ពីព្រោះតែអំណោយ និងសន្ធាបូកផ្សំនឹងការចង់បានពីអ្នកដែលខ្វះខាតបានបណ្តាលឲ្យកើតមានសោកនាដកម្មឆ.ក់ជីវិតពលរដ្ឋស្លា.ប់៤នាក់ និងរបួស៥នាក់ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សប្បុរសធម៌ នៅរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ នាថ្ងៃដែលបងប្អូនខ្សែស្រឡាយចិន ឬវៀតណាមមានជំនឿថា…
ពីព្រោះតែអំណោយ និងសន្ធាបូកផ្សំនឹងការចង់បានពីអ្នកដែលខ្វះខាតបានបណ្តាលឲ្យកើតមានសោកនាដកម្មឆ.ក់ជីវិតពលរដ្ឋស្លា.ប់៤នាក់ និងរបួស៥នាក់ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សប្បុរសធម៌ នៅរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ នាថ្ងៃដែលបងប្អូនខ្សែស្រឡាយចិន ឬវៀតណាមមានជំនឿថា ជាថ្ងៃសែនដកជើងធូប មុនពេលទទួលចូលឆ្នាំថ្មីនៅសប្តាហ៍ក្រោយ ។
ហេតុការណ៍សោកនាដកម្មនេះបានកើតឡើងនៅនឹងលំនៅស្ថានអ្នកឧកញ៉ា សុខ គង់ ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅតាមបណ្តោយមហាវិថីព្រះនរោត្តម ភូមិផ្សារថ្មី៣ ខណ្ឌដូនពេញ ខណៈដែលហ្វូងមនុស្សបានប្រមូលផ្តុំគ្នា ដើម្បីដណ្តើមអាំងប៉ាវដែលមានទឹកប្រាក់៤ម៉ឺនរៀល និងអង្ករទម្ងន់២គីឡូក្រាម ។
សាក្សីដែលបានឃើញផ្ទាល់ភ្នែកបានរាយការណ៍ឲ្យដឹងថា សោកនាដកម្មនេះបានកើតមានឡើងនៅពេលដែលមនុស្សជាច្រើនបានប្រមូលផ្តុំគ្នាដណ្តើមអំណោយជាអង្ករ និងអាំងប៉ាវ នៅក្នុងស្ថានភាពដែលគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ ។
ពីព្រោះតែអាំងប៉ាវ និងអំណោយជាអង្ករនេះក៏បានកើតមានភាពចលាចលផ្អើលពីមនុស្សម្នានាំគ្នាទៅដណ្តើមវាដែលនាំឱ្យមានឧប្បត្តិហេតុថប់ដង្ហើម និងសន្ល.ប់ ហើយឈានដល់ករណីកើតមានសោកនាដកម្មបាត់បង់ជីវិត និងរបួសបែបនេះ ។ ទិដ្ឋភាពបែបនេះក៏ជាសក្ខីកម្មសម្រាប់សង្គមដែលបង្ហាញពីជីវភាព និងតម្រូវការរបស់ពលរដ្ឋ ។
ក្រោយកើតហេតុការណ៍លោក ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានដឹកនាំក្រុមសង្គ្រោះបន្ទាន់ចុះទៅដល់កន្លែងកើតហេតុ ដោយដាក់ពង្រាយរថយន្តសង្គ្រោះ និងបុគ្គលិក ដើម្បីដឹកជនរងគ្រោះទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យ និងស្តារសណ្តាប់ធ្នាប់ឡើងវិញ ។
មូលហេតុដែលសមត្ថកិច្ចបានបំភ្លឺប្រាប់សារព័ត៌មានបានឲ្យដឹងថា ជនរងគ្រោះដែលបានបាត់បង់ជីវិតមានបុរស២នាក់ និងស្ត្រី២នាក់ ហើយសុទ្ធតែជាមនុស្សចាស់ ហើយមូលហេតុនេះ គឺបណ្តាលមកពីពួកគេខ្យល់គរ ។ នេះ គឺជាសោកនាដកម្មថ្មីមួយដែលមិនគួរកើតមាន ដូច្នេះចាប់ពីពេលនេះតទៅនៅពេលដែលមានការប្រមូលផ្តុំមនុស្សចាំបាច់ គឺត្រូវតែគិតអំពីសណ្តាប់ធ្នាប់នេះជាធំ ជាពិសេស គឺលំហូរនៃចរន្តខ្យល់ ។
តាមការស្រាវជ្រាវបានឲ្យដឹងថា ជាប្រក្រតីមនុស្សធម្មតាត្រូវការដកដង្ហើមប្រមាណជាពី១២ ទៅ២០ដង នៅក្នុងមួយនាទី ហើយសម្រាប់មនុស្សពេញវ័យដែលមិនមានសុខភាពល្អ ជាពិសេស គឺប្រព័ន្ធដង្ហើម ពួកគេអាចនឹងត្រូវការដកដង្ហើមញឹកញាប់ជាងនេះ ។ ផ្អែកតាមការស្រាវជ្រាវនេះ វាមានន័យថា មនុស្សត្រូវដកដង្ហើមប្រមាណជារៀងរាល់ពី៣ទៅ៥វិនាទីប៉ុណ្ណោះ ។
នៅក្នុងអំឡុងពេលនោះសម្រាប់បរិមាណខ្យល់ដែលចេញចូលក្នុងពេលដកដង្ហើមមួយដង គឺត្រូវការប្រមាណជា៥០០មីលីលីត្រខ្យល់ នៅពេលដកដង្ហើមធម្មតា ។ មនុស្សម្នាក់ៗត្រូវការខ្យល់ប្រហែលជាពី៦ទៅ១០លីត្រក្នុងមួយនាទី ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់អុកស៊ីសែនឲ្យបានគ្រប់គ្រាន់ដល់ឈាម និងសាច់ដុំ ដើម្បីទ្រទ្រង់ជីវិតមនុស្ស ។
បរិមាណខ្យល់នេះ អាចប្រែប្រួលទៅតាមអាយុ សុខភាពកាយសម្បទា និងសកម្មភាពដែលអ្នកកំពុងធ្វើ ហើយសម្រាប់មនុស្សចាស់អាចនឹងត្រូវការលំហូរខ្យល់នេះកាន់តែច្រើន ។ ដូច្នេះហើយនៅពេលទីកន្លែងណាមួយដែលមានមនុស្សច្រើនពេក ហើយលំហូរខ្យល់ចេញចូលមិនគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់តម្រូវការនៃរូបរាងកាយនោះផលវិបាក គឺខ្វះអុកស៊ីសែនទ្រង់ទ្រង់ជីវិតទើបកើតមានហេតុការណ៍ និងសោកនាដកម្មនេះកើតមានឡើងដូច្នេះ ។
សរុបទៅអ្វីដែលបានកើតមានឡើង នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ គឺជាកំណត់ត្រាមួយថ្មីហើយក៏ជាសក្ខីកម្មដែលតម្រូវអោយមានការប្រុងប្រយ័ត្នសម្រាប់ការរៀបចំកម្មវិធីផ្សេងៗ ដែលមានមនុស្សចូលរួមច្រើនពេក ។
