ភ្លើ.ងប្រចណ្ឌក្ប.ត់ផិ.ត ៖  ជនរងគ្រោះអាចទៅជាជនល្មើសដោយសារប្រើអំពើហិ.ង្សា
ព្រោះតែ​ក្តី​ប្រចណ្ឌ​អ្នក​អាច​នឹង​ក្លាយ​ពី​ជន​រង​គ្រោះ ទៅ​ជា​ជនល្មើស ប្រសិនបើ​អ្នក​រំ​លោ​.​ភ​បំពា​.​នភា​គី​ទី​៣ ដោយ​ខុសច្បាប់ ។ ដូច្នេះ សូមកុំ​អោយ​ក្តី​ប្រចណ្ឌ​ដឹកមុខ ហើយ​ធ្វើ​អ្វី​ដែល​ខុសច្បាប់ ។ ព្រោះតែ​ក្តី​ប្រចណ្ឌ ស្ត្រី​ពីរ​រូប ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​តាម​ស្រាវជ្រាវ ហើយ​ឃាត់ខ្លួន នៅ​ក្នុង​ករណី​ហិ​.​ង្សា​ដោយ​ចេតនា ហើយ​មាន​ស្ថាន​ទម្ងន់ទោស​នាំ​គ្នា​ប្រើ​ហិ​.​ង្សា​ទៅ​លើ​ស្រី្ត​ម្នាក់ នៅ​លើ​ផ្លូវ​សាធារណៈ ។
ស្ត្រី​ទាំង​ពីរ​ត្រូវ​បាន​ឃាត់ខ្លួន កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ ក្រោយ​ពេល​បាន​អ្នក​ទាំង​ពីរ​បាន​នាំ​គ្នា​បើកឡាន ហើយ​ដេញ​ស្ទាក់​រួច​បំ​បុ​.​ក​ឡាន​ស្ត្រី​ម្នាក់ ហើយ​នាំ​គ្នា​ប្រើប្រាស់​អំពើ​ហិ​.​ង្សា​ទៅ​លើ​ស្ត្រី​ម្នាក់​នោះ កាលពី​មួយ​ថ្ងៃមុន​នោះ ។ ហេតុការណ៍​នេះ បាន​កើត​មាន​ឡើង​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ​២៦៥ ម្ដុំ​ផ្សារ​សំណង់​១២ ក្នុង​សង្កាត់​ទឹកល្អក់​៣ ខណ្ឌទួលគោក រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
រឿងរ៉ាវ​នេះ ត្រូវ​បាន​ចែករំលែក និង​ផ្សព្វផ្សាយ​កក្រើក​បណ្តាញ​សង្គម កាលពី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០១ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ វេលា​ម៉ោង​ប្រហែល​២៣:៣០​នាទី ។ អ្នក​ទាំង​ពីរ​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា បាន​ប្រើប្រាស់​ឡាន​ទំនើប​មួយ​គ្រឿង ដែល​គេ​ស្គាល់​ថា ជា ហ្វ​ត រ៉េ​ប​ទ័​រ (Ford Raptor) ដេញ​បំ​បុ​.​ក​រថយន្ត​ម្ខាង​ទៀត​ដែល​គេ​ស្គាល់​ថា ម៉ាក​តូ​យូ​តា ព្រូស (Toyota Prius) ដែល​បើកបរ​ដោយ​ស្ត្រី​ម្នាក់ ដែល​គេ​សង្ស័យ​ថា អាច​មាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយនឹង​ស្វាមី​របស់​ស្ត្រី​ម្នាក់ ក្នុង​ភាគី​បង្ក ។ ក្រៅពី​បើកឡាន​បំ​បុ​.​ក​រថយន្ត​នោះ​ស្ត្រី​ទាំង​ពីរ​នោះ​ក៏​ត្រូវ​បាន​ចោទប្រកាន់​ថា បាន​ប្រើ​អំពើ​ហិ​.​ង្សា បណ្តាល​ឲ្យ​ស្ត្រី​ម្នាក់​នោះ​រង​របួស​ដំណំ​ផង​ដែរ ។ ក្រៅពី​នារី​ទាំង​ពីរ​ដែល​មាន​មុខរបរ​សមរម្យ​ចិញ្ចឹម​ខ្លួន​ហើយ​នោះ​នៅ​មាន​បុរស​ម្នាក់​ទៀត ដែល​សមត្ថកិច្ច​នៅ​មិន​ទាន់​ឃាត់ខ្លួន​បាន​នៅឡើយ​ទេ ហើយ​កំពុង​តែ​តាម​រក ។
នៅ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​នោះ ភាគី​នារី​ទាំង​ពីរ​បាន​អះអាង​ថា នារី​ដែល​ត្រូវ​បាន​ពួក​គេ​ប្រើប្រាស់​អំពើ​ហិ​.​ង្សា​បែប​នេះ​ទៅ​លើ​បាន​ទៅ​គំ​រា​.​ម និង​គោះ​ទ្វារផ្ទះ​របស់​ខ្លួន ហើយ មូលហេតុ​នៃ​ការ​ដេញ​បុ​.​ក និង​វា​.​យ​នេះ​ដោយសារ​តែ​ស្ត្រី​ខាងលើ​បាន​គំ​រា​.​ម​ថា ដុត​ផ្ទះ និង​ធ្វើ​ឲ្យ​ក្រុម​គ្រួសារ​វិនាស​ទើប​កើតជា​កំ​ហឹ​.​ង​ដេញ​បុ​.​ក និង​វា​.​យ​តែ​ម្ដង ។ ចំណែក​ភាគី​ខាង​ស្ត្រី​ម្ចាស់​រថយន្ត​តូ​យូ​តា ព្រូស បាន​បញ្ជាក់​ដែរ​ថា ខ្លួន​មិន​បានដឹង​រឿង​អ្វី​ទាំងអស់ ហើយ​ក៏​មិន​ដែល​ស្គាល់​ភាគី​ម្ខាង​ទៀត​នោះ​ដែរ ។ នេះ គឺជា​ករណី​មួយ​ដែល​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​បញ្ហា​ស្នេហ៍​ត្រីកោណ ហើយ គឺជា​រឿង​មួយ​ដ៏​ក្តៅ​គគុក​ដែរ​នៅ​កម្ពុជា ។ រឿង​បញ្ហា​ប្រពន្ធដើម និង​ប្រពន្ធចុង ឬ​មាន​ភេទ​សម្ព័ន្ធ​គ្នា​នេះ​កើត​មាន​ជា​ហូរហែ ហើយ​វា​ក៏​នាំ​អោយ​មាន​អំពើ​ហិ​.​ង្សា​ផង​ដែរ ។
