កំណើននៃការទទួលទានអាហារឆៅនៅកម្ពុជាកាន់តែមានច្រើន ហើយមុខម្ហូបដែលផ្សំឡើងដោយសាច់ឆៅក៏មានច្រើន ។ ដូច្នេះគួរតែឧស្សាហ៍ពិនិត្យសុខភាពពីព្រោះពពួកបាក់តេរី និងប៉ារ៉ាស៊ីត នៅក្នុងពពួកអាហារទាំងនេះ ក៏មានហានិភ័យខ្ពស់ដែរចំពោះមនុស្សជាតិយើងនាពេលសព្វថ្ងៃ ។ ពពួកអាហារឆៅទាំងនេះ គឺមានតាំងពីភ្លៀសាច់គោ…
កំណើននៃការទទួលទានអាហារឆៅនៅកម្ពុជាកាន់តែមានច្រើន ហើយមុខម្ហូបដែលផ្សំឡើងដោយសាច់ឆៅក៏មានច្រើន ។ ដូច្នេះគួរតែឧស្សាហ៍ពិនិត្យសុខភាពពីព្រោះពពួកបាក់តេរី និងប៉ារ៉ាស៊ីត នៅក្នុងពពួកអាហារទាំងនេះ ក៏មានហានិភ័យខ្ពស់ដែរចំពោះមនុស្សជាតិយើងនាពេលសព្វថ្ងៃ ។
ពពួកអាហារឆៅទាំងនេះ គឺមានតាំងពីភ្លៀសាច់គោ ឬភ្លៀត្រី ឡាបសាច់គោ ឬឡាបត្រី ពពួកសាច់គោអាំងចំអិនមិនឆ្អិនល្អ បុកល្ហុង និងពពួកញាំដែលផ្សំឡើយដោយសាច់ត្រី ឬគ្រឿងសមុទ្រឆៅៗ ពពួកអាហារស៊ូស៊ី និងពពួកអាហារសាស៊ីមីពីត្រីដែលមិនបានទុកដាក់បានល្អ និងត្រឹមត្រូវជាដើម ។
សូមលើកកម្ពស់ការប្រុងប្រយ័ត្នពីព្រោះពពួកអាហារឆៅទាំងនេះត្រូវបានអ្នកជំនាញព្រមានថា វាមានផ្ទុកនូវពពួកបារ៉ាស៊ីត និងបាក់តេរីរាប់សិបប្រភេទ ។ ពពួកអតិសុខុមប្រាណដែលយើងមិនអាចនឹងមើលឃើញដោយភ្នែកទទេទាំងនេះវាអាចនៅក្នុងពពួកសាច់ដែលយកមកធ្វើម្ហូបទាំងនេះតាំងពីពពួកសត្វទាំងនេះនៅមានជីវិត ហើយខ្លះទៀតវាបានជ្រៀតចូលនៅពេលដែលការដឹកជញ្ជូន ការទុកការដាក់ថែរក្សាអាហារទាំងនេះមិនត្រូវតាមស្តង់ដាសុវត្ថិភាពត្រឹមត្រូវ ។ល។
ផលប៉ះពាល់ដែលបណ្តាលមកពីពពួកអតិសុខុមប្រាណដែលបង្កប់នៅក្នុងអាហារឆៅទាំងនេះវាអាចបង្កគ្រោះថ្នាក់ច្រើនយ៉ាង ជាពិសេស គឺធ្វើឲ្យសុខភាពចុះខ្សោយងាយប្រឈមមុខនឹងការវាយលុកពីពពួកមេរោគផ្សេងៗទៀត ។ ក្រៅពីនោះវាក៏អាចធ្វើឲ្យយើងមានគ្រោះថ្នាក់ដល់ជីវិតផងដែរពីព្រោះតែវាអាចធ្វើឲ្យសរីរាង្គដែលមានមុខងារសំខាន់ៗនៅក្នុងខ្លួនរបស់យើងខូច ឬពុល ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ តាមការចុះផ្សាយនៅក្នុងទំព័រសារព័ត៌មានថៃ the Nation បានឲ្យដឹងថា វេជ្ជបណ្ឌិតនៅក្នុងប្រទេសនេះ បានព្រមានពលរដ្ឋឲ្យប្រុងប្រយ័ត្ននឹងការឆ្លងដង្កូវព្រូន និងតេនញ៉ាជាច្រើនប្រភេទ ដែលបណ្តាលមកពីការទទួលទានសាច់គោឆៅ ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ណាកាផាត រ៉ាត់តាណាភីធុន ( Natkaphat Rattanapithun) ទីប្រឹក្សានៃមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវជំងឺប៉ារ៉ាស៊ីត និងជាប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលវេជ្ជសាស្ត្រវេជ្ជសាស្ត្រនៅក្នុងខេត្ត ណាខាន រ៉ាឆាស៊ីម៉ា បានបញ្ជាក់ថា ពពួកព្រូន ឬដង្កូវតេនញ៉ា ទាំងនេះអាចលូតលាស់យ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្នុងពោះវៀនតូច និងឆ្លងទៅផ្នែកផ្សេងៗបាន ។
លោកបានបន្តថា នៅពេលដែលឆ្លងដំបូងវាមិនមានរោគសញ្ញាអ្វីទាំងអស់ ប៉ុន្តែនៅពេលដែលកម្រិតនៃការឆ្លងកាន់តែខ្លាំង ហើយពពួកដង្កូវព្រូន ឬតេនញ៉ានោះវិវត្តន៍កាន់តែច្រើននៅក្នុងខ្លួនរបស់មនុស្សវាអាចបណ្តាលឱ្យមានផលវិបាកធ្ងន់ធ្ងរ រួមទាំងការស្ទះបំពង់ទឹកប្រមាត់ ហើមពោះ ចង្អោរ និងក្អួត ។
លោកបានព្រមានថា ក្នុងករណីធ្ងន់ធ្ងរមេរោគទាំងនេះអាចចេញតាមមាត់ ច្រមុះ ឬចេញតាមរន្ធគូទជាដើ ម ។ ពាក់ព័ន្ធនឹងការទទួលទានសាច់ឆៅនេះ អង្គការសុខភាពពិភពលោក បានព្រមានថា អាហារគ្មានសុវត្ថិភាពដែលមានបាក់តេរី ប៉ារ៉ាស៊ីត ឬសារធាតុគីមីបង្កគ្រោះថ្នាក់ បណ្តាលឱ្យមានជំងឺច្រើនជាង២00 ប្រភេទ រាប់ចាប់ពីរាគរហូតដល់មហារីក ។
