ជំងឺមិនឆ្លងដូចជា ជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំងឺលើសឈាម ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល និងជំងឺជាច្រើនទៀតបានកំពុងកើតមានច្រើននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដោយតម្រូវអោយមានការបង្កើនការអប់រំប្រជាជន ដើម្បីមានការយល់ដឹង និងកាត់បន្ថយការកើតជំងឺនេះ ។ កម្លាំងក្រុមការងារបច្ចុប្បន្នភាពកូវីដ១៩ អាចគួរងាកមកការអប់រំជំងឺមិនឆ្លងនេះអោយបានទូលំទូលាយបំផុតតាមដែលអាចធ្វើទៅបានពីព្រោះវាកំពុងតែបង្កហានិភ័យខ្លាំងដល់សុខភាពរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា…
ជំងឺមិនឆ្លងដូចជា ជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំងឺលើសឈាម ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល និងជំងឺជាច្រើនទៀតបានកំពុងកើតមានច្រើននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដោយតម្រូវអោយមានការបង្កើនការអប់រំប្រជាជន ដើម្បីមានការយល់ដឹង និងកាត់បន្ថយការកើតជំងឺនេះ ។
កម្លាំងក្រុមការងារបច្ចុប្បន្នភាពកូវីដ១៩ អាចគួរងាកមកការអប់រំជំងឺមិនឆ្លងនេះអោយបានទូលំទូលាយបំផុតតាមដែលអាចធ្វើទៅបានពីព្រោះវាកំពុងតែបង្កហានិភ័យខ្លាំងដល់សុខភាពរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ។
ករណីនៃការឆ្លងមេរោគកូវីដ១៩ នៅកម្ពុជាបានស្ងប់ស្ងាត់ជាយូរមកហើយ ប៉ុន្តែក្រសួងសុខាភិបាល នៅតែបន្តចេញសេចក្តីជូនដំណឹងនៃបច្ចុប្បន្នភាពចំពោះជំងឺនេះជារៀងរាល់ថ្ងៃដោយបង្ហាញតួរលេខនោះ គឺដដែលៗ ។ តើក្រសួងសុខាភិបាលគួរបន្តធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពនៃជំងឺនេះហើយចេញប្រកាសជាបន្តបន្ទាប់ទៀតដូច្នេះឬយ៉ាងណា? ជំងឺនេះនៅលើពិភពលោកវានៅតែមានករណីឆ្លង ប៉ុន្តែសាធារណជនទាំងនៅសហគមនអន្តរជាតិ និងនៅកម្ពុជាលែងចាប់អារម្មណ៍វាបន្តទៀតហើយ ។
នៅលើពិភពលោក នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះតម្រូវការក្នុងការតាមដានបច្ចុប្បន្នភាពនៃការរីករាលដាលនៃមេរោគកូវីដ១៩ ប្រចាំថ្ងៃជាទូទៅមានការថយចុះបើប្រៀបធៀបទៅនឹងដំណាក់កាលដំបូងនៃជំងឺរាតត្បាត ជាពិសេសនៅពេលដែលវ៉ាក់សាំងការព្យាបាលកាន់តែប្រសើរ និងស្ថានភាពសុខភាពសាធារណៈមានស្ថេរភាព ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងអ្វីដែលក្រសួងកំពុងតែធ្វើមជ្ឈដ្ឋានខ្លះបានលើកឡើងថា ក្រសួងសុខាភិបាលគួរតែបញ្ឈប់ការចេញការប្រកាសនោះទៅពីព្រោះតែសាធារណៈមតិនៅក្នុងប្រទេសលែងចាប់អារម្មណ៍ហើយ ។ នៅពេលដែលគេលែងចាប់អារម្មណ៍បែបនេះនោះវានឹងធ្វើឲ្យកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងបំពេញការងារនោះ វាលែងស៊ិចស៊ី ដូច្នេះវាស្មើនឹងការខាតបង់ដែលក្រសួងត្រូវចំណាយក្រុមការងារដើម្បីធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពនៃករណីនេះបន្តទៀត ។
មតិនេះបានលើកឡើងថា ក្រសួងគួរតែបង្វែក្រុមនេះទៅធ្វើកិច្ចការផ្សេងៗដែលសំខាន់ និងមានប្រយោជន៍ចំពោះបញ្ហាសុខភាពសាធារណៈផ្សេងៗ ជាពិសេសគឺជំងឺមិនឆ្លងដែលកំពុងតែមានការចាប់អារម្មណ៍ ហើយកំពុងតែមាននិន្នាការកើនឡើងគួរឲ្យបារម្ភនៅក្នុងប្រទេស ។
នេះ គឺជាទស្សនៈមួយជ្រុងប៉ុន្តែកុំភ្លេចថា មកដល់ពេលនេះម៉ោងនេះទោះបីជាជំងឺនេះ វាលែងមានស្ថានភាពខ្លាចរអាជាសាកលក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែអង្គការសុខភាពពិភពលោកក៏នៅតែបន្តតាមដាន និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពដដែល គ្រាន់តែដូចជាពន្យារការយកចិត្តទុកដាក់ប្រចាំថ្ងៃមកនៅកម្រិតប្រចាំសប្តាហ៍ ។ ជំងឺនេះវានៅតែរីករាលដាលគ្រាន់តែកម្រិតគ្រោះថ្នាក់របស់វាថយចុះ ហើយនៅលើពិភពលោកតាមការសង្កេត គឺ៧ថ្ងៃកន្លងមកនេះ គឺមាន៧៩០នាក់ប៉ុណ្ណោះ បើទោះបីជាវាបានឆ្លងដល់មនុស្សជាង៧៧៧លាននាក់ និងសម្លា.ប់មនុស្សជាង៧លាននាក់ក្នុងពិភពលោក ។
