រាល់ការចេញចូលព្រៃនៅក្នុងតំបន់អតីតលេនដ្ឋាននៃសង្គ្រាម សូមលើកកម្ពស់ការប្រុងប្រយ័ត្នពីព្រោះថា សូម្បីតែដីចម្ការដែលពលរដ្ឋ កំពុងអាស្រ័យផលក៏មានករណីផ្ទុះស្លា.ប់ដោយសារមីនដែរ នាដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ ។ តាមការផ្សព្វផ្សាយដោយលោក ហេង រតនា អគ្គនាយកនៃមជ្ឈមណ្ឌលសកម្មភាពកំចាត់មីនកម្ពុជា…
រាល់ការចេញចូលព្រៃនៅក្នុងតំបន់អតីតលេនដ្ឋាននៃសង្គ្រាម សូមលើកកម្ពស់ការប្រុងប្រយ័ត្នពីព្រោះថា សូម្បីតែដីចម្ការដែលពលរដ្ឋ កំពុងអាស្រ័យផលក៏មានករណីផ្ទុះស្លា.ប់ដោយសារមីនដែរ នាដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ ។
តាមការផ្សព្វផ្សាយដោយលោក ហេង រតនា អគ្គនាយកនៃមជ្ឈមណ្ឌលសកម្មភាពកំចាត់មីនកម្ពុជា (CMAC) បានឲ្យដឹងថា នៅដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងគ្រា.ប់មីនបានសម្លា.ប់ជីវិតមនុស្ស៣នាក់ហើយ នៅភូមិភាគពាយ័ព្យនៃប្រទេស រួមទាំងបុគ្គលិកដែលកំពុងតែប្រតិបត្តិការបោសសម្អាតមីនផ្ទាល់២នាក់ផងដែរ ក្នុងពេលដែលពួកគេកំពុងបំពេញប្រតិបត្តិការបោសសម្អាតមីនរំដោះដីស្រែរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងភូមិត្រពាំងប្រិយ៍ ឃុំបាក់អន្លូង ស្រុកត្រពាំងប្រាសាទ ខេត្តឧត្តរមានជ័យ ។
លោកបានបន្តថា នៅពេលដែលកងកម្លាំងបោសសម្អាតមីនស៊ីម៉ាកកំពុងកាន់ទុក្ខស.ពលោក ពៅ នេពីន និងលោក អឿន ចាន់ណារ៉ា អ្នកឯកទេសបោសសម្អាតមីនរបស់អង្គភាពស៊ីម៉ាកប្រចាំទិសខេត្តឧត្តរមានជ័យ ដែលបានពលីជីវិតក៏មានប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ទៀតបានបាត់បង់ជីវិតដោយសារបើករថយន្តចុះដឹកប្រមូលផលដំឡូងក្នុងចម្ការដំឡូងមីនៅចម្ការរបស់ខ្លួន ស្ថិតក្នុងភូមិកូនភ្នំខាងត្បូង ឃុំតាស្ដា ស្រុកសំពៅលូន ខេត្តបាត់ដំបង នៅវេលាម៉ោងប្រមាណជាង៣រសៀលនៅថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ។
កម្ពុជា ជាប្រទេសមួយក្នុងចំណោមប្រទេសដែលរងគ្រោះខ្លាំងជាងគេដោយគ្រាប់មីន និងសំណល់ជាតិផ្ទុះពីសង្គ្រាម ។ តាមការប៉ាន់ប្រមាណគេជឿជាក់ថា នៅកម្ពុជាអាចមានគ្រាប់មីនពី៤លានទៅ៦លានគ្រាប់ និងគ្រាប់មិនទាន់ផ្ទុះផ្សេងទៀតត្រូវបានបន្សល់ទុកពីសង្គ្រាមស៊ីវិលរយៈពេល៣ទសវត្សរ៍ ។
គ្រាប់មីនទាំងនោះត្រូវបានគេអះអាងថា ត្រូវបានដាក់ដោយភាគីនៃជម្លោះច្រើនបំផុតនៅភូមិភាគពាយ័ព្យរហូតដល់គ្រាប់ខ្លះអាចកប់នៅក្នុងជម្រៅជ្រៅ ហើយវាអាចអណ្តែតឡើងមកលើផ្ទៃនៃកម្រិតគ្រោះថ្នាក់បានដោយសារបាតុភូតធម្មជាតិមានភ្លៀងទឹកជំនាន់ ឬក៏សកម្មភាពរបស់ប្រជាជនកាប់គាស់កាយវាឡើងដោយចៃដន្យ ។
ក្រៅពីគ្រាប់មីន និងយុទ្ធភ័ណ្ឌដែលបន្សល់ដោយភាគីជម្លោះនៅក្នុងសង្គ្រាមហើយនោះ យោងតាមសាកលវិទ្យាល័យ Yale របស់សហរដ្ឋអាមេរិក នៅចន្លោះឆ្នាំ១៩៦៥ ដល់ឆ្នាំ១៩៧៣ គេជឿជាក់ថា សហរដ្ឋអាមេរិកបានទម្លាក់គ្រាប់បែកចំនួនប្រមាណជា២៣០.៥១៦ គ្រាប់បែកលើទីតាំងចំនួន ១១៣.៧១៦ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ។ ដូច្នេះយើងគួរតែប្រុងប្រយ័ត្ន ។
មន្ត្រីបោសសម្អាតមីនមួយរូបប្រចាំទិសបាត់ដំបងបានឲ្យដឹងថា ដីចម្ការខ្លះជាពិសេសនៅតំបន់អតីតសមភូមិ ទោះបីជាពលរដ្ឋបានអាស្រ័យផលមករាប់ឆ្នាំក៏ដោយក៏នៅតែអាចមានគ្រោះថ្នាក់ដោយសារដីចម្ការទាំងនេះត្រូវបានដោះ ឬបោសសម្អាតដោយពលរដ្ឋផ្ទាល់មិនមានជំនាញ ឬឧបករណ៍ត្រឹមត្រូវ ។
លោកបានបន្តទៀតថា មីនខ្លះកប់នៅក្នុងជម្រៅជ្រៅឧបករណ៍រាវមីនខ្លះចាប់រលកសញ្ញាមិនដល់ ប៉ុន្តែវាអាចឡើងមកដោយចៃដន្យដោយកត្តាណាមួយ។ ដូច្នេះដល់ពេលដែលវាមានកម្លាំងសង្កត់ដល់ទម្ងន់វា គឺវាអាចផ្ទុះបាន ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា «កុំប្រហែសមីន និងយុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះនៅតែគំរាមកំហែងអាយុជីវិតយើងគ្រប់ពេលវេលា»។
តាមកំណត់ត្រាចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៧៩ ដល់ឆ្នាំ២០២៤ គ្រាប់មីន និងសំណល់នៃសង្គ្រាមបានឆក់យកជីវិតមនុស្ស១៩.៨៣៤ នាក់ និងរបួសពិការសរុប ៤៥.២៥២នាក់ ។
