ខណៈ​ដែល​ស្ថានីយ​បញ្ចូល​អគ្គី​ស​នី​មាន​ត្រឹមតែ​២១​កន្លែង កម្ពុជា​អាច​ទទួល​កំណើន​រថយន្ត​អគ្គិសនី​រហូត​ដល់​ជាង​២.២០០​គ្រឿង​កើនឡើង​រហូត​ដល់​៦២០​ភាគរយ ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កំណើន​នេះ ទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មាន​ស៊ី​ន​ហួរ​បាន​រាយការណ៍​ថា ការ​ចុះបញ្ជី​រថយន្ត​អគ្គិសនី កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ បាន​ស្ទុះ​ឡើង​ខ្លាំង​បំផុត ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ស្ថិតិ​នេះ​ក្រសួង​សាធារណការ…
ខណៈ​ដែល​ស្ថានីយ​បញ្ចូល​អគ្គី​ស​នី​មាន​ត្រឹមតែ​២១​កន្លែង កម្ពុជា​អាច​ទទួល​កំណើន​រថយន្ត​អគ្គិសនី​រហូត​ដល់​ជាង​២.២០០​គ្រឿង​កើនឡើង​រហូត​ដល់​៦២០​ភាគរយ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កំណើន​នេះ ទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មាន​ស៊ី​ន​ហួរ​បាន​រាយការណ៍​ថា ការ​ចុះបញ្ជី​រថយន្ត​អគ្គិសនី កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ បាន​ស្ទុះ​ឡើង​ខ្លាំង​បំផុត ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ស្ថិតិ​នេះ​ក្រសួង​សាធារណការ និង​ដឹក​ជញ្ជូន​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស កម្ពុជា​បាន​ចុះបញ្ជី​រថយន្ត​អគ្គិសនី​សរុប​ចំនួន​២.២៥៣ គ្រឿងក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ ខណៈ​ដែល​កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៣ គឺ​មាន​ត្រឹមតែ ៣១៣​គ្រឿង​ប៉ុណ្ណោះ ។
របាយការណ៍​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ម៉ាក​រថយន្ត​អគ្គិសនី ដែល​ពេញ​និយម​បំផុត​នៅ​ពេល​នេះ គឺ​រថយន្ត​មក​ពី​ក្រុមហ៊ុន BYD របស់​ចិន ក្រុមហ៊ុន Toyota របស់​ជប៉ុន និង Tesla របស់​អា​មេ​រិ​ក និង​បណ្តា​ក្រុមហ៊ុន​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ។
លោក សម រម​នា ជា​ពលរដ្ឋ​មួយ​រូប​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា រថយន្ត​អគ្គិសនី​ឥឡូវ​មិនមែន​ដូច​ជា រថយន្ត​អគ្គិសនី​ដែល​មាន​ផ្នត់គំនិត​ដូច​ជា ឡាន​បញ្ជា​របស់​ក្មេង​លេង​នោះ​ទេ ។ វា​មាន​រាង​ស្អាត ហើយ​ជា​ទូទៅ គឺ​ទំនើប​អាច​ប្រើប្រាស់​បាន​ដូច​ជា រថយន្ត​ប្រើ​ប្រេងឥន្ធនៈ​ទូទៅ​ដែរ ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា «​ឥឡូវនេះ ទោះបីជា​ខ្ញុំ​នៅ​ជិះឡាន​ចាក់​សាំង​មែន ប៉ុន្តែ​ទៅ​ថ្ងៃ​មុខ​បើសិនជា​មាន​កន្លែង​សាក​អគ្គិសនី​នេះ​ច្រើន​ខ្ញុំ​ក៏​នឹង​ជិះឡាន​អគ្គិសនី​ដែរ​ពីព្រោះ​វា​ធូរ​ការ​ចំណាយ​ច្រើន​» ។ លោក​បាន​បន្ត​ថា ឥឡូវនេះ​អ្នក​ជិះ​រថយន្ត​អគ្គី​ស​នី​នៅ​តែ​មាន​បញ្ហា​ពិបាក​រក​កន្លែង​ដែល​សាក​នេះ ហើយ​ចំណុច​មួយទៀត​គឺថា ពេល​ដែល​ខូច​ខ្លាច​ពិបាក​រក​ជាង ប៉ុន្តែ​បើ​ឧបសគ្គ​ពីរ​នេះ​ដោះស្រាយ​បាន ម្នាក់​ៗ​ទំនងជា​នឹង​អាច​ប្តូរ​ទៅ​ប្រើប្រាស់​វា​ច្រើន ។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា តាម​អ្វី​ដែល​លោក​ធ្លាប់​បើករថយន្ត​អគ្គិសនី​របស់​ប្អូន ឃើញ​ថា បើ​បើក​នៅ​ក្នុង​ក្រុង គឺ​ចំណាយ​ទាប​បំផុត ហើយ​វា​ស្ងាត់ តែ​សំខាន់ គឺ​ស្ទុះ​ខ្លាំង​អាច​ដឹក​មនុស្ស​បាន​ដូច​រថយន្ត​ធម្មតា ប៉ុន្តែ​អាច​ពិបាក​រក​កន្លែង​សាក​បន្តិច​ពេល​ទៅ​តាម​ខេត្ត ដោយសារ​ភ្លើង​នៅ​ខេត្ត​រាង​ខ្សោយ ហើយ​កន្លែង​សាក​សាធារណៈ អត់​មាន ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ចំណាយ​លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា «​ការ​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​អគ្គិសនី គឺ​ចំណាយ​តិច​មែនទែន ពោល គឺ​១០០​គីឡូម៉ែត្រ​អស់​មិន​ដល់​៥​ដុល្លារ​ឡើយ តែ​សាំង​ដូច​រថយន្ត​ខ្ញុំ គឺ​អាច​ជាង​១០ ដុល្លារ គ្រាន់តែ​ថា វា​ស៊ាំចិត្ត​រឿង​ដើរ​រក​កន្លែង​សាក » ។