នៅកម្ពុជាតាមការប្រកាសរបស់ក្រសួងហាក់ដូចជា មិនមានអ្នកឆ្លងថ្មីទេ ហើយករណីស្លា.ប់ គឺលែងរាយការណ៍មកយូរហើយ ។ គិតដល់ថ្ងៃទី២១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ជំងឺនេះបានកើតមាននៅកម្ពុជាត្រឹមតែជិត១៤ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ អ្នកស្លា.ប់ គឺមានត្រឹមតែ៣.០៥៦ នាក់ ។ ផ្អែកតាមទឡ្ហីករណ៍នៅលើសាកល និងនៅក្នុងស្រុក ក្រសួងសុខាភិបាលគួរតែបន្តការងារតាមដានការវិវត្តនៃមេរោគកូវីដ១៩នេះបន្ត ប៉ុន្តែអាចកាត់បន្ថយចំនួនក្រុមការងារដោយបង្វែរកិច្ចការមន្ត្រីជំនាញមកពង្រឹងការតាមដានអ្វីដែលសំខាន់អ្វីដែលចាំបាច់ ករណីដូចជា ករណីគ្រោះថ្នាក់នៃជំងឺមិនឆ្លង និងនិន្នាការនៃការរីករាលដាលនៃមេរោគថ្មីៗនិងប្លែកៗ។
មួយរយៈនេះ ក្រសួងបានបង្ហាញអំពីសកម្មភាព និងប្រតិកម្មឆ្លើយតបបានប្រសើរជាងមុនឆ្ងាយ ហើយប្រសិនបើប្រសិទ្ធភាពនៃការឆ្លើយតបកាន់តែលឿននិងទូលំទូលាយ ហើយពង្រឹកទំហំតាមដាន និងអង្កេតបន្ថែមទៀតក៏កាន់តែប្រសើរ ។ ចំពោះករណីនៃការឆ្លងមេរោគកូវីដ១៩ អាចបន្តត្រឹមកម្រិតប្រចាំសប្តាហ៍ ហើយបើវាមិនមានអ្វីថ្មីទេ គឺប្រចាំខែក៏បានពីព្រោះវាមិនមានអ្វីជាបម្រែបម្រួលធំ លើកលែងតែពេលដែលមានការវិវត្តថ្មីចាំជូនដំណឹង និងចេញការប្រកាស ។
សរុបទៅការងារតាមដាន និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពចំពោះជំងឺកូវីដ១៩ គួរតែបន្តធ្វើប៉ុន្តែកាត់បន្ថយកម្លាំងជំនាញ ហើយបង្វិលក្រុមការងារមកតាមដានអ្វីដែលថ្មីអ្វីដែលគ្រោះថ្នាក់នៅពេលបច្ចុប្បន្ន ដោយរួមទាំងស្ថានភាពដែលកំពុងតែបារម្ភនៅក្នុងស្រុកទាក់ទងនឹងជំងឺមិនឆ្លងដូចជា ពពួកជំងឺទឹកនោមផ្អែម បេះដូង ដាច់សរសៃឈាម មហារីក …។ល។
ក្រុមការងារក៏គួរតែយកចិត្តតាមដាននឹងពន្យល់ពលរដ្ឋអំពីជំងឺប្រចាំរដូវក៏ប្រសើរផងដែរ ដើម្បីឲ្យពលរដ្ឋមានការយល់ដឹង ហើយអាចបង្ការ និងការពារខ្លួនពីពពួកជំងឺទាំងនេះ ។ ការធ្វើដូច្នេះ វាល្អជាងពីព្រោះព័ត៌មានទាំងនេះអាចមានប្រយោជន៍នាំឲ្យពលរដ្ឋអាចកាត់បន្ថយការចំណាយនៅលើថ្លៃសុខភាព ៕

Non-communicable diseases such as diabetes, hypertension, stroke, and many other diseases are becoming more common in Cambodia, requiring increased public education to increase awareness and reduce the incidence of these diseases.
The COVID-19 update task force should focus on educating the public about this non-communicable disease as widely as possible because it is posing a serious health risk to the Cambodian people.
Cases of COVID-19 infection in Cambodia have been quiet for a long time, but the Ministry of Health continues to issue daily updates on the disease, showing the same figures. Should the Ministry of Health continue to update this disease and issue more and more announcements? The disease is still spreading around the world, but the public, both in the international community and in Cambodia, is no longer paying attention to it.
Globally, the need for daily updates on the spread of COVID-19 has generally decreased compared to the early stages of the pandemic, especially as vaccines and treatments have become more available and public health conditions have stabilized.
