កម្ពុជានៅពេលនេះបានកំពុងតែគិតគូរនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍនូវផែនទីបង្ហាញផ្លូវមួយសម្រាប់កំណត់នូវស្តង់ដាពាណិជ្ជកម្មបៃតង ដើម្បីជំរុញ និងទាញយកចំណែកពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគទុនបៃតង ។ ការវិនិយោគបៃតងចង់សំដៅលើការវិនិយោគលើថាមពលកកើតឡើងវិញ កសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តភាព ឬបច្ចេកវិទ្យាដែលជួលការពារបរិស្ថាន ខណ:ដែលពាណិជ្ជកម្មបៃតង គឺសំដៅលើការធ្វើពាណិជ្ជកម្មលើផលិតផល…
កម្ពុជានៅពេលនេះបានកំពុងតែគិតគូរនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍនូវផែនទីបង្ហាញផ្លូវមួយសម្រាប់កំណត់នូវស្តង់ដាពាណិជ្ជកម្មបៃតង ដើម្បីជំរុញ និងទាញយកចំណែកពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគទុនបៃតង ។
ការវិនិយោគបៃតងចង់សំដៅលើការវិនិយោគលើថាមពលកកើតឡើងវិញ កសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តភាព ឬបច្ចេកវិទ្យាដែលជួលការពារបរិស្ថាន ខណ:ដែលពាណិជ្ជកម្មបៃតង គឺសំដៅលើការធ្វើពាណិជ្ជកម្មលើផលិតផល និងបច្ចេកវិទ្យាដែលជួយការពារដល់បរិស្ថានជាដើម ។
ផែនការនេះបានត្រូវបង្ហាញ កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្ខាសាលាមួយដែលរៀបចំឡើងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធជាច្រើន ជាពិសេស គឺក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និង អង្គការកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អង្គការសហប្រជាជាតិ ។
លោកស្រី ចម និម្មល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានឲ្យដឹងថា ផែនទីបង្ហាញផ្លូវនេះនឹងក្លាយជាមគ្គុទ្ទេសក៍ប្រកបដោយភាពជាក់ស្តែង សម្រាប់ការពង្រឹងការត្រៀមខ្លួនលើវិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគដែលផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ ការអនុវត្តពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគស្អាតប្រកបដោយចីរភាព ហើយការដំឡើងកម្រិតខ្សែច្រវាក់តម្លៃ និងការធានាបាននូវច្រកចូលទីផ្សារសម្រាប់ការនាំចេញផលិតផលកម្ពុជា ។
ជាការពិត ការលើកឡើងរបស់លោកស្រី រដ្ឋមន្ត្រី គឺជាសេណារីយ៉ូមួយ ដើម្បីធានានិរន្តភាពនៃទីផ្សារកម្ពុជានៅសហភាពអឺរ៉ុបដែលទំនិញកម្ពុជានឹងអាចអស់ការអនុគ្រោះពន្ធ នៅពេលដែលកម្ពុជារំដោះខ្លួនចេញពីក្រុមប្រទេសដែលមានការអភិវឌ្ឍតិចតួច នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៩ ហើយក៏ស្របនឹងចក្ខុវិស័យដែលកម្ពុជាចង់ប្រែក្លាយខ្លួនទៅជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ ។
តើហេតុអ្វីបានជាកម្ពុជាត្រូវការរៀបចំការអភិវឌ្ឍនូវផែនទីបង្ហាញផ្លូវឆ្ពោះទៅរកស្តង់ដាពាណិជ្ជកម្មបៃតង0x017d7 ចម្លើយ គឺដោយសារតែពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគបៃតង ឬស្អាតនេះវាមានសក្តានុពលធំ ។
តាមអ្វីដែលលើកឡើងនៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងបៃតងរបស់សហគមន៍អឺរ៉ុបបានឲ្យដឹងថា គ្រាន់តែកញ្ចប់មូលនិធិ NextGenerationEU និង REPowerEU គេដឹងថា វាមានទំហំដល់ទៅ២៧៥ពាន់លានអឺរ៉ូ ឬជាង២៨៥ពាន់លានដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការវិនិយោគបៃតង ហើយទឹកប្រាក់ប្រមាណជា១១៨ពាន់លានអឺរ៉ូ ឬជាង១២០ពាន់លានដុល្លារ គឺសម្រាប់គាំទ្រគោលនយោបាយពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងបៃតង ។
សក្តានុពលនេះធំណាស់ ប៉ុន្តែវាមិនមែនចេះតែអាចទទួលបាននោះទេ ។ សម្រាប់កម្ពុជា ការប្រឈមនឹងការបាត់បង់ភាពអនុគ្រោះច្រកចូលទីផ្សារ ដោយសារតែអនុលោមតាមច្បាប់ពាណិជ្ជកម្មដ៏តឹងរ៉ឹង និងភាពផុយស្រួយនៃប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មសកលតម្រូវឱ្យកម្ពុជារៀបចំអភិក្រមប្រកបដោយយុទ្ធសាស្ត្រ នវានុវត្តន៍ និងការសំឡឹងឆ្ពោះទៅមុខ ជាពិសេសស្របពេលដែលពិភពលោកកំពុងឆ្ពោះទៅសម្រេចបាននូវរបៀបវារៈឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព រួមទាំងដៃគូពាណិជ្ជកម្មសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជាផងដែរ ។
