ម្រេចកម្ពុជាដែលកាលពីឆ្នាំ២០២៤ អាចនាំចេញបានកំណើនដល់ទៅជាង១៣១ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ហើយនៅឆ្នាំនេះអាចនឹងបន្តមានកំណើនបន្ថែមទៀត ខណៈដែលមានសេចក្តីរាយការណ៍ថា ទិន្នផលម្រេចពិភពលោក ឆ្នាំ២០២៥ អាចនឹងមានការថយចុះ ដោយធ្វើអោយម្រេចឡើងថ្លៃនៅលើទីផ្សារពិភពលោក ។ ស្ថិតិនៃការនាំចេញដែលទទួលបានពីអគ្គនាយកដ្ឋានគយ…
ម្រេចកម្ពុជាដែលកាលពីឆ្នាំ២០២៤ អាចនាំចេញបានកំណើនដល់ទៅជាង១៣១ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ហើយនៅឆ្នាំនេះអាចនឹងបន្តមានកំណើនបន្ថែមទៀត ខណៈដែលមានសេចក្តីរាយការណ៍ថា ទិន្នផលម្រេចពិភពលោក ឆ្នាំ២០២៥ អាចនឹងមានការថយចុះ ដោយធ្វើអោយម្រេចឡើងថ្លៃនៅលើទីផ្សារពិភពលោក ។
ស្ថិតិនៃការនាំចេញដែលទទួលបានពីអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករបានឲ្យដឹងថា ពេញមួយឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះកម្ពុជាអាចនាំចេញម្រេចទៅកាន់ប្រទេសទីផ្សារអន្តរជាតិនៅក្នុងតម្លៃសរុប៣៥,២៧លានដុល្លារកើនឡើងជាង១៣១ភាគរយ ធៀបនឹងការនាំចេញកាលពីឆ្នាំ២០២៣ ដែលការនាំចេញបានតម្លៃត្រឹមតែ១៥,២៣ លានដុល្លារប៉ុណ្ណោះ ។
តាមស្ថិតិដែលបានទទួលមិនបានបញ្ជាក់អំពីបរិមាណនៃផលិតផលម្រេចដែលកម្ពុជាអាចនាំចេញបាននោះទេ ។ មកដល់ពេលនេះទីផ្សារម្រេចកម្ពុជានៅតូចណាស់ បើធៀបនឹងប្រទេសជិតខាង ជាពិសេស គឺប្រទេសវៀតណាមតែម្តង ទោះបីជាកម្ពុជាមានសក្តានុពលនៅក្នុងការដាំម្រេចក៏ដោយ ។
ម្រេចកម្ពុជាមានទីផ្សារទូលំទូលាយ គឺមានតែម្រេចកំពតដែលអាចនាំចេញទៅទីផ្សារនៅក្រៅប្រទេសដូចជា កូរ៉េ ចិន ជប៉ុន អឺរ៉ុប អាមេរិក ប៉ុន្តែភាគច្រើននៃផលិតផលម្រេចនៅខេត្តផ្សេងៗដូចជា កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ និងខេត្តភូមិភាគឥសាន្តវិញ គឺភាគច្រើន នាំចេញទៅតែវៀតណាមប៉ុណ្ណោះ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារម្រេច នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ តាមការផ្សាយរបស់កាសែត Vietnam News បានឲ្យដឹងថា ការនាំចេញម្រេចនៅលើពិភពលោកនៅក្នុងមួយឆ្នាំមានប្រមាណជា ៥,៥ពាន់លានដុល្លារ នៅក្នុងនោះប្រទេសដែលនាំចេញច្រើនជាងគេ គឺវៀតណាម ប្រេស៊ីល ឥណ្ឌូនេស៊ី បូគីណាហ្វាសូ ។ល។
ទិន្នផលម្រេចទូទាំងពិភពលោក នាឆ្នាំ២០២៥ ត្រូវបានសហគមន៍ម្រេចអន្តរជាតិប៉ាន់ប្រមាណថា វាអាចធ្លាក់ចុះ៤% ឬ២២.០០០តោន ដោយសារការធ្លាក់ចុះនៃទិន្នផលម្រេចនៅក្នុងប្រទេសទីផ្សារនាំចេញដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោក គឺប្រទេសវៀតណាម និងប្រេស៊ីល ។
សារព័ត៌មាននេះ មិនបានលម្អិតថា ផលិតផលម្រេចរបស់ប្រទេសទាំងពីរនឹងធ្លាក់ចុះប៉ុន្មានច្បាស់លាស់នៅទេ ប៉ុន្តែគ្រាន់តែដឹងថា កាលពីឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅនេះ ការនាំចេញម្រេចរបស់ប្រទេសវៀតណាមដែលជាប្រទេសនាំចេញម្រេចធំជាងគេបំផុតនៅលើពិភពលោកនោះ គឺបាន២៥ម៉ឺនតោនថយចុះ៥,១ភាគរយ បើធៀបនឹងបរិមាណម្រេចដែលបាននាំចេញនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ។
ប្រភពដដែលបានបន្តថា បរិមាណនាំចេញម្រេចវៀតណាមថយមែន ប៉ុន្តែការថយចុះនេះ បែជាបង្កើននូវតម្លៃនៃការនាំចេញ ។ សព្វថ្ងៃនេះទីផ្សារនាំចេញម្រេចធំបំផុតរបស់វៀតណាម គឺសហរដ្ឋអាមេរិកដែលមានបរិមាណសរុប៧២.០០០ តោន ស្មើនឹងប្រមាណជា២៩ភាគរយនៃទីផ្សារនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសផ្សេងៗដូចជា ប្រទេសសហភាពអារ៉ាប់រួម អាល្លឺម៉ង់ ហូឡង់ និងឥណ្ឌាជាដើម ។
ពេញមួយឆ្នាំ២០២៤ កន្លងទៅវៀតណាមនាំចេញម្រេចទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ មានតម្លៃដល់ទៅ១,៣ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើងដល់ទៅ៤៥,៤ ភាគរយ ហើយបើនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ ប្រសិនបើទិន្នផលម្រេចនៅវៀតណាមបន្តធ្លាក់ចុះដូចការប៉ាន់ប្រមាណមែននោះ តម្លៃម្រេចនឹងកាន់តែប្រសើរ ។
