វិស័យដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាសមួយឆ្នាំបានជិត៦ម៉ឺនជើង ប៉ុន្តែនៅតិចជាងថៃ និងវៀតណាមខ្លាំង
វិស័យ​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវ​អាការ​របស់​កម្ពុជា កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ សម្រេច​បាន​កំណើន​ដល់​ទៅ​១៤​ភាគរយ​ជាមួយនឹង​ចំនួន​ជើងហោះហើរ​ប្រមាណ​ជា​ជិត​៦ ម៉ឺន​ជើង ប៉ុន្តែ​ធៀប​នឹង​ថៃ និង​វៀតណាម គឺ​ឆ្ងាយ​ខ្លាំង​ដែល​ទាមទារ​ឲ្យ​កម្ពុជា​ខិតខំ​បន្ថែម​ទៀត ។
ស្ថិតិ​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាន​អាកាសចរណ៍​ស៊ី​វិល បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ​នេះ កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​ជើងហោះហើរ​ទ្វេ​ទិស​សរុប​៥៨.៣៥៤​ជើង ជាមួយនឹង​អ្នកដំណើរ​សរុប​ជាង​៦​លាន​នាក់ និង​ទំនិញ​ចេញចូល​សរុប​ជិត​៨ ម៉ឺន​តោន​កើនឡើង​ដល់​ទៅ​៤០​ភាគរយ ។
តាម​ការ​កត់ត្រា​នេះ ជើង​ហោះ​ដែល​បាន​ភ្ជាប់​កម្ពុជា​ទៅ​នឹង​គោលដៅ​ផ្សេង​ៗ​នៅ​ក្នុង​តំបន់ គឺ​អាច​សម្រេច​បាន​ត្រឹមតែ​១៨៩ ជើង​ប៉ុណ្ណោះ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ​ការ​ហោះហើរ​នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​មាន​ចំនួន​១៣១​ជើង អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សៀមរាប អង្គរ​មាន​ចំនួន​៥២ ជើង និង​នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ព្រះ​សីហ​នុ​បាន​តែ​៦​ជើង​ប៉ុណ្ណោះ​នៅ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ ។
ឃើញ​ស្ថិតិ​នេះ បើ​យើង​មិន​ប្រៀបធៀប​នឹង​ប្រទេស​ជិតខាង​មិនជា​អ្វី​ទេ គឺ​យើង​ឃើញ​វា​ពិតជា​វិជ្ជមាន​មែន ដោយសារ​តែ​វា​មាន​កំណើន​ទាំង​ជើងហោះហើរ ចំនួន​អ្នកដំណើរ និង​កំណើន​ចរាចរណ៍​ចេញចូល​នៃ​ទំនិញ ។ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​យើង​ពិនិត្យ​ទៅ​លើ​តួរ​លេខ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ និង​វៀតណាម គឺ​ខុស​គ្នា​ឆ្ងាយ​ណាស់ ហើយ​គួរតែ​យក​ចំណុច​នេះ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ធ្វើ​ទីផ្សារ​ឃោសនា និង​លើកកម្ពស់​កិត្យានុភាព​បន្ថែម​ទៀត​ដើម្បី​ជំរុញ​កំណើន​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវអាកាស ។
សម្រាប់​ថៃ​មិន​ចាំបាច់​គិតដល់​មួយ​ឆ្នាំ​ទេ គឺ​ត្រឹមតែ​នៅ​ក្នុង​រង្វង់​អំឡុង​ពេល​នៃ​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី​ចិន​នៅ​ចុង​ស​ប្តា​ហ៍​នេះ សរុប​ប្រមាណ​ជា​ជាង ២៤.៦០០​ជើង​ជាមួយនឹង​អ្នកដំណើរ​រហូត​ដល់​ទៅ​ប្រមាណ​ជា​៤​លាន​នាក់ ឯណោះ តាម​រយៈ​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​ផ្លូវអាកាស​ចំនួន​៦​កន្លែង ដែល​រួម​មាន សុវណ្ណ​ភូមិ​ដ​ន​មឿង ឈៀង​ម៉ៃ ម៉ែ​ហ្វា​ហ្លួង ឈៀង​រ៉ៃ ភូ​កេ​ត និង​ហាត​យ៉ៃ ។ នេះ​បើ​តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​កាសែត​បាងកក​ប៉ុស្តិ៍ ។
ដោយឡែក​វៀតណាម​វិញ នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​ចូល​ឆ្នាំ​ដូច​គ្នា គ្រាន់តែ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ នៅ​ទីក្រុង​ហូ​ជី​មិ​ញ​តែ​មួយ គឺ​អាច​មាន​ចរាចរណ៍​ពី​៨២០​ទៅ ៩០០​ជើង​នៅ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ ដូច្នេះ​នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​ប្រមាណ​ជា​១​ស​ប្តា​ហ៍ វៀតណាម​អាច​សម្របសម្រួល​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវអាកាស​ប្រមាណ​ជា ជិត​១​លាន​នាក់​ឯណោះ ។
បណ្តាញសារព័ត៌មាន VN Express បាន​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា នៅ​ក្នុង​អំឡុង​នៃ​ការ​រីករាយ​សប្បាយ​នៃ​បុណ្យចូលឆ្នាំ​របស់​ខ្លួន​វៀតណាម អាច​នឹង​ទាក់ទាញ​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវអាកាស សរុប​មិន​តិច​ជាង​៦​ពាន់​ជើងទេ នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​ថ្ងៃ​ឈប់​សម្រាក​របស់​ខ្លួន​នេះ ។ ផ្អែក​តាម​ទឡ្ហីករណ៍​នេះ យើង​រំពឹង​ថា អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​យល់​ជា​ព័ត៌មាន ហើយនឹង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ធ្វើ​យ៉ាងណា​បង្កើន​សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវអាកាស​នេះ​ឲ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ និង​ឈាន​ទៅ​កាត់​បន្ថយ​គម្លាត​នៃ​ការ​ប្រៀបធៀប​ជាមួយនឹង​វៀតណាម និង​ថៃ​បន្ថែម​ទៀត ។
នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ កម្ពុជា​មាន​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​នៅ​ភូមិភាគ​និរតី​ថ្មី​មួយ​ទៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​តារា​សាគរ​នៅ​ខេត្តកោះកុង ដែល​បាន​បញ្ចប់​ការ​សាកល្បង​ទទួល​ជើងហោះហើរ​ដ៏​ជោគជ័យ ហើយ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ​នៅ​ត្រីមាស​ទី​៣ អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​បំផុត​ដែល​កំពុង​តែ​សាងសង់​នឹង​បញ្ចប់ ហើយនឹង​ដាក់​ឲ្យ​ដំណើរការ​តែ​ម្តង ។ ដូច្នេះ​សង្ឃឹមថា កម្ពុជា​នឹង​បង្កើន​កា​រត​ភ្ជាប់​ហើយ​ក៏​រំពឹង​ថា​កម្ពុជា​អាច​នឹង​បើក​គោលដៅ​ដឹក​ជញ្ជូន​ថ្មី​ៗ​។
សេវាកម្ម​ដឹក​ជញ្ជូន និង​ទេសចរណ៍​មិន​អាច​ផ្តាច់​ចេញពី​គ្នា​បាន​ទេ ហើយ​សង្ឃឹមថា គ្រប់​ភាគី​នឹង​ប្រើប្រាស់​គ្រប់​រូបភាព ឬ​យន្តការ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​គេ​ឲ្យ​ស្គាល់​ពី​កម្ពុជា ហើយ​គេ​ចង់​មក​លេង​មក​វិនិយោគ​មក​បណ្តាក់ទុន​ផ្សេង​ៗ ដូច្នេះ​យើង​រំពឹង​ថា គុណ​វឌ្ឍន៍​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​សមិទ្ធផល​នៃ​អាកាសយានដ្ឋាន​២​ថ្មី​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​ជើងហោះហើរ​កាន់តែ​ច្រើន​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​បន្ថែម​ទៀត ៕

The air transport sector has nearly 60,000 flights per year, but is still far less than Thailand and Vietnam.
Cambodia’s air transport sector in 2024 achieved a growth of 14 percent with the number of flights of nearly 60,000, but compared to Thailand and Vietnam, it is far behind, requiring Cambodia to make more efforts.
Statistics received from the State Secretariat of Civil Aviation show that throughout 2024, Cambodia attracted a total of 58,354 two-way flights with a total of more than 6 million passengers and a total of nearly 80,000 tons of goods, an increase of 40 percent.
According to this record, flights connecting Cambodia to other destinations in the region can only be made 189 times a day. Among them, there are 131 flights at Phnom Penh International Airport, 52 at Siem Reap Angkor International Airport, and only 6 flights at Sihanoukville International Airport per day.
Seeing this statistic, if we do not compare it with neighboring countries, it is nothing, we see it as really positive because it has increased both in flights, the number of passengers, and the increase in the inflow and outflow of goods. But if we look at the figures in Thailand and Vietnam, they are very different and should be used to promote marketing and further enhance the prestige to promote the growth of air transport services.
For Thailand, it doesn’t have to be a year, just during the Chinese New Year holiday this weekend, a total of more than 24,600 flights with up to 4 million passengers, through 6 air transport services, including Suvarnabhumi, Don Mueang Chiang Mai, Mae Haad Luang, Chiang Rai, Phuket and Hat Yai. According to the Bangkok Post,
In Vietnam, during the same New Year period, Ho Chi Minh City International Airport alone can handle 820 to 900 flights per day, so in about a week, Vietnam can handle nearly 1 million air passengers.
VN Express estimates that during the joyous New Year period, Vietnam It is expected to attract a total of no less than 6,000 air transport flights during its holiday period. Based on this argument, we expect stakeholders to understand and make efforts to improve air transport services and further reduce the gap in comparison with Vietnam and Thailand.
As recently as 2024, Cambodia has a new international airport in the southwest, Tara Sakor Airport in Koh Kong Province, which has successfully completed its test flights. In the third quarter of 2025, the newest airport under construction will be completed and put into operation. So, hopefully, Cambodia will increase connectivity and also expect that Cambodia may open new transportation destinations.
Transportation and tourism services cannot be separated from each other, and we hope that all parties will use every image or mechanism to make people know about Cambodia and want to come and invest in various ventures. Therefore, we expect that the benefits gained from the achievements of the two new airports will make flights more and more extensive.