នៅ​ពេល​ភ្លើ​.​ង​ប្រចណ្ឌ​ឆាបឆេះ​ខ្លាំង​វា​ក៏​បាន​នាំ​អោយ​កើត​មាន​ជា​អំពើ​ហិ​.​ង្សា​ក្រោម​រូបភាព​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ដូច​ជា ជះ​ទឹក​អាស៊ីត សកម្មភាព​បំពារបំពាន និង​បង្ហោះ​បង្ខូចកេរ្តិ៍​តាម​បណ្តាញ​សង្គម ហើយ​ខ្លះ​តប់​ប្រ​ម៉​ល់ស​ម្លា​.​ប់​ខ្លួន​ក៏​មាន ។ ទាំងនោះ​មិនមែន​ជា​វិធីសាស្ត្រ​ត្រឹមត្រូវ​នោះ​ទេ បើ​ទោះបីជា​មជ្ឈដ្ឋាន​សង្គម​សាមញ្ញ​ទូទៅ ជា​ពិសេស​ស្ត្រី​ៗ​មិន​ថ្កោលទោស​ក៏​ដោយ ប៉ុន្តែ​បើ​និយាយ​តាម​ច្បាប់ គឺ​អាច​ខុស​ហើយ រំ​លោ​.​ភ​ច្បាប់​ដែល​នាំ​ពិរុទ្ធ​ដល់​ខ្លួន​ថែម​ទៀត​ផង ។
សូម​គិត​ឲ្យ​ច្បាស់​ហើយ​អត់ធ្មត់​រិះគិត ដោយ​សតិ កុំ​យក​ហិ​.​ង្សា ឬ​មុសា​ទៅ​ដោះស្រាយ ។ កំហឹង​មិនមែន​ជា​ដំណោះស្រាយ ហើយ​ក៏​មិនមែន​ជា​យន្តការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​បាន​នោះ​ទេ ។ បញ្ហា​នេះ​នៅ​សង្គម​កម្ពុជា​គេ​មានច្បាប់​ហើយ គឺ​ច្បាប់​ឯក​ពន្ធភាព ដែល​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់ តាំងពី​ចុងឆ្នាំ​២០០៦ ។ ច្បាប់​នេះ​មាន​៤​ជំពូក និង​១២​មាត្រា ។ តាម​ច្បាប់​នេះ ទាំងប្រុស​ទាំងស្រី ដែល​រំ​លោ​.​ភ​ច្បាប់ គឺ​មាន​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់ ហើយ​ក៏​មាន​ដល់​កម្រិត​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ផង​ដែរ ។
សរុប​មក​វិញ ជា​ធម្មតា​ទេ បុរស​ក៏​ដោយ ស្ត្រី​ក៏​ដោយ នៅ​ពេល​ដែល​ភាគី​ណាមួយ​មិន​ស្មោះត្រង់​ហើយ​បាន​ប្រ​ពឹត្ត​ភេទ​សម្ព័ន្ធ ឬ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយនឹង អ្នក​ផ្សេង​នោះ នរណា​ក៏​មាន​កំហឹង​ដែរ ។ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ សូមកុំ​យក​វា​មក​ដោះស្រាយ ។ សង្គម​យើង​មានច្បាប់​មាន​ទម្លាប់ សូម​ប្រើប្រាស់​វា​ជា​ប្រយោជន៍ ។ ពេល​ខ្លះ​ដោយសារ​តែ​យើង​ដោះស្រាយ​ដោយ​កំ​ហឹ​.​ង យើង​អាច​នឹង​ក្លាយ​ខ្លួន​ពី​ជន​រង​គ្រោះ​ទៅ​ជា​ជនល្មើស​ដែល​មានទុក្ខ​មានទោស​ដល់​ខ្លួន ខូចអនាគត​បន្ថែម​ទៀត​ក៏​មាន​ដែរ ។ សូម​រិះគិត ហើយ​អត់ធ្មត់ និង​ប្រើប្រាស់​សតិ និង​មនៈសិកា​មក​រំ​ម្ងា​ប់​ទស្សនៈ​ហិ​.​ង្សា​ជា​មូលដ្ឋាន ៕

Because of jealousy, you may become a victim and become a perpetrator if you illegally harm a third party. So, don’t let jealousy take the lead and do something illegal. Because of jealousy, two women were investigated and arrested by the authorities in a case of intentional and aggravated violence against a woman on a public road.
The two women were arrested on the morning of May 2, 2025 after they allegedly drove a car together, chased and then attacked a woman’s car, and sexually assaulted her the day before. The incident occurred along Street 265, Construction Market 12, in Sangkat Teuk Laak 3, Toul Kork District, Phnom Penh.