ការចាកចេញរបស់កម្ពុជាពីឋានៈជាក្រុមប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួច និងការកើនឡើងនៃលក្ខខណ្ឌតម្រូវនៃការអនុវត្តប្រកបដោយចីរភាព ក៏បាននាំមកនូវកាលានុវត្តភាពផងដែរ ជាពិសេស ក្នុងការពិនិត្យផ្លាស់ប្តូរគំរូសម្រាប់កំណើន ដែលមានចីរភាព បរិយាប័ន្ន និងភាពធន់ជាងមុន ដែលនឹងធានាបានថា កម្ពុជាមិនត្រឹមតែបានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់អនាគតប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងរក្សាជំហដ៏ប្រសើរក្នុងការរីកលូតលាស់ក្នុងសេដ្ឋកិច្ចសកលប្រកបដោយថាមវន្ត និងវិវត្តទៅមុខជាប់ជានិច្ច ដោយឈរលើស្មារតីការប្រែក្លាយ បញ្ហាប្រឈមឱ្យទៅជាឱកាស ។
នៅក្នុងយុគសម័យដែលការព្រួយបារម្ភអំពីបរិស្ថាន គឺស្ថិតនៅក្នុងបញ្ជីអាទិភាព «ផែនទីផ្លូវសម្រាប់ស្តង់ដារពាណិជ្ជកម្មបៃតង» គឺជាឧបករណ៍ដ៏សំខាន់សម្រាប់បង្កើតអនាគតនៃពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជា ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះគឺជាច្រកពង្រឹងការត្រៀមខ្លួន ដើម្បីរក្សាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាមួយនឹងនិរន្តរភាពបរិស្ថានដែលជាតុល្យភាពដែលមិនត្រឹមតែជាការចង់បានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាកត្តាចាំបាច់សម្រាប់សុខភាពនៃភពផែនដីសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ ។
តាមរយៈការបង្កើតគោលការណ៍ណែនាំដែលផ្តល់អាទិភាពដល់ផលិតកម្មការដឹកជញ្ជូន និងការប្រើប្រាស់ប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវផ្នែកបរិស្ថាន ស្តង់ដារទាំងនេះ គឺជាមាគ៌ាដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗដូចជា ការបំភាយកាបូន ការថយចុះធនធាន និងការរិចរិលបរិស្ថាន ។ ផែនទីបង្ហាញផ្លូវនេះក៏ដើរតួនាទីជាមគ្គុទ្ទេសក៍ និងការប្តេជ្ញាចិត្ត ដោយកំណត់ដំណាក់កាលសម្រាប់យុទ្ធសាស្ត្រស្អិតរមួត ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា ដើម្បីធានាឲ្យប្រាកដថា វិស័យពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជានៅតែជាកត្តាជំរុញនៃភាពរុងរឿងសេដ្ឋកិច្ច ។
តាមរយៈការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ផែនទីបង្ហាញផ្លូវនេះក៏អាចជួយស្វែងរកការបង្កើតក្របខ័ណ្ឌបង្រួបបង្រួមដែលប្រទេសនានាអាចធ្វើការជាមួយគ្នា ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅនិរន្តរភាពរួមគ្នា ។ នេះមិនត្រឹមតែជួយសម្រួលដល់ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មកាន់តែរលូនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងធានាថា ការពិចារណាអំពីបរិស្ថានត្រូវបានបង្កប់នៅក្នុងគ្រប់ទិដ្ឋភាពនៃសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ ។
សរុបមក ផែនទីបង្ហាញផ្លូវតំណាងឱ្យជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកក្របខ័ណ្ឌពាណិជ្ជកម្មសកលដែលកាន់តែបៃតង ប៉ុន្តែវាមិនមែនជារឿងដែលងាយស្រួលដូចជា ការនិយាយនោះទេ ។ ទំហំពាណិជ្ជកម្ម និងវិយោគទុនស្អាតនេះមានវិសាលភាពធំមែន ប៉ុន្តែក៏មិនមែនមានតែកម្ពុជានោះទេ ដែលចង់បាន ប្រទេសនានា គឺសុទ្ធតែចង់បានដូចគ្នា រួមទាំងវៀតណាម និងថៃ ដែលជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មជាមួយនឹងសហគមន៍អឺរ៉ុបធំរួចស្រេចទៅហើយ ។
ដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅនេះ យើងសង្ឃឹមថា គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធនឹងអាចដាក់ចេញនូវផែនទីមួយដែលទាក់ទាញ ដើម្បីធានារនិរន្តភាពនៃទីផ្សារទំនិញកម្ពុជានៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិ ជាពិសេស គឺអឺរ៉ុប ៕

Cambodia is currently considering developing a roadmap for setting green trade standards to promote and attract green trade and investment.