អង្គការសុខភាពពិភពលោក បានផ្តល់ដំបូន្មានថា ដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យសុខភាពដែលទាក់ទងនឹងការប្រើប្រាស់សាច់ឆៅ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការធានាភាពស្រស់ គុណភាពខ្ពស់ និងដឹងប្រភពច្បាស់លាស់ ហើយរាល់ដំណើរការរៀបចំអាហារក៏ត្រូវតែរក្សាស្តង់ដាអនាម័យខ្ពស់បំផុត ៕

Don’t eat too much raw food, be careful of health risks.
The growth of raw food consumption in Cambodia is increasing, and there are many dishes made with raw meat. Therefore, it is important to regularly check your health because the bacteria and parasites in these foods are also a high risk for our humanity today.
These raw foods have been around since the dawn of time. Or fish fillets, beef fillets or fish fillets, undercooked grilled beef, papaya and other dishes made with raw fish or seafood, sushi and sashimi made from fish that has not been stored properly and properly, etc.
Please exercise caution because these raw foods have been warned by experts that they contain dozens of parasites and bacteria. These microorganisms, which we cannot see with the naked eye, can be present in the meat used to make these dishes since these animals are still alive, and some of them have penetrated when the transportation, storage, and preservation of these foods do not meet proper safety standards, etc.
The effects caused by the microorganisms embedded in these raw foods can cause many dangers, especially making health weaker and more vulnerable to attacks from other viruses. Besides that, it can also be life-threatening because it can damage or poison vital organs in our bodies.
Regarding this issue, according to a report in the Thai newspaper The Nation, doctors in the country have warned citizens to be careful of various types of pinworms and tapeworms caused by eating raw beef.
Dr. Nakaphat Rattanapithun ( Natkaphat Rattanapithun, a consultant at the Parasitic Disease Research Center and head of the Medical Center in Nakhon Ratchasima Province, said that these tapeworms can grow extensively in the small intestine and spread to other parts.
He said that when the infection is first transmitted, there are no symptoms at all, but when the level of infection increases and the tapeworms or tapeworms develop more in the human body, it can cause serious complications, including bile duct blockage, bloating, nausea and vomiting.
He warned that in severe cases, the viruses can be passed through the mouth, nose or anus, for example. Regarding the consumption of raw meat, the World Health Organization has warned that unsafe food containing harmful bacteria, parasites or chemicals can cause more than 200 diseases, ranging from diarrhea to cancer.
The World Health Organization advises that to reduce the health risks associated with the consumption of raw meat, it is essential to ensure freshness, high quality and traceability, and that all food preparation processes must maintain the highest standards of hygiene.