ពិធីមួយដែលមានមនុស្សចូលរួមច្រើន គឺប្លែកហើយល្បីល្បាញ ប៉ុន្តែប្រសិនបើយើងរៀបចំមិនបានត្រឹមត្រូវទេនោះវាអាចកើតទៅជាហេតុការណ៍សោកនាដកម្មកើតមានឡើងយ៉ាងចម្លែកបែបនេះ ។ រាល់កម្មវិធីគួរតែពិនិត្យ មើលទីតាំង គួរកំណត់ចំនួន ហើយសណ្តាប់ធ្នាប់ គឺត្រូវតែយកចិត្តទុកដាក់ ៕

Because gifts and favors, combined with the desires of those in need, led to a tragedy that claimed the lives of four people and injured five others at a charity event in Phnom Penh on January 23, 2025, a day that Chinese and Vietnamese people believe is a day to offer incense before welcoming the New Year next week.
The tragedy occurred at the residence of tycoon Sok Kong, located along Norodom Boulevard, Phsar Thmey 3 Village, Daun Penh District, as a crowd gathered to seize a bag of rice worth 40,000 riels and 2 kilograms of rice.
Eyewitnesses reported that the tragedy occurred when many people gathered to grab rice and steamed buns in a chaotic situation.
Because of the rice cakes and the rice gifts, there was a panic as people rushed to grab them, leading to suffocation and drowning incidents, leading to this tragic loss of life and injury. This kind of scene is also a testimony to society that shows the lives and needs of citizens.
After the incident, Mr. Khuong Sreng, the Governor of Phnom Penh, led an emergency team to the scene, deploying ambulances and personnel to transport the victims to the hospital and restore order.
The reason that the authorities explained to the press was that the victims who lost their lives were two men and two women, and all of them were elderly, and the reason was that they were in a bad mood. This is a new tragedy that should not have happened, so from now on, when there is a necessary gathering of people, we must think about this order in a big way, especially the flow of air currents.
According to research, a normal person needs to breathe about 12 to 20 times per minute, and for adults who are not in good health, especially the respiratory system, they may need to breathe more often. According to this research, this means that people only need to breathe for about 3 to 5 seconds each time.
During that time, the amount of air that comes in and out during a single breath It takes about 500 milliliters of air during normal breathing. Each person needs about 6 to 10 liters of air per minute to supply enough oxygen to the blood and muscles to sustain human life.
This amount of air can vary depending on your age, physical health, and the activity you are doing, and older people may need more air flow. Therefore, when a place is too crowded and the air flow is not enough for the needs of the body, the consequence is a lack of oxygen, which is the source of life, and this tragedy occurs.
In summary, what happened on January 23, 2025 is a new record and also a testimony that requires caution for organizing various programs with too many people.
A ceremony with many people participating It’s unique and famous, but if we don’t prepare properly, it can lead to tragic events like this. Every program should check the location, limit the number, and order must be taken into account.