ដូច្នេះ កសិករដាំម្រេច នៅកម្ពុជានឹងអាចមានទឹកមាត់លេប ដោយសារតែការឡើងថ្លៃម្រេចនេះ ។ សង្ឃឹមថា កម្ពុជានឹងកាន់តែផលិតម្រេចបានច្រើន ហើយនាំចេញក៏ច្រើនសម្រាប់ប្រយោជន៍ជាតិ និងប្រជាជន ៕

Pepper prices may rise in 2025: Pepper growers will benefit
Cambodian pepper exports in 2024 grew by more than 131 percent compared to 2023, and this year may continue to grow further, while there are reports that global pepper output in 2025 may decrease, causing pepper prices to rise on the world market.
Export statistics from the General Department of Customs and Excise show that throughout 2024, Cambodia exported pepper to international markets worth a total of $35.27 million, an increase of more than 131 percent compared to exports in 2023, when exports were worth only $15.23 million.
According to the statistics received, the amount of pepper products that Cambodia can export is not specified. So far, the Cambodian pepper market is still very small compared to neighboring countries, especially Vietnam, even though Cambodia has potential in pepper cultivation.
Cambodian pepper has a broad market, with only Kampot pepper being exported to overseas markets such as Korea, China, Japan, Europe, and the United States. However, most of the pepper products in other provinces such as Kampong Cham, Tbong Khmum, and the eastern provinces are mostly exported to Vietnam.
Regarding the pepper market In 2025, according to a report by Vietnam News, global pepper exports will reach $5.5 billion annually, with the largest exporters being Vietnam, Brazil, Indonesia, Burkina Faso, etc.
Global pepper production in 2025 is estimated by the International Pepper Community to fall by 4%, or 22,000 tons, due to a decline in pepper production in the world’s largest export markets, Vietnam and Brazil.
The news did not specify how much pepper production in the two countries would fall, but only that in 2024 Vietnam, the world’s largest pepper exporter, exported 250,000 tons of pepper, down 5.1 percent from 2023.
The same source said that the volume of Vietnamese pepper exports has decreased, but this decrease has increased the value of exports. Today, Vietnam’s largest pepper export market is the United States, with a total volume of 72,000 tons, equivalent to about 29 percent of the export market to other countries such as the United Arab Emirates, Germany, the Netherlands and India.
Throughout 2024, Vietnam exported pepper to the international market worth $1.3 billion, an increase of 45.4 percent. If in 2025, if Vietnam’s pepper output continues to decline as expected, the price of pepper will be even better.
Therefore, pepper farmers in Cambodia will be able to swallow their saliva because of the increase in pepper prices. Hopefully, Cambodia will produce more pepper and export more for the benefit of the nation and the people.