Regarding what the ministry is doing, some circles have suggested that the Ministry of Health should stop issuing the announcement because public opinion in the country is no longer interested. When they lose interest like this, it will make the effort to do the job less sexy, so it is equivalent to the loss that the ministry has to spend the team to continue updating the case.
The opinion suggested that the ministry should redirect this team to do other important and beneficial tasks for various public health issues, especially non-communicable diseases that are gaining attention and are showing a worrying increase in the country.
This is a one-sided view, but don’t forget that at this time, although this disease is no longer a global pandemic, the World Health Organization is still monitoring and updating it. Just like extending daily attention to weekly levels. The disease is still spreading, but its level of danger has decreased, and in the world, according to observations, in the past 7 days, there have been only 790 cases, although it has infected more than 777 million people and killed more than 7 million people in the world.
In Cambodia, according to the ministry’s announcement, there seem to be no new infections and no deaths have been reported for a long time. As of January 21, 2025, this disease has only affected nearly 140,000 people in Cambodia, with only 3,056 deaths. Based on global and domestic evidence, the Ministry of Health should continue to monitor the development of the COVID-19 virus, but the number of working groups can be reduced by redirecting the work of experts to strengthen monitoring of what is important and necessary, such as dangerous cases of non-communicable diseases and trends in the spread of new and unique viruses.
For some time now, the ministry has shown much better response and response, and if the response is faster and more comprehensive, and the scope of monitoring and surveillance is further expanded, the better. For COVID-19 cases, the weekly update can be continued, and if there is nothing new, then monthly because there is no major change, except when there is a new development that needs to be notified and announced.
In summary, the work of monitoring and updating COVID-19 should continue, but with a reduced number of experts and rotating the team to monitor what is new and dangerous at the moment, including the current situation of concern in the country regarding non-communicable diseases such as diabetes, heart disease, Stroke, cancer, etc.
The team should also pay attention to monitoring and explaining to citizens about seasonal diseases so that citizens have understanding and can prevent and protect themselves from these diseases. Doing so is better because this information can be useful and allow citizens to reduce their health costs.