តាម​គម្រោង ដើម្បី​ចូលរួម​ចំណែក​លើកកម្ពស់​ការ​ការពារ​បរិស្ថាន និង​កាត់​បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​ផ្សេង​ៗ​កម្ពុជា មាន គោលបំណង​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​ប្រភេទ​នេះ និង​បង្កើន​ចំនួន​រថយន្ត​អគ្គិសនី​រហូត​ដល់​៣​ម៉ឺន​គ្រឿង​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០ ។ យើង​នឹង​បន្ត​តាមដាន​ថា តើ​គម្រោង​នេះ​នឹង​អាច​សម្រេច​បាន​ឬ​យ៉ាងណា?
កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤​កន្លង​ទៅ​នេះ កម្ពុជា​បាន​ចុះបញ្ជី​យានយន្ត​សរុប​ជាង​៤១​ម៉ឺន​គ្រឿង នៅ​ក្នុង​នោះ​ម៉ូតូ​មាន​ជាង​៣៥​ម៉ឺន​គ្រឿង ហើយ​រថយន្ត​ធុន​ស្រាល​មាន​ជាង​៥ ម៉ឺន​គ្រឿង និង​រថយន្ត​ធុន​ធ្ងន់​ប្រមាណ​ជា ជិត​៦​ពាន់​គ្រឿង​៕

Will electric vehicle use explode by 2023?
With only 21 charging stations, Cambodia could welcome more than 2,200 electric vehicles, an increase of 620 percent.
Regarding this growth, Xinhua News Agency reported that electric vehicle registrations in 2024 surged the most. Regarding this statistic, the Ministry of Public Works and Transport said that nationwide, Cambodia registered a total of 2,253 electric vehicles in 2024, compared to only 313 in 2023.
The report said that the most popular electric vehicle brands currently are cars from China’s BYD, Japan’s Toyota, and the US’s Tesla, among other companies.
Mr. Sam Romna, a resident of Phnom Penh, said that Electric cars are not like the electric cars that are designed like toy cars. They are beautiful and generally modern and can be used like ordinary gasoline cars.
He continued, “Right now, even though I still drive a gasoline car, in the future, if there are more electric charging stations, I will also drive an electric car because it is much cheaper.” He said that currently, electric car drivers still have a hard time finding charging stations, and another point is that when they break down, it is even harder to find them. But if these two obstacles are resolved, everyone will likely be able to switch to using them more.
He continued that from what he has experienced driving his own electric car, if it is driven in the city, it is the lowest cost and it is quiet, but most importantly, it is fast and can carry people like a normal car, but it can be a little difficult to find a charging station when going to the provinces because the electricity in the provinces is weak and there are no public charging stations. Regarding the cost, he stated that “using an electric car is very cheap, meaning that 100 kilometers cost less than $5, but gasoline like my car can cost more than $10, just because it is used to walking to find a charging point.”
According to the project, to contribute to promoting environmental protection and reducing various costs, Cambodia aims to encourage citizens to use this type of car and increase the number of electric cars to 30,000 by 2030. We will continue to monitor whether this project will be achieved.
In 2024, Cambodia registered a total of more than 410,000 vehicles, of which more than 350,000 were motorcycles, more than 50,000 were light vehicles, and nearly 6,000 were heavy vehicles.