចបាននៅការនាំចេញម្រេចដែលមានតម្លៃដ៏លើសលុបនេះវៀតណាមក៏ត្រូវបាននាំចូលមកពីប្រទេសផ្សេងៗដោយរួមទាំងកម្ពុជាផងដែរ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការនៃការបញ្ជាទិញរបស់អតិថិជនរបស់ខ្លួន នៅជុំវិញពិភពលោក ។
ប្រភពដដែលបានឲ្យដឹងថា កាលពីឆ្នាំទៅវៀតណាម បាននាំម្រេចចូលប្រមាណជាជាង៣៦.៧០០តោន ដែលមានតម្លៃ១៧៦,២លានដុល្លារកើនឡើង៣៨% បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ។
ការសែតនោះបានបន្តថា អ្នកផ្គត់ផ្គង់ម្រេចធំជាងគេរបស់វៀតណាម គឺប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ប្រេស៊ីល និងកម្ពុជា ដោយការនាំចូលពីប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី កើនឡើង៤៣១ភាគរយ និងពីកម្ពុជាកើនឡើង៨០,៧ភាគរយ ហើយការនាំចូលពីប្រទេសប្រេស៊ីល បានធ្លាក់ចុះ៤២,៤ ភាគរយ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងដំណាំម្រេចនៅកម្ពុជា គេដឹងថា មានស្ថិតិមិនទៀតទាត់អាស្រ័យនៅលើការសម្រេចចិត្តរបស់កសិករ ។ ឆ្នាំខ្លះផ្ទៃដីដាំម្រេចអាចកើន ហើយឆ្នាំខ្លះអាចថយដោយអាស្រ័យទៅតាមស្ថានភាពទីផ្សារ ។ នៅពេលដែលម្រេចឡើងថ្លៃ កសិករសម្រុកនាំគ្នាដាំផ្ទៃដីដាំដុះក៏កើនផល ។ ប៉ុន្តែពេលខ្លះកសិករក៏កាប់ចោល ហើយធ្វើដំណាំផ្សេងពីព្រោះតែការខាតបង់ ។
តាមរបាយការណ៍ដែលកត់ត្រាដោយក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឲ្យដឹងថា ផ្ទៃដីដាំម្រេចនៅទូទាំងប្រទេស គឺមានប្រមាណជា៧ពាន់ហិកតាប៉ុណ្ណោះ ។ ម្រេចគេអាចដាំបានច្រើនកន្លែង ដូចជា នៅម្តុំភូមិភាគឥសាន្ត តាំងពីកំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ រតនៈគីរី មណ្ឌលគីរីជាដើម ប៉ុន្តែម្រេចដែលមានទីផ្សារទូលំទូលាយ និងមានតម្លៃថ្លៃ គឺនៅកំពត និងកែប ។
ម្រេចនៅកំពត និងកែប ដែលគេទទួលស្គាល់ថា ជាផលិតផលសម្គាល់ភូមិសាស្ត្រ គឺមានទីផ្សារនៅប្រទេសជាច្រើនតាំងពីសហគមន៍អឺរ៉ុប អាមេរិក ជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង ចិនជាដើម ប៉ុន្តែម្រេចពីផ្នែកផ្សេង គឺមានតែវៀតណាមប៉ុណ្ណោះ ។ កាលពីឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅនេះ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានឲ្យដឹងថា កម្ពុជាអាចនាំចេញម្រេចបានតម្លៃ៣៥,២៧ លានដុល្លារ ដោយមានកំណើនកើនឡើងដល់ ជាង២០ភាគរយ ។
ម្រេច គឺជាប្រភេទដំណាំវល្លិ ដែលជាដំណាំគេប្រមូលផលសម្រាប់ធ្វើជាគ្រឿងទេស ហើយគេដាំនៅកម្ពុជាតាំងពីយូរយាមកហើយ ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចំណែកទីផ្សារម្រេចកម្ពុជានៅតូចមែនទែន ។ ប្រទេសដែលនាំចេញម្រេចច្រើនជាងគេ គឺមានវៀតណាម ប្រេស៊ីល ឥណ្ឌូនេស៊ី ឥណ្ឌា ជាដើម ៕

Vietnam may need more pepper from Cambodia by 2025
Vietnam is likely to increase its pepper purchases from Cambodia in 2025 as Vietnam needs pepper to boost its exports to the world market.
People who have pepper farms and are harvesting in Cambodia may continue to have saliva in 2025. Cambodia’s market is showing signs of growth, although the export volume is not as large as that of neighboring countries, especially Vietnam.
After exports reached nearly $1.4 billion with a 45 percent increase in 2024, Vietnam expects export growth to remain strong in 2025, Vietnam News reported.
To achieve this high-value pepper export, Vietnam also imports from other countries, including Cambodia, to meet the demands of its customers around the world.
The same source said that last year, Vietnam imported more than 36,700 tons of pepper. With a value of $176.2 million, an increase of 38% compared to 2023.
The newspaper said that Vietnam’s largest pepper suppliers were Indonesia, Brazil and Cambodia, with imports from Indonesia increasing by 431% and from Cambodia by 80.7%, while imports from Brazil decreased by 42.4%.
Regarding pepper crops in Cambodia, it is known that there are irregular statistics depending on the decisions of farmers. Some years, the area planted with pepper may increase, and some years it may decrease, depending on the market situation. When the price of pepper rises, farmers rush to plant more land and increase yields. But sometimes farmers cut them down and grow other crops because of the loss.
According to a report recorded by the Ministry of Agriculture, Forestry and Fisheries, the area under pepper cultivation in the country is only about 7,000 hectares. Pepper can be grown in many places, such as in the eastern region, from Kampong Cham, Tbong Khmum, Ratanakkiri, Mondulkiri, etc., but the pepper that has a wide market and is expensive is in Kampot and Kep.
Pepper from Kampot and Kep, which are recognized as geographical indications, has a market in many countries, including the European Union, the United States, Japan, South Korea, and China, but pepper from other regions is only available in Vietnam. In 2024, the Ministry of Commerce said that Cambodia exported pepper worth $35.27 million, an increase of more than 20 percent.
Pepper is a type of vine crop that is harvested for use as a spice and has been grown in Cambodia for a long time. However, the market share of Cambodian pepper is still very small. The countries that export the most pepper are Vietnam, Brazil, Indonesia, India, etc.