សរុបទៅទោះបីជា កម្ពុជាទទួលបានសន្តិភាពពេញលេញក្នុងឆ្នាំ១៩៩៨ ក៏ដោយក៏ស្រមោលនៃគ្រាប់មីននៅតែបន្តកើតមាន និងបង្កការគំរាមកំហែងយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់អាយុជីវិតមនុស្ស និងការខិតខំស្តារ និងកសាងជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋរាល់ថ្ងៃ ៕

Landmines are still a threat, continuing to kill people, even on farmland.
When entering and exiting the forest in the former war zone, please be careful because even the farmlands where people are living have been affected by landmines in early 2025.
According to a statement by Mr. Heng Ratana, Director General of the Cambodian Mine Action Center (CMAC), in early 2025, unexploded ordnance and landmines have killed three people in the northwestern region of the country. Including two personnel who are currently carrying out mine clearance operations while they are carrying out mine clearance operations to liberate rice fields of people in Trapaing Pri village, Bak Anlung commune, Trapaing Prasat district, Oddar Meanchey province.
He continued that while the CIMAC mine clearance forces are mourning the death of Col. Pov Nepin and Mr. Oeun Channara, mine clearance specialists of the CIMAC unit in Oddar Meanchey province Another citizen who lost his life was killed while driving a vehicle to harvest cassava in his cassava field in Kon Phnom Duong village, Ta Sda commune, Sampov Lun district, Battambang province at around 3 pm on January 17, 2025.
Cambodia is one of the countries most affected by landmines and explosive remnants of war. It is estimated that Cambodia may have between 4 million and 6 million landmines and other unexploded ordnance left over from three decades of civil war.
The mines are believed to have been laid by parties to the conflict, most in the northwest, to the point where some may be buried at great depths and may be brought to the surface at dangerous levels by natural phenomena such as rainfall or by the activities of people who accidentally dig them up.
In addition to landmines and other munitions left behind by the warring parties, according to Yale University in the United States, between 1965 and 1973, the United States is believed to have dropped an estimated 230,516 bombs on 113,716 locations in Cambodia. So we should be careful.
A mine clearance officer in the Battambang region said that some farmlands, especially in the former Sam Phum area, even though people have been farming them for years, can still be dangerous because these farmlands are cleared or cleared by people themselves without the right skills or equipment.
He continued that some mines are buried deep enough that some mine clearance devices cannot detect the signal, but they can come up accidentally due to any factor. So when it has the force to press its weight, it can explode.
He stated that “Don’t neglect mines and unexploded ordnance, they still threaten our lives all the time.”
According to records from 1979 to 2024, mines and remnants of war have claimed the lives of 19,834 people and injured a total of 45,252 people.
In total, although Cambodia achieved complete peace in 1998, the shadow of mines still exists. and poses a serious threat to human life and the efforts to restore and rebuild the livelihoods of citizens every day.