Green investment refers to investment in renewable energy, sustainable agriculture, or technologies that protect the environment, while green trade refers to trade in products and technologies that help protect the environment, etc.
The plan was presented on January 20, 2025, at a workshop organized by many relevant institutions, especially the Ministry of Commerce and the United Nations Development Program.
Ms. Cham Nimman, Minister of Commerce, said that the roadmap will serve as a practical guide for strengthening trade and investment readiness, focusing on promoting and implementing clean and sustainable trade and investment, upgrading value chains, and ensuring market access for Cambodian exports.
In fact, the Minister’s proposal is a scenario to ensure the sustainability of the Cambodian market in the European Union, where Cambodian goods will be able to run out of tariff preferences when Cambodia liberates itself from the group of least developed countries in 2029, and is also in line with the vision that Cambodia wants to transform itself into an upper-middle-income country by 2030 and a high-income country by 2050.
Why does Cambodia need to develop a roadmap towards green trade standards0x017d7 The answer is because green or clean trade and investment has great potential.
According to what was mentioned in the European Union’s Green Deal, the NextGenerationEU and REPowerEU funds alone are known to amount to 275 billion euros, or more than 285 billion dollars, to support green investments, and an amount of approximately 118 billion euros, or more than 120 billion dollars, is to support policies related to green projects.
This potential is huge, but it is not always achievable. For Cambodia, facing the loss of market access due to strict compliance with trade rules and the fragility of the global trading system requires Cambodia to develop a strategic, innovative and forward-looking approach, especially as the world moves towards achieving the 2030 Agenda for Sustainable Development, including with Cambodia’s major trading partners.
Cambodia’s graduation from LDC status and the increasing demands for sustainable performance also bring opportunities, particularly in examining a paradigm shift for more sustainable, environmentally inclusive, and resilient growth that will ensure that Cambodia is not only prepared for the future but also maintains a strong foothold in a dynamic and ever-evolving global economy, based on the spirit of turning challenges into opportunities.
In an era where environmental concerns are at the top of the list of priorities, the “Roadmap for Green Trade Standards” is an important tool for shaping the future of Cambodia’s international trade. This initiative is a gateway to strengthening readiness to maintain economic growth with environmental sustainability, a balance that is not only desirable but essential for the health of the planet for future generations.
By establishing guidelines that prioritize environmentally responsible production, transportation, and consumption, these standards are a way to address key challenges such as carbon emissions, resource depletion, and environmental degradation. The roadmap also serves as a guide and commitment, setting the stage for a coherent strategy to address the challenges to ensure that Cambodia’s trade sector remains a driver of economic prosperity.
By fostering international cooperation, the roadmap can also help to find a unified framework within which countries can work together to achieve shared sustainability goals. This will not only facilitate smoother trade, but also ensure that environmental considerations are embedded in all aspects of the supply chain.
Overall, the roadmap represents an important step towards a greener global trading framework, but it is not as easy as it sounds. The scale of this clean trade and investment is vast, but it is not just Cambodia that wants it. Countries want it too, including Vietnam and Thailand, which are already major trading partners with the European Union.
To achieve this goal, we hope that all stakeholders will be able to put forward an attractive roadmap to ensure the sustainability of Cambodian goods in international markets, especially Europe.