The story was shared and circulated on social media on May 1, 2025 at around 23:30. The two are said to have used a luxury car, known as a Ford Raptor, to hit another car, known as a Toyota Prius, driven by a woman who is suspected of having a relationship with the husband of one of the women involved. In addition to hitting the car, the two women are also accused of using violence, causing the woman to suffer serious injuries. In addition to the two women who have decent jobs to support themselves, there is another man who the authorities have not yet arrested and are searching for.
In the incident Both women claimed that the woman they had used such violence against had threatened and knocked on the door of their house, and the reason for chasing the man and the woman was because the woman had threatened to burn the house and destroy the family, which was why she had suddenly chased the man and the woman. The woman who owned the Toyota Prius also stated that she did not know anything about it and had never known the other party. This is a case that reflects the problem of a love triangle and is a hot topic in Cambodia. The issue of first wife and second wife or having same-sex relationships is rampant and it also leads to violence.
When anger flares up, it can lead to other forms of violence, such as acid attacks, abuse, and defamatory posts on social media, and some even commit suicide. Those are not the right methods, even if the general public, especially women, do not condemn them, but if we talk about the law, it can be wrong and violate the law, which will bring even more guilt to yourself.
Please think clearly and patiently, think carefully, do not use violence or anger to solve the problem. Anger is not the solution, nor is it a mechanism to solve this problem. This problem in Cambodian society already has a law, the Law on Homosexuality, which has been in effect since the end of 2006. This law has 4 chapters and 12 articles. According to this law, both men and women who violate the law are subject to fines and even imprisonment.
In general, both men and women When one party is unfaithful and has sex or is in a relationship with someone else, anyone can be angry. But even so, please do not use it to solve the problem. Our society has laws and customs, please use them to your advantage. Sometimes because we solve the problem with violence, we may turn from a victim into a perpetrator who suffers and blames himself, further damaging the future. Please think and be patient and use your mind and conscience to overcome the basic violent views.